Amandaprisen

Amanda-prisen. Statuetten som tildeles vinnerne, utformet av billedhuggeren Kristian Kvakland til den første utdelingen i 1985.

Av /NTB Scanpix ※.

Amandaprisen er en norsk filmpris, opprettet i 1985 etter initiativ fra filmprodusenten og -regissøren Bente Erichsen. Prisen utdeles årlig i flere kategorier ved Den norske filmfestivalen i Haugesund.

I 1993 omfattet prisen filmer fra hele Norden, men fra 1994 var den igjen en norsk filmpris. Prisen er en statuett av skulptøren Kristian Kvakland. Prisens navn og selve statuetten henspiller på viseskikkelsen Amanda fra Haugesund, byen som er festivalens faste arrangør.

Prisvinnere i et utvalg kategorier

Beste kinofilm

Beste regissør

Beste dramatiske fjernsynsproduksjon (opphørt)

Beste dokumentarfilm

  • 1986: Finnmark mellom øst og vest, del 3 og 4 (regi: Knut Erik Jensen, NRK)
  • 1987: Lenger inne, der ingen andre går (regi: Hans Erik Voktor)
  • 1988: Olje (regi: Bjørn Nilsen, Ted Brocklebank, NRK)
  • 1989: For harde livet (regi: Sigve Endresen)
  • 1990: Metropolis (regi: Morten Thomte, NRK)
  • 1991: Svett glamour (regi: Alexander Røsler)
  • 1993: Tanjuska og de sju djevlene (regi: Pirjo Honkasalo, Finland)
  • 1995: Mørketid – kvinners møte med nazismen (regi: Karoline Frogner)
  • 1997: Liv Ullmann – scener fra et liv (regi: Edvard Hambro)
  • 1998: Leve blant løver (regi: Sigve Endresen)
  • 1999: Dei mjuke hendene (regi: Margreth Olin)
  • 2000: Noen spørsmål om boksing (regi: Beate Grimsrud og Stefan Wrenfelt)
  • 2001: Heftig og begeistret (regi: Knut Erik Jensen)
  • 2002: Kroppen min (regi: Margreth Olin)
  • 2003: Et steinkast unna (regi: Line Halvorsen)
  • 2004: Home of the Brave – Land of the Free (regi: John Sullivan)
  • 2005: Evig din (regi: Monica Beate Csango)
  • 2007: Jenter (regi: Hanne Myren)
  • 2008: Blod & ære (regi: Håvard Bustnes)
  • 2009: Moderne slaveri (regi: Thomas Robsahm og Tina Davis)
  • 2010: Brødre i krig (regi: Øystein Rakkenes)
  • 2011: Reunion – Ten Years After the War (regi: Jon Haukeland)
  • 2012: Folk ved fjorden (regi: Øyvind Sandberg)
  • 2013: De andre (regi: Margreth Olin)
  • 2014: Light Fly, Fly High (regi: Susann Østigaard og Beathe Hofseth)
  • 2015: Drone (regi: Tonje Hessen Schei)
  • 2016: Dugma – The Button (regi: Ingvil Giske)
  • 2017: Nowhere to Hide (regi: Zaradasht Ahmed)
  • 2018: Røverdatter (regi: Sofia Haugan)
  • 2019: Hvor man vender tilbake (regi: Egil Håskjold Larsen)
  • 2020: Selvportrett (regi: Margreth Olin og Espen Wallin)

Beste kortfilm

  • 1985: Rendezvous (regi: Erik Gustavson)
  • 1987: Aske, skodde, støv for vinden (regi: Jannike Mowinckel Falk, NRK)
  • 1989: Den nye kapellanen (regi: Emil Stang Lund)
  • 1990: Åndedrag (regi: Maria Fuglevaag Warsinski)
  • 1991: Året gjennom Børfjord (regi: Morten Skallerud)
  • 1994: Applaus (regi: Bent Hamer)
  • 1995: Dypets ensomhet (regi: Joachim Solum og Thomas Lien)
  • 1996: Eremittkrepsen (regi: Tove Cecilie Sverdrup)
  • 1997: En mann (regi: Eva Fredrikke Dahr)
  • 1998: Huset på Kampen (regi: Pjotr Sapegin)
  • 1999: Tann for tann (regi: Emil Stang Lund)
  • 2000: Uanmeldt hopper (regi: John Alfheim og Martin Slaatto)
  • 2001: Første akt (regi: Alexander Eik)
  • 2002: Aria (regi: Pjotr Sapegin)
  • 2003: Alt i alt (regi: Torbjørn Skårild)
  • 2004: En søndag i Schweigaardsgate (regi: Charlotte Blom)
  • 2005: Bawke (regi: Hisham Zaman)
  • 2006: Alene menn sammen (regi: Trond Fausa Aurvåg)
  • 2007: Janus (regi: Linda Fagerli Sæthren)
  • 2008: Varde (regi: Hanne Larsen)
  • 2009: Darek (regi: Jonas Matzow Gulbrandsen)
  • 2010: Samaritanen (regi: Magnus Mork)
  • 2011: 1994 (regi: Kaveh Tehrani)
  • 2012: Å vokte fjellet (regi: Izer Aliu)
  • 2013: Magnus – en vårdag (regi: Magnus Lilleberg)
  • 2014: Amasone (regi: Marianne Ulrichsen)
  • 2015: Bunker (regi: Vibeke Heide)
  • 2016: Frysninger (regi: Marius Myrmel)
  • 2017: Min søster (regi: Liv Joelle Barbosa Blad)
  • 2018: No Man is an Island (regi: Ali Parandian)
  • 2019: She-Pack (regi: Fanny Ovesen)
  • 2020: The Manila Lover (regi: Johanna Pyykkö)

Beste barne- og ungdomsfilm

  • 1985: Lars i porten (regi: Leif Erlsboe)
  • 1986: Herfra til Tøyen (regi: Kjersti Paulsen)
  • 1988: Nattseilere (regi: Tor M. Tørstad)
  • 1989: Frida (regi: Berit Nesheim, NRK)
  • 1990: Steinen (regi: Øivind S. Jorfald)
  • 1991: Døden på Oslo S (regi: Eva Isaksen)
  • 2002: Tiden før Tim (regi: Anne Marie Nørholm)
  • 2003: Ulvesommer (regi: Peder Norlund)
  • 2004: Bare Bea (regi: Petter Næss)
  • 2005: Venner for livet (regi: Arne Lindtner Næss)
  • 2006: Pitbullterje (regi: Arild Fröhlich)
  • 2007: Jenter (regi: Hanne Myren)
  • 2008: Mannen som elsket Yngve (regi: Stian Kristiansen)
  • 2009: I et speil, i en gåte (regi: Jesper W. Nielsen)
  • 2010: Knerten (regi: Åsleik Engmark)
  • 2011: Elias og jakten på havets gull (regi: Lise Irene Osvoll)
  • 2012: Til siste hinder (regi: Anders Øvergaard)
  • 2013: Pelle politibil på sporet (regi: Rasmus Andre Sivertsen og Rune Spaans)
  • 2014: Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa (regi: Rasmus Andre Sivertsen)
  • 2015: Operasjon Arktis (regi: Grethe Bøe-Waal)
  • 2016: Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin (regi: Rasmus Andre Sivertsen og Rune Spaans)
  • 2017: Dyrene i Hakkebakkeskogen (regi: Rasmus Andre Sivertsen)
  • 2018: Elias og Storegaps hemmelighet (regi: Simen Alsvik og Will Ashurst)
  • 2019: Psychobitch (regi: Martin Lund)
  • 2020: Flukten over grensen (regi: Johanne Helgeland)

Beste underholdningsproduksjon for fjernsyn (opphørt)

  • 1989: Skai-TV (regi: Helge Lyngstad)
  • 1990: Hege – en Schøyer (regi: Robert F. Williams)
  • 1991: Fy skam – Bjørn Eidsvåg (regi: Odd Arvid Strømstad)
  • 1998: Offshore (ved Bitte Monn-Iversen)
  • 1999: Offshore (ved Bitte Monn-Iversen)

Beste nordiske kinofilm (opphørt)

Beste utenlandske kinofilm

Beste kvinnelige hovedrolle

Beste mannlige hovedrolle

Beste kvinnelige birolle

Beste mannlige birolle

  • 1998: Nils Ole Oftebro (Thranes metode)
  • 2006: Talat Hussein (Import Eksport)
  • 2007: Henrik Mestad (Sønner)
  • 2008: Espen Skjønberg (O'Horten)
  • 2009: Mads Sjøgård Pettersen (Nord)
  • 2010: Ingar Helge Gimle (En helt vanlig dag på jobben)
  • 2011: Trond Nilssen (Kongen av Bastøy)
  • 2012: Jon Øigarden (Varg Veum – I mørket er alle ulver grå)
  • 2013: Fridtjov Såheim (Victoria)
  • 2014: Herbert Nordrum (Pornopung)
  • 2015: Henrik Mestad (Børning)
  • 2016: Olivier Mukuta (Welcome to Norway)
  • 2017: Karl Markovics (Kongens nei)
  • 2018: Ingar Helge Gimle (Rett vest)
  • 2019: Bjørn Floberg (Ut og stjæle hester)
  • 2020: Thorbjørn Harr (Barn)

Beste manusskript

Fagpriser

  • 1985: Harald Paalgard (foto, Orions belte), Geir Bøhren, Bent Åserud (musikk, Orions belte)
  • 1986: Kjell Vassdal (foto, Blackout), Frode Krohg (scenografi, Blackout), Arne Nordheim (musikk, Kong Lear, NRK)
  • 1987: Erling Thurmann-Andersen (foto, Hard asfalt)
  • 1988: Ivar Enoksen (manus, Nattseilere), Ingeborg Kvamme (scenografi, Is-slottet), Thor Bigseth, Harald Staff, Odd Arvid Strømstad (teknisk gjennomføring, Spellemannsprisshowet, NRK)
  • 1989: Svein Krøvel (foto, Karachi), Hans Otto Nicolayssen (klipp, For harde livet), Stefan Nilsson, Mats Krüger, Peter Ekwall (lyddesign, Sweetwater)
  • 1990: Anne Siri Bryhni (scenografi, Landstrykere), Kari Elfstedt (kostymer, Landstrykere), Guri Giæver (rekvisitter, Landstrykere), Siw Järbyn (sminke, Landstrykere)
  • 1991: Lars Saabye Christensen (manus, Herman)
  • 1993: Michal Leszczylowski (klipp, Tala! Det är så mörkt!, Sverige)
  • 1998: Inge-Lise Langfeldt (klipper)

Gullklapperen

  • 1990: Eli Skolmen Ryg
  • 1991: Knut Andersen
  • 1992: Eilert Stensby
  • 1994: Unni Straume
  • 1995: Madeleine Fant
  • 1996: Karl Juliusson
  • 1997: Erling Thurmann-Andersen
  • 1998: Siw Järbyn
  • 1999: Randall Meyers
  • 2000: Pål Gengenbach
  • 2001: Mongoland
  • 2002: John Erik Kaada
  • 2003: Billy Johanson
  • 2004: Morten Skallerud
  • 2005: Jan Lindvik
  • 2006: Binne Thoresen
  • 2007: Aslaug Holm
  • 2008: John Christian Rosenlund
  • 2009: Malte Wadman
  • 2010: Andrzej Kiwala
  • 2011: Celine Engebrigtsen og Kjersti Paulsen
  • 2012: Kortfilmfestivalen i Grimstad
  • 2013: Irmelin Wister
  • 2014: June Paalgard, maskør og parykkmaker
  • 2015: Harald Mæle
  • 2016: Norsk Film Kostyme
  • 2017: Inge-Lise Langfeldt
  • 2018: Veslemøy Fosse Ree
  • 2019: Philip Øgaard

Æresprisen

Les mer i Store norske leksikon

Eksterne lenker

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg