Ingolf Elster Christensen

Faktaboks

Ingolf Elster Christensen
Født
28. mars 1872, Førde i Sunnfjord
Død
3. mai 1943, Førde
Administrasjonsrådet ble opprettet 15. april 1940, og ledet den sivile administrasjonen i det okkuperte Norge. De tre foran er fra venstre: tysk minister (ambassadør) Curt Braüer (i sjakett og stripete bukser), fylkesmann og leder for Administrasjonsrådet Ingolf Elster Christensen (som studerer sin lorgnett) og høyesterettsjustitiarius Paal Berg (med papir i hånden). Christensen var fra 15. april til 25. september 1940 formann i Administrasjonsrådet, en ytterst vanskelig og utsatt stilling. Han ble avsatt av Josef Terboven sammen med resten av rådet i september 1940, og gikk samtidig av som fylkesmann.
Administrasjonsrådet
Av /NTB scanpix.

Artikkelstart

Ingolf Elster Christensen var en norsk offiser, embetsmann og politiker (Høyre). Han ble i 1910 amtmann i Nordre Bergenhus amt, og var fylkesmann i Oslo og Akershus i årene 1929–1940.

Christensen var stortingsrepresentant i perioden 1922–1927. Han var justisminister i 1926 og forsvarsminister i periodene mars–juli 1926 og januar–juli 1928 i Ivar Lykkes regjering.

Christensen kjempet i skrift og tale for forsvarssaken og utgav sammen med broren Hjalmar Christensen skriftet Fædrelandet i verdenskrigens lys.

Han var fra 15. april til 25. september 1940 formann i Administrasjonsrådet, en ytterst vanskelig og utsatt stilling. Han ble avsatt av Josef Terboven sammen med resten av rådet i september 1940, og gikk samtidig av som fylkesmann. Han bodde senere på sin gård i Førde.

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg