Vladimir A. Popovkin, offiser, tidligere første vise-forsvarsminister og nå (2011) sjef for Russlands føderale romorganisasjon Roskosmos. Tjenestegjorde i den sovjetiske hæren fra 1975, uteksaminert fra Leningrad militære rom-akademi i 1979, tjenestegjorde ved Bajkonur-oppskytningsbasen (se Bajkonur), deretter stilling i Forsvarsdepartementet fra 1986 og ved Generalstaben i Moskva 1991-2001. Ble 10. mars 2004 utnevnt til øverstkommanderende for De russiske romstyrker. Var sjef for våpenanskaffelser i Forsvarsdepartementet 2000-2009, ble 22. februar 2009 forfremmet til general i hæren. Pensjonerte seg i mars 2009, var deretter første vise-forsvarsminister (til april 2011). 29. april 2011 ble Popovkin utnevnt til generaldirektør i Roskosmos.