Liste over ordførere i Trondheim kommune, Sør-Trøndelag, siden formannskapslovene ble innført i 1837 og til 2017 

  • 10.1.1837-14.05.1838  Jacob Roll (overrettsjustitiarius)
  • 14.5.1838-31.12.1838  Balthazar Schnitler (grosserer, konsul)
  • 1839 Jacob Roll
  • 1840-1841 Balthazar Schnitler
  • 1842 Jens Nicolai Jenssen (børskommissær)
  • 1843-1844 Samuel Severin Bætzmann (skattefogd, politimester)
  • 1845 Fredrik Moltke Bugge (rektor ved Katedralskolen)
  • 1846 Hans Peter Jenssen (kjøpmann og politiker)
  • 1847-1848 Jens Nicolai Jenssen
  • 1849-1850 Fredrik Moltke Bugge
  • 1851-1853 Samuel Severin Bætzmann
  • 1854 Fredrik Georg Lerche (politiker og jurist)
  • 1855-1856 Samuel Severin Bætzmann
  • 1857 Johan Christian Grabow (overrettssakfører)
  • 1858 Fredrik Georg Lerche
  • 1859 Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (jurist, embetsmann)
  • 1860 Christian Petersen 
  • 1861 Einar Schavland Gram (banksjef)
  • 1862 Ove Guldberg Høegh (overlege)
  • 1863-1864 Fredrik Christian (Fritz) Lorck (grosserer, konsul)
  • 1865 Aage Schavland (prest og stortingsmann)
  • 1866 Ove Christian Roll (offiser og justitiarius)
  • 1867-1868 Fredrik Christian (Fritz) Lorck 
  • 1869 Michael Getz (banksjef)
  • 1870 Fredrik Christian (Fritz) Lorck
  • 1871 Carl Arnoldus Müller (rektor ved Katedralskolen)
  • 1872-1873 Christian Worm Sommerschield Hirsch (banksjef, politiker)
  • 1874-1876 Johannes Musæus Nissen (postmester og banksjef)
  • 1877 Johan Henrik Bergh (advokat, assessor)
  • 1878 Christian Hulbert Hielm (offiser og jernbanesjef)
  • 1879-1882 Christian Worm Sommerschield Hirsch
  • 1883-1884 Jens Ludvig Paul Flor (tollinspektør og politiker, H)
  • 1885 Karl Ludvig Tørrisen Bugge (Jurist, bankmann og politiker, H)
  • 1886 Christian Hulbert Hielm
  • 1887 Johan Henrik Bergh
  • 1888 Marius Frimann Dahl Bøckman (lege og politiker, H)
  • 1889-1890 Bernhard Konrad Bergersen (jurist og politiker, H)
  • 1891-1892 Ingebrigt Buaas (overrettssakfører, banksjef og politiker, H).
  • 1893-1894 Sverre Olafssøn Klingenberg (overrettssakfører)
  • 1895 Carl Nielsen (kontorsjef, banksjef)
  • 1896 Christian Knudtzon Schaanning (overrettssakfører, banksjef)
  • 1897-1898 Bernhard Konrad Bergersen
  • 1899-1901 Andreas Berg (overrettssakfører, H)
  • 1902-1904 Hans Jørgen Bauck (overrettssakfører, H)
  • 1905-1907 Christian Thaulow (kjøpmann, H)
  • 1908-1910 Andreas Berg (H)
  • 1911-1916 Odd Sverresøn Klingenberg (høyesterettsadvokat, H)
  • 1917-1919 Ole Konrad Ribsskog (overlærer, A)
  • 1920-1921 Einar Dahl (høyesterettsadvokat, H)
  • 1922 Francis Kjeldsberg (kjøpmann, konsul, H)
  • 1923-1925 Karl Emil Kristian Bryn (banksjef, FV)
  • 1926-1930 Andreas Moe (konsul, H) 
  • 1931-1934 Johan Cappelen (høyesterettsadvokat, FV)
  • 01.01.1935-28.02.1935 Harald Pedersen (Professor, H)
  • 01.03.1935-31.10.1940 Ivar Skjånes (lektor, A)
  • 01.11.1940-31.11.1943 Olav Bergan (banksjef, NS)
  • 01.12.1943-07.05.1945 Sverre Colbjørnsen Stokstad (disponent, NS)
  • 08.05.1945-10.08.1945 Ivar Skjånes (lektor, A - midlertidig styre)
  • 10.08.1945-31.12.1947 Ivar Skjånes
  • 1948-1957 John Amadeus Aae (disponent, A)      
  • 01.01.1958-31.01.1963 Olav Gjærevoll (professor, A)
  • 01.02.1963-30.061970 Odd Georg Sagør (distriktssjef, A)
  • 01.07.1970-31.12.1975 Kaare Tønne (rektor, A)
  • 1976-1979 Axel Buch (disponent, H)
  • 1980-1981 Olav Gjærevoll (professor, A)
  • 1982-1984 Anne Kathrine Parow (lærer, A)
  • 1985-1989 Per Berge, (ingeniør, A)
  • 01.01.1990-31.03.1998 Marvin Wiseth (kommunalråd, H)
  • 01.04.1998-09.10.2003 Anne Kathrine Slungård (kommunalråd, H)
  • 10.10.2003-d.d. Rita Irene Ottervik (kommunalråd, A)

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

19. februar 2016 skrev Morten Haugen

Det er noen uoverensstemmelser i årstall mellom denne lista og https://www.trondheim.kommune.no/content/1117723804/Tidligere-ordforere-i-Trondheim

20. februar 2016 skrev Knut A Rosvold

Det stemmer. Det er en uoverensstemmelse i årene 1922-1923. På kommunens nettsider går det fram at hele Kjeldsbergs periode falt innenfor året 1922 og at neste ordfører, Kristian Bryn, var ordfører fra 1923 til 1925 og deretter Andreas Moe fra 1926-1930. Artikkelen i SNL er basert på Trondheim byleksikon (Terje Bratberg) 2. utgave 2008. Regner med at det er lest korrektur på byleksikonet et par ganger. Har ikke funnet grunnlag for å endre på dette ut fra andre kilder på internett. Men er takknemlig for innspill.

24. februar 2016 skrev Morten Haugen

Det er også uoverensstemmelser i 1969, 1976 og 1985-86. Min vurdering er at Trondheim kommunes hjemmeside må regnes som mest autoritativ, men dette kan jo være et godt utgangspunkt for å be kommunen om å kvalitetssikre sine opplysninger.

24. februar 2016 skrev Knut A Rosvold

Jeg har mistanke om at man enkelte år har regnet fra valg til valg og andre ganger fra 1. januar året etter valg (altså hele år). Men hvem som har rett, kommunen eller Trondheim byleksikon, skal jeg ikke ha sagt noe om. Jeg vil utfordre kommunen på dette spørsmålet.

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.