Olympiske mestere og verdensmestere i skiidrett nordiske grener

1924 OL Thorleif Haug, Norge
1925 VM Frantisek Donth, Tsjekkoslovakia
1926 VM Matti Raivio, Finland
1927 VM John Lindgren, Sverige
1928 OL Per Erik Hedlund, Sverige
1929 VM Anselm Knuutila, Finland
1930 VM Sven Utterström, Sverige
1931 VM Ole Stenen, Norge
1932 OL Veli Saarinen, Finland
1933 VM Veli Saarinen, Finland
1934 VM Elis Wiklund, Sverige
1935 VM Nils-Joel Englund, Sverige
1936 OL Elis Wiklund, Sverige
1937 VM Pekka Niemi, Finland
1938 VM Kalle Jalkanen, Finland
1939 VM Lars Bergendahl, Norge
1948 OL Nils Karlsson, Sverige
1950 VM Gunnar Eriksson, Sverige
1952 OL Veikko Hakulinen, Finland
1954 VM Vladimir Kusin, Sovjetunionen
1956 OL Sixten Jernberg, Sverige
1958 VM Sixten Jernberg, Sverige
1960 OL Kalevi Hämäläinen, Finland
1962 VM Sixten Jernberg, Sverige
1964 OL Sixten Jernberg, Sverige
1966 VM Gjermund Eggen, Norge
1968 OL Ole Ellefsæter, Norge
1970 VM Kalevi Oikarainen, Finland
1972 OL Pål Tyldum, Norge
1974 VM Gerhard Grimmer, Øst-Tyskland
1976 OL Ivar Formo, Norge
1978 VM Sven-Åke Lundbäck, Sverige
1980 OL Nikolaj Zimjatov, Sovjetunionen
1982 VM Thomas Wassberg, Sverige
1984 OL Thomas Wassberg, Sverige
1985 VM Gunde Svan, Sverige
1987 VM Maurilio De Zolt, Italia
1988 OL Gunde Svan, Sverige
1989 VM Gunde Svan, Sverige
1991 VM Torgny Mogren, Sverige
1992 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1993 VM Torgny Mogren, Sverige
1994 OL Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1995 VM Silvio Fauner, Italia
1997 VM Mika Myllylä, Finland
1998 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1999 VM Mika Myllylä, Finland
2001 VM Johann Mühlegg, Spania
2002 OL Mikhail Ivanov, Russland
2003 VM Martin Koukal, Tsjekkia
2005 VM Frode Estil, Norge (fellesstart klassisk)
2006 OL Giorgio Di Centa, Italia (fellesstart fristil)
2007 VM Odd-Bjørn Hjelmeset, Norge (fellesstart klassisk)
2009 VM Petter Northug, Norge (fellesstart fristil)
2010 OL Petter Northug, Norge (fellesstart klassisk)
2011 VM Petter Northug, Norge (fellesstart fristil)
2013 VM Johan Olsson, Sverige (fellesstart klassisk)
2014 OL Aleksandr Legkov, Russland (fellesstart fristil)
2015 VM Petter Northug, Norge (fellesstart klassisk)
1926 VM Matti Raivio, Finland
1954 VM Vladimir Kusin, Sovjetunionen
1956 OL Veikko Hakulinen, Finland
1958 VM Kalevi Hämäläinen, Finland
1960 OL Sixten Jernberg, Sverige
1962 VM Eero Mäntyranta, Finland
1964 OL Eero Mäntyranta, Finland
1966 VM Eero Mäntyranta, Finland
1968 OL Franco Nones, Italia
1970 VM Vjatsjeslav Vedenin, Sovjetunionen
1972 OL Vjatsjeslav Vedenin, Sovjetunionen
1974 VM Thomas Magnusson, Sverige
1976 OL Sergej Saveljev, Sovjetunionen
1978 VM Sergej Saveljev, Sovjetunionen
1980 OL Nikolaj Zimjatov, Sovjetunionen
1982 VM Thomas Eriksson, Sverige
1984 OL Nikolaj Zimjatov, Sovjetunionen
1985 VM Gunde Svan, Sverige
1987 VM Thomas Wassberg, Sverige
1988 OL Aleksej Prokurorov, Sovjetunionen
1989 VM Vladimir Smirnov, Sovjetunionen
1991 VM Gunde Svan, Sverige
1992 OL Vegard Ulvang, Norge
1993 VM Bjørn Dæhlie, Norge
1994 OL Thomas Alsgaard, Norge
1995 VM Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1997 VM Aleksej Prokurorov, Russland
1998 OL Mika Myllylä, Finland
1999 VM Mika Myllylä, Finland
2001 VM Andrus Veerpalu, Estland
2002 OL Christian Hoffmann, Østerrike (fellesstart)
2003 VM Thomas Alsgaard, Norge (fellesstart)

15 km klassisk + 15 km fristil

2003 VM Per Elofsson, Sverige (10+10 km)
2005 VM Vincent Vittoz, Frankrike
2006 OL Jevgenij Dementjev, Russland
2007 VM Axel Teichmann, Tyskland
2009 VM Petter Northug, Norge
2010 OL Marcus Hellner, Sverige
2011 VM Petter Northug, Norge
2013 VM Dario Cologna, Sveits
2014 OL Dario Cologna, Sveits
2015 VM Maksim Vylegzjanin, Russland
1924 OL Thorleif Haug, Norge
1925 VM Otakar Nemecky, Tsjekkoslovakia
1927 VM John Lindgren, Sverige
1928 OL Johan Grøttumsbråten, Norge
1929 VM Veli Saarinen, Finland (17 km)
1930 VM Arne Rustadstuen, Norge (17 km)
1931 VM Johan Grøttumsbråten, Norge
1932 OL Sven Utterström, Sverige
1933 VM Nils-Joel Englund, Sverige
1934 VM Sulo Nurmela, Finland
1935 VM Klaes Karppinen, Finland
1936 OL Erik Larsson, Sverige
1937 VM Lars Bergendahl, Norge
1938 VM Pauli Pitkänen, Finland
1939 VM Jussi Kurikkala, Finland
1948 OL Martin Lundström, Sverige
1950 VM Karl-Erik Åström, Sverige
1952 OL Hallgeir Brenden, Norge
1954 VM Veikko Hakulinen, Finland
1956 OL Hallgeir Brenden, Norge
1958 VM Veikko Hakulinen, Finland
1960 OL Håkon Brusveen, Norge
1962 VM Assar Rönnlund, Sverige
1964 OL Eero Mäntyranta, Finland
1966 VM Gjermund Eggen, Norge
1968 OL Harald Grønningen, Norge
1970 VM Lars -Göran Åslund, Sverige
1972 OL Sven-Åke Lundbäck, Sverige
1974 VM Magne Myrmo, Norge
1976 OL Nikolaj Basjukov, Sovjetunionen
1978 VM Józef Luszczek, Polen
1980 OL Thomas Wassberg, Sverige
1982 VM Oddvar Brå, Norge
1984 OL Gunde Svan, Sverige
1985 VM Kari Härkönen, Finland
1987 VM Marco Albarello, Italia
1988 OL Mikhail Devjatjarov, Sovjetunionen
1989 VM Gunde Svan, Sverige (fristil)
1989 VM Harri Kirvesniemi, Finland (klassisk stil)
1991 VM Bjørn Dæhlie, Norge
1992–99 Ikke arrangert
2001 VM Per Elofsson, Sverige
2002 OL Andrus Veerpalu, Estland
2003 VM Axel Teichmann, Tyskland
2005 VM Pietro Piller Cottrer, Italia
2006 OL Andrus Veerpalu, Estland
2007 VM Lars Berger, Norge
2009 VM Andrus Veerpalu, Estland
2010 OL Dario Cologna, Sveits
2011 VM Matti Heikkinen, Finland
2013 VM Petter Northug, Norge
2014 OL Dario Cologna, Sveits
2015 VM Johan Olsson, Sverige
1991 VM Terje Langli, Norge
1992 OL Vegard Ulvang, Norge
1993 VM Sture Sivertsen, Norge
1994 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1995 VM Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1997 VM Bjørn Dæhlie, Norge
1998 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1999 VM Mika Myllylä, Finland

Sammenlagt 10 km klassisk og 15 km fristil, 15 km med jaktstart

1992 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1993 VM Bjørn Dæhlie, Norge
1994 OL Bjørn Dæhlie, Norge
1995 VM Vladimir Smirnov, Kasakhstan
1997 VM Bjørn Dæhlie, Norge
1998 OL Thomas Alsgaard, Norge
1999 VM Thomas Alsgaard, Norge
2001 VM Per Elofsson, Sverige (10+10 km)
2002 OL Thomas Alsgaard og Frode Estil, Norge (10+10 km)
2001 VM Tor Arne Hetland, Norge
2002 OL Tor Arne Hetland, Norge
2003 VM Tobias Fredriksson, Sverige
2005 VM Vassilij Rotsjev, Russland
2006 OL Björn Lind, Sverige
2007 VM Jens Arne Svartedal, Norge
2009 VM Ola Vigen Hattestad, Norge
2010 OL Nikita Krjukov, Russland
2011 VM Marcus Hellner, Sverige
2013 VM Nikita Krjukov, Russland
2014 OL Ola Vigen Hattestad, Norge
2015 VM Petter Northug, Norge
1933 VM Sverige
1934 VM Finland
1935 VM Finland
1936 OL Finland
1937 VM Norge
1938 VM Finland
1939 VM Finland
1948 OL Sverige
1950 VM Sverige
1952 OL Finland
1954 VM Finland
1956 OL Sovjetunionen
1958 VM Sverige
1960 OL Finland
1962 VM Sverige
1964 OL Sverige
1966 VM Norge
1968 OL Norge
1970 VM Sovjetunionen
1972 OL Sovjetunionen
1974 VM Øst-Tyskland
1976 OL Finland
1978 VM Sverige
1980 OL Sovjetunionen
1982 VM Norge og Sovjetunionen
1984 OL Sverige
1985 VM Norge
1987 VM Sverige
1988 OL Sverige
1989 VM Sverige
1991 VM Norge
1992 OL Norge
1993 VM Norge
1994 OL Italia
1995 VM Norge
1997 VM Norge
1998 OL Norge
1999 VM Østerrike
2001 VM Norge
2002 OL Norge
2003 VM Norge
2005 VM Norge
2006 OL Italia
2007 VM Norge
2009 VM Norge
2010 OL Sverige
2011 VM Norge
2013 VM Norge
2014 OL Sverige
2015 VM Norge
2005 VM Norge
2006 OL Sverige
2007 VM Italia
2009 VM Norge
2010 OL Norge
2011 VM Canada
2013 VM Russland
2014 OL Finland
2015 VM Norge
1989 VM Jelena Välbe, Sovjetunionen
1991 VM Ljubov Jegorova, Sovjetunionen
1992 OL Stefania Belmondo, Italia
1993 VM Stefania Belmondo, Italia
1994 OL Manuela Di Centa, Italia
1995 VM Jelena Välbe, Russland
1997 VM Jelena Välbe, Russland
1998 OL Julija Tsjepalova, Russland
1999 VM Larissa Lazutina, Russland
2001 VM Avlyst pga. kulde
2002 OL Gabriella Paruzzi, Italia
2003 VM Olga Zavjalova, Russland
2005 VM Marit Bjørgen, Norge (fellesstart klassisk)
2006 OL Katerina Neumannová, Tsjekkia (fellesstart fristil)
2007 VM Virpi Kuitunen, Finland (fellesstart klassisk)
2009 VM Justyna Kowalczyk, Polen (fellesstart fristil)
2010 OL Justyna Kowalczyk, Polen (fellesstart klassisk)
2011 VM Therese Johaug, Norge (fellesstart fristil)
2013 VM Marit Bjørgen, Norge (fellesstart klassisk)
2014 OL Marit Bjørgen, Norge (fellesstart fristil)
2015 VM Therese Johaug, Norge (fellesstart klassisk)
1978 VM Sinaida Amosova, Sovjetunionen
1980 VM Veronika Hesse, Øst-Tyskland
1982 VM Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1984 OL Marja-Liisa Hämäläinen, Finland
1985 VM Grete Ingeborg Nykkelmo, Norge
1987 VM Marie-Helene Westin, Sverige
1988 OL Tamara Tikhonova, Sovjetunionen
1989 VM Marjo Matikainen, Finland
1991 VM Jelena Välbe, Sovjetunionen
1992 OL Ljubov Jegorova, Sovjetunionen (SUS)
1993 VM Jelena Välbe, Russland
1994 OL Manuela Di Centa, Italia
1995 VM Larissa Lazutina, Russland
1997 VM Jelena Välbe, Russland
1998 OL Olga Danilova, Russland
1999 VM Stefania Belmondo, Italia
2001 VM Bente Skari, Norge
2002 OL Stefania Belmondo, Italia
2003 VM Bente Skari, Norge

7,5 km klassisk + 7,5 km fristil

2003 VM Kristina Šmigun, Estland (5+5 km)
2005 VM Julija Tsjepalova, Russland
2006 OL Kristina Šmigun, Estland
2007 VM Olga Zavjalova, Russland
2009 VM Justyna Kowalczyk, Polen
2010 OL Marit Bjørgen, Norge
2011 VM Marit Bjørgen, Norge
2013 VM Marit Bjørgen, Norge
2014 OL Marit Bjørgen, Norge
2015 VM Therese Johaug, Norge (fellesstart fristil)
1952 OL Lydia Widemann, Finland
1954 VM Ljubov Kozyreva, Sovjetunionen
1956 OL Ljubov Kozyreva, Sovjetunionen
1958 VM Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen
1960 OL Maria Gusakova, Sovjetunionen
1962 VM Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen
1964 OL Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen
1966 VM Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen
1968 OL Toini Gustafsson, Sverige
1970 VM Alevtina Oljunina, Sovjetunionen
1972 OL Galina Kulakova, Sovjetunionen
1974 VM Galina Kulakova, Sovjetunionen
1976 OL Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1978 VM Sinaida Amosova, Sovjetunionen
1980 OL Barbara Petzold, Øst-Tyskland
1982 VM Berit Aunli, Norge
1984 OL Marja-Liisa Hämäläinen, Finland
1985 VM Anette Bøe, Norge
1987 VM Anne Jahren, Norge
1988 OL Vida Venciene, Sovjetunionen
1989 VM Jelena Välbe, Sovjetunionen (fristil)
1989 VM Marja-Liisa Kirvesniemi (Hämäläinen), Finland (klassisk stil)
1991 VM Jelena Välbe, Sovjetunionen
1992–99 Ikke arrangert
2001 VM Bente Skari, Norge
2002 OL Bente Skari, Norge
2003 VM Bente Skari, Norge
2005 VM Katerina Neumannová, Tsjekkia
2006 OL Kristina Šmigun, Estland
2007 VM Katerina Neumannová, Tsjekkia
2009 VM Aino-Kaisa Saarinen, Finland
2010 OL Charlotte Kalla, Sverige
2011 VM Marit Bjørgen, Norge
2013 VM Therese Johaug, Norge
2014 OL Justyna Kowalczyk, Polen
2015 VM Charlotte Kalla, Sverige
1962 VM Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen
1964 OL Klavdija Bojarskikh, Sovjetunionen
1966 VM Alevtina Koltsjina, Sovjetunionen
1968 OL Toini Gustafsson, Sverige
1970 VM Galina Kulakova, Sovjetunionen
1972 OL Galina Kulakova, Sovjetunionen
1974 VM Galina Kulakova, Sovjetunionen
1976 OL Helena Takalo, Finland
1978 VM Helena Takalo, Finland
1980 OL Raisa Smetanina, Sovjetunionen
1982 VM Berit Aunli, Norge
1984 OL Marja-Liisa Hämäläinen, Finland
1985 VM Anette Bøe, Norge
1987 VM Marjo Matikainen, Finland
1988 OL Marjo Matikainen, Finland
1989 VM Ikke arrangert
1991 VM Trude Dybendahl, Norge
1992 OL Marjut Lukkarinen, Finland
1993 VM Larissa Lazutina, Russland
1994 OL Ljubov Jegorova, Russland
1995 VM Larissa Lazutina, Russland
1997 VM Jelena Välbe, Russland
1998 OL Larissa Lazutina, Russland
1999 VM Bente Martinsen (Skari), Norge

Sammenlagt 5 km klassisk og 10 km fristil, 10 km med jaktstart

1992 OL Ljubov Jegorova, Sovjetunionen (SUS)
1993 VM Stefania Belmondo, Italia
1994 OL Ljubov Jegorova, Russland
1995 VM Larissa Lazutina, Russland
1997 VM Jelena Välbe, Russland
1998 OL Larissa Lazutina, Russland
1999 VM Stefania Belmondo, Italia
2001 VM Virpi Kuitunen, Finland (5+5 km)
2002 OL Beckie Scott, Canada (5+5 km)
2001 VM Pirjo Manninen, Finland
2002 OL Julija Tsjepalova, Russland
2003 VM Marit Bjørgen, Norge
2005 VM Emelie Öhrstig, Sverige
2006 OL Chandra Crawford, Canada
2007 VM Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge
2009 VM Arianna Follis, Italia
2010 OL Marit Bjørgen, Norge
2011 VM Marit Bjørgen, Norge
2013 VM Marit Bjørgen, Norge
2014 OL Maiken Caspersen Falla, Norge
2015 VM Marit Bjørgen, Norge
1954 VM Sovjetunionen (3x5 km)
1956 OL Finland (3x5 km)
1958 VM Sovjetunionen (3x5 km)
1960 OL Sverige (3x5 km)
1962 VM Sovjetunionen (3x5 km)
1964 OL Sovjetunionen (3x5 km)
1966 VM Sovjetunionen (3x5 km)
1968 OL Norge (3x5 km)
1970 VM Sovjetunionen (3x5 km)
1972 OL Sovjetunionen (3x5 km)
1974 VM Sovjetunionen
1976 OL Sovjetunionen
1978 VM Finland
1980 OL Øst-Tyskland
1982 VM Norge
1984 OL Norge
1985 VM Sovjetunionen
1987 VM Sovjetunionen
1988 OL Sovjetunionen
1989 VM Finland
1991 VM Sovjetunionen
1992 OL Sovjetunionen (SUS)
1993 VM Russland
1994 OL Russland
1995 VM Russland
1997 VM Russland
1998 OL Russland
1999 VM Russland
2001 VM Russland
2002 OL Tyskland
2003 VM Tyskland
2005 VM Norge
2006 OL Russland
2007 VM Finland
2009 VM Finland
2010 OL Norge
2011 VM Norge
2013 VM Norge
2014 OL Sverige
2015 VM Norge
2005 VM Norge
2006 OL Sverige
2007 VM Finland
2009 VM Finland
2010 OL Tyskland
2011 VM Sverige
2013 VM USA
2014 OL Norge
2015 VM Norge

n = normalbakke, s = stor bakke

1924 OL Jacob Tullin Thams, Norge
1925 VM Wilhelm Dick, Tsjekkoslovakia
1926 VM Jacob Tullin Thams, Norge
1927 VM Tore Edman, Sverige
1928 OL Alf Steen Andersen, Norge
1929 VM Sigmund Ruud, Norge
1930 VM Gunnar Andersen, Norge
1931 VM Birger Ruud, Norge
1932 OL Birger Ruud, Norge
1933 VM Marcel Reymond, Sveits
1934 VM Kristian Johansson, Norge
1935 VM Birger Ruud, Norge
1936 OL Birger Ruud, Norge
1937 VM Birger Ruud, Norge
1938 VM Asbjørn Ruud, Norge
1939 VM Josef Bradl, Østerrike
1948 OL Petter Hugsted, Norge
1950 VM Hans Bjørnstad, Norge
1952 OL Arnfinn Bergmann, Norge
1954 VM Matti Pietikäinen, Finland
1956 OL Antti Hyvärinen, Finland
1958 VM Juhani Kärkinen, Finland
1960 OL Helmut Recknagel, Øst-Tyskland
1962 VM-n Toralf Engan, Norge
1962 VM-s Helmut Recknagel, Øst-Tyskland
1964 OL-n Veikko Kankkonen, Finland
1964 OL-s Toralf Engan, Norge
1966 VM-n Bjørn Wirkola, Norge
1966 VM-s Bjørn Wirkola, Norge
1968 OL-n Jiri Raška, Tsjekkoslovakia
1968 OL-s Vladimir Beloussov, Sovjetunionen
1970 VM-n Garij Napalkov, Sovjetunionen
1970 VM-s Garij Napalkov, Sovjetunionen
1972 OL-n Yukio Kasaya, Japan
1972 OL-s Wojciech Fortuna, Polen
1974 VM-n Hans-Georg Aschenbach, Øst-Tyskland
1974 VM-s Hans-Georg Aschenbach, Øst-Tyskland
1976 OL-n Hans-Georg Aschenbach, Øst-Tyskland
1976 OL-s Karl Schnabl, Østerrike
1978 VM-n Mathias Buse, Øst-Tyskland
1978 VM-s Tapio Räisänen, Finland
1980 OL-n Toni Innauer, Østerrike
1980 OL-s Jouko Törmänen, Finland
1982 VM-n Armin Kogler, Østerrike
1982 VM-s Matti Nykänen, Finland
1984 OL-n Jens Weissflog, Øst-Tyskland
1984 OL-s Matti Nykänen, Finland
1985 VM-n Jens Weissflog, Øst-Tyskland
1985 VM-s Per Bergerud, Norge
1987 VM-n Jiri Parma, Tsjekkoslovakia
1987 VM-s Andreas Felder, Østerrike
1988 OL-n Matti Nykänen, Finland
1988 OL-s Matti Nykänen, Finland
1989 VM-n Jens Weissflog, Øst-Tyskland
1989 VM-s Jari Puikkonen, Finland
1991 VM-n Heinz Kuttin, Østerrike
1991 VM-s Franci Petek, Jugoslavia
1992 OL-n Ernst Vettori, Østerrike
1992 OL-s Toni Nieminen, Finland
1993 VM-n Masahiko Harada, Japan
1993 VM-s Espen Bredesen, Norge
1994 OL-n Espen Bredesen, Norge
1994 OL-s Jens Weissflog, Tyskland
1995 VM-n Takanobu Okabe, Japan
1995 VM-s Tommy Ingebrigtsen, Norge
1997 VM-n Janne Ahonen, Finland
1997 VM-s Masahiko Harada, Japan
1998 OL-n Jani Soininen, Finland
1998 OL-s Kazuyoshi Funaki, Japan
1999 VM-n Kazuyoshi Funaki, Japan
1999 VM-s Martin Schmitt, Tyskland
2001 VM-n Adam Malysz, Polen
2001 VM-s Martin Schmitt, Tyskland
2002 OL-n Simon Ammann, Sveits
2002 OL-s Simon Ammann, Sveits
2003 VM-n Adam Malysz, Polen
2003 VM-s Adam Malysz, Polen
2005 VM-n Rok Benkovic, Slovenia
2005 VM-s Janne Ahonen, Finland
2006 OL-n Lars Bystøl, Norge
2006 OL-s Thomas Morgenstern, Østerrike
2007 VM-n Adam Malysz, Polen
2007 VM-s Simon Ammann, Sveits
2009 VM-n Wolfgang Loitzl, Østerrike
2009 VM-s Andreas Küttel, Sveits
2010 OL-n Simon Ammann, Sveits
2010 OL-s Simon Ammann, Sveits
2011 VM-n Thomas Morgenstern, Østerrike
2011 VM-s Gregor Schlierenzauer, Østerrike
2013 VM-n Anders Bardal, Norge
2013 VM-s Kamil Stoch, Polen
2014 OL-n Kamil Stoch, Polen
2014 OL-s Kamil Stoch, Polen
2015 VM-n Rune Velta, Norge
2015 VM-s Severin Freund, Tyskland
2009 VM-n Lindsey Van, USA
2011 VM-n Daniela Iraschko, Østerrike
2013 VM-n Sarah Hendrickson, USA
2014 OL-n Carina Vogt, Tyskland
2015 VM-n Carina Vogt, Tyskland
1982 VM Norge
1984 VM Finland
1985 VM Finland
1987 VM Finland
1988 OL Finland
1989 VM Finland
1991 VM Østerrike
1992 OL Finland
1993 VM Norge
1994 OL Tyskland
1995 VM Finland
1997 VM Finland
1998 OL Japan
1999 VM Tyskland
2001 VM-n Østerrike
2001 VM-s Tyskland
2002 OL Tyskland
2003 VM Finland
2005 VM-n Østerrike
2005 VM-s Østerrike
2006 OL Østerrike
2007 VM Østerrike
2009 VM Østerrike
2010 OL Østerrike
2011 VM-n Østerrike
2011 VM-s Østerrike
2013 VM-s Østerrike
2014 OL-s Tyskland
2015 VM-s Norge
2013 VM-n Japan
2015 VM-n Tyskland
1972 VM Walter Steiner, Sveits
1973 VM Hans-Georg Aschenbach, Øst-Tyskland
1975 VM Karel Kodejska, Tsjekkoslovakia
1977 VM Walter Steiner, Sveits
1979 VM Armin Kogler, Østerrike
1981 VM Jari Puikkonen, Finland
1983 VM Klaus Ostwald, Øst-Tyskland
1985 VM Matti Nykänen, Finland
1986 VM Andreas Felder, Østerrike
1988 VM Ole Gunnar Fidjestøl, Norge
1990 VM Dieter Thoma, Vest-Tyskland
1992 VM Noriaki Kasai, Japan
1994 VM Jaroslav Sakala, Tsjekkia
1996 VM Andreas Goldberger, Østerrike
1998 VM Kazuyoshi Funaki, Japan
2000 VM Sven Hannawald, Tyskland
2002 VM Sven Hannawald, Tyskland
2004 VM Roar Ljøkelsøy, Norge
2006 VM Roar Ljøkelsøy, Norge
2008 VM Gregor Schlierenzauer, Østerrike
2010 VM Simon Ammann, Sveits
2012 VM Robert Kranjec, Slovenia
2014 VM Severin Freund, Tyskland
2016 VM Peter Prevc, Slovenia
2004 VM Norge
2006 VM Norge
2008 VM Østerrike
2010 VM Østerrike
2012 VM Østerrike
2014 VM Avlyst
2016 VM Norge
1924 OL Thorleif Haug, Norge
1925 VM Otakar Nemecky, Tsjekkoslovakia
1926 VM Johan Grøttumsbråten, Norge
1927 VM Rudolf Purkert, Tsjekkoslovakia
1928 OL Johan Grøttumsbråten, Norge
1929 VM Hans Vinjarengen, Norge
1930 VM Hans Vinjarengen, Norge
1931 VM Johan Grøttumsbråten, Norge
1932 OL Johan Grøttumsbråten, Norge
1933 VM Sven Selånger, Sverige
1934 VM Oddbjørn Hagen, Norge
1935 VM Oddbjørn Hagen, Norge
1936 OL Oddbjørn Hagen, Norge
1937 VM Sigurd Røen, Norge
1938 VM Olaf Hoffsbakken, Norge
1939 VM Gustav Berauer, Tyskland
1948 OL Heikki Hasu, Finland
1950 VM Heikki Hasu, Finland
1952 OL Simon Slåttvik, Norge
1954 VM Sverre Stenersen, Norge
1956 OL Sverre Stenersen, Norge
1958 VM Paavo Korhonen, Finland
1960 OL Georg Thoma, Vest-Tyskland
1962 VM Arne Larsen, Norge
1964 OL Tormod Knutsen, Norge
1966 VM Georg Thoma, Vest-Tyskland
1968 OL Franz Keller, Vest-Tyskland
1970 VM Ladislav Rygl, Tsjekkoslovakia
1972 OL Ulrich Wehling, Øst-Tyskland
1974 VM Ulrich Wehling, Øst-Tyskland
1976 OL Ulrich Wehling, Øst-Tyskland
1978 VM Konrad Winkler, Øst-Tyskland
1980 OL Ulrich Wehling, Øst-Tyskland
1982 VM Tom Sandberg, Norge
1984 OL Tom Sandberg, Norge
1985 VM Hermann Weinbuch, Vest-Tyskland
1987 VM Torbjørn Løkken, Norge
1988 OL Hippolyt Kempf, Sveits
1989 VM Trond Einar Elden, Norge
1991 VM Fred Børre Lundberg, Norge
1992 OL Fabrice Guy, Frankrike
1993 VM Kenji Ogiwara, Japan
1994 OL Fred Børre Lundberg, Norge
1995 VM Fred Børre Lundberg, Norge
1997 VM Kenji Ogiwara, Japan
1998 OL Bjarte Engen Vik, Norge
1999 VM Bjarte Engen Vik, Norge
2001 VM Bjarte Engen Vik, Norge
2002 OL Samppa Lajunen, Finland
2003 VM Ronny Ackermann, Tyskland
2005 VM Ronny Ackermann, Tyskland
2006 OL Georg Hettich, Tyskland
2007 VM Ronny Ackermann, Tyskland
2009 VM Bill Demong, USA (stor bakke + 10 km)
2009 VM Todd Lodwick, USA (normalbakke + 10 km)
2010 OL Jason Lamy-Chappuis, Frankrike (normalbakke + 10 km)
2010 OL Bill Demong, USA (stor bakke + 10 km)
2011 VM Eric Frenzel, Tyskland (normalbakke + 10 km)
2011 VM Jason Lamy-Chappuis, Frankrike (stor bakke + 10 km)
2013 VM Jason Lamy-Chappuis, Frankrike (normalbakke + 10 km)
2013 VM Eric Frenzel, Tyskland (stor bakke + 10 km)
2014 OL Eric Frenzel, Tyskland (normalbakke + 10 km)
2014 OL Jørgen Graabak, Norge (stor bakke + 10 km)
2015 VM Johannes Rydzek, Tyskland (normalbakke + 10 km)
2015 VM Bernhard Gruber, Østerrike (stor bakke + 10 km)
1999 VM Bjarte Engen Vik, Norge
2001 VM Marco Baacke, Tyskland
2002 OL Samppa Lajunen, Finland
2003 VM Johnny Spilane, USA
2005 VM Ronny Ackermann, Tyskland
2006 OL Felix Gottwald, Østerrike
2007 VM Hannu Manninen, Finland
2009 VM Todd Lodwick, USA (10 km + normalbakke)
1982 VM Øst-Tyskland
1984 VM Norge
1985 VM Vest-Tyskland
1987 VM Vest-Tyskland
1988 OL Vest-Tyskland
1989 VM Norge
1991 VM Østerrike
1992 OL Japan
1993 VM Japan
1994 OL Japan
1995 VM Japan
1997 VM Norge
1998 OL Norge
1999 VM Finland
2001 VM Norge
2002 OL Finland
2003 VM Østerrike
2005 VM Norge
2006 OL Østerrike
2007 VM Finland
2009 VM Japan
2010 OL Østerrike
2011 VM Østerrike (normalbakke)
2011 VM Østerrike (stor bakke)
2013 VM Frankrike (normalbakke)
2013 VM Frankrike (tomannslag)
2014 OL Norge
2015 VM Tyskland

SPRINT LAGKONKURRANSE

2015 VM Frankrike

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.