Ragnar Skancke

Faktaboks

Ragnar Skancke
Født
9. november 1890, Ås, Akershus
Død
28. august 1948, Akershus festning, Oslo

Bilde fra Norsk biografisk leksikon

Ragnar Skancke
Av /NTB Scanpix ※.

Ragnar Skancke ble født i Ås og var en norsk politiker for Nasjonal Samling. Han ble professor i elektroteknikk ved NTH (i dag NTNU) i 1921. I 1933 ble han medlem av NS. Skancke ble utnevnt til medlem av Vidkun Quislings «regjering» 9. april 1940, til kommissarisk statsråd i Kirke- og undervisningsdepartementet 25. september 1940, til «minister» 25. september 1941 og til medlem av «den nasjonale regjering» i februar 1942. I hele perioden fra 25. september 1940 og fram til freden kom i mai 1945, hadde Skancke ansvaret for Kirke- og undervisningsdepartementet. Han opptrådte meget aktivt overfor motstandsbevegelsen i skole, universitet og kirke, og for å gjennomføre nazifiseringstiltak på de områdene som sorterte under ham. I mai 1946 ble han dømt til døden for landssvik. Etter Skanckes begjæring ble saken gjenopptatt, uten at dette endret domsresultatet. Skancke var en av bare tre NS-politikere som ble dømt til døden i landssvikoppgjøret ved siden av Vidkun Quisling og innenriksminister Albert Viljam Hagelin. Dette forteller mye om hvor viktig landssvikoppgjørets aktører mente forsøket på å nazifisere skolen og kirken hadde vært. Han ble henrettet i 1948 som den siste i landssvikoppgjøret, og er foreløpig den siste som har blitt dømt til døden og henrettet i Norge.

Les mer i Store norske leksikon

Litteratur

  • Norsk biografisk leksikon 2. utgave

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg