10. juli 1499 ankret Nicolau Coelho opp utenfor Lisboa med skipet Berrio. Gamas skip ankom et par uker senere, men uten Gama selv, som var gått i land på Asorene for å begrave sin bror Paulo.
Ved Coelhos hjemkomst hadde reisen vart i 732 dager, og dekket en strekning på over 38 000 kilometer. Dødsraten hadde vært høy, mannskapet på da Gamas skip hadde ved ekspedisjonens begynnelse talt kanskje 170 mann, antakeligvis kom ikke flere enn rundt 55 tilbake i live.
Sett fra et asiatisk perspektiv kom portugisernes inntreden i handelssystemet i Det indiske hav i første omgang til å innebære en økende bruk av vold. I Europa kom Gamas oppdagelse av sjøveien til India for det første til å bedre Portugals posisjon og prestisje i Europa generelt, og i forholdet til Castilla spesielt.
Omlegging av krydderhandelen fra landruten til sjøveien var en kommersiell trussel mot den italienske bystaten Venezia, og førte til at republikken kom til å foreta en diplomatisk kursendring og orientere seg mot de islamske herskerne i Egypt, med forsøk på å danne anti-portugisiske allianser sammen med de islamske makthaverne. I kontrast til den pragmatisk-sekulære oppfatningen som lå i handlingsmåten til Venezia, er det typisk for den portugisiske tenkemåten til Manuel og hans hoff at det var meldingene om det store antallet kristne i India, og vitneutsagnene som bekreftet eksistensen av den mytiske prestekongen Johannes' rike som ble fremhevet og lagt vekt på etter hjemkomsten av Gamas første reise.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.