Norske gullmedaljevinnere i OL.

Navn/Lag Sport Gren
Gudbrand G. Skatteboe Skytesport Frigevær helmatch*
Lag Turn Troppsgymnastikk

* Vant også stående og liggende

Navn/Lag Sport Gren
Albert Helgerud Skytesport Frigevær helmatch
Lag Skytesport Frigevær
Navn/Lag Sport Gren
Ferdinand Bie Friidrett Femkamp*
Thoralf Glad** Seilsport 8 m («Taifun»)
Alfred Larsen** Seilsport 12 m («Magda IX»)
Lag Turn Troppsgymnastikk

* Bie beholdt sin gullmedalje selv om diskvalifikasjonen av vinneren Jim Thorpe ble opphevet i 1982

** Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Helge Løvland Friidrett Tikamp
Andreas B. Brecke* Seilsport 6 m («Jo»)
Magnus Konow* Seilsport 8 m («Sildra»)
Carl August Ringvold sen.* Seilsport 8 m gl. («Irene»)
Charles Archer Arentz* Seilsport 10 m («Mosk II»)
Erik Herseth* Seilsport 10 m gl. («Eleda»)
Johan Friele* Seilsport 12 m («Heira II»)
Henrik Østervold* Seilsport 12 m gl. («Atalanta»)
Otto M. Olsen Skytesport Armégevær liggende
Otto M. Olsen Skytesport Hjort enkeltskudd
Ole A. Lilloe-Olsen Skytesport Hjort dobbeltskudd
Lag Skytesport Hjort enkeltskudd
Lag Skytesport Hjort dobbeltskudd

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Otto von Porat Boksing Tungvekt
Eugen Peder Lunde* Seilsport 6 m («Elisabeth V»)
Carl August Ringvold sen.* Seilsport 8 m («Bera»)
Ole A. Lilloe-Olsen Skytesport Hjort dobbeltskudd
Lag Skytesport Hjort enkeltskudd

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Johan Anker* Seilsport 6 m («Norna»)

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Willy Røgeberg Skytesport Miniatyrgevær liggende
Navn/Lag Sport Gren
Thor Thorvaldsen* Seilsport Drake («Pan»)

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Thor Thorvaldsen* Seilsport Drake («Pan»)
Erling Kongshaug Skytesport Miniatyrgevær helmatch
John H. Larsen Skytesport Hjort sammenlagt

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Egil Danielsen Friidrett Spydkast
Navn/Lag Sport Gren
Peder Lunde jr.* Seilsport Flying Dutchman («Sirene»)

* Rormann

Navn/Lag Sport Gren
Steinar Amundsen, Tore Berger, Jan Johansen, Egil Søby Padling Firerkajakk
Navn/Lag Sport Gren
Knut Knudsen Sykling Forfølgelsesritt bane
Leif Jenssen Vektløfting Lett tungvekt
Navn/Lag Sport Gren
Alf Hansen, Frank Hansen Roing Dobbeltsculler
Navn/Lag Sport Gren
Jon Rønningen Bryting 52 kg
Tor Heiestad Skytesport Viltmål
Navn/Lag Sport Gren
Jon Rønningen Bryting 52 kg
Linda Andersen Seilsport Europajolle
Navn/Lag Sport Gren
Vebjørn Rodal Friidrett 800 m
Knut Holmann Padling 1000 m enerkajakk
Navn/Lag Sport Gren
Trine Hattestad Friidrett Spydkast
Knut Holmann Padling 500 m enerkajakk
Knut Holmann Padling 1000 m enerkajakk
Lag Fotball Kvinner
Navn/Lag Sport Gren
Andreas Thorkildsen Friidrett Spydkast
Gunn-Rita Dahle Sykling Terreng rundbane
Olaf Tufte Roing Singlesculler
Eirik Verås Larsen Padling Enerkajakk 1000 m
Siren Sundby Seilsport Europajolle
Navn/Lag Sport Gren
Andreas Thorkildsen Friidrett Spydkast
Olaf Tufte Roing Singlesculler
Lag Håndball Kvinner
Navn/Lag Sport Gren
Eirik Verås Larsen Padling Enerkajakk 1000 m
Lag Håndball Kvinner
Navn/Lag Sport Gren
Thorleif Haug Ski nordisk 18 km
Thorleif Haug Ski nordisk 50 km
Thorleif Haug Ski nordisk Kombinert
Jacob Tullin Thams Ski nordisk Hopp
Navn/Lag Sport Gren
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk 18 km
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk Kombinert
Alf Steen Andersen Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Bernt Evensen Skøyter 500 m
Ivar Ballangrud Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk Kombinert
Birger Ruud Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Navn/Lag Sport Gren
Oddbjørn Hagen Ski nordisk Kombinert
Birger Ruud Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Ivar Ballangrud Skøyter 500 m
Ivar Ballangrud Skøyter 5000 m
Ivar Ballangrud Skøyter 10 000 m
Charles Mathiesen Skøyter 1500 m
Navn/Lag Sport Gren
Petter Hugsted Ski nordisk Hopp
Finn Helgesen Skøyter 500 m
Sverre Farstad Skøyter 1500 m
Reidar Liaklev Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Hallgeir Brenden Ski nordisk 18 km
Simon Slåttvik Ski nordisk Kombinert
Arnfinn Bergmann Ski nordisk Hopp
Stein Eriksen Ski alpint Storslalåm
Hjalmar Andersen Skøyter 1500 m
Hjalmar Andersen Skøyter 5000 m
Hjalmar Andersen Skøyter 10 000 m
Navn/Lag Sport Gren
Hallgeir Brenden Ski nordisk 15 km
Sverre Stenersen Ski nordisk Kombinert
Navn/Lag Sport Gren
Håkon Brusveen Ski nordisk 15 km
Roald Aas Skøyter 1500 m
Knut Johannesen Skøyter 10 000 m
Navn/Lag Sport Gren
Tormod Knutsen Ski nordisk Kombinert
Toralf Engan Ski nordisk Hopp stor bakke
Knut Johannesen Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Harald Grønningen Ski nordisk 15 km
Ole Ellefsæter Ski nordisk 50 km
Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter Ski nordisk Stafett
Inger Aufles, Babben Enger Damon, Berit Mørdre Ski nordisk Stafett
Magnar Solberg Skiskyting 20 km
Fred Anton Maier Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Pål Tyldum Ski nordisk 50 km
Magnar Solberg Skiskyting 20 km
Navn/Lag Sport Gren
Ivar Formo Ski nordisk 50 km
Jan Egil Storholt Skøyter 1500 m
Sten Stensen Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Bjørg Eva Jensen Skøyter 3000 m
Navn/Lag Sport Gren
Tom Sandberg Ski nordisk Kombinert
Inger Helene Nybråten, Anne Jahren, Brit Pettersen, Berit Aunli Ski nordisk Stafett
Eirik Kvalfoss Skiskyting 10 km
Navn/Lag Sport Gren
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 15 km jaktstart
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 50 km
Vegard Ulvang Ski nordisk 10 km
Vegard Ulvang Ski nordisk 30 km
Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal, Bjørn Dæhlie Ski nordisk Stafett
Finn Christian Jagge Ski alpint Slalåm
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Johann Olav Koss Skøyter 1500 m
Geir Karlstad Skøyter 5000 m
Navn/Lag Sport Gren
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 10 km
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 15 km jaktstart
Thomas Alsgaard Ski nordisk 30 km
Fred Børre Lundberg Ski nordisk Kombinert
Espen Bredesen Ski nordisk Hopp normalbakke
Stine Lise Hattestad Ski freestyle Kulekjøring
Lasse Kjus Ski alpint Alpin kombinasjon
Johann Olav Koss Skøyter 1500 m
Johann Olav Koss Skøyter 5000 m
Johann Olav Koss Skøyter 10 000 m
Navn/Lag Sport Gren
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 10 km
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 50 km
Thomas Alsgaard Ski nordisk 15 km jaktstart
Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard Ski nordisk Stafett
Bjarte Engen Vik Ski nordisk Kombinert
Halldor Skard jr., Kenneth Braaten, Bjarte Engen Vik, Fred Børre Lundberg Ski nordisk Kombinert lag
Hans Petter Buraas Ski alpint Slalåm
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 10 km sprint
Halvard Hanevold Skiskyting 20 km
Ådne Søndrål Skøyter 1500 m
Navn/Lag Sport Gren
Bente Skari Ski nordisk 10 km
Tor-Arne Hetland Ski nordisk Sprint
Frode Estil Ski nordisk Jaktstart
Thomas Alsgaard Ski nordisk Jaktstart
Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal, Thomas Alsgaard Ski nordisk Stafett
Kari Traa Ski freestyle Kulekjøring
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Kjetil André Aamodt Ski alpint Alpin kombinasjon
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 10 km sprint
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting Jaktstart
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 20 km
Halvard Hanevold, Frode Andresen, Egil Gjelland, Ole Einar Bjørndalen Skiskyting Stafett
Lag (skip Pål Trulsen) Curling Menn
Navn/Lag Sport Gren
Lars Bystøl Ski nordisk Hopp normalbakke
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Navn/Lag Sport Gren
Marit Bjørgen Ski nordisk 15 km fellesstart med skibytte
Marit Bjørgen Ski nordisk Sprint
Petter Northug Ski nordisk 50 km
Petter Northug, Øystein Pettersen Ski nordisk Lagsprint
Marit Bjørgen, Therese Johaug, Vibeke Skofterud, Kristin Størmer Steira Ski nordisk Stafett
Aksel Lund Svindal Ski alpint Super-G
Tora Berger Skiskyting 15 km
Emil Hegle Svendsen Skiskyting 20 km
Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø, Halvard Hanevold, Emil Hegle Svendsen Skiskyting Stafett
Navn/Lag Sport Gren
Maiken Caspersen Falla Ski nordisk Sprint
Marit Bjørgen Ski nordisk 15 km fellesstart med skibytte
Marit Bjørgen Ski nordisk 30 km
Ola Vigen Hattestad Ski nordisk Sprint
Marit Bjørgen, Ingvild Flugstad Østberg Ski nordisk Lagsprint
Jørgen Graabak Ski nordisk Kombinert stor bakke
Jørgen Graabak, Magnus Hovdal Moan, Håvard Klemetsen, Magnus Krog Ski nordisk Kombinert lag
Kjetil Jansrud Ski alpint Super-G
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 10 km sprint
Emil Hegle Svendsen Skiskyting 15 km fellesstart
Tora Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen Skiskyting Mixed stafett
Navn/Lag Sport Gren
Ragnhild Haga Ski nordisk 10 km
Marit Bjørgen Ski nordisk 30 km
Johannes Høsflot Klæbo Ski nordisk Sprint
Simen Hegstad Krüger Ski nordisk 30 km fellesstart med skibytte
Johannes Høsflot Klæbo, Martin Johnsrud Sundby Ski nordisk Lagsprint
Marit Bjørgen, Ragnhild Haga, Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen Ski nordisk Stafett
Johannes Høsflot Klæbo, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger, Didrik Tønseth Ski nordisk Stafett
Maren Lundby Ski nordisk Hopp normalbakke
Robert Johansson, Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Andreas Stjernen Ski nordisk Hopp lag
Aksel Lund Svindal Ski alpint Utfor
Øystein Bråten Ski freestyle Slopestyle
Johannes Thingnes Bø Skiskyting 20 km
Håvard Holmefjord Lorentzen Skøyter 500 m
Sverre Lunde Pedersen, Håvard Bøkko, Simen Spieler Nilsen, Sindre Henriksen Skøyter Lagtempo

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

22. februar skrev Lars Mæhlum

Gir en veldig kjapp og god oversikt. Dette er en artikkel det er vel verd å videreføre.

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.