Paul-Ottar Haga er en norsk skuespiller. Han er utdannet ved Statens Teaterhøgskole og ansatt på Det Norske Teatret, der han har tolket en lang rekke store roller.
Paul-Ottar Haga
Faktaboks
- Født
- 30. juli 1965, Verdal

Teaterroller
På Det Norske Teatret har Paul-Ottar Haga spilt bærende roller som Olav Engelbrektsson i Sankt Olavs skrin av Edvard Hoem (1990), Eilert Løvborg i Hedda etter Ibsens Hedda Gabler (1996), knappestøperen og senere tittelrollen i samme dramatikers Peer Gynt (2005 og 2018), Alceste i Molières Misantropen (1997) og Agamemnon i Aiskhylos' Orestien (2003).
Rollen som Edgar i Strindbergs Dødsdansen (2012) brakte ham en nominasjon til Heddaprisen året etter, og han var en del av ensemblet som samlet fikk Heddaprisen for særlig kunstnerisk innsats for sitt arbeid i Robert Wilsons Edda (2017). Haga har spilt i flere oppsetninger basert på bøker av Olav Duun: Håkon i Medmenneske (1991) og Lauris i Juvikfolke (2004), og flere roller i På tvert (Turnéteatret i Trøndelag 2017). Juvikfolke har han også dramatisert og regissert, for Turnéteatret i Trøndelag i 2015.
Musikalske roller
Han har markert seg særlig sterkt i musikkteateret, blant annet i tittelrollen i Bør Børson Jr. (Trøndelag Teater i 1998 og Det Norske Teatret i 2001), som Far Vitalis i Frendelaus (2003), i hovedrollen som Mackie Kniven i Tolvskillingsoperaen (2008) og i to av rollene i Are Kalvø og Helge Førdes Norge-Brasil (2012). I 1994 sang han rollen som biskopen i rockeoperaen Which Witch av Ingrid Bjørnov, Benedicte Adrian og Ole Sørli i Holmenkollen, en rolle han gjentok på Det Norske Teatret i 2008.
Paul-Ottar Haga gjestet Oslo Nye Teater i Tater (2000), Trøndelag Teater som Javert i Les Misérables (2006), Folketeateret som mulig far Arne i ABBA-musikalen Mamma Mia! (2009) og Turnéteatret i Trøndelag i soloforestillingen Og så kan hunden komme etter Jon Fosse (2013). Fra 1974 har han spilt en lang rekke ulike roller i Spelet om Heilag Olav på Stiklestad.
Film og TV-roller
Av Paul-Ottar Hagas TV-roller vakte tittelrollen i Peer Gynt i regi av Bentein Baardson (1993) stor oppsikt. Senere har han hatt spilt rollen som Blåfar i TV-seriene Jul i Blåfjell (1999) og Jul på Månetoppen (2002), og en av de bærende rollene i Leidulv Risans dramaserie Fire høytider (2000). Han hadde sin filmdebut i Landstrykere etter Hamsun (1990) og en hovedrolle i Mørkets øy mot Sofie Gråbøl (1997).
Paul-Ottar Haga er gift med skuespiller Evy Kasseth Røsten.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.