Filmfestival, festival hvor man viser film etter generelle eller spesialiserte utvalgskriterier. De fleste filmfestivaler har et hovedprogram hvor filmene konkurrerer om én eller flere priser; dessuten vises gjerne sideprogrammer. Mange filmfestivaler, som de eldste i Venezia, Cannes og Berlin, er åpne for spillefilmer som kommer fra hele verden, mens andre festivaler kan være spesialiserte, som Clermont-Ferrand (kortfilm), Chicago (barnefilm), Créteil (kvinnefilm) og Bologna (restaurert stumfilm). Noen har filmer utelukkende fra et geografisk begrenset område, som Lübeck og Rouen (nordisk film), Havana (latinamerikansk film) og Ouagadougou (afrikansk film).

Historikk. Den eldste filmfestivalen er Venezia-festivalen fra 1931 som arrangeres i tilknytning til Biennalen. Etter den annen verdenskrig fikk festivaltanken et gjennombrudd med etableringen av Cannes-festivalen 1946 og Berlin-festivalen 1951. Festivalene i Venezia, Cannes og Berlin har beholdt sin status som de mest betydningsfulle, og prisene som deles ut her fører med seg atskillig prestisje. Venezia, som avholder sin festival i september, har Gulløven som sin hovedpris, Cannes (i mai) har Gullpalmen og Berlin (i februar) har Gull- og Sølvbjørnen, se tabeller over prisvinnere nedenfor.

Et stort antall filmfestivaler har siden vokst frem. Blant de mange kan nevnes London, New York, Montreal, München, Moskva, Karlovy Vary, Locarno og San Sebastián. Sverige har festivaler bl.a. i Stockholm og Göteborg, Finland i Helsinki og Tampere, Danmark i København og Odense.

Norge. Den norske filmfestivalen ble arrangert første gang i Drøbak 1973 etter initiativ fra Norsk kino- og filmfond, og holdes (siden 1987) årlig i Haugesund i august. Kortfilmfestivalen ble arrangert første gang 1978 på Røros, og har siden 1988 hatt sitt hjem i Grimstad hvor den holdes hvert år i juni. Dens hovedpris er Gullstolen. Tromsø Internasjonale Filmfestival i januar har vært holdt årlig siden 1991. Antallet filmfestivaler i Norge har vært økende i de senere år; blant øvrige festivaler kan nevnes Film fra Sør, som har blitt arrangert i Oslo siden 1991, Barnefilmfestivalen i Kristiansand fra 1998 og Bergen Internasjonale Filmfestival som ble etablert i 2000.

Se også Amandaprisen.

Utdelt Vinnere
1951 Die Vier im Jeep (r: Leopold Lindtberg); Justice est faite (r: Henry Cornelius); Sans laisser l'adresse (r: Jean-Paul le Chanois); Cinderella (r: Wilfred Jackson, Hamilton Luske og Clyde Geronimi)
1952 Hon dansade en sommar (r: Arne Mattsson)
1953 Le salaire de la peur (Fryktens lønn, r: Henri-Georges Clouzot)
1954 Hobson's Choice (Herre i eget hus, r: David Lean)
1955 Die Ratten (Rottene, r: Robert Siodmak)
1956 Invitation to the Dance (Kjærlighetens ringdans, r: Gene Kelly)
1957 Twelve Angry Men (Tolv edsvorne menn, r: Sidney Lumet)
1958 Smultronstället (r: Ingmar Bergman)
1959 Les Cousins (Fetterne, r: Claude Chabrol)
1960 El Lazarillo de Tormes (r: César Ardavín)
1961 La notte (Natten, r: Michelangelo Antonioni)
1962 A Kind of Loving (En slags kjærlighet, r: John Schlesinger)
1963 Bushido (r: Tadashi Imai)
1964 Süsuz yaz (r: Metin Erksan)
1965 Alphaville – Une étrange aventure de Lemmy Caution (r: Jean-Luc Godard)
1966 Cul-de-sac (Gislene, r: Roman Polanski)
1967 Le départ (r: Jerzy Skolimowski)
1968 Ole, Dole, Doff (r: Jan Troell)
1969 Rani radovi (r: Zelimir Zilnik)
1971 Il giardino dei Finzi-Contini (Finzi-Continis have, r: Vittorio De Sica)
1972 I racconti de Canterbury (Veien til Canterbury, r: Pier Paolo Pasolini)
1973 Distant Thunder (r: Satyajit Ray)
1974 The Apprenticeship of Duddy Kravitz (Mr. Success, r: Ted Kotcheff)
1975 Orökbefogadás (Adopsjon; r: Márta Mészarós)
1976 Buffalo Bill and the Indians (Buffalo Bill og indianerne, r: Robert Altman)
1977 Voskhosjdenie (Oppstigningen, r: Larissa Sjepitko)
1978 Las truchas (Ørretene, r: José Luis García Sánchez); Las palabras de Max (r: Emilio Martínez-Lázaro); Ascensor (r: Thomas Munoz)
1979 David (r: Peter Lilienthal)
1980 Heartland (Pionerene, r: Richard Pearce); Palermo oder Wolfsburg (r: Werner Schroeter)
1981 Deprisa, deprisa! (r: Carlos Saura)
1982 Die Sehnsucht der Veronika Voss (Veronika Voss, r: Rainer Werner Fassbinder)
1983 Ascendancy (r: Edward Bennett); La colmena (Bikuben, r: Mario Camus)
1984 Love Streams (r: John Cassavetes)
1985 Wetherby (Fortiden dreper, r: David Hare); Die Frau und der Fremde (r: Rainer Simon)
1986 Stammheim (r: Reinhard Hauff)
1987 Tema (r: Gleb Panfilov)
1988 Hong gaoliang (Rødt korn, r: Zhang Yimou)
1989 Rain Man (r: Barry Levinson)
1990 Music Box (Spilledåsen, r: Constantin Costa-Gavras); Skrivánci na nitic (Lerker på en tråd, r: Jirí Menzel)
1991 La casa del sorriso (r: Marco Ferreri)
1992 Grand Canyon (r: Lawrence Kasdan)
1993 Xian hun nu (Kvinnen ved den duftende sjø, r: Xie Fei); Hsi yen (Bryllupsnatten, r: Ang Lee)
1994 In the Name of the Father (I fars navn, r: Jim Sheridan)
1995 L'Appât (Lokkeduen, r: Bertrand Tavernier)
1996 Sense and Sensibility (Fornuft og følelser, r: Ang Lee)
1997 The People vs. Larry Flynt (Larry Flynt – skandalenes mann, r: Miloš Forman)
1998 Central do Brasil (r: Walter Salles jr.)
1999 The Thin Red Line (Den tynne røde linjen, r: Terrence Malick)
2000 Magnolia (r: Paul Thomas Anderson)
2001 Intimacy (r: Patrice Chéreau)
2002 Sen to Chihiro no kamikakushi (Chihiro og heksene, r: Hayao Miyazaki); Bloody Sunday (r: Paul Greengrass)
2003 In This World (r: Michael Winterbottom)
2004 Gegen die Wand (Mot veggen, r: Fatih Akin)
2005 U-Carmen E-Khayelitsha (r: Mark Dornford-May)
2006 Grbavica (r: Jasmila Sbanic)
2007 Tuya de hun shi (Tuyas to ektemenn, r: Wang Quanan)
2008 Tropa de elite (r: Jose Padilha)
2009 La teta asustada (r: Claudia Llosa)
2010 Bal (Honning, r. Semih Kaplanoğlu)
Utdelt Gullpalmen Grand Prix Beste regi
1946 - La bataille du rail (Kampen om jernbanen, r: René Clément) René Clément for Kampen om jernbanen
1949 The Third Man (Den tredje mann, r: Carol Reed) - René Clément for Au-delà des grilles (Tre hektiske døgn)
1951 Miracolo a Milano (Miraklet i Milano, r: Vittorio De Sica); Fröken Julie (r: Alf Sjöberg) All About Eve (Alt om Eva, r: Joseph L. Mankiewicz) Luis Buñuel for Los Olvidados (Samfunnets stebarn)
1952 Due soldi di speranza (r: Renato Castellani); Othello (r: Orson Welles) Nous sommes tous des assasins (Vi er alle mordere, r: André Cayatte) Christian-Jaque for Fanfan la tulipe (Den leende kavaler)
1953 Le salaire de la peur (Fryktens lønn, r: Henri-Georges Clouzot) - -
1954 Jigokumon (Helvetes porter, r: Teinosuke Kinugasa) Monsieur Ripois (r: René Clément) -
1955 Marty (r: Delbert Mann) Continente perduto (Det tapte kontinent, r: Leonardo Bonzi, Mario Craveri, Enrico Gras, Francesco A. Lavagnino, Giorgio Moser) Sergej Vasiljev for Geroite na Sjipka (Heltene fra Sjipka); Jules Dassin for Du rififi chez des hommes (Nattens ulver)
1956 Le monde du silence (Den tause verden, r: Jacques-Yves Cousteau) Le mystère Picasso (Mysteriet Picasso, r: Henri-Georges Clouzot) -
1957 Friendly Persuasion (Det beste i livet, r: William Wyler) Kanal (r: Andrzej Wajda); Det sjunde inseglet (Det syvende segl, r: Ingmar Bergman) Robert Bresson for Un Condamné a mort s'est échappé (En dødsdømt er rømt)
1958 Letjat sjuravli (Og tranene flyr, r: Mikhail Kalatozov) Mon oncle (Min forunderlige onkel, r: Jacques Tati) Ingmar Bergman for Nära livet
1959 Orfeu negro (r: Marcel Camus) Sterne (Stjernen, r: Konrad Wolf) François Truffaut for Les Quatre Cents Coups (På vei mot livet)
1960 La dolce vita (Det søte liv, r: Federico Fellini) - -
1961 Viridiana (r: Luis Buñuel); Une aussi longue absence (r: Henri Colpi) Matka Joanna od Aniolów (Nonnen og djevelen, r: Jerzy Kawalerowicz) Julia Solntseva for Povest plamenjik let (Historien om de flammende årene)
1962 O Pagador de Promessas (r: Anselmo Duarte) Le Procés de Jeanne d'Arc (r: Robert Bresson) -
1963 Il gattopardo (Leoparden, r: Luchino Visconti) Harakiri (r: Masaki Kobayashi); A príjde kocour (En dag kom en katt, r: Vojtěch Jasný) -
1964 Les parapluies de Cherbourg (Paraplyene i Cherbourg, r: Jacques Demy) Suna no onna (Kvinnen i sanden, r: Hiroshi Teshigahara) -
1965 The Knack and How to Get It (Hvordan få suksess hos kvinnen, r: Richard Lester Kwaidan (Gjenferd, r: Masaki Kobayashi) Liviu Ciulei for Padurea spinzuratilor
1966 Un homme et une femme (En mann og en kvinne,r: Claude Lelouch) Alfie (r: Lewis Gilbert) Sergej Jutkevitsj for Lenin v Polsje (Lenin i Polen)
1967 Blow-Up (r: Michelangelo Antonioni) Accident (Ulykkesnatten, r: Joseph Losey); Skupljaci perja (Jeg har også møtt lykkelige sigøynere, r: Aleksander Petrovic) Ferenc Kósa for Tízezer nap
1969 If (r: Lindsay Anderson) Ådalen 31 (r: Bo Widerberg) Gláuber Rocha for Antonio das Mortes (Antonio – de dødes venn); Vojtěch Jasný for Vsichni dobrí rodáci
1970 M.A.S.H (r: Robert Altman). Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto (Hevet over mistanke; r: Elio Petri) John Boorman for Leo the Last (Leo den siste)
1971 The Go-Between (Budbringeren, r: Joseph Losey) Taking Off (r: Miloš Forman); Johnny Got His Gun (r: Dalton Trumbo) -
1972 La classe operaia va in paradiso (Arbeiderklassens paradis, r: Elio Petri); Il caso Mattei (Affæren Mattei, r: Francesco Rosi) Solaris (r: Andrej Tarkovskij) Miklós Jancso for Még kér a nép (Rød salme)
1973 Scarecrow (Fugleskremsel, r: Jerry Schatzberg); The Hireling (Leiesvennen, r: Alan Bridges) La maman et la putain (r: Jean Eustache) -
1974 The Conversation (Avlyttingen, r: Francis Ford Coppola) Il fiore della mille e una notte (Tusen og én natt, r: Pier Paolo Pasolini) -
1975 Chronique des années de braise (r: Mohamed Lakhdar Hamina) Jeder für sich und Gott gegen alle (Gåten Kaspar Hauser, r: Werner Herzog) Michel Brault for Les ordres; Constantin Costa-Gavras for Séction Spéciale (De måtte dø)
1976 Taxi Driver (Taxi-sjåføren, r: Martin Scorsese) Die Marquise von O (r: Eric Rohmer); Cria Cuervos (r: Carlos Saura) Ettore Scola for Brutti, Sporchi e cattivi (Tarvelige, heslige og vemmelige)
1977 Padre Padrone (r: Paolo og Vittorio Taviani) - -
1978 L'albero degli zoccoli (Treskotreet, r: Ermanno Olmi) Ciao maschio (r: Marco Ferreri); The Shout (Skriket; r: Jerzy Skolimowski) Nagisa Oshima for Ai no borei (Sansenes rike)
1979 Die Blechtrommel (Blikktrommen, r: Volker Schlöndorff); Apocalypse Now (Apokalypse nå, r: Francis Ford Coppola) Siberiada (Siberiade, r: Andrej Kontsjalovskij) Terrence Malick for Days of Heaven (Himmelske dager)
1980 Kagemusha (r: Akira Kurosawa); All That Jazz (r: Bob Fosse) Mon oncle d'Amérique (Min onkel i Amerika, r: Alain Resnais) -
1981 Czlowiek z zelaza (Jernmannen, r: Andrzej Wajda) Les années lumières (r: Alain Tanner) -
1982 Yol (Veien, r: Yilmaz Güney) La notte di San Lorenzo (San Lorenzo-natten, r: Paolo og Vittorio Taviani) Werner Herzog for Fitzcarraldo
1983 Narayama bushiko (Balladen om Narayama, r: Shohei Imamura) Monty Python's Meaning of Life (Monty Pythons Meningen med livet, r: Terry Jones) -
1984 Paris, Texas (r: Wim Wenders) Napló gyermekeimnek (Dagbok for mine barn, r: Márta Mészáros) Bertrand Tavernier for Un dimanche à la campagne (En søndag på landet)
1985 Otac na sluzbenom putu (Pappa er på forretningsreise, r: Emir Kusturica) Birdy (r: Alan Parker) André Téchiné for Rendez-vous
1986 The Mission (r: Roland Joffe) Offeret (r: Andrej Tarkovskij) Martin Scorsese for After Hours (Natt på Manhattan)
1987 Sous le soleil de Satan (Under Satans sol, r: Maurice Pialat) Monanjeba (Anger, r: Tengis Abuladse) Wim Wenders for Der Himmel über Berlin (Lidenskapens vinger)
1988 Pelle Erobreren (r: Bille August) A World Apart (En splittet verden, r: Chris Menges) Fernando Solanas for Sur (Syd)
1989 sex, lies & videotapes (sex, løgn & videotape, r: Steven Soderbergh) Trop belle pour toi (r: Bertrand Blier); Nuovo Cinema Paradiso (Cinema Paradiso, r: Giuseppe Tornatore) Emir Kusturica for Dom za vesanje (Sigøynernes tid)
1990 Wild at Heart (r: David Lynch) Tilai (Loven, r: Idrissa Ouedraogo); Shi No Toge (r: Kohei Oguri) Pavel Lungin for Taxi Blues
1991 Barton Fink (r: Joel Coen) Europa (r: Lars von Trier) Joel Coen for Barton Fink; Maroun Baghdadi for Hors la vie
1992 Den goda viljan (r: Bille August) Il ladro di bambino (Barnetyven, r: Gianni Amelio) Robert Altman for The Player
1993 Ba wang bie ji (Farvel, min konkubine, r: Chen Kaige); The Piano (Piano, r: Jane Campion) In weiter Ferne, so Nah (Langt borte – så nære, r: Wim Wenders) Mike Leigh for Naked (Naken)
1994 Pulp Fiction (r: Quentin Tarantino); Huo zhe (Å leve, r: Zhang Yimou) Utomljonnyje solntsem (Brent av solen, r: Nikita Mikhalkov) Nanni Moretti for Caro diario (Kjære dagbok)
1995 Underground (Under jorden, r: Emir Kusturica) To vlemma tou Odyssea (Odyssevs' blikk, r: Theodoros Angelopoulos) Mathieu Kassovitz for La Haine (Hatet)
1996 Secrets and Lies (Hemmeligheter og løgner, r: Mike Leigh) Breaking the Waves (r: Lars von Trier) Joel Coen for Fargo
1997 Unagi (Ålen, r: Shohei Imamura); Ta'm e guilass (Smaken av kirsebær, r: Abbas Kiarostami) The Sweet Hereafter (Den søte ettertid, r: Atom Egoyan) Kar Wai Wong for Happy Together
1998 Mia eoniotita ke mia mera (En evighet, en dag, r: Theodoros Angelopoulos) La vita è bella (Livet er vakkert, r: Roberto Benigni) John Boorman for The General (Generalen)
1999 Rosetta (r: Jean-Pierre og Luc Dardenne) L'Humanité (r: Bruno Dumont) Pedro Almodóvar for Todo sobre mi madre (Alt om min mor)
2000 Dancer in the Dark (r: Lars von Trier) Guizi lai le (r: Jiang Wen) Edward Yang for A One and a Two
2001 La Stanza del figlio (Sønnens rom; r: Nanni Moretti) La Pianiste (Pianolærerinnen, r: Michael Haneke) Joel Coen for The Man Who Wasn't There
2002 The Pianist (Pianisten, r: Roman Polanski) Mies vailla menneisyyttä (Mannen uten minne, r: Aki Kaurismäki) Paul Thomas Anderson for Punch-Drunk Love; Kwon-taek Im for Chihwaseon
2003 Elephant (r: Gus Van Sant) Uzak (r: Nuri Bilge Ceylan) Gus Van Sant for Elephant
2004 Fahrenheit 9/11 (r: Michael Moore) Oldboy (r: Chan-wook Park) Tony Gatlif for Exils
2005 L'Enfant (Barnet, r: Jean-Pierre og Luc Dardenne) Broken Flowers (r: Jim Jarmusch) Michael Haneke for Caché (Skjult)
2006 The Wind That Shakes the Barley (Vinden som ryster kornet, r: Ken Loach) Flandres (r: Bruno Dumont) Alejandro González Iñárritu for Babel
2007 Fire måneder, tre uker og to dager (r: Christian Mungiu) Mogari no mori (r: Naomi Kawase) Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly (Dykkerklokken og sommerfuglen)
2008 Entre les Murs (Klassen, r: Laurent Cantet) Gomorrah (Gomorra, r: Matteo Garrone) Nuri Bilge Ceylan for Üç maymun
2009 Das weisse Band (r: Michael Haneke) Un Prophète (r: Jacques Audiard) Brillante Mendoza for Kinatay
2010 Onkel Boonmee som kan erindre sine tidligere liv (r: Apichatpong Weerasethakul, Thailand) Des hommes et des dieux (r: Xavier Beauvois) Mathieu Amalric fr Tournée

Det er ikke delt ut hovedpriser i de årene som ikke er med i tabellen.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.