Fred. Olsen ble opptatt i rederiet Fred. Olsen & Co. i 1955, og var rederiets leder fra 1955 til 1994. Rederiet ble etablert i 1848 da familien gikk inn i shipping. I 1995 tok datteren Anette Olsen over eierskapet som femte generasjon Olsen. Dette selskapet eier blant annet holdingselskapet Bonheur, som er notert på Oslo børs, og driver en omfattende virksomhet innen blant annet fornybar energi, shipping, cruise og media gjennom kontrollerende eierskap i blant annet Fred. Olsen Cruise Lines, Fred. Olsen Ocean, Fred Olsen Windcarrier, Fred Olsen Renewables og NHST Media Group, som er morselskapet til blant annet Dagens Næringsliv.
Olsen har vært styreformann i holdingsselskapet Bonheur siden 1955. Han er også styremedlem i en rekke andre selskaper. Gjennom det spanske selskapet Fred. Olsen S.A. kontrollerte han tidligere store eiendommer på øya La Gomera som er en av Kanariøyene, men eiendomsretten til disse eiendommene ble overtatt av broren Petter Olsen i et arveoppgjør i 1997. Gjennom trusten Ptarmigan eide Fred. Olsen også den amerikanske klokkeprodusenten Timex, men aksjemajoriteten ble i 2020 oppkjøpt av amerikanske Baupost Group.
Han var styreleder i Aker Group fra 1957 til 1975 og fra 1977 til 1981, styreleder i Timex Corporation i USA fra 1980 til 2002 og i skipsverftet Harland & Wolff i Belfast fra 1989 til 2001. Han var med på å grunnlegge Norwegian Oil Consortium AS i perioden 1965–1983 og var senere styreleder i selskapet, og var styremedlem i SAGA Petroleum AS fra 1972 til 1983. Han var også styreleder i Widerøe's Flyveselskap AS fra 1970 til 1983.
Kommentarer
Kommentarer til artikkelen blir synlig for alle. Ikke skriv inn sensitive opplysninger, for eksempel helseopplysninger. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan. Det kan ta tid før du får svar.
Du må være logget inn for å kommentere.