Faktaboks

Kirke- og undervisningsdepartementet

Kyrkje- og undervisingsdepartementet

Kirke- og undervisningsdepartementet var et norsk departement. Det ble opprettet i 1919 og erstattet det tidligere 1. departement.

I 1982 overtok Kultur- og vitenskapsdepartementet ansvaret for kulturspørsmål og høyere utdanning. Kirke- og undervisningsdepartementet ble lagt ned i 1990 og oppgavene ble overtatt av Kunnskapsdepartementet og Kulturdepartementet.

Statsråder

Dato Minister
november 1817 Niels Treschow
oktober 1819 Jonas Collett
september 1820 Niels Treschow
9. juli 1822 Poul Christian Holst
april 1823 Niels Treschow
28. juni 1825 Poul Christian Holst
16. september 1825 Christian Adolph Diriks
10. november 1836 Oluf Schouboe
16. november 1836 Andreas Arntzen
juni 1837 Poul Christian Holst
september 1839 Oluf Schouboe
10. november 1840 Poul Christian Holst
september 1843 Oluf Schouboe
september 1844 Poul Christian Holst
19. april 1848 Hans Riddervold
september 1849 Jørgen Herman Vogt
juni 1850 Søren A. W. Sørenssen
august 1850 Jørgen Herman Vogt
september 1850 Hans Riddervold
september 1854 Jørgen Herman Vogt
7. oktober 1854 Otto Vincent Lange
september 1855 Hans Riddervold
1. juli 1872 Carl Peter Parelius Essendrop
28. november 1874 Rasmus Tønder Nissen
oktober 1876 Jens Holmboe
oktober 1877 Rasmus Tønder Nissen
november 1880 Jens Holmboe
oktober 1881 Rasmus Tønder Nissen
30. januar 1882 Nils Christian Egede Hertzberg
mars 1884 Henrik L. Helliesen
4. mars 1884 Nils Christian Egede Hertzberg
26. juni 1884 Elias Blix
august 1885 Jakob Liv Rosted Sverdrup
august 1886 Elias Blix
24. februar 1888 Jakob Liv Rosted Sverdrup
13. juli 1889 Jacob Aall Bonnevie
6. mars 1891 Vilhelm A. Wexelsen
juli 1892 Carl Christian Berner
2. mai 1893 Anton Christian Bang
27. april 1895 Emil Stang
14. oktober 1895 Jakob Liv Rosted Sverdrup
17. februar 1898 Vilhelm Andreas Wexelsen
22. oktober 1903 Hans Nielsen Hauge
11. mars 1905 Christoffer Knudsen
27. januar 1906 Otto Jensen
23. oktober 1907 Abraham Theodor Berge
19. mars 1908 Karl Seip
18. september 1909 Knut Johannes Hougen
2. februar 1910 Just Knud Qvigstad
20. februar 1912 Edvard Apolloniussen Liljedahl
31. januar 1913 Aasulv Olsen Bryggesaa
26. oktober 1915 Jørgen Gunnarson Løvland
21. juni 1920 Nils Riddervold Jensen
22. juni 1922 Martin Olsen Nalum
6. mars 1923 Ivar Bergesen Sælen
12. desember 1923 Karl Sanne
25. juli 1924 Ivar Petterson Tveiten
5. mars 1926 Wilhelm Christian Magelssen
28. januar 1928 Olav Martinius Steinnes
15. februar 1928 Sigvald Hasund
12. mai 1931 Nils Trædal
3. mars 1933 Knut Liestøl
20. mars 1935 Nils Hjelmtveit
25. juni 1945 Kaare Fostervoll
28. juni 1948 Lars Magnus Moen
28. oktober 1953 Birger Martin Bergersen
22. april 1960 Helge Sivertsen
28. august 1963 Olaf Kortner
25. september 1963 Helge Sivertsen
12. oktober 1965 Kjell Bondevik
17. mars 1971 Bjartmar Gjerde
18. oktober 1972 Anton Skulberg
16. oktober 1973 Bjartmar Gjerde
15. januar 1976 Kjølv Egeland
8. oktober 1979 Einar Førde
14. oktober 1981 Tore Austad
8. juni 1983 Kjell Magne Bondevik
9. mai 1986 Kirsti Kolle Grøndahl
13. juni 1988 Mary Synnøve Kvidal

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentarer til artikkelen blir synlig for alle. Ikke skriv inn sensitive opplysninger, for eksempel helseopplysninger. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan. Det kan ta tid før du får svar.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg