Heddaprisen

Heddastatuetten er utformet av Nina Sundbye og representerer Hedda Gabler.

fri

Heddaprisen, norsk teaterpris utdelt første gang 1998. Prisen er et samarbeid mellom Norsk teater- og orkesterforening, Norsk teaterlederforum og Aksel Waldemar Johannesens minnefond.

Vinnere av Heddaprisen 

Årets forestilling

  • 1998: «Skjønnhetsdronninga» av Martin McDonagh, regi Yngve Sundvor, Trøndelag Teater.
  • 1999:  «Sult» etter Knut Hamsun, regi Yngve Sundvor, Nationaltheatret i samarbeid med Oslo Moderne Teater.
  • 2000: «Personkrins 3:1» av Lars Norén, regi Björn Melander, Det Norske Teatret.
  • 2001: «Amadeus» av Peter Shaffer, regi Carl Jørgen Kiønig, Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.
  • 2002: «There» av Jo Strømgren, Jo Strømgren Kompani, co-produsert av BIT Teatergarasjen, Haugesund Teater, Projekttheater Dresden, Lithuanian Dance Information Centre.
  • 2003: «Hvem er redd for Virginia Woolf?» av Edward Albee, regi Svein Sturla Hungnes, Oslo Nye Teater.
  • 2004:  «Purpur og gull», basert på tekster og musikk av Åge Aleksandersen, regi Catrine Telle, Trøndelag Teater.
  • 2005:  «Peer Gynt» av Henrik Ibsen, regi Robert Wilson, Det Norske Teatret.
  • 2006:  «Bollywood Ibsen – Fruen fra det indiske hav», regi Erik Ulfsby, Oslo Nye Teater.
  • 2007: «Markens grøde» av Knut Hamsun, regi Sebastian Hartmann, Nationaltheatret.
  • 2008: «Mann=Mann», regi Tore Vagn Lid, samarbeid mellom Rogaland Teater og Transitteatret.
  • 2009: «En vanlig dag i Helvete», basert på tekster av Tor Ulven, regi Ole Anders Tandberg, Nationaltheatret.
  • 2010:  «Vi som er hundre» av Jonas Hassen Khemeri, regi Nina Wester, Rogaland Teater.
  • 2011: «Det eviga leendet», Verk Produksjoner, etter Pär Lagerkvist, co-produksjon Black Box Teater.
  • 2012: «Abrahams barn» av Svein Tindberg, regi Kjetil Bang-Hansen, Det Norske Teatret.
  • 2013: «Stalker», Verk Produksjoner, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Black Box Teater, Teaterhuset Avant Garden.

Beste regi

  • 1998: Yngve Sundvor for «Skjønnhetsdronninga», Trøndelag Teater.
  • 1999: Stein Winge for «Il Trittico» av Puccini, Den Norske Opera.
  • 2000: Alexander Mørk-Eidem for «Ingenting om nattergalen» av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.
  • 2001: Runar Hodne for «Nokon kjem til å komme» av Jon Fosse, Nationaltheatret.
  • 2002: Tamas Ascher for «Historier frå Wienerskogen» av Ödön Horváth, Det Norske Teatret.
  • 2003: Kjetil Bang-Hansen for «Hvem er Ernest?» av Oscar Wilde, Nationaltheatret.
  • 2004: Gábor Zsámbéki for «Teatermakeren» av Thomas Bernard, Nationaltheatret.
  • 2005: Sebastian Hartmann for «John Gabriel Borkman» av Henrik Ibsen, Nationaltheatret.
  • 2006: Sofia Jupither for «Svevn», Nationaltheatret.
  • 2007: Øyvind Osmo Eriksen for «Gjengangere», Hålogaland Teater.
  • 2008: Anne-Karen Hytten for «Vildanden», Trøndelag Teater.
  • 2009: Eirik Stubø for «Rosmersholm, Nationaltheatret.
  • 2010: Victoria Meirik for «Antigone», Trøndelag Teater.
  • 2011: Peer Perez Øian for «Sjuk ungdom» av Ferdinand Bruckner, Det Norske Teatret.
  • 2012: Sigrid Strøm Reibo for «Black Rider», Hålogaland Teater og  «Misantropen», Rogaland Teater.
  • 2013: Oskaras Koršunovas for «Peer Gynt», Torshovteatret, Nationaltheatret

Fremragende sceneprestasjon

(utdelt t.o.m. 2005)

  • 1998: Even Stormoen for rollen som Harpagon i «Den gjerrige» av Molière, Rogaland Teater.
  • 1999: Anne Krigsvoll for rollen som Idun i «Skammen» av Bergljot Hobæk Haff, Nationaltheatret.
  • 2000: Trond Espen Seim for roller i «A Clockwork Orange»,  «Erasmus Montanus og «Keiser og Galilæer».
  • 2001: Terje Strømdahl for rollen som Salieri i «Amadeus»
  • 2002: Arlene Wilkes for rollen som Velma i «Chicago» av John Kander, Fredd Ebb og Bob Fosse, Oslo Nye Teater
  • 2003: Laila Goody for rollen som Cathrine i «Bevis» av David Auburn, Trøndelag Teater
  • 2004: Jan Grønli for rollen Bruscon i «Teatermakeren» av Thomas Bernard, Nationaltheatret
  • 2005: Nina Ellen Ødegård for rollen som Josie i «Måne for livets stebarn», Rogaland Teater

Beste kvinnelige hovedrolle

  • 2006: Ingunn Beate Øyen for rollen som Richard II, Det Norske Teatret.
  • 2007: Birgitte Larsen for rollen som Laura i «Glassmenasjeriet», Nationaltheatret.
  • 2008: Kjersti Sandal for rollen som Anna i «Karl og Anna», Rogaland Teater
  • 2009: Birgitte Victoria Svendsen for rollen som Mary Tyrone i «Lang dags ferd mot natt», Teatret Vårt.
  • 2010: Trine Wiggen i tittelrollen i «Valerie Solanas skal bli president i Amerika», Torshovteatret, Nationaltheatret.
  • 2011: Heidi Gjermundsen Broch for rollen som Diana i «Next to Normal», Det Norske Teatret.
  • 2012: Ane Dahl Torp for rollene som Shen-Te og Shui-Ta i «Det gode mennesket fra Sezuan», Det Norske Teatret.
  • 2013: Gisken Armand for rollen som Jeg i «Jeg forsvinner» av Arne Lygre, Nationaltheatret

Beste mannlige hovedrolle

  • 2006: Øystein Røger for rollen som Den Ukjente i «Til Damaskus», Nationaltheatret.
  • 2007: Sven Nordin for rollen som Isak Sellanrå i «Markens grøde», Nationaltheatret.
  • 2008: Anders Baasmo Christiansen for rollen som Hamlet, Riksteatret.
  • 2009: Mads Ousdal for rollen som Ivan i «Brødrene Karamasov», Nationaltheatret.
  • 2010: Anders Mordal for rollen som dr. Stockmann i «En folkefiende», Trøndelag Teater.
  • 2011: Henrik Mestad for rollen som mesteren i  «Faderen» av August Strindberg, Torshovteatret.
  • 2012: Mattis Herman Nyquist for rollen som Alceste i «Misantropen» av Molière, Rogland Teater.
  • 2013: Ingar Helge Gimle for rollen som Willy Loman i «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, Trøndelag Teater.

Beste kvinnelige birolle

  • 2006: Lise Fjeldstad for rollen som Den eldre kvinna i «Svevn», Nationaltheatret.
  • 2007: Hildegunn Riise for rollen som bestemoren i «Tvillingar», Det Norske Teatret.
  • 2008: Mari Maurstad for rollen som Miss Lamont i «Singin' in the Rain», Oslo Nye Teater.
  • 2009: Kirsti Stubø for rollen som Hermione i «Andromake», Det Norske Teatret.
  • 2010: Valborg Frøysnes for rollen som Mariedl i «Presidentinnene», Teatret Vårt.
  • 2011: Liv Bernhoft Osa for rollen som Fru Fåttnok i «Uskyld» av Dea Loher, Nationaltheatret.
  • 2012: Gjertrud Jynge for rollene som Maria Steuber i «Tida og Rommet», og Christina Mannon i «Sorga kler Elektra», begge Det Norske Teatret.
  • 2013: Kine Bendixen for rollen som Jackie Kennedy i  «Prinsessedrama» av Elfriede Jelinek, Trøndelag Teater

Beste mannlige birolle

  • 2006: Nils Ole Oftebro for rollen som Mariano i «Et spansk stykke», Nationaltheatret.
  • 2007: Pål Sverre Valheim Hagen for rollene som Bjørn Disel i «Verdas mest forelska par» og Hanen i «Ingen skriv til obersten», begge ved Det Norske Teatret.
  • 2008: Morten Espeland for rollen som Peter Karpati i «Den arabiske natta», Det Norske Teatret.
  • 2009: Pål Rønning for rollen som Anders i «Guttene i skyggen» av Lars Norén og Hermann Orm i «Folkeutryddelse - eller leveren min er meningsløs» av Werner Schwab, begge på Den Nationale Scene.
  • 2010: Christian Skolmen for rollene Bjørge i «Hustyrannen» på Nationaltheatret og Richard Løvehjerte i «Ørkenstormer», Litteraturhuset.
  • 2011: Herman Bernhoft for rollen som Osvald i «Gengangere», Teatret Vårt.
  • 2012: Torbjørn Eriksen for rollen som Orin Mannon i «Sorga kler Elektra», Det Norske Teatret.
  • 2013: Espen Klouman Høiner for rollene som Biff Loman i «En handelsereisendes død» av Arthur Miller og Ivar Zolen i «Bør Børson Jr.» av Johan Falkberget, Harald Tusberg og Egil Monn-Iversen, begge Trøndelag Teater.

Beste audiovisuelle design

  • 1998: Unni Walstad for «Guten og stjerna» av Barbro Lindgren og Georg Riedel, Det Norske Teatret.
  • 1999: Iben Sandemose for «Englepels», Totalteatret.
  • 2000: Aage Gaup og Berit Marit Hætta for scenografi/kostymer til «Vølunds kvad» av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.
  • 2001: Gerd Zoe Christiansen for scenografi på «Tigerhagen» av Hollow Creature, Black Box Teater.
  • 2002: John-Christian Alsaker for scenografi på «Antons villfaring» av Erlend Loe og Jan Eggum, Det Norske Teatret.
  • 2003: Kari Gravklev for scenografi til «Seieseiarens song» av Daniel Danis, Det Norske Teatret.
  • 2004: Ingrid Nylander for kostymene til «La Cage aux Folles», Oslo Nye Teater.
  • 2005: Christian Friedländer for «Kongsemnerne», en samproduksjon mellom Nationaltheatret, Det Kongelige Teater og Dramaten.
  • 2006: Jurate Paulekaite for scenografien til «Til Damaskus», Nationaltheatret.
  • 2007: Nora Furuholmen og Joakim Moe Røisland for scenografi, kostymer og lysdesign til «Gjengangere», Hålogaland Teater.
  • 2008: Ingrid Tønder for det visuelle konseptet til «Den arabiske natta», Det Norske Teatret.
  • 2009: Ellen Ruge for scenografi til «Rosmersholm», Nationaltheatret.
  • 2010: «Vi som er hundre» av Jonas Hassen Khemeri, regi Nina Wester, Rogaland Teater.
  • 2011:John-Kristian Alsaker, Torbjørn Ljunggren og Øyvind Wangensteen for scenografi, video og lys til «Ti liv», Torshovteatret, Nationaltheatret.
  • 2012: Boya Bøckman for video og lysdesign til De Utvalgtes «Kunsten å bli tam», Black Box Teater.
  • 2013: Roger Gihlemoen for animasjon til «Jack og Bønnestengelen», Teater Manu

Beste scenografi/kostymedesign

(fra 2013)

  • 2013: Lawrence Malstaf for scenografien til Blikktrommen av Günter Grass/Armin Petras, Hålogaland Teater.

Særlig kunstnerisk innsats

  • 1998: Kristin Bredal for lysdesign på Seks øyne (Tabu og Babels barn), Den Norske Opera.
  • 1999: Jo Strømgren for koreografi av Bindingsverk og 10 år etter, co-produsert av BIT Teatergarasjen.
  • 2000: Marit Moum Aune for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet av Dag Solstad, Nationaltheatret.
  • 2001: Lisbeth Narud for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingene Tommelise, Riksteatret og Petter Blå, Hordaland Teater.
  • 2004: Dramatikeren Jesper Halle for Lilleskogen, Trøndelag Teater.
  • 2005: Særlig faglig innsats: Staben på Rogaland Teater.
  • 2006: Særlig faglig innsats: Sogn og Fjordane Teater for researchbasert teamarbeid og produksjon av Saman skal vi leve.
  • 2007: Særlig faglig innsats: Per Chr. Revholt og Ket Iren Lødemel for musikalsk arrangering og fremførelse av Brechts/Weills Tolvskillingsoperaen, samarbeidsprosjekt Riksteatret/Teatret Vårt.
  • 2008: Særlig faglig innsats: Tormod Lindgren scenografi til @lice, et samarbeidsprosjekt Riksteatret/Rikskonsertene.
  • 2009: Årets begivenhet: Operasjon Almenrausch, Tore Vagn Lid.
  • 2010: Sogn og Fjordane Teater og teatersjef Terje Lyngstad for satsingen på ny, norsk dramatikk med regionalt perspektiv.
  • 2011: Oslo Internasjonale Teater for sine iscenesatte lesninger av utenlandsk samtidsdramatikk. 
  • 2012: Thorbjørn Harr, Mariann Hole og Jan Gunnar Røise for Komilab 1-7 på Torshovteatret, Nationaltheatret.
  • 2013: De Utvalgte - som alltid søker nye veier i sitt scenespråk.

Beste barne- og ungdomsforestilling

  • 2003: Tre mødre – ex auditorio av Dansdesign, Black Box Teater.
  • 2006: Trollprinsen, regi Sverre Waage, Det Norske Teatret.
  • 2007: Betre utan ball, regi Øyvind Osmo Eriksen, Det Norske Teatret
  • 2008: Vinterdvale, regi Heleen Verburg, Teatret Vårt.
  • 2009: Jungelboka, Det Norske Teatret.
  • 2010: Før det ringer, regi Cecilie Mosli, Brageteatret.
  • 2012: Veggen, regi Trond Birkedal, Hordaland Teater.
  • 2013: Eg - Ik, Ich, I av Oscar van Woensel, Det Norske Teatret.

Årets debutant

(utdelt fra 2003-2008)

  • 2003: Bjørnar Teigen for Det tredje tegnet, Teatret Vårt.
  • 2004: Lasse Kolsrud for dramatisering og regi av Bikubesong, Det Norske Teatret.
  • 2005: Ingrid Bolsø Berdal. Skuespiller ved Det Norske Teatret.
  • 2006: Dramatikeren Erlend Sandem for Ned til sol og Strekkoder.
  • 2007: Alexander Rybak for rollen som Spelemannen i Spelemann på taket, Oslo Nye Teater.
  • 2008: Christopher Nielsen for teksten til Verdiløse menn, Nationaltheatret/Teatret på Torshov.

Æresprisen

  • 2002: Wenche Foss
  • 2003: Jon Fosse
  • 2005: Espen Skjønberg og Toralv Maurstad.
  • 2008: Elsa Nordvang, Barneteatrets leder i fra 1973 til 2002.
  • 2010: Edith Roger 
  • 2012: IdaLou Larsen

Aksel Waldemars minnepris

  • 1998: Liv Heier, Guy Krohg og Unni Walstad.
  • 1999: Svein Erik Brodal, Håkon Gullvåg og Truls Kwetzinski.
  • 2000: Edvard Hoem, Erling Valtyrson og Yngvar Øyen.
  • 2001: Olav Ringdahl, Erlend Stamnes og Nils Sletta.
  • 2002: Arne Nøst, Bergljot Rørvik og Egil Monn-Iversen.
  • 2003: Hildegunn Riise og Ole Jørgen Ness.
  • 2004: Lasse Kolstad og Vanessa Baird.
  • 2005: Are Kalvø
  • 2006: Sverre Bentzen og Marianne Heske.
  • 2007: Tiril Schrøder og Nils Sletta.
  • 2009: Svein Roger Karlsen og Gisle Harr.
  • 2010: Per Schaaning og Sverre Malling.
  • 2011: Ola E. Bøe og Arne Revheim.
  • 2012: Gjertrud Jynge og Lars Elling.
  • 2013: Olaug Nilssen og Peter Esdaile

Anbefalt lenke

Forfatter av denne artikkelen

Det er gjort 34 revisjoner og har kommet 0 forbedringsforslag.

Funnet en feil? Foreslå endringer

Fagansvarlig for Norske teaterinstitusjoner og -organisasjoner

Marianne Dyrnes Vallat

Fagansvarlig har ansvar for å:

  • Vurdere endringsforslag fra leserne
  • Svare på spørsmål i kommentarfeltet
  • Skrive nye artikler
  • Forvalte og oppdatere gamle artikler

Vil du bli fagansvarlig?

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.