født i Levanger, norsk krigsforbryter, kjent som leder av Sonderabteilung Lola, en provokasjonsgruppe i tysk tjeneste 1941–45, ofte kalt Rinnan-banden. Med tilknytning til det tyske sikkerhetspoliti i Trondheim bygde Rinnan opp en organisasjon som til slutt telte over 60 medlemmer. De gav seg ut for motstandsfolk og kom inn i organiserte motstandsgrupper, som de angav når de fant tiden moden for det. Omkring ett tusen aktive motstandsfolk, særlig fra kystbygdene fra Sunnmøre og nordover, ble arrestert som følge av Rinnan-bandens provokatørvirksomhet; flere hundre ble torturert og mer enn 80 ble drept. Flere medlemmer av Lola var med som aktive torturister, særlig var Rinnan selv beryktet. Mye av aktiviteten foregikk i Rinnans hovedkvarter «Bandeklosteret» i Trondheim.
I 1945 forsøkte Rinnan å flykte til Sverige, men ble tatt på vei til grensen. Julaften 1945 rømte han fra fengselet, men ble tatt på nytt. Rettssaken mot Rinnan og hans folk foregikk 1946. Rinnan selv ble dømt for 13 mord og henrettet. 11 av Rinnans hjelpere ble dødsdømt, to av dem ble senere benådet.
Det at en normalt utrustet ung mann kan gjøre seg skyldig i slike ugjerninger som Henry Rinnan, har fortsatt å fascinere ettertiden. Det er en omfattende litteratur om Rinnan, i tillegg til bl.a. fjernsynsserien Skyggespill (NRK 1996), i regi av Bjørn Nilsen.