Spellemannprisen

Spellemannprisen, den norske platebransjens årlige prisutdeling for å stimulere og markere plateproduksjonen i Norge, opprettet 1972. Prisen deles ut i ulike kategorier, som har variert en del fra år til år. Juryen velges for hvert år.

Prisvinnere

1972

1973

  • Kvinnelig vokalist: Inger Lise Rypdal
  • Mannlig vokalist: Benny Borg
  • Viser: Lillebjørn Nilsen
  • Gammeldans: Oddvar Nygaard
  • Pop: Saft
  • Jazz: Christiania Jazzband
  • Barneplate: Dizzie Tunes
  • Verbal: Bjørn Sand
  • Klassisk musikk: Torkil Bye / Brynjar Hoff
  • Juryens hederspris: Sigbjørn Bernhoft Osa

1974

  • Kvinnelig vokalist: Karin Krog
  • Mannlig vokalist: Odd Børretzen
  • Viser: Alf Cranner
  • Gammeldans: Sven Nyhus
  • Pop: Stiftelsen
  • Jazz: Stokstad/Jensen Tradband
  • Barneplate: Rigmor Lange
  • Instrumental: Ketil Bjørnstad
  • Klassisk musikk: Sverre Valen
  • Juryens hederspris: Nora Brockstedt

1975

  • Vokalist: Annelise Gjøstøl
  • Viser: Stein Ove Berg
  • Gammeldans: Sture Rogne
  • Pop: Prudence
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Åpen klasse: Per Aabel
  • Klassisk musikk: Hallgerd Benum Dahl, Kjell Bækkelund
  • Juryens hederspris: Otto Nielsen

1976

  • Vokalist: Wenche Myhre
  • Viser: Ole Paus
  • Gammeldans: Torader-trioen
  • Pop: Match
  • Rock: Arbeidslaget
  • Jazz: Bjarne Nerem
  • Barneplate: Visvas
  • Åpen klasse: Morten Gunnar Larsen
  • Klassisk: Einar Steen Nøkleberg
  • Hedersprisen: Robert Levin

1977

  • Vokalist: Radka Toneff
  • Viser: Alf Cranner
  • Gammeldans: Ånon Egeland/Per Midtstigen
  • Pop: Alex
  • Jazz: Pål Thowsen/Jon Christensen
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Åpen klasse: Arve Tellefsen
  • Seriøse: Grex Vocalis
  • Opphavsmannpris: Jan Eggum
  • Juryens hederspris: Thoralf Tollefsen

1978

  • Seriøse: Knut Nystedt
  • Gammeldans: Sven Nyhus
  • Viser: Henning Sommerro/Vårsøg
  • Instrumental: Rolf Andersen
  • Verbal: Harald Heide Steen jr.
  • Mannlig popvokalist: Jahn Teigen
  • Kvinnelig popvokalist: Grethe Kausland
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Spesialpris: Jan Garbarek
  • Juryens hederspris: Erik Bye

1979

  • Scenemusikk: Medvirkende, Det Norske Teatret
  • Gammeldans: Slinkombas
  • Viser: Jan Eggum
  • Jazz: Bjørn Alterhaug
  • Jazz-rock: Pål Thowsen
  • Popvokalist: Anita Skorgan
  • Seriøse: Oslo Trio
  • Kor: Bergen Domkantori
  • Åpen klasse: Jon Eikemo
  • Juryens hederspris: Reidar Thommessen

1980

  • Jazz: Frode Thingnæs
  • Gammeldans/folkemusikk: Land Spelmannslag
  • Viser: Ballade
  • Barneplate: Rolf Just Nilsen
  • Seriøse: Arve Tellefsen
  • Pop: DollieRock: Åge Aleksandersen
  • Nyrock: The Aller Værste
  • Åpen klasse: Kåre Kolberg
  • Juryens hederspris: Kari Diesen

1981

  • Rock: De Press
  • Pop: Trond Granlund
  • Jazz-rock: Sidsel Endresen/Jon Eberson Group
  • Jazz: Thorgeir Stubø
  • Barneplate: Trond Viggo Torgersen/Georg Keller
  • Folkemusikk: Hørkelgaddan
  • Åpen klasse: Geirr Lystrup
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Sølvharpen: Terje Rypdal
  • Diplom: Svein Dag Hauge (Surprise)
  • Juryens hederspris: Henning Sommerro

1982

  • Rock: Stavangerensemblet
  • Pop: Olav Stedje
  • Barneplate: Thorbjørn Egner
  • Seriøse: Eva Knardahl
  • Åpen klasse: Oppsal skoles pikekor/Marit Tennfjord
  • Folkemusikk: Sondre Bratland
  • Viser: Lillebjørn Nilsen
  • Jazz: Knut Riisnæs
  • Plateprodusent: Erik Hillestad
  • Diplom: Jan Erik Kongshaug
  • Juryens hederspris: Åge Aleksandersen

1983

  • Rock: Beranek
  • Pop: The Monroes
  • Barneplate: Knutsen & Ludvigsen
  • Seriøse: Grex Vocalis
  • Åpen klasse: Steinar Ofsdal
  • Folkemusikk: Tone Hulbækmo
  • Viser: Lars Klevstrand/Hege Tunaal
  • Jazz: Masqualero
  • Plateprodusent: Eirik Wangberg
  • Årets artist: The Monroes
  • Juryens hederspris: Jahn Teigen

1984

  • Pop: Lava
  • Rock: Can Can
  • Jazz: Laila Dalseth
  • Viser: Tove Karoline Knutsen
  • Folkemusikk: Agnes Buen Garnås
  • Country: Cato Sanden
  • Plateprodusent: Jon Eberson/Sidsel Endresen
  • Åpen klasse: Balkanensemblet
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Årets artist: Åge Aleksandersen
  • Juryens hederspris: Totto Johannessen

1985

  • Pop: a-ha
  • Rock: Jonas Fjeld Band
  • Jazz: Per Husby
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Folkemusikk: Elisabeth Kværne
  • Country: Claudia Scott/Ottar «Big Hand» Johansen/Casino Steel
  • Plateprodusent: Hallvard Kvaale
  • Barneplate: Harry Halvsjuk & The Håpløse
  • Åpen klasse: Kalenda Maya
  • Klassisk musikk: Robert Riefling
  • Årets spellemann: a-ha
  • Juryens hederspris: Forente Artister, og Rolf Løvland/Bobbysocks

1986

  • Pop: a-ha
  • Rock: Jonas Fjeld Band
  • Jazz: Masqualero
  • Viser: Henning Sommerro
  • Folkemusikk: Dalakopa
  • Barneplate: Maj Britt Andersen
  • Musikkvideo: a-ha
  • Åpen klasse: Det Norske Kammerkor
  • Klassisk musikk: Eva Knardahl/Åge Kvalbein/Jens Harald Bratlie
  • Årets spellemann: Sissel Kyrkjebø
  • Juryens hederspris: a-ha

1987

  • Pop: Tomboy
  • Rock: TNT
  • Jazz: Bjørn Johansen
  • Viser: Kari Bremnes
  • Folkemusikk/Gammeldans: Arve Moen Bergset
  • Country: Cato Sanden
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Åpen klasse: Dollie de Luxe
  • Klassisk musikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Årets spellemann: Jørn Hoel
  • Juryens hederspris: Dissimilis

1988

  • Pop: Dance With A Stranger
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Oslo 13
  • Viser: Geirr Lystrup
  • Folkemusikk/Gammeldans: Kirsten Bråten Berg
  • Country: Ottar "Big Hand" Johansen
  • Barneplate: Tone Hulbækmo/Hans Fredrik Jakobsen
  • Åpen klasse: Arve Tellefsen
  • Klassisk musikk: Det Norske Kammerorkester
  • Årets spellemann: Det Norske Kammerorkester
  • Juryens hederspris: Harald Sæverud

1989

  • Pop: Dance With A Stranger
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Egil Kapstad
  • Viser: Jørn Simen Øverli
  • Folkemusikk/Gammeldans: Steinar Ofsdal/Per Midtstigen
  • Country: Mostly Robinson
  • Barneplate: Knutsen/Nellie Neuf
  • Årets nykommer: Matchstick Sun
  • Beste omslag: Andrej Nebb/Aud Vikør
  • Bransjepris: Bjørn Nessjø (plateprodusent)
  • Åpen klasse: Mari Boine Persen
  • Klassisk/Samtidsmusikk: Håkon Austbø
  • Underholdning: Øystein Sunde
  • Årets spellemann: Øystein Sunde

1990

  • Pop: Sigvart Dagsland
  • Rock: DumDum Boys
  • Jazz: Oslo Groove Company
  • Viser: Gitarkameratene
  • Folkemusikk/Gammeldans: Torleif & Hallvard Bjørgum og Skjoldmøyslaget
  • Country: Steinar Albrigtsen
  • Barneplate: Ludvigsen
  • Årets nykommer: CC Cowboys
  • Klassisk/Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester
  • Underholdning: Bjørn Eidsvåg
  • Bransjepris: Jan Erik Kongshaug (plateprodusent)
  • Årets spellemann: Gitarkameratene
  • Juryens hederspris: Torstein Grythe og Marie Foss

1991

  • Pop: Tre små kinesere
  • Rock: Jokke & Valentinerne
  • Jazz: Masqualero
  • Viser: Kari Bremnes
  • Folkemusikk/Gammeldans: Sør-Fron Spelemannslag
  • Country: Rick Danko/Jonas Fjeld/Eric Andersen
  • Barneplate: Anne-Cath Vestly
  • Åpen klasse: Knut Reiersrud/Iver Kleive
  • Orkester- og kormusikk: Leif Ove Andsnes/Bergen Filharmoniske Orkester
  • Kammermusikk: Truls Mørk/Håkon Austbø
  • Underholdning: Oluf (Arthur Arntzen)
  • Årets spellemann: Dance With A Stranger

1992

  • Pop: Bel Canto
  • Rock: Barbie Bones
  • Viser: Vidar Sandbeck
  • Jazz: Knut Riisnæs/Jon Christensen
  • Folkemusikk/Gammeldans: Hauk og Knut Buen
  • Roots-musikk: Eriksen
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Åpen klasse: Ole Edvard Antonsen
  • Kammermusikk: Leif Ove Andsnes
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/Det Norske Kammerorkester
  • Underholdning: Hanne Krogh
  • Årets spellemann: DumDum Boys
  • Juryens hederspris: Vidar Sandbeck

1993

  • Pop: Pogo Pops
  • Rock: de Lillos
  • Jazz: Radka Toneff
  • Viser: Vamp
  • Folkemusikk/Gammeldans: Bjørn Odde og Amund Bjørgen
  • Roots og country: Hellbillies
  • Barneplate: Bukkene Bruse/Geirr Lystrup/Anne Kari Hårnes/Kirsten Bråten Berg
  • Årets nykommer: Trine Rein
  • Åpen klasse: Mari Boine
  • Kammermusikk: Leif Ove Andsnes
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/Oslo Filharmoniske Orkester/Mariss Jansons
  • Underholdning og dansemusikk: Trio de Janeiro
  • Årets spellemenn: The September When

1994

  • Jazz: Egil Kapstad Trio
  • Folkemusikk/Gammeldans: Knut Buen/Leif Rygg/Kåre Nordstoga
  • Barneplate: Terje Formoe
  • Klassisk musikk/Samtidsmusikk: Håkon Austbø
  • Beste gruppe: Tre små kinesere
  • Beste omslag: Kim Hiorthøy
  • Beste låt: Anne Grete Preus
  • Beste kvinnelige artist: Anne Grete Preus
  • Beste mannlige artist: Jonas Fjeld
  • Årets nykommer: Weld
  • Årets album: Anne Grete Preus
  • Årets spellemann: Øystein Sunde

1995

  • Jazz: Vigleik Storaas Trio
  • Folkemusikk/Gammeldans: Nye Ringnesin
  • Åpen klasse: Terje Rypdal
  • Orkester- og kormusikk: Truls Mørk/London Philharmonic Orchestra/Mariss Jansons
  • Kammermusikk: Cikada
  • Barneplate: Gustav Lorentzen
  • Beste gruppe: de Lillos
  • Beste omslag: Kim Hiorthøy
  • Beste låt: Morten Harket/Håvard Rem
  • Beste kvinnelige artist: Lynni Treekrem
  • Beste mannlige artist: Morten Harket
  • Årets nykommer: Green Cortinas
  • Årets album: Morten Harket
  • Årets spellemann: Morten Harket
  • Juryens hederspris: Arne Bendiksen

1996

  • Jazz: Bugge Wesseltoft
  • Folkemusikk/Gammeldans: Arne M. Sølvberg
  • Åpen klasse: Mari Boine
  • Orkester- og kormusikk: Det Norske Kammerorkester med Iona Brown
  • Kammermusikk: Vertavokvartetten
  • Barneplate: Eventyr-ensemblet
  • Viser: Vamp
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Beste gruppe: Bel Canto
  • Beste dance-artist: Bel Canto
  • Årets låt: Odd Børretzen/Lars Martin Myhre
  • Beste kvinnelige artist: Unni Wilhelmsen
  • Beste mannlige artist: Ivar Eidem
  • Beste rockartist: Motorpsycho
  • Årets nykommer: Helén Eriksen
  • Årets album: Unni Wilhelmsen
  • Årets spellemann: D.D.E.
  • Juryens hederspris: Odd Børretzen

1997

  • Jazz: Vigleik Storaas Trio
  • Folkemusikk: Ragnhild Furholt
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Klassisk musikk: Sigurd Slåttebrekke
  • Samtidsmusikk: Trond Sæverud
  • Barneplate: Petter Moen/Øyvind Gravdal
  • Viser og viserock: Odd Børretzen/Lars Martin Myhre
  • Danseorkester/Gammeldans: Gluntan
  • Popgruppe: Velvet Belly
  • Popsolist: Espen Lind
  • Dance/Techno: Palace of Pleasure
  • Rock: Poor Rich Ones
  • Hardrock: Motorpsycho
  • Årets nykommer: Locomotives
  • Årets låt: Espen Lind
  • Årets spellemann: Bjørn Eidsvåg
  • Juryens hederspris: Lene Nystrøm

1998

  • Jazz: Espen Rud
  • Folkemusikk: Hallvard T. Bjørgum, Bjarne T. Herrefoss og Knut Hamre
  • Åpen klasse: Bugge Wesseltoft og Sidsel Endresen
  • Klassisk musikk: Solveig Kringlebotn
  • Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester og Lasse Thoresen
  • Barneplate: Elever ved Gamlebyen skole
  • Viser og viserock: Vamp
  • Danseorkester/Gammeldans: Picazzo
  • Popgruppe: D'Sound
  • Popsolist: Bertine Zetlitz
  • Dance: Päronsoda
  • Rock: Midnight Choir
  • Hardrock: Covenant
  • Årets nykommer: Bertine Zetlitz
  • Årets låt: Lene Marlin
  • Årets spellemann: Leif Ove Andsnes
  • Årets artist: Vidar Busk
  • Juryens hederspris: Ole Paus

1999

  • Jazz: Karin Krog og John Surma
  • Folkemusikk: Kvarts
  • Åpen klasse: Krøyt
  • Klassisk musikk: Truls Mørk
  • Samtidsmusikk: Oslo Filharmoniske Orkester, Det Norske Kammerorkester, Oslo Sinfonietta og Rolf Wallin
  • Barneplate: Jul i Blåfjell
  • Viser og viserock: Jan Eggum
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Savoy
  • Popsolist: Lene Marlin
  • Dance: Palace of Pleasure
  • Rock: Madrugada
  • Hardrock: The Covenant
  • Årets nykommer: Lene Marlin
  • Årets låt: Lene Marlin
  • Årets spellemann: Ole Ivars
  • Årets artist: Lene Marlin
  • Årets musikkvideo: Babel Fish
  • Juryens hederspris: Sven Nyhus

2000

  • Jazz: Petter Wettre og Per Oddvar Johansen
  • Folkemusikk: Håkon Høgemo
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Kenneth Karlsson
  • Barneplate: Asgeir
  • Viser og viserock: Kari, Ola og Lars Bremnes
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Briskeby
  • Popsolist: Bertine Zetlitz
  • Dance/Hip-hop: Biosphere
  • Rock: Motorpsycho
  • Hardrock: Sensa Aima
  • Årets nykommer: Briskeby
  • Årets låt: Briskeby
  • Årets spellemann: Herborg Kråkevik
  • Årets artist: Briskeby
  • Årets musikkvideo: A-ha
  • Bransjeprisen: Kjell Hillveg
  • Juryens hederspris: A-ha

2001

  • Jazz: Urban Connection
  • Folkemusikk: Per Sæmund Bjørkum
  • Åpen klasse: Anja Garbarek
  • Klassisk musikk: Rolf Lislevand
  • Samtidsmusikk: Peter Herresthal
  • Barneplate: Uhu
  • Viser og viserock: Halvdan Sivertsen
  • Danseorkester: Scandinavia
  • Popgruppe: Savoy
  • Popsolist: Morten Abel
  • Elektronika: Röyksopp
  • Hip-hop: Klovner i kamp
  • Rock: Kaizers Orchestra
  • Metal: Dimmu Borgir
  • Blues: Bjørn Berge
  • Årets nykommer: Sondre Lerche
  • Årets låt: Morten Abel
  • Årets spellemann: Morten Abel
  • Årets musikkvideo: Röyksopp
  • “Tidenes norske hit”: Odd Børretzen og Lars Martin Myhre: Noen ganger er det all right

2002

  • Jazz: Come Shine
  • Folkemusikk: Øyonn Groven Myren og Odd Nordstoga
  • Åpen klasse: Sidsel Endresen og Bugge Wesseltoft
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Frode Haltli
  • Barneplate: Uhu, Vol. 2
  • Viser og viserock: Odd Børretzen og Lars Martin Myhre
  • Danseorkester: Dænsebændet
  • Popgruppe: Ephemera
  • Popsolist: Thomas Dybdahl
  • Elektronika: Salvatore
  • Hip-hop: Paperboys
  • Rock: Madrugada
  • Metal: Satyricon
  • Blues: Bjørn Berge
  • Årets nykommer: Gåte
  • Årets låt: Bjørn Eidsvåg
  • Årets musikkvideo: Röyksopp
  • Årets spellemenn: Röyksopp

2003

  • Jazz: Atomic
  • Folkemusikk: Majorstuen
  • Åpen klasse: Niko Valkeapää
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Hans Kristian Kjos Sørensen
  • Barneplate: Hege Rimestad og Geirr Lystrup
  • Viser og viserock: Erik Bye og Marinemusikken
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Popgruppe: Ephemera
  • Kvinnelig popsolist: Bertine Zetlitz
  • Mannlig popsolist: Magnet (Even Johansen)
  • Elektronika: Xploding plastix
  • Hip-hop: Equicez
  • Rock: Turbonegro
  • Metal: Dimmu Borgir
  • Blues: Vidar Busk
  • Årets nykommer: Julian Berntsen
  • Årets spellemann: Silje Nergaard
  • Årets musikkvideo: Kaizers Orchestra
  • Juryens hederspris: Wenche Myhre

2004

  • Jazz: Solveig Slettahjell
  • Folkemusikk/Gammaldans: Vidar Lande/Gunhild Tømmerås
  • Klassisk musikk: Grieg Trio
  • Barneplate: Eva Trones
  • Viser: Kaia Huuse
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Enslaved
  • Elektronika/Samtidsmusikk: Lars Horntveth
  • Blues/Country: Knut Reiersrud
  • Hip-hop/RnB: Madcon
  • Rock: WE
  • Kvinnelig artist: Sissy Wish
  • Mannlig artist: Odd Nordstoga
  • Popgruppe: The National Bank
  • Musikkvideo: Margaret Berger
  • Åpen klasse: Frode Fjellheim
  • Årets nykommer: Annie
  • Årets hit: Kurt Nilsen
  • Årets spellemann: Odd Nordstoga

2005

  • Jazz: Hans Mathisen
  • Folkemusikk/Gammaldans: Sigrid Moldestad/Einar Mjølsnes/Håkon Høgemo
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Barneplate: Geirr Lystrup
  • Viser: Vamp
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Audrey Horne
  • Samtidsmusikk: Nils Henrik Asheim
  • Blues: Kåre Virud Band
  • Country: The Respatexans
  • Hip-hop/RnB: Paperboys
  • Rock: Madrugada
  • Kvinnelig artist: Ane Brun
  • Mannlig artist: Robert Post
  • Popgruppe: Röyksopp
  • Musikkvideo: Robert Post
  • Åpen klasse: Nils Petter Molvær
  • Årets nykommer: Marthe Valle
  • Årets hit: Madrugada med Ane Brun
  • Årets spellemann: Madrugada
  • Juryens hederspris: Terje Rypdal

2006

  • Jazz: Atomic
  • Folkemusikk/Gammaldans: Kvarts
  • Klassisk musikk: Marianne Thorsen/TrondheimSolistene
  • Barneplate: Jul i Svingen
  • Viser: Lars Bremnes
  • Danseorkester: Scandinavia
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Grex Vocalis/KORK
  • Blues: Rita Engedalen
  • Country: Ila Auto
  • Hip-hop: Darkside Of The Force
  • Rock: 120 Days
  • Kvinnelig artist: Marit Larsen
  • Mannlig artist: Thomas Dybdahl
  • Popgruppe: Minor Majority
  • Musikkvideo: Marit Larsen
  • Åpen klasse: Hanne Hukkelberg
  • Årets nykommer: 120 Days
  • Årets hit: Espen Lind, Kurt Nilsen, Alejandro Fuentes, Askil Holm
  • Årets spellemann: Vamp
  • Juryens hederspris: Åge Aleksandersen, Sissel Kyrkjebø og Bjørn Eidsvåg
  • Bransjepris: Stargate
  • Elektronika: Lindstrøm

2007

  • Jazz: Petter Wettre
  • Folkemusikk/Gammaldans: Sigrid Moldestad
  • Klassisk musikk: Bergen Philharmonic Orchestra
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Henning Kvitnes
  • Danseorkester: Anne Nørdsti
  • Metal: Mayhem
  • Samtidsmusikk: Kari Rønnekleiv/Ole-Henrik Moe
  • Blues: Grande
  • Country: Hellbillies
  • Hip-hop: Madcon
  • Rock: My Midnight Creeps
  • Kvinnelig artist: Susanne Sundfør
  • Mannlig artist: Magnet
  • Popgruppe: Superfamily
  • Musikkvideo: Dimmu Borgir
  • Åpen klasse: Live Maria Roggen
  • Årets nykommer: Tine Thing Helseth
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Hellbillies
  • Juryens hederspris: DumDum Boys
  • Bransjepris: Rolf Løvland
  • Elektronika: Salvatore

2008

  • Jazz: Helge Lien Trion
  • Folkemusikk/Gammaldans: Gjermund Larsen Trio
  • Klassisk musikk: Henning Kraggerud
  • Barneplate: Trondheim Sinfonietta
  • Viser: Halvdan Sivertsen
  • Danseorkester: Ingemars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Ellen Ugelvik
  • Blues: ORBO & The Longshots
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Karpe Diem
  • Rock: Lukestar
  • Kvinnelig artist: Maria Mena
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Real Ones
  • Musikkvideo: Madcon
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Årets nykommer: Ida Maria
  • Årets hit: The BlackSheeps
  • Årets spellemann: Espen Lind
  • Årets eksportpris: Madcon
  • Bransjepris: Audun Tylden
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Årets samtidskomponist: Risto Holopainen
  • Årets populærkomponist: Thom Hell
  • Årets tekstforfatter: Odd Børretzen
  • Tidenes VG-listelåt: a-ha

2009

  • Jazz: Tord Gustavsen Ensemble
  • Folkemusikk/Gammaldans: Olav Luksengård Mjelva
  • Klassisk musikk: Vilde Frang
  • Barneplate: Malin Reitan
  • Viser: Tonje Unstad
  • Danseorkester: Vagabond
  • Metal: The Cumshots
  • Samtidsmusikk: Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta/Szilvay
  • Blues: Reidar Larsen
  • Country: Tore Andersen
  • Hip-hop: Tommy Tee
  • Rock: John Olav Nilsen & Gjengen
  • Kvinnelig artist: Noora Noor
  • Mannlig artist: Sivert Høyem
  • Popgruppe: Montée
  • Musikkvideo: Donkeyboy
  • Åpen klasse: Kristin Asbjørnsen
  • Årets nykommer: Donkeyboy
  • Årets hit: Donkeyboy
  • Årets spellemann: Alexander Rybak
  • Juryens hederspris: Jahn Teigen
  • Bransjepris: Barry Matheson
  • Elektronika: Röyksopp
  • Årets samtidskomponist: Ruben S. Gjertsen
  • Årets populærkomponist: Svein Berge og Torbjørn Brundtland
  • Årets tekstforfatter: Kjartan Kristiansen og Aslak Dørum
  • Produsentpris: Yngve Leidulv Sætre

2010

  • Jazz: Elephant9
  • Folkemusikk/Gammaldans: Unni Boksasp Ensemble
  • Klassisk musikk: TrondheimSolistene
  • Barneplate: Rasmus og Verdens Beste Band
  • Viser: Narum
  • Danseorkester: Ole Ivars
  • Metal: Enslaved
  • Samtidsmusikk: Edvin Østergaard
  • Blues: Billy T Band
  • Country: Ida Jenshus
  • Hip-hop: Lars Vaular
  • Rock: Kvelertak
  • Kvinnelig artist: Ingrid Olava
  • Mannlig artist: Thom Hell
  • Popgruppe: Kråkesølv
  • Musikkvideo: Yoga Fire
  • Åpen klasse: Jaga Jazzist
  • Årets nykommer: Kvelertak
  • Årets hit: Madcon
  • Årets spellemann: Karpe Diem
  • Juryens hederspris: a-ha
  • Årets innovatør: Lars Vaular
  • Elektronika: Lindstrøm & Christabelle
  • Årets samtidskomponist: Nils Henrik Asheim
  • Årets populærkomponist: Susanne Sundfør
  • Årets tekstforfatter: Erik Fosnes Hansen
  • Produsentpris: Stargate
  • Årets fan: Anne Lise Kasenborg (D.D.E.)

2011

  • Produsentpris: Kåre Chr. Vestrheim
  • Årets innovatør: Shining
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes/Christian Tetzlaff/Tanja Tetzlaff
  • Kvinnelig artist: Ane Brun
  • Mannlig artist: Jarle Bernhoft
  • Popgruppe: Team Me
  • Samtidsmusikk: Håkon Thelin
  • Rock: Honningbarna
  • Blues: Amund Maarud
  • Country: Onkel Tuka
  • Metal: Årabrot
  • Elektronika: Biosphere
  • Hiphop: Lars Vaular
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ragnhild Furebotten
  • Danseorkester: Dæinsebændet
  • Viser: Stein Torleif Bjella
  • Barneplate: Tonje Unstad
  • Åpen klasse: Bàrut - Inga Juuso
  • Tekstforfatter: Lars Vaular
  • Komponist: Rolf Wallin
  • Årets musikkvideo: Envy
  • Årets hit: PlumboJazz: Ola Kvernberg
  • Årets nykommer: Jonas Alaska
  • Juryens hederspris: Jan Eggum

2012

  • Årets nykommer: LidoLido
  • Juryens hederspris: Karin Krog
  • Årets spellemann: Kaizers Orchestra
  • Tekstforfatter: Tønes
  • Årets hit: Sirkus Eliassen & DJ Ben Kinx
  • Pop: Karpe Diem
  • Rock: Tommy Tokyo
  • Jazz: Sidsel Endresen & Stian Westerhus
  • Metal: Nekromantheon
  • Blues: Billy T Band
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ottar Kåsa
  • Danseorkester: Pegasus
  • Barneplate: Christine Sandtorv
  • Klassisk musikk: Leif Ove Andsnes
  • Samtidsmusikk: Asamisimasa
  • Viser: Tønes
  • Country: Ida Jenshus
  • Åpen klasse: Farmers Market
  • Elektronika: Lindstrøm
  • Komponist: Eivind Buene/Cikada
  • Årets musikkvideo: Kaizers Orchestra

2013

  • Barneplate: Tullskattesnutene
  • Blues: Gina Aspenes
  • Country: Bendik Brænne
  • Danseband: Hanne Mette
  • Elektronika: Ralph Myerz
  • Folkemusikk/tradisjonsmusikk: Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga
  • Indie: Young Dreams
  • Jazz: Karin Krog & John Surman
  • Klassisk musikk: Oslo Strykekvartett
  • Komponist: Oslo Filharmoniske Orkester, Rolf Gupta, Gjermund Larsen
  • Metal: Kvelertak
  • Popgruppe: Real Ones
  • Popsolist: Monica Heldal
  • Rock: King Midas
  • Samtidsmusikk: Christian Wallumrød Ensemble
  • Tekstforfatter: Frida Ånnevik
  • Urban: Don Martin
  • Viser: Moddi
  • Åpen klasse: Susanna and Ensemble neoN
  • Årets hit: Ylvis
  • Årets nykommer: Monica Heldal
  • Juryens hederspris: Anne Grete Preus
  • Årets spellemann: Ole Paus

Forfatter av denne artikkelen

Det er gjort 18 revisjoner og har kommet 0 forbedringsforslag.

Funnet en feil? Foreslå endringer

Fagansvarlig for Underholdningsmusikk

Jon Vidar Bergan

Fagansvarlig har ansvar for å:

  • Vurdere endringsforslag fra leserne
  • Svare på spørsmål i kommentarfeltet
  • Skrive nye artikler
  • Forvalte og oppdatere gamle artikler

Vil du bli fagansvarlig?

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.