Spellemannprisen

Spellemannprisen er den norske platebransjens årlige prisutdeling for å stimulere og markere plateproduksjonen i Norge. Den ble opprettet i 1972 etter initiativ fra Yngvar Holm og den norske avdelingen av IFPI. Første utdeling var 3. mars 1973 og gjaldt for plateåret 1972.

Prisen deles ut i ulike kategorier, som har variert en del fra år til år. Disse seks har vært med siden starten: barneplate, åpen klasse, viser, popgruppe, klassisk musikk, og samtidsmusikk. Juryen velges for hvert år.

Flest Spellemannpriser har Leif Ove Andsnes (11), mens det er blitt 9 på Oslo Filharmoniske Orkester og a-ha, 8 på Ole Ivars og 7 på Odd Børretzen (tall fra 2018).

Prisvinnere

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

  • Jazz: Atomic
  • Folkemusikk/Gammaldans: Kvarts
  • Klassisk musikk: Marianne Thorsen/TrondheimSolistene
  • Barneplate: Jul i Svingen
  • Viser: Lars Bremnes
  • Danseorkester: Scandinavia
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Grex Vocalis/KORK
  • Blues: Rita Engedalen
  • Country: Ila Auto
  • Hip-hop: Darkside Of The Force
  • Rock: 120 Days
  • Kvinnelig artist: Marit Larsen
  • Mannlig artist: Thomas Dybdahl
  • Popgruppe: Minor Majority
  • Musikkvideo: Marit Larsen
  • Åpen klasse: Hanne Hukkelberg
  • Årets nykommer: 120 Days
  • Årets hit: Espen Lind, Kurt Nilsen, Alejandro Fuentes, Askil Holm
  • Årets spellemann: Vamp
  • Juryens hederspris: Åge Aleksandersen, Sissel Kyrkjebø og Bjørn Eidsvåg
  • Bransjepris: Stargate
  • Elektronika: Lindstrøm

2007

  • Jazz: Petter Wettre
  • Folkemusikk/Gammaldans: Sigrid Moldestad
  • Klassisk musikk: Bergen Philharmonic Orchestra
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Henning Kvitnes
  • Danseorkester: Anne Nørdsti
  • Metal: Mayhem
  • Samtidsmusikk: Kari Rønnekleiv/Ole-Henrik Moe
  • Blues: Grande
  • Country: Hellbillies
  • Hip-hop: Madcon
  • Rock: My Midnight Creeps
  • Kvinnelig artist: Susanne Sundfør
  • Mannlig artist: Magnet
  • Popgruppe: Superfamily
  • Musikkvideo: Dimmu Borgir
  • Åpen klasse: Live Maria Roggen
  • Årets nykommer: Tine Thing Helseth
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Hellbillies
  • Juryens hederspris: DumDum Boys
  • Bransjepris: Rolf Løvland
  • Elektronika: Salvatore

2008

  • Jazz: Helge Lien Trion
  • Folkemusikk/Gammaldans: Gjermund Larsen Trio
  • Klassisk musikk: Henning Kraggerud
  • Barneplate: Trondheim Sinfonietta
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Danseorkester: Ingemars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Ellen Ugelvik
  • Blues: ORBO & The Longshots
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Karpe Diem
  • Rock: Lukestar
  • Kvinnelig artist: Maria Mena
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Real Ones
  • Musikkvideo: Madcon
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Årets nykommer: Ida Maria
  • Årets hit: The BlackSheeps
  • Årets spellemann: Espen Lind
  • Årets eksportpris: Madcon
  • Bransjepris: Audun Tylden
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Årets samtidskomponist: Risto Holopainen
  • Årets populærkomponist: Thom Hell
  • Årets tekstforfatter: Odd Børretzen
  • Tidenes VG-listelåt: a-ha

2009

  • Jazz: Tord Gustavsen Ensemble
  • Folkemusikk/Gammaldans: Olav Luksengård Mjelva
  • Klassisk musikk: Vilde Frang
  • Barneplate: Malin Reitan
  • Viser: Tonje Unstad
  • Danseorkester: Vagabond
  • Metal: The Cumshots
  • Samtidsmusikk: Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta/Szilvay
  • Blues: Reidar Larsen
  • Country: Tore Andersen
  • Hip-hop: Tommy Tee
  • Rock: John Olav Nilsen & Gjengen
  • Kvinnelig artist: Noora Noor
  • Mannlig artist: Sivert Høyem
  • Popgruppe: Montée
  • Musikkvideo: Donkeyboy
  • Åpen klasse: Kristin Asbjørnsen
  • Årets nykommer: Donkeyboy
  • Årets hit: Donkeyboy
  • Årets spellemann: Alexander Rybak
  • Juryens hederspris: Jahn Teigen
  • Bransjepris: Barry Matheson
  • Elektronika: Röyksopp
  • Årets samtidskomponist: Ruben S. Gjertsen
  • Årets populærkomponist: Svein Berge og Torbjørn Brundtland
  • Årets tekstforfatter: Kjartan Kristiansen og Aslak Dørum
  • Produsentpris: Yngve Leidulv Sætre

2010

  • Jazz: Elephant9
  • Folkemusikk/Gammaldans: Unni Boksasp Ensemble
  • Klassisk musikk: TrondheimSolistene
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Narum
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Edvin Østergaard
  • Blues: Billy T Band
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Lars Vaular
  • Rock: Kvelertak
  • Kvinnelig artist: Ingrid Olava
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Kråkesølv
  • Musikkvideo: Yoga Fire
  • Åpen klasse: Jaga Jazzist
  • Årets nykommer: Kvelertak
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Karpe Diem
  • Juryens hederspris: a-ha
  • Årets innovatør: Lars Vaular
  • Elektronika: Lindstrøm & Christabelle
  • Årets samtidskomponist: Nils Henrik Asheim
  • Årets populærkomponist: Susanne Sundfør
  • Årets tekstforfatter: Erik Fosnes Hansen
  • Produsentpris: Stargate
  • Årets fan: Anne Lise Kasenborg (D.D.E.)

2011

  • Produsentpris: Kåre Chr. Vestrheim
  • Årets innovatør: Shining
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes/Christian Tetzlaff/Tanja Tetzlaff
  • Kvinnelig artist: Ane Brun
  • Mannlig artist: Jarle Bernhoft
  • Popgruppe: Team Me
  • Samtidsmusikk: Håkon Thelin
  • Rock: Honningbarna
  • Blues: Amund Maarud
  • Country: Onkel Tuka
  • Metal: Årabrot
  • Elektronika: Biosphere
  • Hiphop: Lars Vaular
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ragnhild Furebotten
  • Danseorkester: Dæinsebændet
  • Viser: Stein Torleif Bjella
  • Barneplate: Tonje Unstad
  • Åpen klasse: Bàrut – Inga Juuso
  • Tekstforfatter: Lars Vaular
  • Komponist: Rolf Wallin
  • Årets musikkvideo: Envy
  • Årets hit: PlumboJazz: Ola Kvernberg
  • Årets nykommer: Jonas Alaska
  • Juryens hederspris: Jan Eggum

2012

  • Årets nykommer: LidoLido
  • Juryens hederspris: Karin Krog
  • Årets spellemann: Kaizers Orchestra
  • Tekstforfatter: Tønes
  • Årets hit: Sirkus Eliassen & DJ Ben Kinx
  • Pop: Karpe Diem
  • Rock: Tommy Tokyo
  • Jazz: Sidsel Endresen & Stian Westerhus
  • Metal: Nekromantheon
  • Blues: Billy T Band
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ottar Kåsa
  • Danseorkester: Pegasus
  • Barneplate: Christine Sandtorv
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Asamisimasa
  • Viser: Tønes
  • Country: Ida Jenshus
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Komponist: Eivind Buene/Cikada
  • Årets musikkvideo: Kaizers Orchestra

2013

  • Barneplate: Tullskattesnutene
  • Blues: Gina Aspenes
  • Country: Bendik Brænne
  • Danseband: Hanne Mette
  • Elektronika: Ralph Myerz
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga
  • Indie: Young Dreams
  • Jazz: Karin Krog & John Surman
  • Klassisk musikk: Oslo Strykekvartett
  • Komponist: Oslo Filharmoniske Orkester, Rolf Gupta, Gjermund Larsen
  • Metal: Kvelertak
  • Popgruppe: Real Ones
  • Popsolist: Monica Heldal
  • Rock: King Midas
  • Samtidsmusikk: Christian Wallumrød Ensemble
  • Tekstforfatter: Frida Ånnevik
  • Urban: Don Martin
  • Viser: Moddi
  • Åpen klasse: Susanna and Ensemble neoN
  • Årets hit: Ylvis
  • Årets nykommer: Monica Heldal
  • Juryens hederspris: Anne Grete Preus
  • Årets spellemann: Ole Paus

2014

  • Barneplate: Christine Sandtorv
  • Blues: Daniel Eriksen
  • Country: Claudia Scott
  • Danseband: Dænsebændet
  • Elektronika: Mental Overdrive
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Gjermund Larsen
  • Indie: Thea Hjelmeland
  • Jazz: Marius Neset m/Trondheim JazzOrchestra
  • Klassisk musikk: Erlend Skomsvoll, Christian Ihle Hadland, 1B1
  • Komponist: Highasakite
  • Metal: Execration
  • Popgruppe: Highasakite
  • Popsolist: Emilie Nicolas
  • Rock: The Cheaters
  • Samtidsmusikk: Håkon Stene
  • Tekstforfatter: Siri Nilsen
  • Urban: Store P
  • Viser: Ellen Sofie Hovland
  • Åpen klasse: Jenny Hval & Susanna
  • Årets hit: Admiral P feat. Nico
  • Årets nykommer: Emilie Nicolas
  • Juryens hederspris: Morten Abel
  • Årets spellemann: Nico & Vinz

2015

2016

2017

  • Barnemusikk: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Blues: Ronnie Jacobsen
  • Country: Bendik Brænne
  • Elektronika: +plattform Twelve
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Anne Hytta
  • Indie: Silja Sol
  • Jazz: Hegge
  • Klassisk: Vilde Frang
  • Metal: Enslaved
  • Popgruppe: Seeb
  • Popsolist: Cashmere Cat
  • Rock: Sløtface
  • Samtid: Al Khowarizmis Mekaniske Orkester / Ensemble Ernst
  • Urban: Cezinando
  • Viser: Frida Ånnevik
  • Åpen klasse: Nils Økland
  • Årets komponist: Bjørn Kruse
  • Årets tekstforfatter: Sverre Knudsen
  • Årets album: Cezinando
  • Årets låt: Hkeem feat. Temur
  • Årets nykommer og Gramostipend: Sigrid
  • Årets musikkvideo: Daniel Kvammen
  • Årets produsent: Ole Torjus Hofvind
  • Årets spellemann: Astrid S
  • Hedersprisen: Mari Boine

2018

  • Barnemusikk: Rockesock
  • Blues: Jørgen Sandvik
  • Country: Malin Pettersen
  • Elektronika: Sex Judas feat. Ricky
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Marja Mortensson
  • Indie/alternativ: Thea Hjelmeland
  • Jazz: Gurls
  • Klassisk: Tora Augestad & Oslo-Filharmonien
  • Låtskriver: Ina Wroldsen
  • Metal: Obliteration
  • Popgruppe: Band of Gold
  • Popsolist: Emilie Nicolas
  • Rock: The Good The Bad and the Zugly
  • Samtid: Ørjan Matre/Oslo-Filharmonien
  • Urban: EMIR
  • Viser: Ingeborg Oktober
  • Åpen klasse: Geir Sundstøl
  • TONOs komponistpris: Oslo-Filharmonien
  • Årets tekstforfatter: Eduardo Andersen
  • Årets album: Emilie Nicolas
  • Årets låt: Mads Hansen
  • Årets gjennombrudd og Gramostipend: Boy Pablo
  • Årets musikkvideo: Hkeem
  • Årets produsent: Aksel Carlson
  • Årets spellemann: Alan Walker
  • Hedersprisen: D.D.E.

Eksterne lenker

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg