Jacob-prisen er Norsk design- og arkitektursenters høyeste utmerkelse og utdeles hvert år til en norsk formgiver. Prisen ble første gang utdelt i 1957 og er oppkalt etter den første vinneren, gullsmeden og designeren Jacob Tostrup Prytz.

År Vinnere
1957 Jacob Prytz, gullsmed og Willy Johansson, glassdesigner
1958 Elise Jakhelln, tekstildesigner
1959 Birgit Wessel, tekstildesigner
1960 Bjørn Ianke, møbelarkitekt
1961 Sigurd Alf Eriksen, smykkekunstner
1962 Bendt Winge, interiørarkitekt og møbelarkitekt
1963 Sigrun Berg, tekstildesigner
1964 Kjellaug Hølaas, tekstildesigner og gullsmed
1965 Tone Vigeland, smykkekunstner
1966 Arne Lindaas, keramiker og designer
1967 Synnøve Anker Aurdal, tekstilkunstner
1968 Birger Dahl, designer
1969 Benny Motzfeldt, glasskunstner
1970 Margrethe og Jens von der Lippe, keramikere
1971 Tormod Alnæs, møbelarkitekt
1972 Grete Prytz Kittelsen, emaljekunstner
1973 Anne Lise Aas, interiørarkitekt
1974 Tias Eckhoff, industridesigner
1975 Charlotte Block Hellum, emaljekunstner
1976 Bjørn A. Larsen, møbelarkitekt/industridesigner
1977 Ikke utdelt
1978 Ingmar Relling, interiørarkitekt/møbeldesigner
1979 Severin Brørby, glassdesigner
1980 Vivian Zahl Olsen, grafisk designer/illustratør
1981 Dagny og Finn Hald, keramikere
1982 Hermann Bongard, designer
1983 Johannes Rieber, tredreiemester
1984 Annelise Knudtzon, tekstildesigner
1985 Aud Dalseg, interiørarkitekt/utstillingsarkitekt
1986 Balans-gruppen: Hans Chr. Mengshoel, Svein Gusrud, Peter Opsvik, Oddvin Rykken
1987 Arne Åse, keramiker
1988 Jan Herman Linge, båtkonstruktør
1989 Sven Ivar Dysthe, møbelarkitekt
1990 Bjørg Abrahamsen, tekstilkunstner
1991 Bruno Oldani, grafisk designer
1992 Ellinor Flor, klesdesigner og Arne-Jon Jutrem, glassdesigner
1993 Sverre Fehn, sivilarkitekt
1994 Konrad Mehus, smykkekunstner
1995 Terje Meyer, industridesigner
1996 Beate Ellingsen, interiørarkitekt
1997 Liv Blåvarp, smykkekunster
1998 Lisbet Dæhlin, keramiker
1999 Niels Torp, sivilarkitekt
2000 Solveig Hisdal, klesdesigner
2001 Roy Tandberg, industridesigner
2002 Leif Anisdahl, grafisk designer
2003 Petter Abrahamsen, designer og interiørarkitekt
2004 Odd Thorsen, industridesigner og interiørarkitekt
2005 Enzo Finger, grafisk designer
2006 Ingjerd Hanevold, smykkekunstner
2007 Jensen & Skodvin Arkitektkontor
2008 Ståle N. Møller, designer av sportsklær
2009 Egil Haraldsen, grafisk designer
2010 Sigurd Bronger, smykkekunstner
2011 Lavrans Løvlie, servicedesigner
2012 Peter Opsvik, møbeldesigner
2013 Helen & Hard AS arkitektkontor
2014 Reiulf Ramstad, arkitekt
2015 Ikke utdelt
2016 Bengler

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.