1898 Avlyst
1899 Ikke arrangert
1900–01 Paul Braaten (30 km)
1902–03 Karl Hovelsen
1904 Per Bakken
1905 Ikke arrangert
1906 Elling Rønes
1907 Elling Rønes (40 km)
1908 Elling Rønes
1909 Ikke arrangert
1910 Lauritz Bergendahl
1911 Truls Braaten
1912–15 Lauritz Bergendahl
1916 Elling Rønes
1917 Ingvar Langlien
1918–21 Thorleif Haug
1922 Anton Collin, Finland
1923–24 Thorleif Haug
1925 Avlyst
1926 Olav Kjelbotn
1927 Henry Gjøslien
1928 Martti Lappalainen, Finland
1929–30 Sven Utterström, Sverige
1931 Ole Stenen
1932 Gjermund Muruåsen
1933 Sigurd Vestad
1934 Kalle Heikkinen, Finland
1935 Oscar Gjøslien
1936 Per Sætermyrmoen
1937 Per Samuelshaug
1938 Pekka Niemi, Finland
1939 Sven Edin, Sverige
1940 Lars Bergendahl
1941–45 Ikke arrangert
1946 Arve Ulseth
1947 Nils Karlsson, Sverige
1948 Harald Eriksson, Sverige
1949 Nils Östensson, Sverige
1950 Anders Törnkvist, Sverige
1951 Nils Karlsson, Sverige
1952 Magnar Estenstad
1953 Veikko Hakulinen, Finland
1954 Martin Stokken
1955 Veikko Hakulinen, Finland
1956 Arvi Viitanen, Finland
1957 Eero Kolehmainen, Finland
1958 Pavel Koltsjin, Sovjetunionen
1959–61 Sverre Stensheim
1962 Assar Rönnlund, Sverige
1963 Ragnar Persson, Sverige
1964–65 Arto Tiainen, Finland
1966 Gjermund Eggen (VM)
1967 Ole Ellefsæter
1968 Assar Rönnlund, Sverige
1969 Pål Tyldum
1970–71 Gerhard Grimmer, Øst-Tyskland
1972 Pål Tyldum
1973 Juha Mieto, Finland
1974 Magne Myrmo
1975 Oddvar Brå
1976 Sven-Åke Lundbäck, Sverige
1977 Thomas Magnusson, Sverige
1978 Matti Pitkänen, Finland
1979 Oddvar Brå
1980 Thomas Wassberg, Sverige
1981 Oddvar Brå
1982 Thomas Wassberg, Sverige (VM)
1983 Asko Autio, Finland
1984 Tor Håkon Holte
1985 Geir Holte
1986 Gunde Svan, Sverige
1987 Thomas Wassberg, Sverige
1988 Pierre Harvey, Canada
1989 Vegard Ulvang
1990 Gunde Svan, Sverige
1991–92 Vegard Ulvang
1993 Aleksej Prokurorov, Russland
1994 Ikke arrangert
1995 Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1996 Erling Jevne
1997 Pietro Piller Cottrer, Italia
1998 Aleksej Prokurorov, Russland
1999 Mikhail Botvinov, Østerrike
2000 Harri Kirvesniemi, Finland
2001 Per Elofsson, Sverige
2002 Thomas Alsgaard
2003 Andrus Veerpalu, Estland
2004 René Sommerfeldt, Tyskland
2005 Andrus Veerpalu, Estland
2006 Anders Södergren, Sverige
2007 Odd-Bjørn Hjelmeset
2008 Anders Södergren, Sverige
2009 Ikke arrangert
2010 Petter Northug
2011 Petter Northug (VM)
2012          Eldar Rønning
2013 Aleksandr Legkov, Russland
2014 Daniel Richardsson, Sverige
2015 Sjur Røthe
2011 Petter Northug (VM)
1933 Kalle Heikkinen, Finland
1934–35 Arne Rustadstuen
1936 Oddbjørn Hagen
1937 Martin Matsbo, Sverige
1938 John Westberg, Sverige
1939 Trygve Brodahl
1940 Olav Økern
1941–45 Ikke arrangert
1946 Thorleif Vangen
1947 Nils Karlsson, Sverige
1948 Martin Lundström, Sverige
1949 Nils Östensson, Sverige
1950 Eero Kolehmainen, Finland
1951 Paavo Lonkila, Finland
1952 Hallgeir Brenden
1953          Veikko Hakulinen, Finland
1954 Sixten Jernberg, Sverige
1955 Aarne Hiiva, Finland
1956 Hallgeir Brenden
1957 Veikko Hakulinen, Finland
1958 Pavel Koltsjin, Sovjetunionen
1959 Kalevi Oikarainen, Finland
1960–61 Harald Grønningen
1962 Eero Mäntyranta, Finland
1963 Hallgeir Brenden
1964 Eero Mäntyranta, Finland
1965 Lorns Skjemstad
1966 Gjermund Eggen (VM)
1967 Anatolij Akentjev, Sovjetunionen
1968 Eero Mäntyranta, Finland
1969 Odd Martinsen
1970 Magne Myrmo
1971 Osmo Karjalainen, Finland
1972 Magne Myrmo
1973–75 Juha Mieto, Finland
1976 Arto Koivisto, Finland
1977–78 Juha Mieto, Finland
1979 Thomas Wassberg, Sverige
1980 Oddvar Brå
1981 Pål Gunnar Mikkelsplass
1982 Oddvar Brå (VM)
1983 Gunde Svan, Sverige
1984 Lars Erik Eriksen
1985 Thomas Wassberg, Sverige
1986–93 Ikke arrangert
1994 Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1995–2010 Ikke arrangert
2011 Matti Heikkinen, Finland (VM)
2000          Odd-Bjørn Hjelmeset
2001 Thomas Alsgaard
2002-03 Jens Arne Svartedal
2004-09 Ikke arrangert
2010 Anders Gløersen
2011 Marcus Hellner, Sverige (VM)
2011          Canada (VM)
1981          Norge
1982 Norge og Sovjetunionen (VM)
1983–84 Ikke arrangert
1985–86 Sverige
1987–88 Norge
1989 Sverige
1990 Norge
1991–93 Ikke arrangert
1994–95 Finland
1996–97 Norge
1998 Norge (mixed stafett)
1999 Norge
2000–10 Ikke arrangert
2011 Norge (VM)
1966          Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen (VM)
1967 Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen
1968 Senja Pusula, Finland
1969 Marjatta Kajosmaa, Finland
1970–71 Ikke arrangert
1972–73 Marjatta Kajosmaa, Finland
1974 Berit Mørdre Lammedal
1975 Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1976 Helena Takalo, Finland
1977 Hilkka Kuntola, Finland
1978 Dagmar Palecková, Tsjekkoslovakia
1979 Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1980 Hilkka Riihivuori (Kuntola), Finland
1981 Kveta Jeriová, Tsjekkoslovakia
1982 Berit Aunli (VM)
1983–90 Ikke arrangert
1991 Jelena Välbe, Sovjetunionen
1954 Toini Mikkola, Finland
1955 Ljubov Kosyreva, Sovjetunionen
1956 Sonja Edström, Sverige
1957 Anna-Lisa Eriksson, Sverige
1958 Radija Jerosjina, Sovjetunionen
1959 Jevdokija Smirnova, Sovjetunionen
1960 Toini Gustafsson, Sverige
1961–63 Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen
1964 Barbro Martinsson, Sverige
1965 Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen
1966 Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen (VM)
1967–68 Toini Gustafsson, Sverige
1969 Marjatta Kajosmaa, Finland
1970 Galina Kulakova, Sovjetunionen
1971–73 Marjatta Kajosmaa, Finland
1974 Hilkka Kuntola, Finland
1975 Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1976 Helena Takalo, Finland
1977 Eva Olsson, Sverige
1978 Berit Johannessen
1979 Galina Kulakova, Sovjetunionen
1980 Hilkka Riihivuori (Kuntola), Finland
1981 Ikke arrangert
1982 Berit Aunli (VM)
1983 Ljubov Ljadova, Sovjetunionen
1984–85 Ikke arrangert
1986 Jaana Savolainen, Finland
1987–2010 Ikke arrangert
2011 Marit Bjørgen (VM)
1981          Berit Aunli
1982 Raisa Smetanina, Sovjetunionen (VM)
1983 Brit Pettersen
1984–85 Anette Bøe
1986 Ikke arrangert
1987 Brit Pettersen
1988 Ikke arrangert
1989 Marja-Liisa Kirvesniemi, Finland*
1990 Trude Dybendahl*

* 2x10 km i hver sin stilart, siste del med jaktstart

1992          Jelena Välbe, Sovjetunionen (SUS)
1993 Ikke arrangert
1994 Ljubov Jegorova, Russland
2011          Marit Bjørgen (VM)
1988          Marjo Matikainen, Finland (fellesstart)
1989–94 Ikke arrangert
1995 Larissa Lazutina, Russland
1996 Nina Gavriljuk, Russland (fellesstart)
1997 Stefania Belmondo, Italia
1998 Larissa Lazutina, Russland
1999 Julija Tsjepalova, Russland
2000 Olga Danilova, Russland
2001 Larissa Lazutina, Russland
2002 Stefania Belmondo, Italia
2003 Bente Skari
2004 Julija Tsjepalova, Russland
2005 Marit Bjørgen
2006 Julija Tsjepalova, Russland
2007 Aino Kaisa Saarinen, Finland
2008 Valentina Sjevtsjenko, Ukraina
2009 Ikke arrangert
2010 Marit Bjørgen
2011 Therese Johaug (VM)
2012 Marit Bjørgen
2013 Therese Johaug
2014 Marit Bjørgen
2015 Marit Bjørgen
2000         Bente Martinsen (Skari)
2001 Pirjo Manninen, Finland
2002-03 Bente Skari
2004-09 Ikke arrangert
2010 Marit Bjørgen
2011 Marit Bjørgen (VM)
2011         Sverige (VM)
1981         Sovjetunionen
1982 Norge (VM)
1983 Ikke arrangert
1984 Sovjetunionen
1985 Norge
1986 Sverige
1987 Norge
1988–90 Ikke arrangert
1991 Norge
1992 Sovjetunionen (SUS)
1993–97 Russland
1998 Norge (mixed stafett)
1999 Russland
2000–10 Ikke arrangert
2011 Norge (VM)
1933         Arne B. Christiansen
1934 Birger Ruud
1935 Hans Beck
1936–38 Reidar Andersen
1939 Sven Selånger, Sverige
1940 Hilmar Myhra
1941–45 Ikke arrangert
1946 Asbjørn Ruud
1947 Georg S. Thrane
1948 Arne Hoel
1949–50 Torbjørn Falkanger
1951 Arne Hoel
1952 Arnfinn Bergmann
1953 Otto Austad
1954 Avlyst
1955 Aulis Kallakorpi, Finland
1956 Antti Hyvärinen, Finland
1957 Helmut Recknagel, Øst-Tyskland
1958 Nikolaj Kamenskij, Sovjetunionen
1959 Arne Hoel
1960 Helmut Recknagel, Øst-Tyskland
1961 Nikolaj Sjamov, Sovjetunionen
1962 Toralf Engan
1963 Torbjørn Yggeseth
1964 Veikko Kankkonen, Finland
1965 Dieter Neuendorf, Øst-Tyskland
1966 Bjørn Wirkola (VM)
1967 Bjørn Wirkola
1968 Vladimir Beloussov, Sovjetunionen
1969 Topi Mattila, Finland
1970 Vladimir Beloussov, Sovjetunionen
1971–72 Ingolf Mork
1973 Hans Schmied, Sveits
1974 Walter Steiner, Sveits
1975 Toni Innauer, Østerrike
1976 Karl Schnabl, Østerrike
1977 Aleksej Borovitin, Sovjetunionen
1978 Harald Duschek, Øst-Tyskland
1979 Per Bergerud
1980 Armin Kogler, Østerrike
1981 Roger Ruud
1982 Matti Nykänen, Finland (VM)
1983 Steinar Bråten
1984 Vladimir Podzimek, Tsjekkoslovakia
1985 Matti Nykänen, Finland
1986 Ernst Vettori, Østerrike
1987 Andreas Felder, Østerrike
1988 Erik Johnsen
1989–90 Jens Weissflog, Øst-Tyskland
1991 Ernst Vettori, Østerrike
1992 Toni Nieminen, Finland
1993 Espen Bredesen
1994 Avlyst
1995 Andreas Goldberger, Østerrike
1996 Adam Malysz, Polen
1997 Kazuyoshi Funaki, Japan
1998 Primoz Peterka, Slovenia
1999 Noriaki Kasai, Japan
2000 Sven Hannawald, Tyskland
2001 Adam Malysz, Polen
2002 Simon Ammann, Sveits
2003 Adam Malysz, Polen
2004 Roar Ljøkelsøy
2005 Matti Hautamäki, Finland
2006 Adam Malysz, Polen
2007 Simon Ammann, Sveits
2008 Gregor Schlierenzauer, Østerrike
2009 Ikke arrangert
2010 Simon Ammann, Sveits
2011 Gregor Schlierenzauer, Østerrike (VM stor bakke)
2011 Thomas Morgenstern, Østerrike (VM normalbakke*)
2012 Martin Koch, Østerrike
2013 Gregor Schlierenzauer, Østerrike og Piotr Zyla, Polen
2014 Severin Freund, Tyskland
2015 Severin Freund, Tyskland
1996 Østerrike
1997-2010 Ikke arrangert
2011 Østerrike (VM stor bakke)
2011 Østerrike (VM normalbakke*)

* Midtstubakken

2000 Daniela Iraschko, Østerrike
2001 Daniela Iraschko, Østerrike
2002 Helena Olsson, Sverige
2003 Daniela Iraschko, Østerrike
2004 Anette Sagen og Daniela Iraschko, Østerrike
2005 Anette Sagen
2006-10 Ikke arrangert
2011 Daniela Iraschko, Østerrike (VM normalbakke*)
2012          Sarah Hendrickson, USA (normalbakke*)
2013 Sarah Hendrickson, USA
2014 Sara Takanashi, Japan
2015 Sara Takanashi, Japan

* Midtstubakken

1892 Svein Sollid
1893 Ingemann Sverre
1894 Hans Johansen
1895 Victor Thorn
1896 Sigurd Svendsen (bare hopprenn)
1897 Morten Hansen
1898 Avlyst
1899 Paul Braaten
1900 Aksel Refstad
1901 Olaf Tandberg
1902 Olav Bjaaland
1903 Karl Hovelsen
1904 Per Bakken
1905 Thorvald Hansen
1906 Johannes Grini
1907 Øistein Midthus
1908 Albert Larsen
1909 Thorvald Hansen
1910 Lauritz Bergendahl
1911 Johan Kristoffersen
1912–15 Lauritz Bergendahl
1916 Gregorius Gravlid
1917–18 Otto Aasen
1919–21 Thorleif Haug
1922 Harald Økern
1923 Johan Grøttumsbråten
1924 Harald Økern
1925 Asbjørn Elgstøen
1926 Johan Grøttumsbråten
1927 Ole Kolterud
1928–29 Johan Grøttumsbråten
1930 Hans Vinjarengen
1931 Johan Grøttumsbråten
1932 Oddbjørn Hagen
1933 Hans Vinjarengen
1934–35 Oddbjørn Hagen
1936 Olaf Hoffsbakken
1937 Sverre Brodahl
1938 Emil Kvanlid
1939 Olaf Hoffsbakken
1940 Emil Kvanlid
1941–45 Ikke arrangert
1946 Olav Odden
1947 Sven Israelsson, Sverige
1948 Simon Slåttvik
1949 Per Sannerud
1950–51 Simon Slåttvik
1952 Gunder Gundersen
1953 Heikki Hasu, Finland
1954 Lars Harald Lia (bare langrenn)
1955–56 Sverre Stenersen
1957 Paavo Korhonen, Finland
1958 Tormod Knutsen
1959 Gunder Gundersen og Sverre Stenersen
1960 Gunder Gundersen
1961 Nikolaj Gusakov, Sovjetunionen
1962 Ole Henrik Fagerås
1963–65 Georg Thoma, Vest-Tyskland
1966 Georg Thoma, Vest-Tyskland (VM)
1967 Franz Keller, Vest-Tyskland
1968 John Bower, USA
1969 Rauno Miettinen, Finland
1970 Karl-Heinz Luck, Øst-Tyskland
1971–73 Rauno Miettinen, Finland
1974 Tom Sandberg
1975–77 Ulrich Wehling, Øst-Tyskland
1978 Rauno Miettinen, Finland
1979 Karl Lustenberger, Sveits
1980 Uwe Dotzauer, Øst-Tyskland
1981 Jouko Karjalainen, Finland
1982 Tom Sandberg (VM)
1983 Kerry Lynch, USA
1984 Espen Andersen
1985 Hermann Weinbuch, Vest-Tyskland
1986 Hallstein Bøgseth
1987 Hermann Weinbuch, Vest-Tyskland
1988 Torbjørn Løkken
1989 Trond Einar Elden
1990 Andrej Dundukov, Sovjetunionen
1991 Trond Einar Elden
1992 Fabrice Guy, Frankrike
1993 Takanori Kono, Japan
1994 Mario Stecher, Østerrike
1995 Kenji Ogiwara, Japan
1996-2000 Bjarte Engen Vik
2001 Felix Gottwald, Østerrike
2002 Ronny Ackermann, Tyskland
2003 Felix Gottwald, Østerrike (sprint)
2004 Ronny Ackermann, Tyskland
2005 Magnus Hovdal Moan
2006 Petter L. Tande
2007 Ikke arrangert
2008 Bernhard Gruber, Østerrike
2009 Ikke arrangert
2010 Jason Lamy-Chappuis, Frankrike
2011 Jason Lamy-Chappuis, Frankrike (VM stor bakke+10 km)
2011 Eric Frenzel, Tyskland (VM normalbakke+10 km)
2012 Bryan Fletcher, USA (stor bakke+10 km)
2012 Akito Watabe, Japan (normalbakke+10 km)
2013 Eric Frenzel, Tyskland (stor bakke+10 km)
2013 Jason Lamy-Chappuis, Frankrike (stor bakke+15 km)
2014 Johannes Rydzek, Tyskland (stor bakke+10 km)
2015 Akito Watabe, Japan (stor bakke+15 km)
1997         Bjarte Engen Vik
1998 Todd Lodwick, USA
1999 Ikke arrangert
2000 Bjarte Engen Vik
2001 Felix Gottwald, Østerrike
2002 Hannu Manninen, Finland
2003 Ronny Ackermann, Tyskland
2004–05 Hannu Manninen, Finland
2006 Björn Kircheisen, Tyskland
2007 Jason Lamy-Chappuis, Frankrike
2008 Petter L. Tande
2010         Norge
2011 Østerrike (VM stor bakke+stafett)
2011 Østerrike (VM normalbakke+stafett)

Tildelt Damenes pokal som Holmenkollrennenes beste hopper, da det ikke ble arrangert spesielt hopprenn før 1933

1892         Arne Ustvedt
1893 Ingemann Sverre
1894 Henrik Florentz
1895 Ikke utdelt
1896 Claus Frimann Dahl (nr. 2 i kombinert hopp)
1897 Eyvind Roll
1898 Ikke utdelt
1899 Robert Pehrson
1900 Jørgen Schive
1901 Hjalmar Smith
1902 Kristian Vilhelm Amundsen
1903 Jørgen Schive
1904 Harald Smith
1905 Karl Solberg
1906 Eilert Sundt
1907 Olaf Syvertsen
1908 Magnus Konow
1909 Leif Berg
1910 Arne Ulsteen
1911 Trygve Skjelsbæk
1912 Hans Ullevaalsæter
1913 Lars Høgvold
1914 Paul Braaten
1915 Lauritz Bergendahl
1916 Thoralf Strømstad
1917 Inge Roll
1918 Josef Henriksen
1919 Otto Aasen
1920 Hans Engh
1921 Georg Østerholt
1922 Narve Bonna
1923 Carl Haave
1924–27 Jacob Tullin Thams
1928 Hans Kleppen
1929 Olav T. Kaasa
1930 Sigmund Ruud
1931 Hans Kleppen
1932 Hans Beck

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

21. februar 2013 skrev Elise Dørsjøe

Damenes pokal 1907 ble vunnet av Olaf Syvertsen. ( ikke Syversen) som det står på listen.

Hilsen Elise Dørsjøe (barnebarn)

24. februar 2013 svarte Rolf Bryhn

Takk for opplysningen. Dette vil bli rettet.

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.