Norske gullmedaljevinnere i OL.

Gudbrand G. Skatteboe Skytesport Frigevær helmatch1
Lag Turn Troppsgymnastikk
Albert Helgerud Skytesport Frigevær helmatch
Lag Skytesport Frigevær
Ferdinand Bie Friidrett Femkamp2
Thoralf Glad3 Seilsport 8 m («Taifun»)
Alfred Larsen3 Seilsport 12 m («Magda IX»)
Lag Turn Troppsgymnastikk
Helge Løvland Friidrett Tikamp
Andreas B. Brecke3 Seilsport 6 m («Jo»)
Magnus Konow3 Seilsport 8 m («Sildra»)
Carl August Ringvold sen.3 Seilsport 8 m gl. («Irene»)
Charles Archer Arentz3 Seilsport 10 m («Mosk II»)
Erik Herseth3 Seilsport 10 m gl. («Eleda»)
Johan Friele3 Seilsport 12 m («Heira II»)
Henrik Østervold3 Seilsport 12 m gl. («Atalanta»)
Otto M. Olsen Skytesport Armégevær liggende
Otto M. Olsen Skytesport Hjort enkeltskudd
Ole A. Lilloe-Olsen Skytesport Hjort dobbeltskudd
Lag Skytesport Hjort enkeltskudd
Lag Skytesport Hjort dobbeltskudd
Otto von Porat Boksing Tungvekt
Eugen Peder Lunde3 Seilsport 6 m («Elisabeth V»)
Carl August Ringvold sen.3 Seilsport 8 m («Bera»)
Ole A. Lilloe-Olsen Skytesport Hjort dobbeltskudd
Lag Skytesport Hjort enkeltskudd
Johan Anker3 Seilsport 6 m («Norna»)
Willy Røgeberg Skytesport Miniatyrgevær liggende
Thor Thorvaldsen3 Seilsport Drake («Pan»)
Thor Thorvaldsen3 Seilsport Drake («Pan»)
Erling Kongshaug Skytesport Miniatyrgevær helmatch
John H. Larsen Skytesport Hjort sammenlagt
Egil Danielsen Friidrett Spydkast
Peder Lunde jr.3 Seilsport Flying Dutchman («Sirene»)
Steinar Amundsen, Tore Berger, Jan Johansen og Egil Søby Padling Firerkajakk
Knut Knudsen Sykling Forfølgelsesritt bane
Leif Jenssen Vektløfting Lett tungvekt
Alf og Frank Hansen Roing Dobbeltsculler
Jon Rønningen Bryting 52 kg
Tor Heiestad Skytesport Viltmål
Jon Rønningen Bryting 52 kg
Linda Andersen Seilsport Europajolle
Vebjørn Rodal Friidrett 800 m
Knut Holmann Padling 1000 m enerkajakk
Trine Hattestad Friidrett Spydkast
Knut Holmann Padling 500 m enerkajakk
Knut Holmann Padling 1000 m enerkajakk
Lag Fotball Kvinner
Andreas Thorkildsen Friidrett Spydkast
Gunn-Rita Dahle Sykling Terreng rundbane
Olaf Tufte Roing Singlesculler
Eirik Verås Larsen Padling Enerkajakk 1000 m
Siren Sundby Seilsport Europajolle
Andreas Thorkildsen Friidrett Spydkast
Olaf Tufte Roing Singlesculler
Lag Håndball Kvinner
Eirik Verås Larsen Padling Enerkajakk 1000 m
Lag Håndball Kvinner

1 Vant også stående og liggende

2 Bie beholdt sin gullmedalje selv om diskvalifikasjonen av vinneren Jim Thorpe ble opphevet 1982

3 Rormann

Thorleif Haug Ski nordisk 18 km
Thorleif Haug Ski nordisk 50 km
Thorleif Haug Ski nordisk Kombinert
Jacob Tullin Thams Ski nordisk Hopp
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk 18 km
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk Kombinert
Alf Steen Andersen Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Bernt Evensen Skøyter 500 m
Ivar Ballangrud Skøyter 5000 m
Johan Grøttumsbråten Ski nordisk Kombinert
Birger Ruud Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Oddbjørn Hagen Ski nordisk Kombinert
Birger Ruud Ski nordisk Hopp
Sonja Henie Skøyter Kunstløp
Ivar Ballangrud Skøyter 500 m
Ivar Ballangrud Skøyter 5000 m
Ivar Ballangrud Skøyter 10 000 m
Charles Mathiesen Skøyter 1500 m
Petter Hugsted Ski nordisk Hopp
Finn Helgesen Skøyter 500 m
Sverre Farstad Skøyter 1500 m
Reidar Liaklev Skøyter 5000 m
Hallgeir Brenden Ski nordisk 18 km
Simon Slåttvik Ski nordisk Kombinert
Arnfinn Bergmann Ski nordisk Hopp
Stein Eriksen Ski alpint Storslalåm
Hjalmar Andersen Skøyter 1500 m
Hjalmar Andersen Skøyter 5000 m
Hjalmar Andersen Skøyter 10 000 m
Hallgeir Brenden Ski nordisk 15 km
Sverre Stenersen Ski nordisk Kombinert
Håkon Brusveen Ski nordisk 15 km
Roald Aas Skøyter 1500 m
Knut Johannesen Skøyter 10 000 m
Tormod Knutsen Ski nordisk Kombinert
Toralf Engan Ski nordisk Hopp stor bakke
Knut Johannesen Skøyter 5000 m
Harald Grønningen Ski nordisk 15 km
Ole Ellefsæter Ski nordisk 50 km
Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen og Ole Ellefsæter Ski nordisk Stafett
Inger Aufles, Babben Enger Damon og Berit Mørdre Ski nordisk Stafett
Magnar Solberg Skiskyting 20 km
Fred Anton Maier Skøyter 5000 m
Pål Tyldum Ski nordisk 50 km
Magnar Solberg Skiskyting 20 km
Ivar Formo Ski nordisk 50 km
Jan Egil Storholt Skøyter 1500 m
Sten Stensen Skøyter 5000 m
Bjørg Eva Jensen Skøyter 3000 m
Tom Sandberg Ski nordisk Kombinert
Inger Helene Nybråten, Anne Jahren, Brit Pettersen og Berit Aunli Ski nordisk Stafett
Eirik Kvalfoss Skiskyting 10 km
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 15 km jaktstart
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 50 km
Vegard Ulvang Ski nordisk 10 km
Vegard Ulvang Ski nordisk 30 km
Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal og Bjørn Dæhlie Ski nordisk Stafett
Finn Christian Jagge Ski alpint Slalåm
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Johann Olav Koss Skøyter 1500 m
Geir Karlstad Skøyter 5000 m
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 10 km
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 15 km jaktstart
Thomas Alsgaard Ski nordisk 30 km
Fred Børre Lundberg Ski nordisk Kombinert
Espen Bredesen Ski nordisk Hopp normalbakke
Stine Lise Hattestad Ski freestyle Kulekjøring
Lasse Kjus Ski alpint Alpin kombinasjon
Johann Olav Koss Skøyter 1500 m
Johann Olav Koss Skøyter 5000 m
Johann Olav Koss Skøyter 10 000 m
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 10 km
Bjørn Dæhlie Ski nordisk 50 km
Thomas Alsgaard Ski nordisk 15 km jaktstart
Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie og Thomas Alsgaard Ski nordisk Stafett
Bjarte Engen Vik Ski nordisk Kombinert
Halldor Skard jr., Kenneth Braaten, Bjarte Engen Vik og Fred Børre Lundberg Ski nordisk Kombinert lag
Hans Petter Buraas Ski alpint Slalåm
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 10 km sprint
Halvard Hanevold Skiskyting 20 km
Ådne Søndrål Skøyter 1500 m
Bente Skari Ski nordisk 10 km
Tor-Arne Hetland Ski nordisk Sprint
Frode Estil Ski nordisk Jaktstart
Thomas Alsgaard Ski nordisk Jaktstart
Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal og Thomas Alsgaard Ski nordisk Stafett
Kari Traa Ski freestyle Kulekjøring
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Kjetil André Aamodt Ski alpint Alpin kombinasjon
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 10 km sprint
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting Jaktstart
Ole Einar Bjørndalen Skiskyting 20 km
Halvard Hanevold, Frode Andresen, Egil Gjelland og Ole Einar Bjørndalen Skiskyting Stafett
Lag (skip Pål Trulsen) Curling Menn
Lars Bystøl Ski nordisk Hopp normalbakke
Kjetil André Aamodt Ski alpint Super-G
Marit Bjørgen Ski nordisk 15 km fellesstart med skibytte
Marit Bjørgen Ski nordisk Sprint
Petter Northug Ski nordisk 50 km
Petter Northug, Øystein Pettersen Ski nordisk Lagsprint
Marit Bjørgen, Therese Johaug, Vibeke Skofterud, Kristin Størmer Steira Ski nordisk Stafett
Aksel Lund Svindal Ski alpint Super-G
Tora Berger Skiskyting 15 km
Emil Hegle Svendsen Skiskyting 20 km
Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø, Halvard Hanevold, Emil Hegle Svendsen Skiskyting Stafett

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.