Filmfestivalen i Cannes, internasjonal filmfestival i Cannes, Frankrike. Festivalen ble første gang avholdt i 1946, og har siden 1951 vært arrangert i mai hvert år. Gullpalmen (Palme d'Or ) er festivalens hovedpris til beste film, og deles ut av en internasjonalt bredt sammensatt jury av regissører og skuespillere. I tillegg gis en pris for beste regi, beste manus, beste kvinnelige og mannlige skuespillerprestasjon, og en spesialpris for et livsverk innen filmen. Prisen Caméra d'Or gis til beste debutfilm. Festivalen har kortfilmavdeling med en egen Palme d'Or, og det avholdes en mønstring av gode filmskolearbeider. Under festivalen arrangeres det også en stor filmmesse med omsetning av rettigheter til nye filmer.

Utdelt Gullpalmen Grand Prix Beste regi
1946 - La bataille du rail (Kampen om jernbanen, r: René Clément) René Clément for Kampen om jernbanen
1949 The Third Man (Den tredje mann, r: Carol Reed) - René Clément for Au-delà des grilles (Tre hektiske døgn)
1951 Miracolo a Milano (Miraklet i Milano, r: Vittorio De Sica); Fröken Julie (r: Alf Sjöberg) All About Eve (Alt om Eva, r: Joseph L. Mankiewicz) Luis Buñuel for Los Olvidados (Samfunnets stebarn)
1952 Due soldi di speranza (r: Renato Castellani); Othello (r: Orson Welles) Nous sommes tous des assasins (Vi er alle mordere, r: André Cayatte) Christian-Jaque for Fanfan la tulipe (Den leende kavaler)
1953 Le salaire de la peur (Fryktens lønn, r: Henri-Georges Clouzot) - -
1954 Jigokumon (Helvetes porter, r: Teinosuke Kinugasa) Monsieur Ripois (r: René Clément) -
1955 Marty (r: Delbert Mann) Continente perduto (Det tapte kontinent, r: Leonardo Bonzi, Mario Craveri, Enrico Gras, Francesco A. Lavagnino, Giorgio Moser) Sergej Vasiljev for Geroite na Sjipka (Heltene fra Sjipka); Jules Dassin for Du rififi chez des hommes (Nattens ulver)
1956 Le monde du silence (Den tause verden, r: Jacques-Yves Cousteau) Le mystère Picasso (Mysteriet Picasso, r: Henri-Georges Clouzot) -
1957 Friendly Persuasion (Det beste i livet, r: William Wyler) Kanal (r: Andrzej Wajda); Det sjunde inseglet (Det syvende segl, r: Ingmar Bergman) Robert Bresson for Un Condamné a mort s'est échappé (En dødsdømt er rømt)
1958 Letjat sjuravli (Og tranene flyr, r: Mikhail Kalatozov) Mon oncle (Min forunderlige onkel, r: Jacques Tati) Ingmar Bergman for Nära livet
1959 Orfeu negro (r: Marcel Camus) Sterne (Stjernen, r: Konrad Wolf) François Truffaut for Les Quatre Cents Coups (På vei mot livet)
1960 La dolce vita (Det søte liv, r: Federico Fellini) - -
1961 Viridiana (r: Luis Buñuel); Une aussi longue absence (r: Henri Colpi) Matka Joanna od Aniolów (Nonnen og djevelen, r: Jerzy Kawalerowicz) Julia Solntseva for Povest plamenjik let (Historien om de flammende årene)
1962 O Pagador de Promessas (r: Anselmo Duarte) Le Procès de Jeanne d'Arc (r: Robert Bresson) -
1963 Il gattopardo (Leoparden, r: Luchino Visconti) Harakiri (r: Masaki Kobayashi); A príjde kocour (En dag kom en katt, r: Vojtěch Jasný) -
1964 Les parapluies de Cherbourg (Paraplyene i Cherbourg, r: Jacques Demy) Suna no onna (Kvinnen i sanden, r: Hiroshi Teshigahara) -
1965 The Knack and How to Get It (Hvordan få suksess hos kvinnen, r: Richard Lester Kwaidan (Gjenferd, r: Masaki Kobayashi) Liviu Ciulei for Padurea spinzuratilor
1966 Un homme et une femme (En mann og en kvinne,r: Claude Lelouch) Alfie (r: Lewis Gilbert) Sergej Jutkevitsj for Lenin v Polsje (Lenin i Polen)
1967 Blow-Up (r: Michelangelo Antonioni) Accident (Ulykkesnatten, r: Joseph Losey); Skupljaci perja (Jeg har også møtt lykkelige sigøynere, r: Aleksander Petrovic) Ferenc Kósa for Tízezer nap
1969 If (r: Lindsay Anderson) Ådalen 31 (r: Bo Widerberg) Gláuber Rocha for Antonio das Mortes (Antonio – de dødes venn); Vojtěch Jasný for Vsichni dobrí rodáci
1970 M.A.S.H (r: Robert Altman). Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto (Hevet over mistanke; r: Elio Petri) John Boorman for Leo the Last (Leo den siste)
1971 The Go-Between (Budbringeren, r: Joseph Losey) Taking Off (r: Miloš Forman); Johnny Got His Gun (r: Dalton Trumbo) -
1972 La classe operaia va in paradiso (Arbeiderklassens paradis, r: Elio Petri); Il caso Mattei (Affæren Mattei, r: Francesco Rosi) Solaris (r: Andrej Tarkovskij) Miklós Jancso for Még kér a nép (Rød salme)
1973 Scarecrow (Fugleskremsel, r: Jerry Schatzberg); The Hireling (Leiesvennen, r: Alan Bridges) La maman et la putain (r: Jean Eustache) -
1974 The Conversation (Avlyttingen, r: Francis Ford Coppola) Il fiore della mille e una notte (Tusen og én natt, r: Pier Paolo Pasolini) -
1975 Chronique des années de braise (r: Mohamed Lakhdar Hamina) Jeder für sich und Gott gegen alle (Gåten Kaspar Hauser, r: Werner Herzog) Michel Brault for Les ordres; Constantin Costa-Gavras for Séction Spéciale (De måtte dø)
1976 Taxi Driver (Taxi-sjåføren, r: Martin Scorsese) Die Marquise von O (r: Eric Rohmer); Cria Cuervos (r: Carlos Saura) Ettore Scola for Brutti, Sporchi e cattivi (Tarvelige, heslige og vemmelige)
1977 Padre Padrone (r: Paolo og Vittorio Taviani) - -
1978 L'albero degli zoccoli (Treskotreet, r: Ermanno Olmi) Ciao maschio (r: Marco Ferreri); The Shout (Skriket; r: Jerzy Skolimowski) Nagisa Oshima for Ai no borei (Sansenes rike)
1979 Die Blechtrommel (Blikktrommen, r: Volker Schlöndorff); Apocalypse Now (Apokalypse nå, r: Francis Ford Coppola) Siberiada (Siberiade, r: Andrej Kontsjalovskij) Terrence Malick for Days of Heaven (Himmelske dager)
1980 Kagemusha (r: Akira Kurosawa); All That Jazz (r: Bob Fosse) Mon oncle d'Amérique (Min onkel i Amerika, r: Alain Resnais) -
1981 Czlowiek z zelaza (Jernmannen, r: Andrzej Wajda) Les années lumières (r: Alain Tanner) -
1982 Yol (Veien, r: Yilmaz Güney) La notte di San Lorenzo (San Lorenzo-natten, r: Paolo og Vittorio Taviani) Werner Herzog for Fitzcarraldo
1983 Narayama bushiko (Balladen om Narayama, r: Shohei Imamura) Monty Python's Meaning of Life (Monty Pythons Meningen med livet, r: Terry Jones) -
1984 Paris, Texas (r: Wim Wenders) Napló gyermekeimnek (Dagbok for mine barn, r: Márta Mészáros) Bertrand Tavernier for Un dimanche à la campagne (En søndag på landet)
1985 Otac na sluzbenom putu (Pappa er på forretningsreise, r: Emir Kusturica) Birdy (r: Alan Parker) André Téchiné for Rendez-vous
1986 The Mission (r: Roland Joffe) Offeret (r: Andrej Tarkovskij) Martin Scorsese for After Hours (Natt på Manhattan)
1987 Sous le soleil de Satan (Under Satans sol, r: Maurice Pialat) Monanjeba (Anger, r: Tengis Abuladse) Wim Wenders for Der Himmel über Berlin (Lidenskapens vinger)
1988 Pelle Erobreren (r: Bille August) A World Apart (En splittet verden, r: Chris Menges) Fernando Solanas for Sur (Syd)
1989 sex, lies & videotapes (sex, løgn & videotape, r: Steven Soderbergh) Trop belle pour toi (r: Bertrand Blier); Nuovo Cinema Paradiso (Cinema Paradiso, r: Giuseppe Tornatore) Emir Kusturica for Dom za vesanje (Sigøynernes tid)
1990 Wild at Heart (r: David Lynch) Tilai (Loven, r: Idrissa Ouedraogo); Shi No Toge (r: Kohei Oguri) Pavel Lungin for Taxi Blues
1991 Barton Fink (r: Joel Coen) Europa (r: Lars von Trier) Joel Coen for Barton Fink; Maroun Baghdadi for Hors la vie
1992 Den goda viljan (r: Bille August) Il ladro di bambino (Barnetyven, r: Gianni Amelio) Robert Altman for The Player
1993 Ba wang bie ji (Farvel, min konkubine, r: Chen Kaige); The Piano (Piano, r: Jane Campion) In weiter Ferne, so Nah (Langt borte – så nære, r: Wim Wenders) Mike Leigh for Naked (Naken)
1994 Pulp Fiction (r: Quentin Tarantino); Huo zhe (Å leve, r: Zhang Yimou) Utomljonnyje solntsem (Brent av solen, r: Nikita Mikhalkov) Nanni Moretti for Caro diario (Kjære dagbok)
1995 Underground (Under jorden, r: Emir Kusturica) To vlemma tou Odyssea (Odyssevs' blikk, r: Theodoros Angelopoulos) Mathieu Kassovitz for La Haine (Hatet)
1996 Secrets and Lies (Hemmeligheter og løgner, r: Mike Leigh) Breaking the Waves (r: Lars von Trier) Joel Coen for Fargo
1997 Unagi (Ålen, r: Shohei Imamura); Ta'm e guilass (Smaken av kirsebær, r: Abbas Kiarostami) The Sweet Hereafter (Den søte ettertid, r: Atom Egoyan) Kar Wai Wong for Happy Together
1998 Mia eoniotita ke mia mera (En evighet, en dag, r: Theodoros Angelopoulos) La vita è bella (Livet er vakkert, r: Roberto Benigni) John Boorman for The General (Generalen)
1999 Rosetta (r: Jean-Pierre og Luc Dardenne) L'Humanité (r: Bruno Dumont) Pedro Almodóvar for Todo sobre mi madre (Alt om min mor)
2000 Dancer in the Dark (r: Lars von Trier) Guizi lai le (r: Jiang Wen) Edward Yang for A One and a Two
2001 La Stanza del figlio (Sønnens rom; r: Nanni Moretti) La Pianiste (Pianolærerinnen, r: Michael Haneke) Joel Coen for The Man Who Wasn't There
2002 The Pianist (Pianisten, r: Roman Polanski) Mies vailla menneisyyttä (Mannen uten minne, r: Aki Kaurismäki) Paul Thomas Anderson for Punch-Drunk Love; Kwon-taek Im for Chihwaseon
2003 Elephant (r: Gus Van Sant) Uzak (r: Nuri Bilge Ceylan) Gus Van Sant for Elephant
2004 Fahrenheit 9/11 (r: Michael Moore) Oldboy (r: Chan-wook Park) Tony Gatlif for Exils
2005 L'Enfant (Barnet, r: Jean-Pierre og Luc Dardenne) Broken Flowers (r: Jim Jarmusch) Michael Haneke for Caché (Skjult)
2006 The Wind That Shakes the Barley (Vinden som ryster kornet, r: Ken Loach) Flandres (r: Bruno Dumont) Alejandro González Iñárritu for Babel
2007 Fire måneder, tre uker og to dager (r: Christian Mungiu) Mogari no mori (r: Naomi Kawase) Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly (Dykkerklokken og sommerfuglen)
2008 Entre les Murs (Klassen, r: Laurent Cantet) Gomorrah (Gomorra, r: Matteo Garrone) Nuri Bilge Ceylan for Üç maymun
2009 Das weisse Band (r: Michael Haneke) Un Prophète (r: Jacques Audiard) Brillante Mendoza for Kinatay
2010 Onkel Boonmee som kan erindre sine tidligere liv (r: Apichatpong Weerasethakul, Thailand) Des hommes et des dieux (r: Xavier Beauvois) Mathieu Amalric for Tournée

Det er ikke delt ut hovedpriser i de årene som ikke er med i tabellen.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.