Stortingsrepresentantene 2021–2025

1. oktober 2021 samlet det 166. storting seg for første gang. De 169 stortingsrepresentantene var valgt ved stortingsvalget 13. september 2021. I stortingssalen sitter representantene fra samme valgdistrikt samlet. Her sitter representantene fra valgdistriktet Rogaland, den såkalte Rogalandsbenken.
Av /NTB.

Artikkelstart

Ved stortingsvalget i 2021 ble det valgt 169 stortingsrepresentanter for perioden 2021–2025. 150 representanter ble valgt som direktemandater fra hver av valgkretsene, mens 19 representanter var utjevningsmandater, ett fra hver valgkrets. De representerer til sammen ti forskjellige politiske partier.

Partiene

Parti Forkortelse Mandater
Arbeiderpartiet Ap 48
Høyre H 36
Senterpartiet Sp 28
Fremskrittspartiet Frp 21
Sosialistisk Venstreparti SV 13
Rødt R 8
Venstre V 8
Miljøpartiet De Grønne MDG 3
Kristelig Folkeparti KrF 3
Pasientfokus PF 1

Stortingsrepresentantene

9. oktober 2021 ble det 166. storting konstituert.
Av /Stortinget.

Nedenfor følger de valgte representantene fordelt på valgkretser. Ved dannelsen av en ny regjering basert på det nye stortingsflertallet, vil de stortingsrepresentantene som blir tatt inn i regjeringen bli erstattet av sine faste vararepresentanter.

Østfold

  1. Jon-Ivar Nygård (A) (vararepresentanten Solveig Vitanza møter)
  2. Ingjerd Schou (H)
  3. Elise Bjørnebekk-Waagen (A)
  4. Ole André Myhrvold (Sp)
  5. Erlend Wiborg (Frp)
  6. Tage Pettersen (H)
  7. Stein Erik Lauvås (A)
  8. Kjerstin Wøyen Funderud (Sp)
  9. Freddy André Øvstegård (SV) (utjevningsmandat)

Akershus

  1. Jan Tore Sanner (H)
  2. Anniken Huitfeldt (A) (vararepresentanten Ragnhild Male Hartviksen møter)
  3. Tone W. Trøen (H) (leder av helse- og omsorgskomiteen)
  4. Sverre Myrli (A)
  5. Hans Andreas Limi (Frp)
  6. Sigbjørn Gjelsvik (Sp)
  7. Henrik Asheim (H)
  8. Tuva Moflag (A)
  9. Abid Q. Raja (V)
  10. Kirsti Bergstø (SV) (leder av arbeids- og sosialkomiteen)
  11. Anne Kristine Linnestad (H)
  12. Åsmund Aukrust (A)
  13. Himanshu Gulati (Frp)
  14. Une Aina Bastholm (MDG) (parlamentarisk leder)
  15. Turid Kristensen (H)
  16. Else Marie Tveit Rødby (Sp)
  17. Mani Hussaini (A)
  18. Marie Sneve Martinussen (R)
  19. Hårek Elvenes (H) (utjevningsmandat)

Oslo

  1. Ine Marie Eriksen Søreide (H) (leder av utenriks- og forsvarskomiteen)
  2. Jonas Gahr Støre (A) (vararepresentanten Frode Jacobsen møter)
  3. Kari Elisabeth Kaski (SV)
  4. Nikolai Astrup (H)
  5. Kamzy Gunaratnam (A)
  6. Guri Melby (V) (parlamentarisk leder)
  7. Lan Marie Nguyen Berg (MDG)
  8. Bjørnar Moxnes (R) (parlamentarisk leder)
  9. Heidi Nordby Lunde (H)
  10. Espen Barth Eide (A) (vararepresentanten Siri Gåsemyr Staalesen møter)
  11. Marian Abdi Hussein (SV)
  12. Christian Tybring-Gjedde (Frp)
  13. Mudassar Kapur (H)
  14. Ola Elvestuen (V)
  15. Trine Lise Sundnes (A)
  16. Rasmus Hansson (MDG)
  17. Seher Aydar (R)
  18. Andreas Sjalg Unneland (SV)
  19. Mathilde Tybring-Gjedde (H)
  20. Grunde Almeland (V) (utjevningsmandat)

Hedmark

  1. Anette Trettebergstuen (A) (vararepresentanten Even Eriksen møter)
  2. Trygve Slagsvold Vedum (Sp) (vararepresentanten Per Martin Sandtrøen møter)
  3. Nils Kristen Sandtrøen (A)
  4. Emilie Enger Mehl (Sp) (vararepresentanten Margrethe Haarr møter)
  5. Anna Irene Molberg (H)
  6. Lise Selnes (A)
  7. Tor André Johnsen (Frp) (utjevningsmandat)

Oppland

  1. Rigmor Aasrud (A) (parlamentarisk leder)
  2. Marit Knutsdatter Strand (Sp)
  3. Rune Støstad (A)
  4. Kari-Anne Jønnes (H)
  5. Bengt Fasteraune (Sp)
  6. Carl Ivar Hagen (Frp) (utjevningsmandat)

Buskerud

  1. Masud Gharahkhani (A)
  2. Trond Helleland (H)
  3. Per Olaf Lundteigen (Sp)
  4. Lise Christoffersen (A)
  5. Morten Wold (Frp)
  6. Sandra Bruflot (H)
  7. Even A. Røed (A)
  8. Kathy Lie (SV) (utjevningsmandat)

Vestfold

  1. Maria-Karine Aasen-Svensrud (A)
  2. Erlend Larsen (H)
  3. Truls Vasvik (A)
  4. Morten Stordalen (Frp)
  5. Lene Camilla Westgaard-Halle (H)
  6. Kathrine Kleveland (Sp)
  7. Grete Wold (SV) (utjevningsmandat)

Telemark

  1. Terje Lien Aasland (A) (leder av energi- og miljøkomiteen)
  2. Åslaug Sem-Jacobsen (Sp)
  3. Mahmoud Farahmand (H)
  4. Lene Vågslid (A) (leder av kommunal- og forvaltningskomiteen)
  5. Bård Hoksrud (Frp)
  6. Tobias Drevland Lund (R) (utjevningsmandat)

Aust-Agder

  1. Tellef Inge Mørland (A)
  2. Svein Harberg (H)
  3. Gro-Anita Mykjåland (Sp)
  4. Marius Arion Nilsen (Frp) (utjevningsmandat)

Vest-Agder

  1. Ingunn Foss (H)
  2. Kari Henriksen (A)
  3. Kjell Ingolf Ropstad (KrF)
  4. Gisle Meininger Saudland (Frp)
  5. Anja Ninasdotter Abusland (Sp)
  6. Ingvild Wetrhus Thorsvik (V) (utjevningsmandat)

Rogaland

  1. Tina Bru (H)
  2. Hadia Tajik (A) (vararepresentanten Tom Kalsås møter)
  3. Roy Steffensen (Frp)
  4. Sveinung Stensland (H)
  5. Torstein Tvedt Solberg (A)
  6. Geir Pollestad (Sp)
  7. Olaug Vervik Bollestad (KrF) (parlamentarisk leder)
  8. Terje Halleland (Frp)
  9. Margret Hagerup (H)
  10. Tove Elise Madland (A)
  11. Ingrid Fiskaa (SV)
  12. Lisa Marie Ness Klungland (Sp)
  13. Aleksander Stokkebø (H)
  14. Mímir Kristjánsson (R) (utjevningsmandat)

Hordaland

  1. Erna Solberg (H) (parlamentarisk leder)
  2. Marte Mjøs Persen (A) (vararepresentanten Lubna Jaffery møter)
  3. Helge André Njåstad (Frp)
  4. Ove Bernt Trellevik (H)
  5. Odd Harald Hovland (A)
  6. Kjersti Toppe (Sp) (vararepresentanten Hans Inge Myrvold møter)
  7. Audun Lysbakken (SV) (parlamentarisk leder)
  8. Peter Christian Frølich (H) (leder av kontroll- og konstitusjonskomiteen)
  9. Eigil Knutsen (A) (leder av finanskomiteen)
  10. Silje Hjemdal (Frp)
  11. Liv Kari Eskeland (H)
  12. Dag Inge Ulstein (KrF)
  13. Sofie Marhaug (R)
  14. Nils T. Bjørke (Sp)
  15. Linda Monsen Merkesdal (A)
  16. Sveinung Rotevatn (V) (utjevningsmandat)

Sogn og Fjordane

  1. Erling Sande (Sp) (leder av transport- og kommunikasjonskomiteen)
  2. Torbjørn Vereide (A)
  3. Olve Grotle (H)
  4. Alfred Bjørlo (V) (utjevningsmandat)

Møre og Romsdal

  1. Sylvi Listhaug (Frp) (parlamentarisk leder)
  2. Per Vidar Kjølmoen (A)
  3. Jenny Klinge (Sp)
  4. Helge Orten (H)
  5. Frank Edvard Sve (Frp)
  6. Åse Kristin Ask Bakke (A)
  7. Geir Inge Lien (Sp)
  8. Birgit Oline Kjerstad (SV) (utjevningsmandat)

Sør-Trøndelag

  1. Eva Kristin Hansen (A) (stortingspresident)
  2. Linda Cathrine Hofstad Helleland (H)
  3. Ola Borten Moe (Sp) (vararepresentanten Maren Grøthe møter)
  4. Jorodd Asphjell (A)
  5. Lars Haltbrekken (SV)
  6. Sivert Bjørnstad (Frp)
  7. Kirsti Leirtrø (A)
  8. Mari Holm Lønseth (H)
  9. Heidi Greni (Sp)
  10. Hege Bae Nyholt (R) (utjevningsmandat) (leder av utdannings- og forskningskomiteen)

Nord-Trøndelag

  1. Ingvild Kjerkol (A) (vararepresentanten May Britt Lagesen møter)
  2. Marit Arnstad (Sp) (parlamentarisk leder)
  3. Terje Sørvik (A)
  4. Per Olav Tyldum (Sp)
  5. André Nikolai Skjelstad (V) (utjevningsmandat)

Nordland

  1. Bjørnar Selnes Skjæran (A) (vararepresentanten Karianne B. Bråthen møter)
  2. Siv Mossleth (Sp)
  3. Bård Ludvig Thorheim (H)
  4. Mona Nilsen (A)
  5. Dagfinn Henrik Olsen (Frp)
  6. Willfred Nordlund (Sp) (leder av næringskomiteen)
  7. Øystein Mathisen (A)
  8. Mona Lill Fagerås (SV)
  9. Geir-Asbjørn Jørgensen (R) (utjevningsmandat)

Troms

  1. Cecilie Myrseth (A)
  2. Sandra Borch (Sp) (vararepresentanten Ivar B. Prestbakmo møter)
  3. Per-Willy Amundsen (Frp) (leder av justiskomiteen)
  4. Erlend Svardal Bøe (H)
  5. Nils-Ole Foshaug (A)
  6. Torgeir Knag Fylkesnes (SV) (utjevningsmandat)

Finnmark

  1. Runar Sjåstad (A)
  2. Geir Iversen (Sp)
  3. Marianne Sivertsen Næss (A)
  4. Irene Ojala (PF)
  5. Bengt Rune Strifeldt (Frp) (utjevningsmandat)

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg