Amandaprisen, norsk filmpris, opprettet 1985 etter initiativ av filmprodusenten og -regissøren Bente Erichsen, utdeles årlig i flere kategorier ved Den norske filmfestivalen i Haugesund. 1993 omfattet prisen filmer fra hele Norden, men er fra 1994 igjen en norsk filmpris. Prisen er en statuett av skulptøren Kristian Kvakland. Prisens navn og selve statuetten henspiller på viseskikkelsen Amanda fra Haugesund, byen som er festivalens faste arrangør.

  • 2005: Aksel Hennie for Uno
  • 2006: Jens Lien for Den brysomme mannen
  • 2007: Joachim Trier for Reprise
  • 2008: Stian Kristiansen for Mannen som elsket Yngve
  • 2009: Arild Fröhlich for Fatso
  • 2010: Arild Østin Ommundsen for Rottenetter 
  • 2011: Erik Skjoldbjærg for Nokas
  • 2012: Joachim Trier for Oslo, 31. august
  • 2013: Dag Johan Haugerud for Som du ser meg
  • 2014: Eskil Vogt for Blind
  • 2015: Aslaug Holm for Brødre
  • 1985: Alma (regi: Christian Brym, NRK)
  • 1986: Du kan da ikke bare gå (regi: Terje Mærli, NRK)
  • 1987: Fri (regi: Carl J. Kiønig, NRK)
  • 1988: Av måneskinn gror det ingenting (regi: Arild Brinchmann, NRK)
  • 1989: Fugleelskerne (regi: Terje Mærli, NRK)
  • 1990: Canto Libre (regi: Pål Løkkeberg, NRK)
  • 1991: Dødsdansen (regi: Bentein Baardson, NRK)
  • 1997: Asylet 3 (regi: Kjersti Normann, NRK)
  • 1998: Blodsbånd (regi: Leidulv Risan, NRK)
  • 2000: Sejer – se deg ikke tilbake (regi: Eva Isaksen, NRK)
  • 2001: 4 høytider – Konfirmasjonen (regi: Leidulv Risan, NRK)
  • 2002: Borettslaget (regi: Vibeke Ringen, NRK)
  • 2003: Fox Grønland (regi: Lars Berg, NRK)
  • 2004: Svarte penger – hvite løgner (regi: Jarl Emsell Larsen)
  • 1986: Finnmark mellom øst og vest, del 3 og 4 (regi: Knut Erik Jensen, NRK)
  • 1987: Lenger inne, der ingen andre går (regi: Hans E. Voktor)
  • 1988: Olje (regi: Bjørn Nilsen, Ted Brocklebank, NRK)
  • 1989: For harde livet (regi: Sigve Endresen)
  • 1990: Metropolis (regi: Morten Thomte, NRK)
  • 1991: Svett glamour (regi: Alexander Røsler)
  • 1993: Tanjuska og de sju djevlene (regi: Pirjo Honkasalo, Finland)
  • 1995: Mørketid – kvinners møte med nazismen (regi: Karoline Frogner)
  • 1997: Liv Ullmann – scener fra et liv (regi: Edvard Hambro)
  • 1998: Leve blant løver (regi: Sigve Endresen)
  • 1999: Dei mjuke hendene (regi: Margreth Olin)
  • 2000: Noen spørsmål om boksing (regi: Beate Grimsrud og Stefan Wrenfelt)
  • 2001: Heftig og begeistret (regi: Knut Erik Jensen)
  • 2002: Kroppen min (regi: Margreth Olin)
  • 2003: Et steinkast unna (regi: Line Halvorsen)
  • 2004: Home of the Brave – Land of the Free (regi: John Sullivan)
  • 2005: Evig din (regi: Monica Csango)
  • 2007: Jenter (regi: Hanne Myren)
  • 2008: Blod & ære (regi: Håvard Bustnes)
  • 2009: Moderne slaveri (regi: Thomas Robsahm og Tina Davis)
  • 2010: Brødre i krig (regi: Øystein Rakkenes)
  • 2011: Reunion - Ten Years After the War (regi: Jon Haukeland)
  • 2012: Folk ved fjorden (regi: Øyvind Sandberg)
  • 2013: De andre (regi: Margreth Olin)
  • 2014: Light Fly, Fly High (regi: Susann Østigaard og Beathe Hofseth)
  • 2015: Drone (regi: Tonje Hessen Schei)
  • 1985: Rendezvous (regi: Erik Gustavson)
  • 1987: Aske, skodde, støv for vinden (regi: Jannike M. Falk, NRK)
  • 1989: Den nye kapellanen (regi: Emil Stang Lund)
  • 1990: Åndedrag (regi: Maria Fuglevaag Warsinski)
  • 1991: Året gjennom Børfjord (regi: Morten Skallerud)
  • 1994: Applaus (regi: Bent Hamer)
  • 1995: Dypets ensomhet (regi: Joachim Solum og Thomas Lien)
  • 1996: Eremittkrepsen (regi: Tove Cecilie Sverdrup)
  • 1997: En mann (regi: Eva Dahr)
  • 1998: Huset på Kampen (regi: Pjotr Sapegin)
  • 1999: Tann for tann (regi: Emil Stang Lund)
  • 2000: Uanmeldt hopper (regi: John Alfheim og Martin Slaatto)
  • 2001: Første akt (regi: Alexander Eik)
  • 2002: Aria (regi: Pjotr Sapegin)
  • 2003: Alt i alt (regi: Torbjørn Skårild)
  • 2004: En søndag i Schweigaardsgate (regi: Charlotte Blom)
  • 2005: Bawke (regi: Hisham Zaman)
  • 2006: Alene menn sammen (regi: Trond Fausa Aurvåg)
  • 2007: Janus (regi: Linda Fagerli Sæthren)
  • 2008: Varde (regi: Hanne Larsen)
  • 2009: Darek (regi: Jonas Matzow Gulbrandsen)
  • 2010: Samaritanen (regi: Magnus Mork)
  • 2011: 1994 (regi: Kaveh Tehrani)
  • 2012: Å vokte fjellet (regi: Izer Aliu)
  • 2013: Magnus - en vårdag (regi: Magnus Lilleberg)
  • 2014: Amasone (regi: Marianne Ulrichsen)
  • 2015: Bunker (regi: Vibeke Heide)
  • 1985: Lars i porten (regi: Leif Erlsboe)
  • 1986: Herfra til Tøyen (regi: Kjersti Paulsen)
  • 1988: Nattseilere (regi: Tor M. Tørstad)
  • 1989: Frida – med hjertet i hånden (regi: Berit Nesheim, NRK)
  • 1990: Steinen (regi: Øivind S. Jorfald)
  • 1991: Døden på Oslo S (regi: Eva Isaksen)
  • 2002: Tiden før Tim (regi: Anne Marie Nørholm)
  • 2003: Ulvesommer (regi: Peder Norlund)
  • 2004: Bare Bea (regi: Petter Næss)
  • 2005: Venner for livet (regi: Arne Lindtner Næss)
  • 2006: Pitbullterje (regi: Arild Frölich)
  • 2007: Jenter (regi: Hanne Myren)
  • 2008: Mannen som elsket Yngve (regi: Stian Kristiansen)
  • 2009: I et speil, i en gåte (regi: Jesper W. Nielsen)
  • 2010: Knerten (regi: Åsleik Engmark)
  • 2011: Elias og jakten på havets gull (regi: Lise I. Osvoll)
  • 2012: Til siste hinder (regi: Anders Øvergaard)
  • 2013: Pelle politibil på sporet (regi: Rasmus A. Sivertsen og Rune Spaans)
  • 2014: Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa (regi: Rasmus A. Sivertsen)
  • 2015: Operasjon Arktis (regi: Grethe Bøe-Waal)
  • 1989: Skai-TV (regi: Helge Lyngstad)
  • 1990: Hege – en Schøyer (regi: Robert F. Williams)
  • 1991: Fy skam – Bjørn Eidsvåg (regi: Odd Arvid Strømstad)
  • 1998: Offshore (ved Bitte Monn-Iversen)
  • 1999: Offshore (ved Bitte Monn-Iversen)
  • 1993: Telegrafisten (regi: Erik Gustavson, Norge)
  • 1994: Movie Days (regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island)
  • 1995: Höst i paradiset (regi: Richard Hobert, Sverige)
  • 1996: Breaking the Waves (regi: Lars von Trier, Danmark)
  • 1997: Djeveløya (regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island)
  • 1998: Festen (regi: Thomas Vinterberg, Danmark)
  • 1999: Mifunes sidste sang (regi: Søren Kragh- Jacobsen, Danmark)
  • 2000: Seitsemen laulua tundralta (regi: Anastasia Lapsui og Markku Lehmuskallio, Finland)
  • 1985: Amadeus (regi: Miloš Forman)
  • 1986: Ran (regi: Akira Kurosawa)
  • 1987: Down by Law (regi: Jim Jarmusch)
  • 1988: Dirty Dancing (regi: Emile Ardolino)
  • 1989: Bagdad Café (Out of Rosenheim, regi: Percy Adlon)
  • 1990: Distant Voices, Still Lives (regi: Terence Davies)
  • 1991: Ju dou (regi: Zhang Yimou)
  • 1992: l Capitano (regi: Jan Troell)
  • 1993: Fryktens spill (The Crying Game, regi: Neil Jordan)
  • 1994: Schindlers liste (Schindler's List, regi: Steven Spielberg)
  • 1995: Forrest Gump (regi: Robert Zemeckis)
  • 1996: Postmannen (Il postino, regi: Michael Radford)
  • 1997: Independence Day (regi: Roland Emmerich)
  • 1998: Titanic (regi: James Cameron)
  • 1999: Fucking Åmål (regi: Lukas Modysson)
  • 2000: American Beauty (regi: Sam Mendes)
  • 2001: Billy Elliot (regi: Stephen Daldry)
  • 2002: Den fabelaktige Amelie fra Montmartre (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain, regi: Jean-Pierre Jeunet)
  • 2003: The Hours (regi: Stephen Daldry)
  • 2004: Ringenes herre: Atter en konge (The Lord of the Rings: The Return of the King, regi: Peter Jackson)
  • 2005: Der Untergang (regi: Oliver Hirschbiegel)
  • 2006: Walk the Line (regi: James Mangold)
  • 2007: The Departed (regi: Martin Scorsese)
  • 2008: There Will Be Blood (regi: Paul Thomas Anderson)
  • 2009: Slumdog Millionaire (regi: Danny Boyle og Loveleen Tandan)
  • 2010: Det hvite båndet (regi: Michael Haneke)
  • 2011: Another Year (regi: Mike Leigh)
  • 2012: Drive (regi: Nicolas Winding Refn)
  • 2013: Searching for Sugar Man (regi: Malik Bendjelloul)
  • 2014: Den store skjønnheten (regi: Paolo Sorrentino)
  • 2015: Leviatan (regi: Andrey Zvyagintsev)
  • 1993: Kjersti Holmen (Telegrafisten)
  • 2008: Ane Dahl Torp (Lønsj)
  • 2009: Agnes Kittelsen (Max Manus)
  • 2010: Gunilla Röör (Engelen)
  • 2011: Lena Endre (Limbo)
  • 2012: Cecilie A. Mosli (Kompani Orheim)
  • 2013: Suzan Ilir (Før snøen faller)
  • 2014: Ivan Anderson (Brev til kongen)
  • 2015: Anne Krigsvoll (Kvinner i for store herreskjorter)
  • 1998: Nils Ole Oftebro (Thranes metode)
  • 2006: Talat Hussein (Import Eksport)
  • 2007: Henrik Mestad (Sønner)
  • 2008: Espen Skjønberg (O'Horten)
  • 2009: Mads Sjøgård Pettersen (Nord)
  • 2010: Ingar Helge Gimle (En helt vanlig dag på jobben)
  • 2011: Trond Nilssen (Kongen av Bastøy)
  • 2012: Jon Øigarden (Varg Veum - I mørket er alle ulver grå)
  • 2013: Fridtjov Såheim (Victoria)
  • 2014: Herbert Nordrum (Pornopung)
  • 2015: Henrik Mestad (Børning)
  • 1992: Torun Lian (Frida – med hjertet i hånden)
  • 1993: Erik Clausen, Søren Skjær, Sanni Sylvester og John Nehm (De frigjorte, Danmark)
  • 1998: Bent Hamer (En dag til i solen)
  • 2004: Elsa Kvamme (Fia og klovnene)
  • 2005: Harald Rosenløw Eeg (Hawaii, Oslo)
  • 2006: Per Schreiner (Den brysomme mannen)
  • 2007: Joachim Trier og Eskil Vogt (Reprise)
  • 2008: Thomas Moldestad og Siv Jajendram Eliassen (Varg Veum – Falne engler)
  • 2009: Thomas Nordseth-Tiller (Max Manus)
  • 2010: Gunnar Vikene og Torun Lian (Vegas)
  • 2011: Christopher Grøndahl (Nokas)
  • 2012: Pål Sletaune (Babycall)
  • 2013: Dag Johan Haugerud (Som du ser meg)
  • 2014: Hisham Zaman og Mehmet Aktas (Brev til kongen)
  • 2015: Bent Hamer (1001 gram)
  • 1985: Harald Paalgard (foto, Orions belte), Geir Bøhren, Bent Åserud (musikk, Orions belte)
  • 1986: Kjell Vassdal (foto, Blackout), Frode Krohg (scenografi, Blackout), Arne Nordheim (musikk, Kong Lear, NRK)
  • 1987: Erling Thurmann-Andersen (foto, Hard asfalt)
  • 1988: Ivar Enoksen (manus, Nattseilere), Ingeborg Kvamme (scenografi, Is-slottet), Thor Bigseth, Harald Staff, Odd Arvid Strømstad (teknisk gjennomføring, Spellemannsprisshowet, NRK)
  • 1989: Svein Krøvel (foto, Karachi), Hans Otto Nicolayssen (klipp, For harde livet), Stefan Nilsson, Mats Krüger, Peter Ekwall (lyddesign, Sweetwater)
  • 1990: Anne Siri Bryhni (scenografi, Landstrykere), Kari Elfstedt (kostymer, Landstrykere), Guri Giæver (rekvisitter, Landstrykere), Siw Järbyn (sminke, Landstrykere)
  • 1991: Lars Saabye Christensen (manus, Herman)
  • 1993: Michal Leszczylowski (klipp, Tala! Det är så mörkt!, Sverige)
  • 1998: Inge-Lise Langfeldt (klipper)
  • 1990: Eli Skolmen Ryg
  • 1991: Knut Andersen
  • 1992: Eilert Stensby
  • 1994: Unni Straume
  • 1995: Madeleine Fant
  • 1996: Karl Juliusson
  • 1997: Erling Thurmann-Andersen
  • 1998: Siw Järbyn
  • 1999: Randall Meyers
  • 2000: Pål Gengenbach
  • 2001: Mongoland
  • 2002: John Erik Kaada
  • 2003: Billy Johanson
  • 2004: Morten Skallerud
  • 2005: Jan Lindvik
  • 2006: Binne Thoresen
  • 2007: Aslaug Holm
  • 2008: John Christian Rosenlund
  • 2009: Malte Wadman
  • 2010: Andrzej Kiwala
  • 2011: Celine Engebrigtsen og Kjersti Paulsen
  • 2012: Kortfilmfestivalen i Grimstad
  • 2013: Irmelin Wister
  • 2014: June Paalgard, maskør og parykkmaker
  • 2015: Harald Mæle

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.