Spellemannprisen, den norske platebransjens årlige prisutdeling for å stimulere og markere plateproduksjonen i Norge, opprettet 1972. Prisen deles ut i ulike kategorier, som har variert en del fra år til år. Juryen velges for hvert år.

  • Kvinnelig vokalist: Inger Lise Rypdal
  • Mannlig vokalist: Benny Borg
  • Viser: Lillebjørn Nilsen
  • Gammeldans: Oddvar Nygaard
  • Pop: Saft
  • Jazz: Christiania Jazzband
  • Barneplate: Dizzie Tunes
  • Verbal: Bjørn Sand
  • Klassisk musikk: Torkil Bye / Brynjar Hoff
  • Juryens hederspris: Sigbjørn Bernhoft Osa
  • Kvinnelig vokalist: Karin Krog
  • Mannlig vokalist: Odd Børretzen
  • Viser: Alf Cranner
  • Gammeldans: Sven Nyhus
  • Pop: Stiftelsen
  • Jazz: Stokstad/Jensen Tradband
  • Barneplate: Rigmor Lange
  • Instrumental: Ketil Bjørnstad
  • Klassisk musikk: Sverre Valen
  • Juryens hederspris: Nora Brockstedt
  • Vokalist: Annelise Gjøstøl
  • Viser: Stein Ove Berg
  • Gammeldans: Sture Rogne
  • Pop: Prudence
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Åpen klasse: Per Aabel
  • Klassisk musikk: Hallgerd Benum Dahl, Kjell Bækkelund
  • Juryens hederspris: Otto Nielsen
  • Vokalist: Wenche Myhre
  • Viser: Ole Paus
  • Gammeldans: Torader-trioen
  • Pop: Match
  • Rock: Arbeidslaget
  • Jazz: Bjarne Nerem
  • Barneplate: Visvas
  • Åpen klasse: Morten Gunnar Larsen
  • Klassisk: Einar Steen Nøkleberg
  • Hedersprisen: Robert Levin
  • Vokalist: Radka Toneff
  • Viser: Alf Cranner
  • Gammeldans: Ånon Egeland/Per Midtstigen
  • Pop: Alex
  • Jazz: Pål Thowsen/Jon Christensen
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Åpen klasse: Arve Tellefsen
  • Seriøse: Grex Vocalis
  • Opphavsmannpris: Jan Eggum
  • Juryens hederspris: Thoralf Tollefsen
  • Seriøse: Knut Nystedt
  • Gammeldans: Sven Nyhus
  • Viser: Henning Sommerro/Vårsøg
  • Instrumental: Rolf Andersen
  • Verbal: Harald Heide Steen jr.
  • Mannlig popvokalist: Jahn Teigen
  • Kvinnelig popvokalist: Grethe Kausland
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Spesialpris: Jan Garbarek
  • Juryens hederspris: Erik Bye
  • Scenemusikk: Medvirkende, Det Norske Teatret
  • Gammeldans: Slinkombas
  • Viser: Jan Eggum
  • Jazz: Bjørn Alterhaug
  • Jazz-rock: Pål Thowsen
  • Popvokalist: Anita Skorgan
  • Seriøse: Oslo Trio
  • Kor: Bergen Domkantori
  • Åpen klasse: Jon Eikemo
  • Juryens hederspris: Reidar Thommessen
  • Jazz: Frode Thingnæs
  • Gammeldans/folkemusikk: Land Spelmannslag
  • Viser: Ballade
  • Barneplate: Rolf Just Nilsen
  • Seriøse: Arve Tellefsen
  • Pop: DollieRock: Åge Aleksandersen
  • Nyrock: The Aller Værste
  • Åpen klasse: Kåre Kolberg
  • Juryens hederspris: Kari Diesen
  • Rock: De Press
  • Pop: Trond Granlund
  • Jazz-rock: Sidsel Endresen/Jon Eberson Group
  • Jazz: Thorgeir Stubø
  • Barneplate: Trond Viggo Torgersen/Georg Keller
  • Folkemusikk: Hørkelgaddan
  • Åpen klasse: Geirr Lystrup
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Sølvharpen: Terje Rypdal
  • Diplom: Svein Dag Hauge (Surprise)
  • Juryens hederspris: Henning Sommerro
  • Rock: Stavangerensemblet
  • Pop: Olav Stedje
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Seriøse: Eva Knardahl
  • Åpen klasse: Oppsal skoles pikekor/Marit Tennfjord
  • Folkemusikk: Sondre Bratland
  • Viser: Lillebjørn Nilsen
  • Jazz: Knut Riisnæs
  • Plateprodusent: Erik Hillestad
  • Diplom: Jan Erik Kongshaug
  • Juryens hederspris: Åge Aleksandersen
  • Rock: Beranek
  • Pop: The Monroes
  • Barneplate: Knutsen & Ludvigsen
  • Seriøse: Grex Vocalis
  • Åpen klasse: Steinar Ofsdal
  • Folkemusikk: Tone Hulbækmo
  • Viser: Lars Klevstrand/Hege Tunaal
  • Jazz: Masqualero
  • Plateprodusent: Eirik Wangberg
  • Årets artist: The Monroes
  • Juryens hederspris: Jahn Teigen
  • Pop: Lava
  • Rock: Can Can
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Viser: Tove Karoline Knutsen
  • Folkemusikk: Agnes Buen Garnås
  • Country: Cato Sanden
  • Plateprodusent: Jon Eberson/Sidsel Endresen
  • Åpen klasse: Balkanensemblet
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Årets artist: Åge Aleksandersen
  • Juryens hederspris: Totto Johannessen
  • Pop: a-ha
  • Rock: Jonas Fjeld Band
  • Jazz: Per Husby
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Folkemusikk: Elisabeth Kværne
  • Country: Claudia Scott/Ottar «Big Hand» Johansen/Casino Steel
  • Plateprodusent: Hallvard Kvaale
  • Barneplate: Harry Halvsjuk & The Håpløse
  • Åpen klasse: Kalenda Maya
  • Klassisk musikk: Robert Riefling
  • Årets spellemann: a-ha
  • Juryens hederspris: Forente Artister, og Rolf Løvland/Bobbysocks
  • Pop: a-ha
  • Rock: Jonas Fjeld Band
  • Jazz: Masqualero
  • Viser: Henning Sommerro
  • Folkemusikk: Dalakopa
  • Barneplate: Maj Britt Andersen
  • Musikkvideo: a-ha
  • Åpen klasse: Det Norske Kammerkor
  • Klassisk musikk: Eva Knardahl/Åge Kvalbein/Jens Harald Bratlie
  • Årets spellemann: Sissel Kyrkjebø
  • Juryens hederspris: a-ha
  • Pop: Tomboy
  • Rock: TNT
  • Jazz: Bjørn Johansen
  • Viser: Kari Bremnes
  • Folkemusikk/Gammeldans: Arve Moen Bergset
  • Country: Cato Sanden
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Åpen klasse: Dollie de Luxe
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Årets spellemann: Jørn Hoel
  • Juryens hederspris: Dissimilis
  • Pop: Dance With A Stranger
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Oslo 13
  • Viser: Geirr Lystrup
  • Folkemusikk/Gammeldans: Kirsten Bråten Berg
  • Country: Ottar "Big Hand" Johansen
  • Barneplate: Tone Hulbækmo/Hans Fredrik Jakobsen
  • Åpen klasse: Arve Tellefsen
  • Klassisk musikk: Det Norske Kammerorkester
  • Årets spellemann: Det Norske Kammerorkester
  • Juryens hederspris: Harald Sæverud
  • Pop: Dance With A Stranger
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Egil Kapstad
  • Viser: Jørn Simen Øverli
  • Folkemusikk/Gammeldans: Steinar Ofsdal/Per Midtstigen
  • Country: Mostly Robinson
  • Barneplate: Knutsen/Nellie Neuf
  • Årets nykommer: Matchstick Sun
  • Beste omslag: Andrej Nebb/Aud Vikør
  • Bransjepris: Bjørn Nessjø (plateprodusent)
  • Åpen klasse: Mari Boine Persen
  • Klassisk/Samtidsmusikk: Håkon Austbø
  • Underholdning: Øystein Sunde
  • Årets spellemann: Øystein Sunde
  • Pop: Sigvart Dagsland
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Oslo Groove Company
  • Viser: Gitarkameratene
  • Folkemusikk/Gammeldans: Torleif & Hallvard Bjørgum og Skjoldmøyslaget
  • Country: Steinar Albrigtsen
  • Barneplate: Ludvigsen
  • Årets nykommer: CC Cowboys
  • Klassisk/Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Underholdning: Bjørn Eidsvåg
  • Bransjepris: Jan Erik Kongshaug (plateprodusent)
  • Årets spellemann: Gitarkameratene
  • Juryens hederspris: Torstein Grythe og Marie Foss
  • Pop: Tre små kinesere
  • Rock: Jokke & Valentinerne
  • Jazz: Masqualero
  • Viser: Kari Bremnes
  • Folkemusikk/Gammeldans: Sør-Fron Spelemannslag
  • Country: Rick Danko/Jonas Fjeld/Eric Andersen
  • Barneplate: Anne-Cath Vestly
  • Åpen klasse: Knut Reiersrud/Iver Kleive
  • Orkester- og kormusikk: Leif Ove Andsnes/Bergen Filharmoniske Orkester
  • Kammermusikk: Truls Mørk/Håkon Austbø
  • Underholdning: Oluf (Arthur Arntzen)
  • Årets spellemann: Dance With A Stranger
  • Pop: Bel Canto
  • Rock: Barbie Bones
  • Viser: Vidar Sandbeck
  • Jazz: Knut Riisnæs/Jon Christensen
  • Folkemusikk/Gammeldans: Hauk og Knut Buen
  • Roots-musikk: Eriksen
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Åpen klasse: Ole Edvard Antonsen
  • Kammermusikk: Leif Ove Andsnes
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/Det Norske Kammerorkester
  • Underholdning: Hanne Krogh
  • Årets spellemann: DumDum Boys
  • Juryens hederspris: Vidar Sandbeck
  • Pop: Pogo Pops
  • Rock: de Lillos
  • Jazz: Radka Toneff
  • Viser: Vamp
  • Folkemusikk/Gammeldans: Bjørn Odde og Amund Bjørgen
  • Roots og country: Hellbillies
  • Barneplate: Bukkene Bruse/Geirr Lystrup/Anne Kari Hårnes/Kirsten Bråten Berg
  • Årets nykommer: Trine Rein
  • Åpen klasse: Mari Boine
  • Kammermusikk: Leif Ove Andsnes
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/Oslo Filharmoniske Orkester/Mariss Jansons
  • Underholdning og dansemusikk: Trio de Janeiro
  • Årets spellemenn: The September When
  • Jazz: Egil Kapstad Trio
  • Folkemusikk/Gammeldans: Knut Buen/Leif Rygg/Kåre Nordstoga
  • Barneplate: Terje Formoe
  • Klassisk musikk/Samtidsmusikk: Håkon Austbø
  • Beste gruppe: Tre små kinesere
  • Beste omslag: Kim Hiorthøy
  • Beste låt: Anne Grete Preus
  • Beste kvinnelige artist: Anne Grete Preus
  • Beste mannlige artist: Jonas Fjeld
  • Årets nykommer: Weld
  • Årets album: Anne Grete Preus
  • Årets spellemann: Øystein Sunde
  • Jazz: Vigleik Storaas Trio
  • Folkemusikk/Gammeldans: Nye Ringnesin
  • Åpen klasse: Terje Rypdal
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/London Philharmonic Orchestra/Mariss Jansons
  • Kammermusikk: Cikada
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Beste gruppe: de Lillos
  • Beste omslag: Kim Hiorthøy
  • Beste låt: Morten Harket/Håvard Rem
  • Beste kvinnelige artist: Lynni Treekrem
  • Beste mannlige artist: Morten Harket
  • Årets nykommer: Green Cortinas
  • Årets album: Morten Harket
  • Årets spellemann: Morten Harket
  • Juryens hederspris: Arne Bendiksen
  • Jazz: Bugge Wesseltoft
  • Folkemusikk/Gammeldans: Arne M. Sølvberg
  • Åpen klasse: Mari Boine
  • Orkester- og kormusikk: Det Norske Kammerorkester med Iona Brown
  • Kammermusikk: Vertavokvartetten
  • Barneplate: Eventyr-ensemblet
  • Viser: Vamp
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Beste gruppe: Bel Canto
  • Beste dance-artist: Bel Canto
  • Årets låt: Odd Børretzen/Lars Martin Myhre
  • Beste kvinnelige artist: Unni Wilhelmsen
  • Beste mannlige artist: Ivar Eidem
  • Beste rockartist: Motorpsycho
  • Årets nykommer: Helén Eriksen
  • Årets album: Unni Wilhelmsen
  • Årets spellemann: D.D.E.
  • Juryens hederspris: Odd Børretzen
  • Jazz: Vigleik Storaas Trio
  • Folkemusikk: Ragnhild Furholt
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Klassisk musikk: Sigurd Slåttebrekke
  • Samtidsmusikk: Trond Sæverud
  • Barneplate: Petter Moen/Øyvind Gravdal
  • Viser og viserock: Odd Børretzen/Lars Martin Myhre
  • Danseorkester/Gammeldans: Gluntan
  • Popgruppe: Velvet Belly
  • Popsolist: Espen Lind
  • Dance/Techno: Palace of Pleasure
  • Rock: Poor Rich Ones
  • Hardrock: Motorpsycho
  • Årets nykommer: Locomotives
  • Årets låt: Espen Lind
  • Årets spellemann: Bjørn Eidsvåg
  • Juryens hederspris: Lene Nystrøm
  • Jazz: Espen Rud
  • Folkemusikk: Hallvard T. Bjørgum, Bjarne T. Herrefoss og Knut Hamre
  • Åpen klasse: Bugge Wesseltoft og Sidsel Endresen
  • Klassisk musikk: Solveig Kringlebotn
  • Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester og Lasse Thoresen
  • Barneplate: Elever ved Gamlebyen skole
  • Viser og viserock: Vamp
  • Danseorkester/Gammeldans: Picazzo
  • Popgruppe: D'Sound
  • Popsolist: Bertine Zetlitz
  • Dance: Päronsoda
  • Rock: Midnight Choir
  • Hardrock: Covenant
  • Årets nykommer: Bertine Zetlitz
  • Årets låt: Lene Marlin
  • Årets spellemann: Leif Ove Andsnes
  • Årets artist: Vidar Busk
  • Juryens hederspris: Ole Paus
  • Jazz: Karin Krog og John Surma
  • Folkemusikk: Kvarts
  • Åpen klasse: Krøyt
  • Klassisk musikk: Truls Mørk
  • Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester, Det Norske Kammerorkester, Oslo Sinfonietta og Rolf Wallin
  • Barneplate: Jul i Blåfjell
  • Viser og viserock: Jan Eggum
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Savoy
  • Popsolist: Lene Marlin
  • Dance: Palace of Pleasure
  • Rock: Madrugada
  • Hardrock: The Covenant
  • Årets nykommer: Lene Marlin
  • Årets låt: Lene Marlin
  • Årets spellemann: Ole Ivars
  • Årets artist: Lene Marlin
  • Årets musikkvideo: Babel Fish
  • Juryens hederspris: Sven Nyhus
  • Jazz: Petter Wettre og Per Oddvar Johansen
  • Folkemusikk: Håkon Høgemo
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Kenneth Karlsson
  • Barneplate: Asgeir
  • Viser og viserock: Kari, Ola og Lars Bremnes
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Briskeby
  • Popsolist: Bertine Zetlitz
  • Dance/Hip-hop: Biosphere
  • Rock: Motorpsycho
  • Hardrock: Sensa Aima
  • Årets nykommer: Briskeby
  • Årets låt: Briskeby
  • Årets spellemann: Herborg Kråkevik
  • Årets artist: Briskeby
  • Årets musikkvideo: A-ha
  • Bransjeprisen: Kjell Hillveg
  • Juryens hederspris: A-ha
  • Jazz: Urban Connection
  • Folkemusikk: Per Sæmund Bjørkum
  • Åpen klasse: Anja Garbarek
  • Klassisk musikk: Rolf Lislevand
  • Samtidsmusikk: Peter Herresthal
  • Barneplate: Uhu
  • Viser og viserock: Halvdan Sivertsen
  • Danseorkester: Scandinavia
  • Popgruppe: Savoy
  • Popsolist: Morten Abel
  • Elektronika: Röyksopp
  • Hip-hop: Klovner i kamp
  • Rock: Kaizers Orchestra
  • Metal: Dimmu Borgir
  • Blues: Bjørn Berge
  • Årets nykommer: Sondre Lerche
  • Årets låt: Morten Abel
  • Årets spellemann: Morten Abel
  • Årets musikkvideo: Röyksopp
  • “Tidenes norske hit”: Odd Børretzen og Lars Martin Myhre: Noen ganger er det all right
  • Jazz: Come Shine
  • Folkemusikk: Øyonn Groven Myren og Odd Nordstoga
  • Åpen klasse: Sidsel Endresen og Bugge Wesseltoft
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Frode Haltli
  • Barneplate: Uhu, Vol. 2
  • Viser og viserock: Odd Børretzen og Lars Martin Myhre
  • Danseorkester: Dænsebændet
  • Popgruppe: Ephemera
  • Popsolist: Thomas Dybdahl
  • Elektronika: Salvatore
  • Hip-hop: Paperboys
  • Rock: Madrugada
  • Metal: Satyricon
  • Blues: Bjørn Berge
  • Årets nykommer: Gåte
  • Årets låt: Bjørn Eidsvåg
  • Årets musikkvideo: Röyksopp
  • Årets spellemenn: Röyksopp
  • Jazz: Atomic
  • Folkemusikk: Majorstuen
  • Åpen klasse: Niko Valkeapää
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Hans Kristian Kjos Sørensen
  • Barneplate: Hege Rimestad og Geirr Lystrup
  • Viser og viserock: Erik Bye og Marinemusikken
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Ephemera
  • Kvinnelig popsolist: Bertine Zetlitz
  • Mannlig popsolist: Magnet (Even Johansen)
  • Elektronika: Xploding plastix
  • Hip-hop: Equicez
  • Rock: Turbonegro
  • Metal: Dimmu Borgir
  • Blues: Vidar Busk
  • Årets nykommer: Julian Berntsen
  • Årets spellemann: Silje Nergaard
  • Årets musikkvideo: Kaizers Orchestra
  • Juryens hederspris: Wenche Myhre
  • Jazz: Solveig Slettahjell
  • Folkemusikk/Gammaldans: Vidar Lande/Gunhild Tømmerås
  • Klassisk musikk: Grieg Trio
  • Barneplate: Eva Trones
  • Viser: Kaia Huuse
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Enslaved
  • Elektronika/Samtidsmusikk: Lars Horntveth
  • Blues/Country: Knut Reiersrud
  • Hip-hop/RnB: Madcon
  • Rock: WE
  • Kvinnelig artist: Sissy Wish
  • Mannlig artist: Odd Nordstoga
  • Popgruppe: The National Bank
  • Musikkvideo: Margaret Berger
  • Åpen klasse: Frode Fjellheim
  • Årets nykommer: Annie
  • Årets hit: Kurt Nilsen
  • Årets spellemann: Odd Nordstoga
  • Jazz: Hans Mathisen
  • Folkemusikk/Gammaldans: Sigrid Moldestad/Einar Mjølsnes/Håkon Høgemo
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Barneplate: Geirr Lystrup
  • Viser: Vamp
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Audrey Horne
  • Samtidsmusikk: Nils Henrik Asheim
  • Blues: Kåre Virud Band
  • Country: The Respatexans
  • Hip-hop/RnB: Paperboys
  • Rock: Madrugada
  • Kvinnelig artist: Ane Brun
  • Mannlig artist: Robert Post
  • Popgruppe: Röyksopp
  • Musikkvideo: Robert Post
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Årets nykommer: Marthe Valle
  • Årets hit: Madrugada med Ane Brun
  • Årets spellemann: Madrugada
  • Juryens hederspris: Terje Rypdal
  • Jazz: Atomic
  • Folkemusikk/Gammaldans: Kvarts
  • Klassisk musikk: Marianne Thorsen/TrondheimSolistene
  • Barneplate: Jul i Svingen
  • Viser: Lars Bremnes
  • Danseorkester: Scandinavia
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Grex Vocalis/KORK
  • Blues: Rita Engedalen
  • Country: Ila Auto
  • Hip-hop: Darkside Of The Force
  • Rock: 120 Days
  • Kvinnelig artist: Marit Larsen
  • Mannlig artist: Thomas Dybdahl
  • Popgruppe: Minor Majority
  • Musikkvideo: Marit Larsen
  • Åpen klasse: Hanne Hukkelberg
  • Årets nykommer: 120 Days
  • Årets hit: Espen Lind, Kurt Nilsen, Alejandro Fuentes, Askil Holm
  • Årets spellemann: Vamp
  • Juryens hederspris: Åge Aleksandersen, Sissel Kyrkjebø og Bjørn Eidsvåg
  • Bransjepris: Stargate
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Jazz: Petter Wettre
  • Folkemusikk/Gammaldans: Sigrid Moldestad
  • Klassisk musikk: Bergen Philharmonic Orchestra
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Henning Kvitnes
  • Danseorkester: Anne Nørdsti
  • Metal: Mayhem
  • Samtidsmusikk: Kari Rønnekleiv/Ole-Henrik Moe
  • Blues: Grande
  • Country: Hellbillies
  • Hip-hop: Madcon
  • Rock: My Midnight Creeps
  • Kvinnelig artist: Susanne Sundfør
  • Mannlig artist: Magnet
  • Popgruppe: Superfamily
  • Musikkvideo: Dimmu Borgir
  • Åpen klasse: Live Maria Roggen
  • Årets nykommer: Tine Thing Helseth
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Hellbillies
  • Juryens hederspris: DumDum Boys
  • Bransjepris: Rolf Løvland
  • Elektronika: Salvatore
  • Jazz: Helge Lien Trion
  • Folkemusikk/Gammaldans: Gjermund Larsen Trio
  • Klassisk musikk: Henning Kraggerud
  • Barneplate: Trondheim Sinfonietta
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Danseorkester: Ingemars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Ellen Ugelvik
  • Blues: ORBO & The Longshots
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Karpe Diem
  • Rock: Lukestar
  • Kvinnelig artist: Maria Mena
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Real Ones
  • Musikkvideo: Madcon
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Årets nykommer: Ida Maria
  • Årets hit: The BlackSheeps
  • Årets spellemann: Espen Lind
  • Årets eksportpris: Madcon
  • Bransjepris: Audun Tylden
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Årets samtidskomponist: Risto Holopainen
  • Årets populærkomponist: Thom Hell
  • Årets tekstforfatter: Odd Børretzen
  • Tidenes VG-listelåt: a-ha
  • Jazz: Tord Gustavsen Ensemble
  • Folkemusikk/Gammaldans: Olav Luksengård Mjelva
  • Klassisk musikk: Vilde Frang
  • Barneplate: Malin Reitan
  • Viser: Tonje Unstad
  • Danseorkester: Vagabond
  • Metal: The Cumshots
  • Samtidsmusikk: Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta/Szilvay
  • Blues: Reidar Larsen
  • Country: Tore Andersen
  • Hip-hop: Tommy Tee
  • Rock: John Olav Nilsen & Gjengen
  • Kvinnelig artist: Noora Noor
  • Mannlig artist: Sivert Høyem
  • Popgruppe: Montée
  • Musikkvideo: Donkeyboy
  • Åpen klasse: Kristin Asbjørnsen
  • Årets nykommer: Donkeyboy
  • Årets hit: Donkeyboy
  • Årets spellemann: Alexander Rybak
  • Juryens hederspris: Jahn Teigen
  • Bransjepris: Barry Matheson
  • Elektronika: Röyksopp
  • Årets samtidskomponist: Ruben S. Gjertsen
  • Årets populærkomponist: Svein Berge og Torbjørn Brundtland
  • Årets tekstforfatter: Kjartan Kristiansen og Aslak Dørum
  • Produsentpris: Yngve Leidulv Sætre
  • Jazz: Elephant9
  • Folkemusikk/Gammaldans: Unni Boksasp Ensemble
  • Klassisk musikk: TrondheimSolistene
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Narum
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Edvin Østergaard
  • Blues: Billy T Band
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Lars Vaular
  • Rock: Kvelertak
  • Kvinnelig artist: Ingrid Olava
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Kråkesølv
  • Musikkvideo: Yoga Fire
  • Åpen klasse: Jaga Jazzist
  • Årets nykommer: Kvelertak
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Karpe Diem
  • Juryens hederspris: a-ha
  • Årets innovatør: Lars Vaular
  • Elektronika: Lindstrøm & Christabelle
  • Årets samtidskomponist: Nils Henrik Asheim
  • Årets populærkomponist: Susanne Sundfør
  • Årets tekstforfatter: Erik Fosnes Hansen
  • Produsentpris: Stargate
  • Årets fan: Anne Lise Kasenborg (D.D.E.)
  • Produsentpris: Kåre Chr. Vestrheim
  • Årets innovatør: Shining
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes/Christian Tetzlaff/Tanja Tetzlaff
  • Kvinnelig artist: Ane Brun
  • Mannlig artist: Jarle Bernhoft
  • Popgruppe: Team Me
  • Samtidsmusikk: Håkon Thelin
  • Rock: Honningbarna
  • Blues: Amund Maarud
  • Country: Onkel Tuka
  • Metal: Årabrot
  • Elektronika: Biosphere
  • Hiphop: Lars Vaular
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ragnhild Furebotten
  • Danseorkester: Dæinsebændet
  • Viser: Stein Torleif Bjella
  • Barneplate: Tonje Unstad
  • Åpen klasse: Bàrut - Inga Juuso
  • Tekstforfatter: Lars Vaular
  • Komponist: Rolf Wallin
  • Årets musikkvideo: Envy
  • Årets hit: PlumboJazz: Ola Kvernberg
  • Årets nykommer: Jonas Alaska
  • Juryens hederspris: Jan Eggum
  • Årets nykommer: LidoLido
  • Juryens hederspris: Karin Krog
  • Årets spellemann: Kaizers Orchestra
  • Tekstforfatter: Tønes
  • Årets hit: Sirkus Eliassen & DJ Ben Kinx
  • Pop: Karpe Diem
  • Rock: Tommy Tokyo
  • Jazz: Sidsel Endresen & Stian Westerhus
  • Metal: Nekromantheon
  • Blues: Billy T Band
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ottar Kåsa
  • Danseorkester: Pegasus
  • Barneplate: Christine Sandtorv
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Asamisimasa
  • Viser: Tønes
  • Country: Ida Jenshus
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Komponist: Eivind Buene/Cikada
  • Årets musikkvideo: Kaizers Orchestra

2013

  • Barneplate: Tullskattesnutene
  • Blues: Gina Aspenes
  • Country: Bendik Brænne
  • Danseband: Hanne Mette
  • Elektronika: Ralph Myerz
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga
  • Indie: Young Dreams
  • Jazz: Karin Krog & John Surman
  • Klassisk musikk: Oslo Strykekvartett
  • Komponist: Oslo Filharmoniske Orkester, Rolf Gupta, Gjermund Larsen
  • Metal: Kvelertak
  • Popgruppe: Real Ones
  • Popsolist: Monica Heldal
  • Rock: King Midas
  • Samtidsmusikk: Christian Wallumrød Ensemble
  • Tekstforfatter: Frida Ånnevik
  • Urban: Don Martin
  • Viser: Moddi
  • Åpen klasse: Susanna and Ensemble neoN
  • Årets hit: Ylvis
  • Årets nykommer: Monica Heldal
  • Juryens hederspris: Anne Grete Preus
  • Årets spellemann: Ole Paus

2014

  • Barneplate: Christine Sandtorv
  • Blues: Daniel Eriksen
  • Country: Claudia Scott
  • Danseband: Dænsebændet
  • Elektronika: Mental Overdrive
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Gjermund Larsen
  • Indie: Thea Hjelmeland
  • Jazz: Marius Neset m/Trondheim JazzOrchestra
  • Klassisk musikk: Erlend Skomsvoll, Christian Ihle Hadland, 1B1
  • Komponist: Highasakite
  • Metal: Execration
  • Popgruppe: Highasakite
  • Popsolist: Emilie Nicolas
  • Rock: The Cheaters
  • Samtidsmusikk: Håkon Stene
  • Tekstforfatter: Siri Nilsen
  • Urban: Store P
  • Viser: Ellen Sofie Hovland
  • Åpen klasse: Jenny Hval & Susanna 
  • Årets hit: Admiral P feat. Nico
  • Årets nykommer: Emilie Nicolas
  • Juryens hederspris: Morten Abel
  • Årets spellemann: Nico & Vinz

2015

Barnemusikk: Maj Britt Andersen

Blues: Knut Reiersrud og Mighty Sam McClain

Country: Erik Moll 

Danseband: Gluntan 

Elektronica/dancemusikk: André Bratten 

Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Susanne Lundeng 

Indie: The Megaphonic Thrift 

Jazz: Team Hegdal 

Klassisk musikk: Rolf Lislevand 

Metal: Kampfar 

Popgruppe: Bow To Each Other 

Popsolist: Susanne Sundfør 

Rock: Beglomeg 

Samtidsmusikk: Asamisimasa 

Tekstforfatter: Odd Nordstoga 

Tonos komponistpris: Peter Herresthal & Stavanger Symfoniorkester

Urban: Arif 

Viser: Tønes 

Åpen klasse: Slagr 

Årets album: Susanne Sundfør 

Årets låt: Kygo 

Årets musikkvideo: Karpe Diem 

Årets nykommer & Gramostipend: Aurora Aksnes 

Årets produsent: Susanne Sundfør 

Juryens hederspris: Tommy Tee

Årets spellemann: Kygo

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.