skiskyting - norgesmestere

Tora Berger har vunnet 17 individuelle NM i perioden 2002–14.
Av /AP Photo/Scanpix.

Artikkelstart

Norgesmesterskapet i skiskyting har blitt avholdt årlig siden 1959. I 1978 gikk skiskyting fra grovkaliber til .22 LR som standard kaliber.

Norgesmestere, menn

20 km, normaldistanse

År Vinner
1959 Henry Hermansen
1960 Reidar Hjermstad
1961 Magnar Ingebrigtsli
1962 Olav Jordet
1963 Jon Istad
1964 Olav Jordet
1965 Ragnar Tveiten
1966 Jon Istad
1967 Jon Istad
1968 Jon Istad
1969 Jon Istad
1970 Kjell Hovda
1971 Kjell Hovda
1972 Magnar Solberg
1973 Ragnar Tveiten
1974 Ole Per Strædet
1975 Kjell Hovda
1976 Sigleif Johansen
1977 Svein Engen
1978 Svein Engen
1979 Roar Nilsen
1980 Kjell Søbak
1981 Rolf Storsveen
1982 Eirik Kvalfoss
1983 Svein Engen
1984 Eirik Kvalfoss
1985 Eirik Kvalfoss
1986 Eirik Kvalfoss
1987 Gisle Fenne
1988 Eirik Kvalfoss
1989 Frode Løberg
1990 Frode Løberg
1991 Gisle Fenne
1992 Jon Åge Tyldum
1993 Eirik Kvalfoss
1994 Halvard Hanevold
1995 Ole Einar Bjørndalen
1996 Halvard Hanevold
1997 Jon Åge Tyldum
1998 Sylfest Glimsdal
1999 Dag Bjørndalen
2000 Ole Einar Bjørndalen
2001 Halvard Hanevold
2002 Egil Gjelland
2003 Lars Berger
2004 Ole Einar Bjørndalen
2005 Hans Martin Gjedrem
2006 Ole Einar Bjørndalen
2007 Emil Hegle Svendsen
2008 Frode Andresen
2009 Tarjei Bø
2010 Hans Martin Gjedrem
2011 Tarjei Bø
2012 Tarjei Bø
2013 Vegard Bjørn Gjermundshaug
2014 Johannes Thingnes Bø
2015 Eirik Bratli
2016 Lars Helge Birkeland
2017 Ikke arrangert
2018 Ikke arrangert
2019 Sindre Pettersen
2020 Ikke arrangert

10 km, sprint

År Vinner
1974 Ivar Norkild
1975 Bjørn Sirijord
1976 Sigleif Johansen
1977 Svein Engen
1978 Sigleif Johansen
1979 Kjell Søbak
1980 Odd Lirhus
1981 Sigleif Johansen
1982 Terje Krokstad
1983 Kjell Søbak
1984 Johnny Rognstad
1985 Eirik Kvalfoss
1986 Eirik Kvalfoss
1987 Eirik Kvalfoss
1988 Geir Einang
1989 Frode Løberg
1990 Sverre Istad
1991 Jon Åge Tyldum
1992 Jon Åge Tyldum
1993 Ivar Ulekleiv
1994 Sylfest Glimsdal
1995 Jon Åge Tyldum
1996 Frode Andresen
1997 Ole Einar Bjørndalen
1998 Halvard Hanevold
1999 Ole Einar Bjørndalen
2000 Ole Einar Bjørndalen
2001 Ole Einar Bjørndalen
2002 Ole Einar Bjørndalen
2003 Egil Gjelland
2004 Lars Berger
2005 Frode Andresen
2006 Stian Eckhoff
2007 Ole Einar Bjørndalen
2008 Emil Hegle Svendsen
2009 Alexander Os
2010 Emil Hegle Svendsen
2011 Tarjei Bø
2012 Emil Hegle Svendsen
2013 Lars Berger
2014 Johannes Thingnes Bø
2015 Bjarte Solvang
2016 Thomas Fenne
2017 Johannes Thingnes Bø
2018 Johannes Thingnes Bø
2019 Lars Helge Birkeland
2020 Ikke arrangert

12,5 km, jaktstart

Sammenlagt 10 og 12,5 km.

År Vinner
1997 Ole Einar Bjørndalen
1998 Frode Andresen
1999 Frode Andresen
2000 Ole Einar Bjørndalen
2001 Ole Einar Bjørndalen
2002 Ole Einar Bjørndalen
2003 Ole Einar Bjørndalen
2004 Lars Berger
2005 Halvard Hanevold
2006 Ikke arrangert
2007 Ole Einar Bjørndalen
2008 Emil Hegle Svendsen
2009 Alexander Os
2010 Ikke arrangert
2011 Tarjei Bø
2012 Ikke arrangert
2013 Emil Hegle Svendsen
2014 Ikke arrangert
2015 Ikke arrangert
2016 Lars Helge Birkeland
2017 Kristoffer Skjelvik
2018 Johannes Thingnes Bø
2019 Tarjei Bø
2020 Ikke arrangert

15 km, fellesstart

År Vinner
2000 Halvard Hanevold
2001 Ole Einar Bjørndalen
2002 Frode Andresen
2003 Halvard Hanevold
2004 Ole Einar Bjørndalen
2005 Ole Einar Bjørndalen
2006 Ole Einar Bjørndalen
2007 Hans Martin Gjedrem
2008 Ikke arrangert
2009 Ikke arrangert
2010 Halvard Hanevold
2011 Ikke arrangert
2012 Rune Brattsveen
2013 Ikke arrangert
2014 Kristoffer Skjelvik
2015 Henrik L'Abée-Lund
2016 Tarjei Bø
2017 Lars Helge Birkeland
2018 Erlend Bjøntegaard
2019 Alexander Os
2020 Ikke arrangert

Stafett

År Skiskytterkrets
1966 Hardanger og Voss
1967 Numedal
1968 Nord-Østerdal
1969 Nord-Østerdal
1970 Numedal
1971 Numedal
1972 Ut-Trøndelag
1973 Numedal
1974 Numedal
1975 Numedal
1976 Numedal
1977 Ringerike
1978 Østerdal
1979 Hardanger og Voss
1980 Østerdal
1981 Østerdal
1982 Hardanger og Voss
1983 Østerdal
1984 Østerdal
1985 Hedmark
1986 Hordaland
1987 Hordaland
1988 Hordaland
1989 Hordaland
1990 Hordaland
1991 Hordaland
1992 Oppland
1993 Nord-Trøndelag
1994 Hordaland
1995 Troms
1996 Troms
1997 Buskerud
1998 Buskerud
1999 Troms
2000 Buskerud
2001 Buskerud
2002 Buskerud
2003 Buskerud
2004 Oslo og Akershus
2005 Oslo og Akershus
2006 Oslo og Akershus
2007 Oslo og Akershus
2008 Oslo og Akershus
2009 Buskerud
2010 Oslo og Akershus
2011 Buskerud
2012 Oslo og Akershus
2013 Sogn og Fjordane
2014 Sogn og Fjordane
2015 Sør-Trøndelag
2016 Sør-Trøndelag
2017 Sogn og Fjordane
2018 Agder
2019 Sogn og Fjordane
2020 Ikke arrangert

Skyttersamlag til og med 1984, senere skiskytterkretser.

Lagkonkurranse

År Lag
1989 Oppland
1990 Hordaland
1991 Troms
1992 Troms
1993 Nord-Trøndelag
1994 Hedmark
1995 Troms
1996 Buskerud
1997 Buskerud
1998 Sogn og Fjordane

Norgesmestere, kvinner

10 km, normaldistanse

År Vinner
1979 Mette Mestad
1980 Mette Mestad
1981 Ingeborg Nordmo
1982 Sonja Larsen
1983 Mette Mestad
1984 Mette Mestad
1985 Gry Østvik
1986 Siv Bråten
1987 Siv Bråten
1988 Elin Kristiansen

15 km, normaldistanse

År Vinner
1989 Mona Bollerud
1990 Elin Kristiansen
1991 Anne Elvebakk
1992 Anne Elvebakk
1993 Hildegunn Fossen
1994 Hildegunn Fossen
1995 Gunn Margit Andreassen
1996 Annette Sikveland
1997 Liv Grete Skjelbreid
1998 Liv Grete Skjelbreid
1999 Liv Grete Skjelbreid
2000 Liv Grete Skjelbreid
2001 Linda Tjørhom (Grubben)
2002 Liv Grete Skjelbreid Poirée
2003 Ann-Elen Skjelbreid
2004 Anne Ingstadbjørg
2005 Gro Marit Istad Kristiansen
2006 Linda Tjørhom (Grubben)
2007 Tora Berger
2008 Julie Bonnevie-Svendsen
2009 Tora Berger
2010 Tora Berger
2011 Tora Berger
2012 Tora Berger
2013 Tora Berger
2014 Marte Olsbu
2015 Ingrid Landmark Tandrevold
2016 Thekla Brun-Lie
2017 Ikke arrangert
2018 Ikke arrangert
2019 Hilde Fenne
2020 Ikke arrangert

5 km, sprint

År Vinner
1979 Bente Mestad
1980 Mette Mestad
1981 Bente Mestad
1982 Mette Mestad
1983 Sanna Grønlid
1984 Rigmor Hanssen
1985 Mette Mestad
1986 Siv Bråten
1987 Siv Bråten
1988 Anne Elvebakk

7,5 km, sprint

År Vinner
1989 Anne Elvebakk
1990 Grete Ingeborg Nykkelmo
1991 Grete Ingeborg Nykkelmo
1992 Grete Ingeborg Nykkelmo
1993 Åse Idland
1994 Annette Sikveland
1995 Ann-Elen Skjelbreid
1996 Hildegunn Mikkelsplass (Fossen)
1997 Liv Grete Skjelbreid
1998 Liv Grete Skjelbreid
1999 Liv Grete Skjelbreid
2000 Liv Grete Skjelbreid
2001 Gro Marit Istad
2002 Liv Grete Skjelbreid Poirée
2003 Gunn Margit Andreassen
2004 Liv Kjersti Eikeland
2005 Linda Tjørhom (Grubben)
2006 Liv Grete Skjelbreid Poirée
2007 Julie Bonnevie-Svendsen
2008 Tora Berger
2009 Julie Bonnevie-Svendsen
2010 Ann Kristin Aafedt Flatland
2011 Tora Berger
2012 Tora Berger
2013 Tiril Eckhoff
2014 Tora Berger
2015 Marte Olsbu
2016 Synnøve Solemdal
2017 Hilde Fenne
2018 Marte Olsbu
2019 Eline Grue
2020 Ikke arrangert

10 km, jaktstart

Sammenlagt 7,5 og 10 km

År Vinner
1997 Annette Sikveland
1998 Liv Grete Skjelbreid
1999 Gro Marit Istad
2000 Liv Grete Skjelbreid
2001 Gunn Margit Andreassen
2002 Liv Grete Skjelbreid Poirée
2003 Gunn Margit Andreassen
2004 Gro Marit Istad Kristiansen
2005 Gro Marit Istad Kristiansen
2006 Ikke arrangert
2007 Jori Mørkve
2008 Tora Berger
2009 Julie Bonnevie-Svendsen
2010 Ikke arrangert
2011 Tora Berger
2012 Ikke arrangert
2013 Tora Berger
2014 Ikke arrangert
2015 Marte Olsbu
2016 Synnøve Solemdal
2017 Tiril Eckhoff
2018 Marte Olsbu
2019 Thekla Brun-Lie
2020 Ikke arrangert

12,5 km, fellesstart

År Vinner
2000 Linda Tjørhom (Grubben)
2001 Linda Tjørhom (Grubben)
2002 Tora Berger
2003 Linda Tjørhom (Grubben)
2004 Gro Marit Istad Kristiansen
2005 Gro Marit Istad Kristiansen
2006 Liv Grete Skjelbreid Poirée
2007 Ann Kristin Aafedt Flatland
2008 Ikke arrangert
2009 Ikke arrangert
2010 Tora Berger
2011 Ikke arrangert
2012 Tora Berger
2013 Ikke arrangert
2014 Tora Berger
2015 Ikke arrangert
2016 Marte Olsbu
2017 Marte Olsbu Røiseland
2018 Marte Olsbu Røiseland
2019 Eline Grue
2020 Ikke arrangert

Stafett

År Skiskytterkrets
1979 Agder
1980 Agder
1981 Agder
1982 Agder
1983 Agder
1984 Troms
1985 Oppland
1986 Oppland
1987 Oppland
1988 Hordaland
1989 Buskerud
1990 Hordaland
1991 Buskerud
1992 Buskerud
1993 Rogaland
1994 Hordaland
1995 Hedmark
1996 Hedmark
1997 Hordaland
1998 Hordaland
1999 Nord-Trøndelag
2000 Hordaland
2001 Hordaland
2002 Hordaland
2003 Agder
2004 Oppland
2005 Hordaland
2006 Hordaland
2007 Nord-Trøndelag
2008 Oslo og Akershus
2009 Oslo og Akershus
2010 Hordaland
2011 Hordaland
2012 Nord-Østerdal
2013 Oslo og Akershus
2014 Nord-Østerdal
2015 Oslo og Akershus
2016 Hordaland
2017 Oslo og Akershus
2018 Hordaland
2019 Oslo og Akershus
2020 Ikke arrangert

Skyttersamlag til og med 1984, senere skiskytterkretser.

Lagkonkurranse

År Lag
1989 Troms
1990 Hedmark
1991 Hedmark
1992 Hedmark
1993 Sør-Trøndelag
1994 Hordaland
1995 Hedmark
1996 Aust-Agder
1997 Aust-Agder
1998 Buskerud

Totalt antall individuelle NM-titler

Oversikt over utøvere med tre eller flere individuelle seire senior-NM, til og med 2020.

Menn

Navn Antall NM-titler
Ole Einar Bjørndalen 20
Eirik Kvalfoss 9
Halvard Hanevold 8
Tarjei Bø 7
Frode Andresen 6
Emil Hegle Svendsen 6
Jon Istad 5
Jon Åge Tyldum 5
Johannes Thingnes Bø 5
Svein Engen 4
Sigleif Johansen 4
Lars Berger 4
Lars Helge Birkeland 4
Hans Martin Gjedrem 3
Kjell Hovda 3
Frode Løberg 3
Kjell Søbak 3
Alexander Os 3

Kvinner

Navn Antall NM-titler
Tora Berger 17
Liv Grete Skjelbreid Poirée 15
Marte Olsbu Røiseland 8
Gro Marit Istad Kristiansen 7
Mette Mestad 7
Linda Grubben (Tjørhom) 6
Gunn Margit Andreassen 4
Anne Elvebakk 4
Siv Bråten Lunde 4
Julie Bonnevie-Svendsen 3
Hildegunn Fossen Mikkelsplass 3
Grete Ingeborg Nykkelmo 3
Annette Sikveland 3

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg