Gullruten

.
Lisens: Begrenset gjenbruk

Gullruten er en norsk pris for fjernsynsproduksjoner, første gang utdelt i 1998. Gullrutens formål er å stimulere til TV-produksjon med høy innholdsmessig, kunstnerisk og teknisk kvalitet. Det deles ut priser i en rekke klasser, fra 2009 utvides Gullruten til å omfatte flere fagpriser.

Bak Gullruten står Norske Film- og TV-produsenters forening sammen med NRK, TV 2, TV Norge, og TV 3. Utdelingen av Gullruten er en del av Nordiske Mediedager i Bergen.

Eksterne lenker

Prisvinnere

1998

  • Beste underholdningsprogram: Wiese, NRK
  • Beste dramaserie: Blodsbånd, NRK
  • Beste humorprogram: Åpen Post, NRK
  • Beste barneprogram: Midt i Smørøyet, NRK
  • Beste magasinprogram: Filmkontrollen, Medieoperatørene / NRK
  • Beste reportasje: Sølvi og boremann, NRK
  • Beste dokumentar: Med hjertet på rett plass, NRK
  • Beste programleder: Arne Hjeltnes (Gutta på tur), Holm & Hagfors / TV2
  • Beste skuespiller: Sverre Anker Ousdal (Blodsbånd), NRK
  • Beste promo: Nyhetskampanje -97, TV2
  • Beste presentasjonsprogram: Norske Skog Saugbrugs, Valley Vision
  • Beste opplæringsprogram: Den store komplette videoen om PKU, Infinitiv Television
  • Beste holdningsskapende program: Savnet i Steinsfjorden, Eureka Film & TV
  • Hederspris: Erik Bye
  • Folkets favoritt: Arne Hjeltnes
  • Fagprisen: Odd Kaldefoss

1999

  • Beste underholdningsprogram: Kvinner på randen av en oppskrytt TV-aften, NRK
  • Beste TV-drama: Nini, NRK
  • Beste underholdningsdrama: Offshore, NRK
  • Beste humorprogram: Åpen post, NRK
  • Beste barneprogram: Fritt fram, NRK
  • Beste magasinprogram: Smørøyet, NRK
  • Beste nyhetsreportasje: Flyktninger i Skopje, NRK
  • Beste dokumentar: Dei mjuke hendene, Speranza Film AS
  • Beste programleder: Fredrik Skavlan, NRK
  • Beste TV-skuespiller: Anette Hoff, Metronome Spartacus
  • Beste promo: Bohem (for Gullfisken), TV 2
  • Beste oppdragsfilm: Visund Artic Multimedia.
  • Åpen klasse: Gringos, NRK
  • Fagpris: Gunnar O. Nilsen
  • Hederspris: Ingrid Espelid Hovig
  • Folkets favoritt: Silje Stang, Mandagsklubben, TV Norge

2000

  • Beste underholdningsprogram: Gutta på tur til Tanzania, Holm & Hagfors / TV 2
  • Beste TV-drama: Jul i Blåfjell, NRK
  • Beste humorprogram: Lyckliga gatan, Nordisk Film & TV / TV2
  • Beste situasjonskomedie og såpe: Nr. 13, NRK
  • Beste dokudrama: Robinsonekspedisjonen, Strix / TV 3
  • Beste magasinprogram: Newton, NRK
  • Beste reportasje: U – om onani, NRK
  • Beste dokumentar: Be – skitne, syndige meg, GWD Productions AS / TV 2
  • Beste barneprogram: Johannas jul, NRK
  • Beste programleder: Arne Hjeltnes (Gutta på tur), Holm & Hagfors / TV 2
  • Beste TV-skuespiller: Bjørn Sundquist (Sejer: Se deg ikke tilbake), NRK
  • Beste promo: Faktakampanje – Såpeboble, NRK
  • Beste nettside til et TV-program: Vil du bli millionær på Internett, Medieoperatørene / TV 2
  • Åpen klasse: Edle dråper, NRK
  • Hederspris: Hans Christian Alsvik
  • Folkets favoritt: Per Ståle Lønning
  • Fagpris: Petter Ole Jakobsen

2001

  • Beste underholdningsprogram: Silje & Sigurd – Et slags reiseprogram, Rubicon TV / TV Norge
  • Beste tv-drama/dramaserie (opptil 13 episoder): Fox Grønland, Rubicon TV / TV 2
  • Beste hverdagsdrama/såpe (mer enn 13 episoder): Hotel Cæsar, Metronome Spartacus / TV 2
  • Beste humorprogram/situasjonskomedie: To trøtte typer TV-spesial, NRK Drama / Animagicnet
  • Beste dokudrama: Vi er Vål'enga, Rubicon TV / NRK
  • Beste magasinprogram: Puls, NRK
  • Beste reportasje: Midtøsten – Betlehem, NRK
  • Beste dokumentar: Rikets tilstand: Norske jenter omskjæres, TV 2
  • Beste barneprogram: Fritt fram – forbrytelse og straff, NRK
  • Beste ungdomsprogram: Reser, NRK
  • Beste programleder: Dan Børge Akerø (Den store klassefesten), NRK
  • Beste TV-skuespiller: Per Christian Ellefsen (Soria Moria), NRK
  • Beste nettside/internettprogram: Kampen mot kreften - Jan Monrad, TV" Interaktiv
  • Fagpris: Tore Ryen
  • Årets nyskaper: To trøtte typer TV-spesial, NRK Drama / Animagicnet
  • Hederspris: Pål Bang-Hansen
  • Folkets favoritt: Anette Young

2002

  • Beste underholdningsprogram: Den store klassefesten, NRK
  • Beste reportasjeprogram: Edle Dråper: Absint, NRK
  • Beste TV-drama /såpe/situasjonskomedie: Lekestue, NRK
  • Beste humorprogram/satire: Borettslaget, NRK
  • Beste reality: Robinsonekspedisjonen, TV 3
  • Beste dokusåpe: Campingliv, NRK
  • Beste magasin: Newton: Kloakk, NRK
  • Beste aktualitets- og debattprogram: Først og sist, NRK
  • Beste dokumentar/dokumentarserie: Brennpunkt: Sporene etter Sharon, NRK
  • Beste barneprogram: Uhu! Krangling, NRK
  • Beste ungdomsprogram: Reser, NRK
  • Beste mannlige programleder: Jon Almaas (Nytt på nytt), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Hilde Hummelvoll (Forandring fryder), NRK
  • Beste mannlige TV-skuespiller: Robert Stoltenberg (Borettslaget), NRK
  • Beste kvinnelige TV-skuespiller: Laila Goody (Rosmersholm), NRK
  • Årets nyskaper: Robert Stoltenberg
  • Fagpris: Tordis Aavatsmark, NRK
  • Folkets TV-favoritt: Robert Stoltenberg, Borettslaget, NRK
  • Hederspris: Rolv Wesenlund

2003

  • Beste underholdningsprogram: Nytt på nytt, NRK
  • Beste reportasjeprogram: Gylne Tider, TV 2
  • Beste TV-drama: Sejer, NRK
  • Beste humorprogram: Hege & Holmen, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Uhu!, NRK
  • Beste magasin- eller kulturprogram: Lydverket, NRK
  • Beste aktualitets- eller sportsprogram: Lykkelandet, Zulu Film / TV 2
  • Beste TV-dokumentar: Det pedofile nettet, NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Silje Stang (Torsdagsklubben), Dropout, Cosmo / TV 2
  • Beste mannlige programleder: Jon Almaas (Nytt på nytt), NRK
  • Beste TV-skuespiller: Nina Woxholtt (Fox Grønland), Rubicon TV / TV2
  • Årets nyskapning: Gylne Tider, TV 2
  • Fagprisen: Jan Fasting, TV Norge (71° Nord)
  • Publikumsprisen: Jan Erik Larssen, NRK (Autofil)
  • Hedersprisen: Dan Børge Akerø

2004

  • Beste underholdningsprogram: Nytt på nytt, NRK
  • Beste reality/dokusåpe: Nr. 19, Strix / TV 2
  • Beste TV-drama (dramaserie, situasjonskomedie eller såpe): Svarte penger – Hvite løgner, NRK
  • Beste humorprogram: Team Antonsen, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Barnas Supershow, NRK
  • Beste magasin- eller kulturprogram: Lydverket, NRK
  • Beste faktaprogram: Tett på redningsselskapet, Øien & Bjorvatn / TV 2
  • Beste aktualitetsprogram (nyheter, sport og debatt): TV2-nyhetene (kl. 21.00), TV 2
  • Beste TV-dokumentar: Alt om min far, Exposed Film Productions AS / TV 2
  • Beste kvinnelige programleder: Hilde Hummelvoll (Venneprøven), MTV Mastiff / NRK
  • Beste mannlige programleder: Øyvind Mund (Gylne Tider), TV 2
  • Beste nyhets- eller sportsanker: Christian Borch (Lørdagsrevyen), NRK
  • Årets nyskapning: Barnas Supershow, NRK
  • Årets fagpris: Trond Kværnstrøm, Monster Entertainment
  • Årets Hederspris: Trond Kirkvaag
  • Publikumsprisen: Harald Rønneberg

2005

  • Beste underholdningsprogram: Idol 2005, TV 2
  • Beste reality: 71° nord, TV Norge
  • Beste dokusåpe: Canada på tvers, NRK
  • Beste TV-drama: Ran, Maipo Film & TV-produksjon / TV 2
  • Beste humorprogram: Nytt på nytt, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Disa flytter til Japan, Orvung Film / NRK
  • Beste magasin- eller kulturprogram: Typisk norsk, NRK
  • Beste faktaprogram: Det vi skal leve av, TV 2
  • Beste aktualitetsprogram: Lørdagsrevyen, NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Christine Koht (Jakten på Jan Johansen), NRK
  • Beste mannlige programleder: Petter Schjerven (Typisk norsk), NRK
  • Beste TV-dokumentar: Kroppen min, NRK
  • Hedersprisen: Arne Scheie
  • Fagprisen: Stein Roger Bull
  • Årets nyskapning: Jan Johansen – jakten på den norske mannen, NRK
  • Publikumsprisen: Solveig Kloppen

2006

  • Beste underholdningsprogram: Heia Tufte, TV Norge
  • Beste reality: 71° nord, TV Norge
  • Beste dokusåpe: Raballder, TV 2
  • Beste TV drama: Sejer - Svarte sekunder, NRK
  • Beste humorprogram: Nytt på nytt, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Barnas supershow, NRK
  • Beste magasin- eller livstilsprogram: Ansikt til ansikt: Odd Børretzen, NRK
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: Konger for Norge, NRK
  • Beste TV-dokumentar: Med flagget på brystet, TV 2
  • Beste kvinnelige skuespiller: Anne Marit Jacobsen (Sejer: Svarte Sekunder), NRK
  • Beste mannlige skuespiller: Atle Antonsen (Tre brødre som ikke er brødre), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Anne Lindmo (Store Studio), NRK
  • Beste mannlige programleder: Harald Rønneberg (Senkveld med Thomas & Harald), TV 2
  • Hedersprisen: Ragnhild Sælthun Fjørtoft
  • Årets Nyskapning: Heia Tufte, TV Norge
  • Fagprisen: Kalle Fürst
  • Publikumsprisen: Kathrine Moholt

2007

  • Beste underholdningsprogram: Gylne tider: Verden, TV 2
  • Beste reality: Alt for Rognan, Strix / TV 2
  • Beste dokusåpe: Røst, NRK
  • Beste TV-drama: Størst av alt, NRK
  • Beste humorprogram: Golden Goal, Rubicon TV / TV 2
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Gutta boys, Monster Film / NRK
  • Beste magasin- eller livstilsprogram: Migrapolis: Godt gift, NRK
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: Truet til taushet, TV 2
  • Beste TV-dokumentar: Kabal i hjerter, Øy-film / TV 2
  • Beste kvinnelige skuespiller: Ane Dahl Torp (Kodenavn Hunter), NRK
  • Beste mannlige skuespiller: Anders Baasmo Christiansen (En udødelig mann), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Christine Koht (Koht i familien), Feelgood SFT / NRK
  • Beste mannlige programleder: Torkjell Berulfsen (Berulfsens fargerrike), Nordisk Film / NRK
  • Årets nyskapning: Hjerte til hjerte og Linn Skåber, NRK
  • Fagprisen: Produsentene John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og teamet bak «Elias», Filmkameratene / TV 2
  • Hedersprisen: Kjell Kristian Rike og Jon Herwig Carlsen
  • Publikumsprisen: Anne-Kat. Hærland

2008

  • Beste underholdningsprogram: Landeplage, Dinamo Story / NRK
  • Beste reality: Feriekolonien, Nordisk Film / TV Norge
  • Beste dokusåpe: Et lite stykke Thailand, Skofteland Film / TVNorge
  • Beste TV-drama: Berlinerpoplene, NRK
  • Beste humorprogram: Uti vår hage 2, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Barnas superjul, NRK
  • Beste magasin- eller livsstilsprogram: Der ingen skulle tru at nokon kunne bu, NRK
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: I kø for livet, TV 2
  • Beste TV-dokumentar: En reise i vannets fremtid, TV 2
  • Beste kvinnelige skuespiller: Andrine Sæther (Berlinerpoplene), NRK
  • Beste mannlige skuespiller: Nils Sletta (Berlinerpoplene), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Anne Lindmo (Store Studio), NRK
  • Beste mannlige programleder: Hans Olav Brenner (Bokprogrammet), NRK
  • Årets nyskaper: De 7 dødssyndene, Kamerakameratene / TV 2
  • Hederspris: Geir Helljesen, NRK
  • Folkets pris: Sturla Berg-Johansen, TV 2
  • Fagpris: John Andreassen, NRK

2009

  • Beste underholdningsprogram: Landeplage, Dinamo Story/NRK
  • Beste reality: Den store reisen, Strix/NRK
  • Beste dokusåpe: Berserk gjennom nordvestpassasjen, Wild Vikings/NRK
  • Beste TV-drama: Himmelblå, NRK
  • Beste humorprogram: Nytt på nytt, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Amigo, NRK
  • Beste magasin- eller livsstilsprogram: Tilbake til 70-tallet – 1977, NRK
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: Spekter - Israel hva nå?, NRK
  • Beste TV-dokumentar: Min datter terroristen, Snitt/TV 2
  • Beste kvinnelige skuespiller: Lena Kristin Ellingsen (Himmelblå), NRK
  • Beste mannlige skuespiller: Espen Skjønberg (Berlinerpoplene), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Kristin Skogheim (Skogheims), Nordisk Film & TV / TV 2
  • Beste mannlige programleder: Eyvind Hellstrøm (Hellstrøm rydder opp), Monster/TV 3
  • Beste nye TV-format: Den store reisen, Strix/NRK
  • Årets nyskapning: AF1, NRK
  • Årets TV-øyeblikk: Truls Svendsen på James Bond-premiere, Monster/TV 2
  • Årets fagpris: Siri Kalvig

2010

  • Beste underholdningsprogram: Senkveld med Thomas og Harald, Monster/TV 2
  • Beste reality: Ingen grenser, Mastiff/NRK
  • Beste dokusåpe: Jentene på Toten, Limelight Film & TV/NRK
  • Beste TV-drama: Harry & Charles, NRK
  • Beste humor: Torsdag kveld fra Nydalen, Feelgood Scene Film & TV/TV2
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: Megafon, NRK
  • Beste magasin- eller livsstilsprogram: Luksusfellen, Rubicon/TV3
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: Jakten på den mistenkte (Dokument2), TV 2
  • Beste TV-dokumentar: Min mammas gård, Bivrost/NRK
  • Beste kvinnelige skuespiller: Maria Bonnevie (for Harry & Charles), NRK
  • Beste mannlige skuespiller: Gard Eidsvold (for God natt elskede), NRK
  • Beste kvinnelige programleder: Anne Lindmo (for Store studio), NRK
  • Beste mannlige programleder: Fredrik Skavlan (for Skavlan), NRK
  • Beste nye programserie: Klasse 10 B, Strix Televisjon/NRK
  • Årets nyskapning: Torsdag kveld fra Nydalen, Feelgood/TV 2
  • Årets TV-øyeblikk: Tangerudbakken Borettslag (for Tangerudbakken vinner Gullruten 2009), Rubicon/TVNorge
  • Årets hederspris: Anette Hoff og Sossen Krohg, Metronome Spartacus/TV 2
  • Folkets pris: Lars Monsen

2019

  • Beste underholdningsprogram: Truls a la Hellstrøm/TV 2
  • Beste reality: Jorden rundt på 6 steg/NRK
  • Beste dokusåpe: 113/NRK
  • Beste TV-drama: Lykkeland, NRK
  • Beste humorprogram: Parterapi, NRK
  • Beste barne- eller ungdomsprogram: ZombieLars, NRK
  • Beste magasin- eller livsstilsprogram: Folkeopplysningen, NRK
  • Beste fakta- eller aktualitetsprogram: Else om: Selvmord, TV Norge
  • Beste TV-dokumentar: Når knoklene blir til gele, VGTV
  • Beste skuespiller: Anne Regine Ellingsæter i Lykkeland, NRK
  • Beste programleder: Else Kåss Furuseth i Else om: Selvmord, TV Norge
  • Årets nyskapning: Kongen av Gulset, NRK
  • Årets TV-øyeblikk: Charterfeber for Lysbryteren/TV 3
  • Årets fagpris: Reidar Otto Johnsen

Kommentarer (3)

skrev Svein Askheim

Her har siste del av artikkelen falt ut. Oppdatering?

svarte Erik Dyrhaug

Takk for tips. Innholdet hadde falt ut på grunn av identiske mellomoverskrifter ("2009" og "2009"). Systemet vårt takler p.t. ikke dette.

skrev Morten Haave

Prislista er fortsatt ikke oppdatert. 10 år siden nå. Det har vel ikke noe med underoverskriftene å gjøre.

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg