John Arne Riise, norsk fotballspiller, venstreback.
A-landskamper: 110 (2000–) pr. 25. mars 2013, flest gjennom tidene, kaptein i to kamper. Antall mål: 16.
Den 6. mai 2013 sendte Riise ut en pressemelding om at han trakk seg fra landslaget med umiddelbar virkning. I forkant av avgjørelsen hadde Riise stilt spørsmål ved hvorfor han ikke var blitt tildelt vervet som visekaptein for det norske landslaget. Bakgrunnen var en treningskamp mot Ukraina samme vår, der en annen spiller med langt mindre erfaring var blitt foretrukket som kaptein i Brede Hangelands fravær.
Klubber: Aalesund (1997–98), Monaco (1998–2001), Liverpool (2001–08), Roma (2008–2011), Fulham (2011–).
John Arne Riise er en rask og offensiv venstreback med gode innlegg og et fryktet skudd. Han har oppnådd stor suksess på klubbnivå med blant annet seier i Mesterligaen (Champions League) med Liverpool og som landslagsspiller.
John Arne Riise er bror av den norske landslagsspilleren i fotball, Bjørn Helge Riise.
Meritter (landslag): Riise er den spilleren som har flest landskamper for Norge gjennom tidene med 108 landskamper. Han var i troppen til EM i 2000, men spilte ingen kamper.
Meritter (lag): Riise vant Mesterligaen (Champions League) med Liverpool i 2005, der Liverpool lå under 0–3 etter første omgang mot Milan, utlignet til 3–3 i andre og vant til slutt på straffespark. Med Liverpool vant han også Ligacupen i 2003 og FA-cupen i 2006. Han ble seriemester i Frankrike i 2000 med Monaco. I tillegg spilte han finalen i Mesterligaen i 2007, der Liverpool tapte 1–2 for Milan.
Meritter (personlige): John Arne Riise ble tildelt Kniksen-prisen i 2006. Med 110 landskamper er han nummer 1 på norgesstatistikken. Se Gullklokka.
Litteratur: Lars Lenth/John Arne Riise: Fortellingen om Liverpool (2009).
Kommentarer
Har du innspill til artikkelen? I så fall vil vi gjerne høre dem.
Du må være logget inn for å kommentere.