Heddaprisen, norsk teaterpris, utdelt første gang i 1998. Prisen er et samarbeid mellom Norsk teater- og orkesterforening og Norsk teaterlederforum.

(kalt Beste oppsetning i 1998–2002, Årets teaterprosjekt i 2006–2008, Beste forestilling i 2009)

(utdelt til og med 2016, kalt Beste barne- og ungdomsforestilling i 2003–2013)

(utdelt fra 2017)

  • 2017: «Brune» av Niels Peter Underland og ensemblet etter Håkon Øverås, regi Niels Peter Underland, Teater Joker i samarbeid med Akershus Teater
  • 2018: «Tobias og dagen det smalt» av Jenny Svensson, regi Morten Røsrud, Rimfrost produksjoner og Hålogaland Teater

(utdelt fra 2017)

  • 2017: «We come from far, far away» av NIE, regi Alex Byrne og Kjell Moberg, NIE
  • 2018: «Utafor» av Svein Tindberg i samarbeid med JustUnity, regi Svein Tindberg, Det Norske Teatret

(utdelt til og med 2005)

(kalt Beste kvinnelige hovedrolle i 2006–2013)

  • 2006: Ingunn Beate Øyen for rollen som Richard II, Det Norske Teatret
  • 2007: Birgitte Larsen for rollen som Laura i «Glassmenasjeriet», Nationaltheatret
  • 2008: Kjersti Sandal for rollen som Anna i «Karl og Anna», Rogaland Teater
  • 2009: Birgitte Victoria Svendsen for rollen som Mary Tyrone i «Lang dags ferd mot natt», Teatret Vårt
  • 2010: Trine Wiggen i tittelrollen i «Valerie Solanas skal bli president i Amerika», Torshovteatret (Nationaltheatret)
  • 2011: Heidi Gjermundsen Broch for rollen som Diana i «Next to Normal», Det Norske Teatret
  • 2012: Ane Dahl Torp for rollene som Shen-Te og Shui-Ta i «Det gode mennesket fra Sezuan», Det Norske Teatret
  • 2013: Gisken Armand for rollen som Jeg i «Jeg forsvinner», Nationaltheatret
  • 2014: Mariann Hole for rollen som Lulu i «Lulu Pandoras Eske – en monstertragedie», Nationaltheatret
  • 2015: Marie Blokhus for rollen som Allis i «Fugletribunalet», Det Norske Teatret
  • 2016: Ane Dahl Torp for rollen som Aig i «Solaris korrigert», Det Norske Teatret
  • 2017: Nina Ellen Ødegård for tittelrollen i «Orlando», Rogaland Teater
  • 2018: Ragne Grande for rollen som Laura Wingfield i «Glassmenasjeriet», Trøndelag Teater

(kalt Beste mannlige hovedrolle i 2006–2013)

(kalt Beste kvinnelige birolle 2006–2013)

  • 2006: Lise Fjeldstad for rollen som Den eldre kvinna i «Svevn», Nationaltheatret
  • 2007: Hildegun Riise for rollen som bestemoren i «Tvillingar», Det Norske Teatret
  • 2008: Mari Maurstad for rollen som Miss Lamont i «Singin' in the Rain», Oslo Nye Teater
  • 2009: Kirsti Stubø for rollen som Hermione i «Andromake», Det Norske Teatret
  • 2010: Valborg Frøysnes for rollen som Mariedl i «Presidentinnene», Teatret Vårt
  • 2011: Liv Bernhoft Osa for rollen som Fru Fåttnok i «Uskyld», Nationaltheatret
  • 2012: Gjertrud Jynge for rollene som Maria Steuber i «Tida og Rommet», og Christina Mannon i «Sorga kler Elektra», begge Det Norske Teatret
  • 2013: Kine Bendixen for rollen som Jackie Kennedy i «Prinsessedrama», Trøndelag Teater
  • 2014: Renate Reinsve for rollen som lærer i «Besøk av gammel dame», Trøndelag Teater
  • 2015: Lena Kristin Ellingsen for rollene som Belinda og heksa i Musikklab vol. 4: «Dido + Aeneas», Torshovteatret/Nationaltheatret i samarbeid med Den Norske Opera og Ballett
  • 2016: Mari Hauge Einbu for rollen som Louise i «Armod og edelt sinn», Trøndelag Teater
  • 2017: Hildegunn Eggen for rollen som Fjodor Karamasov i «Brødrene Karamasov», Fjodor Dostojevskij, Trøndelag Teater
  • 2018: Ågot Sendstad for flere roller i Tony Kushners «Engler i Amerika», Nationaltheatret

(kalt Beste mannlige birolle 2006–2013)

  • 2006: Nils Ole Oftebro for rollen som Mariano i «Et spansk stykke», Nationaltheatret
  • 2007: Pål Sverre Valheim Hagen for rollene som Bjørn Disel i «Verdas mest forelska par» og Hanen i «Ingen skriv til obersten», begge ved Det Norske Teatret
  • 2008: Morten Espeland for rollen som Peter Karpati i «Den arabiske natta», Det Norske Teatret
  • 2009: Pål Rønning for rollen som Anders i «Guttene i skyggen» av Lars Norén og Hermann Orm i «Folkeutryddelse – eller leveren min er meningsløs» av Werner Schwab, begge på Den Nationale Scene
  • 2010: Christian Skolmen for rollene Bjørge i «Hustyrannen» på Nationaltheatret og Richard Løvehjerte i «Ørkenstormer», Litteraturhuset
  • 2011: Herman Bernhoft for rollen som Osvald i «Gengangere», Teatret Vårt
  • 2012: Torbjørn Eriksen for rollen som Orin Mannon i «Sorga kler Elektra», Det Norske Teatret
  • 2013: Espen Klouman Høiner for rollene som Biff Loman i «En handelsreisendes død» og Ivar Zolen i «Bør Børson Jr.», begge Trøndelag Teater
  • 2014: Sigmund Sæverud for rollen som Lucky i «Mens vi venter på Godot», Riksteatret og Det Norske Teatret
  • 2015: Espen Skjønberg for rollen som Ivan Tsjebutykin i «Tre søstre», Nationaltheatret
  • 2016: Per Schaanning for rollen som Karl i «Fulle folk», Det Norske Teatret
  • 2017: Toralv Maurstad for rollen som John i «Overføring», Det Norske Teatret
  • 2018: Preben Hodneland for rollen som Eldste McKinley i «The Book of Mormon», Det Norske Teatret

(kalt Beste visuell design 2010–2012)

  • 1998: Unni Walstad for «Guten og stjerna» av Barbro Lindgren og Georg Riedel, Det Norske Teatret
  • 1999: Iben Sandemose for «Englepels», Totalteatret
  • 2000: Aage Gaup og Berit Marit Hætta for scenografi/kostymer til «Vølunds kvad» av Adam Levine, Beaivváš Sámi Teáhter
  • 2001: Gerd Zoe Christiansen for scenografi på «Tigerhagen» av Hollow Creature, Black Box Teater
  • 2002: John-Kristian Alsaker for scenografi på «Antons villfaring» av Erlend Loe og Jan Eggum, Det Norske Teatret
  • 2003: Kari Gravklev for scenografi til «Seie-seiarens song» av Daniel Danis, Det Norske Teatret
  • 2004: Ingrid Nylander for kostymene til «La Cage aux Folles», Oslo Nye Teater
  • 2005: Christian Friedländer for «Kongsemnerne», en samproduksjon mellom Nationaltheatret, Det Kongelige Teater og Dramaten
  • 2006: Jurate Paulekaite for scenografien til «Til Damaskus», Nationaltheatret
  • 2007: Nora Furuholmen og Joakim Moe Røisland for scenografi, kostymer og lysdesign til «Gjengangere», Hålogaland Teater
  • 2008: Ingrid Tønder for det visuelle konseptet til «Den arabiske natta», Det Norske Teatret
  • 2009: Ellen Ruge for scenografi til «Rosmersholm», Nationaltheatret
  • 2010: Milja Salovaara for scenografi til «En folkefiende», Trøndelag Teater
  • 2011: John-Kristian Alsaker, Torbjørn Ljunggren og Øyvind Wangensteen for scenografi, video og lys til «Ti liv», Torshovteatret (Nationaltheatret)
  • 2012: Boya Bøckman for video og lysdesign til De Utvalgtes «Kunsten å bli tam», Black Box Teater
  • 2013: Roger Gihlemoen for animasjon til «Jack og bønnestengelen», Teater Manu
  • 2014: Bård Lie Thorbjørnsen for kostymer og scenografi til «Besøk av gammel dame», Trøndelag Teater
  • 2015: Bård Lie Thorbjørnsen for scenografi til «Når vi døde våkner», Trøndelag Teater
  • 2016: Olav Myrtvedt for scenografi og kostymer til «Vår ære/vår makt», Den Nationale Scene
  • 2017: Robert Wilson for scenografi til «Edda», Det Norske Teatret
  • 2018: Gilles Berger for scenografi til «Garage», Cirkateater og Turnéteatret i Trøndelag

(fra og med 2013)

  • 2013: Lawrence Malstaf for scenografien til «Blikktrommen», Hålogaland Teater
  • 2014: Eirik Hegdal, Asle Karstad og Trondheim Voices for musikk og lyddesign til «Hundre Hemmeligheter», Cirka Teater, Trøndelag Teater, Riksteatret og Trondheim Voices/Midtnorsk Jazzsenter
  • 2015: Verdensteatret for audiovisuell design til «Broen over gjørme», co-produsert av Black Box Teater, BIT Teatergarasjen, Henie Onstad kunstsenter og Ultima
  • 2016: Sjur Miljeteig for musikk til «Solaris korrigert», Det Norske Teatret
  • 2017: Ove Alexander Jamt Dahl, Morten Halle, Christine Lohre og Olav Nordhagen for videodesign, lyddesign, scenografi og lysdesign til «Rekyl», Teater Innlandet, Nordland Teater og Franzisca Aarflot Produksjoner
  • 2018: Elisabeth Nesset, Alf Lund Godbolt, Vibeke Blydt-Hansen og Norunn Standal for slagverk, musikk, lyddesign og lysdesign til «Antigone», Det Norske Teatret

(fra og med 2014)

  • 2014: Alan Lucien Øyen og Andrew Wale for originaltekst til «Coelacanth», Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche og Riksteatret
  • 2015: Alexander Mørk-Eidem for bearbeidelse av Henrik Ibsens «Peer Gynt», Nationaltheatret
  • 2016: Tore Vagn Lid og Cecilie Løveid for tekstarbeid til Nordahl Griegs «Vår ære/vår makt», Den Nationale Scene
  • 2017: Arne Lygre for original tekst til «La deg være», Nationaltheatret
  • 2018: Are Kalvø for oversettelse av «The Book of Mormon», Det Norske Teatret og Kilden Teater og Konserthus

(kalt Åpen klasse 1998–2004, Særlig faglig innsats 2005–2008 og Årets begivenhet 2009)

  • 1998: Kristin Bredal for lysdesign på «Seks øyne» («Tabu» og «Babels barn»), Den Norske Opera
  • 1999: Jo Strømgren for koreografi av «Bindingsverk» og «10 år etter», co-produsert av BIT Teatergarasjen
  • 2000: Teater Ibsen for satsingen på forestillingen «De ti bud»
  • 2001: Marit Moum Aune for idé, konsept og dramatisering av «Genanse og verdighet», Nationaltheatret
  • 2002: Lisbeth Narud for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingene «Tommelise», Riksteatret og «Petter Blå», Hordaland Teater
  • 2004: Dramatikeren Jesper Halle for «Lilleskogen», Trøndelag Teater
  • 2005: Staben ved Rogaland Teater
  • 2006: Sogn og Fjordane Teater for researchbasert teamarbeid og produksjon av «Saman skal vi leve»
  • 2007: Per Chr. Revholt og Ket Iren Lødemel for musikalsk arrangering og fremførelse av «Tolvskillingsoperaen», Riksteatret og Teatret Vårt
  • 2008: Tormod Lindgren for scenografi til «@lice», Riksteatret og Rikskonsertene
  • 2009: Tore Vagn Lid for «Operasjon Almenrausch», Agder Teater og Agder Symfoniorkester
  • 2010: Sogn og Fjordane Teater og teatersjef Terje Lyngstad for satsingen på ny, norsk dramatikk med regionalt perspektiv
  • 2011: Oslo Internasjonale Teater for sine iscenesatte lesninger av utenlandsk samtidsdramatikk
  • 2012: Thorbjørn Harr, Mariann Hole og Jan Gunnar Røise for «Komilab 1–7» på Torshovteatret (Nationaltheatret)
  • 2013: De Utvalgte – som alltid søker nye veier i sitt scenespråk
  • 2014: Ensemblene i forestillingene «Fruen fra havet» og «Perpleks», begge Rogaland Teater
  • 2015: Lisa Lie for konsept, tekst og regi til «Blue Motell», co-produsert av Trøndelag Teater, Black Box Teater, BIT Teatergarasjen og Turteatern/MDT
  • 2016: Beaivváš Sámi Našunálateáhter for «Vidas Extremas»
  • 2017: Ensemblet i «Edda», Det Norske Teatret
  • 2018: Svein Tindberg, Faten Mahdi-Al-Hussaini, Yousef Bartho Al-Nahi, Siri Marie Seim Sønstelie og Tor Itai Keilen for «Utafor», Det Norske Teatret

(utdelt 2003–2008)

  • 2003: Bjørnar Teigen for «Det tredje tegnet», Teatret Vårt
  • 2004: Lasse Kolsrud for dramatisering og regi av «Bikubesong», Det Norske Teatret
  • 2005: Ingrid Bolsø Berdal, skuespiller ved Det Norske Teatret
  • 2006: Dramatikeren Erlend Sandem for «Ned til sol» og «Strekkoder»
  • 2007: Alexander Rybak for rollen som Spelemannen i «Spelemann på taket», Oslo Nye Teater
  • 2008: Christopher Nielsen for teksten til «Verdiløse menn», Nationaltheatret/Teatret på Torshov

Samtidig med Heddaprisene ble i mange år Aksel Waldemars minnepris delt ut til en norsk billedkunstner og til en person som har gjort en særlig innsats for nynorsk som scenespråk.

(delt ut til og med 2015)

  • 1998: Liv Heier, Guy Krohg og Unni Walstad
  • 1999: Håkon Gullvåg, Svein Erik Brodal og Truls Kwetzinski
  • 2000: Erling Valtyrson, Edvard Hoem og Yngvar Øyen
  • 2001: Olav Ringdahl, Erlend Stamnes og Nils Sletta
  • 2002: Arne Nøst, Bergljot Rørvik og Egil Monn-Iversen
  • 2003: Ole Jørgen Ness og Hildegun Riise
  • 2004: Vanessa Baird og Lasse Kolstad
  • 2005: Hans Martin Øien og Are Kalvø
  • 2006: Marianne Heske og Sverre Bentzen
  • 2007: Tiril Schrøder og Nils Sletta
  • 2009: Gisle Harr og Svein Roger Karlsen
  • 2010: Sverre Malling og Per Schaaning
  • 2011: Arne Revheim og Ola E. Bø
  • 2012: Lars Elling og Gjertrud Jynge
  • 2013: Peter Esdaile og Olaug Nilssen
  • 2014: Elisabeth Werp og Ane Dahl Torp
  • 2015: Svein Tindberg

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.