Liste over Norges statsministre er en oversikt over Regjeringens formenn og Norges statsministre fra 1814 og til i dag. Etter 1884 er det angitt regjeringsparti eller -partier, for koalisjonsregjeringer med statsministerens parti nevnt først.

Tiltredelsesdato Navn
Regjeringens formenn
14. aug. 1814 Marcus Gjøe Rosenkrantz
11. nov. 1814 Hans Henrik von Essen, greve (stattholder)
21. juni 1816 Kronprins Karl Johan (visekonge)
5. aug. 1816 Carl Carlsson greve Mörner (stattholder)
10. okt. 1818 Johan August greve Sandels (stattholder)
12. feb. 1824 Kronprins Oscar (visekonge)
21. okt. 1824 Johan August greve Sandels (stattholder)
26. nov. 1827 Baltzar Bogislaus greve von Platen (stattholder)
6. des. 1829 Jonas Collett
20. juli 1833 Kronprins Oscar (visekonge)
3. sept. 1833 Jonas Collett
19. sept. 1836 Herman Wedel Jarlsberg (stattholder)
27. aug. 1840 Nicolay Johan Lohmann Krog
27. feb. 1841 Severin Løvenskiold (stattholder)
21. mai 1856 Kronprins Karl (visekonge)
11. nov. 1856 Jørgen Herman Vogt
12. jan. 1857 Kronprins Karl (visekonge)
30. mai 1857 Jørgen Herman Vogt
8. des. 1858 Hans Christian Petersen
17. des. 1861 Frederik Stang
Statsministere
21. juli 1873 Frederik Stang
1. nov. 1880 Christian August Selmer
3. april 1884 Christian Homann Schweigaard
26. juni 1884 Johan Sverdrup (V)
13. juli 1889 Emil Stang (H)
6. mars 1891 Johannes Steen (V)
2. mai 1893 Emil Stang (H)
14. okt. 1895 Francis Hagerup (H – koalisjon)
17. feb. 1898 Johannes Steen (V)
21. april 1902 Otto Albert Blehr (V)
22. okt. 1903 Francis Hagerup (H – koalisjon)
11. mars 1905 Christian Michelsen (Samlingspartiet – koalisjon)
23. okt. 1907 Jørgen Løvland (V)
19. mars 1908 Gunnar Knudsen (V)
2. feb. 1910 Wollert Konow (FV, H)
20. feb. 1912 Jens Bratlie (H, FV)
31. jan. 1913 Gunnar Knudsen (V)
21. juni 1920 Otto B. Halvorsen (H)
22. juni 1921 Otto Albert Blehr (V)
6. mars 1923 Otto B. Halvorsen (H, FV)
30. mai 1923 Abraham Berge (FV, H)
25. juli 1924 Johan Ludwig Mowinckel (V)
5. mars 1926 Ivar Lykke (H)
28. jan. 1928 Christopher Hornsrud (A)
15. feb. 1928 Johan Ludwig Mowinckel (V)
12. mai 1931 Peder Ludvik Kolstad (B)
14. mars 1932 Jens Hundseid (B)
3. mars 1933 Johan Ludwig Mowinckel (V)
20. mars 1935 Johan Nygaardsvold (A)
25. juni 1945 Einar Gerhardsen (A – samlingsregjering)
5. nov. 1945 Einar Gerhardsen (A)
19. nov. 1951 Oscar Torp (A)
22. jan. 1955 Einar Gerhardsen (A)
28. aug. 1963 John Lyng (H, Sp, KrF, V)
25. sept. 1963 Einar Gerhardsen (A)
12. okt. 1965 Per Borten (Sp, H, KrF, V)
17. mars 1971 Trygve Bratteli (A)
18. okt. 1972 Lars Korvald (KrF, Sp, V)
16. okt. 1973 Trygve Bratteli (A)
15. jan. 1976 Odvar Nordli (A)
4. feb. 1981 Gro Harlem Brundtland (A)
14. okt. 1981 Kåre Willoch (H)
8. juni 1983 Kåre Willoch (H, KrF, Sp)
9. mai 1986 Gro Harlem Brundtland (A)
16. okt. 1989 Jan P. Syse (H, KrF, Sp)
3. nov. 1990 Gro Harlem Brundtland (A)
25. okt. 1996 Thorbjørn Jagland (A)
17. okt. 1997 Kjell Magne Bondevik (KrF, Sp, V)
17. mars 2000 Jens Stoltenberg (A)
19. okt. 2001 Kjell Magne Bondevik (KrF, H, V)
17. okt. 2005 Jens Stoltenberg (A, SV, Sp)
16. okt. 2013 Erna Solberg (H, Frp)

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.