olympiske mestere i hurtigløp på skøyter

1924 Charles Jewtraw, USA
1928 Bernt Evensen, Norge og Clas Thunberg, Finland
1932 John Ames Shea, USA (fellesstart)
1936 Ivar Ballangrud, Norge
1948 Finn Helgesen, Norge
1952 Kenneth Henry, USA
1956 Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen
1960 Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen
1964 Richard McDermott, USA
1968 Erhard Keller, Vest-Tyskland
1972 Erhard Keller, Vest-Tyskland
1976 Jevgenij Kulikov, Sovjetunionen
1980 Eric Heiden, USA
1984 Sergej Fokitsjev, Sovjetunionen
1988 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1992 Uwe-Jens Mey, Tyskland
1994 Aleksandr Golubjev, Russland
1998 Hiroyasu Shimizu, Japan
2002 Casey FitzRandolph, USA
2006 Joey Cheek, USA
2010 Mo Tae-bum, Sør-Korea
2014 Michel Mulder, Nederland
1976 Peter Mueller, USA
1980 Eric Heiden, USA
1984 Gaétan Boucher, Canada
1988 Nikolaj Guljajev, Sovjetunionen
1992 Olaf Zinke, Tyskland
1994 Dan Jansen, USA
1998 Ids Postma, Nederland
2002 Gerard van Velde, Nederland
2006 Shani Davis, USA
2010 Shani Davis, USA
2014 Stefan Groothuis, Nederland
1924 Clas Thunberg, Finland
1928 Clas Thunberg, Finland
1932 John Ames Shea, USA (fellesstart)
1936 Charles Mathiesen, Norge
1948 Sverre Farstad, Norge
1952 Hjalmar Andersen, Norge
1956 Jevgenij Grisjin og Jurij Mikhajlov, Sovjetunionen
1960 Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen og Roald Aas, Norge
1964 Ants Antson, Sovjetunionen
1968 Kees Verkerk, Nederland
1972 Ard Schenk, Nederland
1976 Jan Egil Storholt, Norge
1980 Eric Heiden, USA
1984 Gaétan Boucher, Canada
1988 André Hoffmann, Øst-Tyskland
1992 Johann Olav Koss, Norge
1994 Johann Olav Koss, Norge
1998 Ådne Søndrål, Norge
2002 Derek Parra, USA
2006 Enrico Fabris, Italia
2010 Mark Tuitert, Nederland
2014 Zbigniew Bródka, Polen
1924 Clas Thunberg, Finland
1928 Ivar Ballangrud, Norge
1932 Irving Jaffee, USA (fellesstart)
1936 Ivar Ballangrud, Norge
1948 Reidar Liaklev, Norge
1952 Hjalmar Andersen, Norge
1956 Boris Sjilkov, Sovjetunionen
1960 Viktor Kositsjkin, Sovjetunionen
1964 Knut Johannesen, Norge
1968 Fred Anton Maier, Norge
1972 Ard Schenk, Nederland
1976 Sten Stensen, Norge
1980 Eric Heiden, USA
1984 Tomas Gustafson, Sverige
1988 Tomas Gustafson, Sverige
1992 Geir Karlstad, Norge
1994 Johann Olav Koss, Norge
1998 Gianni Romme, Nederland
2002 Jochem Uytdehaage, Nederland
2006 Chad Hedrick, USA
2010 Sven Kramer, Nederland
2014 Sven Kramer, Nederland
1924 Julius Skutnabb, Finland
1928 Avlyst
1932 Irving Jaffee, USA (fellesstart)
1936 Ivar Ballangrud, Norge
1948 Åke Seyffarth, Sverige
1952 Hjalmar Andersen, Norge
1956 Sigvard Ericsson, Sverige
1960 Knut Johannesen, Norge
1964 Jonny Nilsson, Sverige
1968 Johnny Höglin, Sverige
1972 Ard Schenk, Nederland
1976 Piet Kleine, Nederland
1980 Eric Heiden, USA
1984 Igor Malkov, Sovjetunionen
1988 Tomas Gustafson, Sverige
1992 Bart Veldkamp, Nederland
1994 Johann Olav Koss, Norge
1998 Gianni Romme, Nederland
2002 Jochem Uytdehaage, Nederland
2006 Bob de Jong, Nederland
2010 Lee Seung-hoon, Sør-Korea
2014 Jorrit Bergsma, Nederland
2006 Italia
2010 Canada
2014 Nederland
1924 Clas Thunberg, Finland
1960 Helga Haase, Øst-Tyskland
1964 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1968 Ljudmila Titova, Sovjetunionen
1972 Anne Henning, USA
1976 Sheila Young, USA
1980 Karin Enke, Øst-Tyskland
1984 Christa Rothenburger, Øst-Tyskland
1988 Bonnie Blair, USA
1992 Bonnie Blair, USA
1994 Bonnie Blair, USA
1998 Catriona LeMay-Doan, Canada
2002 Catriona LeMay-Doan, Canada
2006 Svetlana Zjurova, Russland
2010 Lee Sang-hwa, Sør-Korea
2014 Lee Sang-hwa, Sør-Korea
1960 Klara Guseva, Sovjetunionen
1964 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1968 Carolina Geijssen, Nederland
1972 Monika Pflug, Vest-Tyskland
1976 Tatjana Averina, Sovjetunionen
1980 Natalja Petrusjeva, Sovjetunionen
1984 Karin Enke, Øst-Tyskland
1988 Christa Rothenburger, Øst-Tyskland
1992 Bonnie Blair, USA
1994 Bonnie Blair, USA
1998 Marianne Timmer, Nederland
2002 Christine Witty, USA
2006 Marianne Timmer, Nederland
2010 Christine Nesbitt, Canada
2014 Zhang Hong, Kina
1960 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1964 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1968 Kaija Mustonen, Finland
1972 Dianne Holum, USA
1976 Galina Stepanskaja, Sovjetunionen
1980 Annie Borckink, Nederland
1984 Karin Enke, Øst-Tyskland
1988 Yvonne van Gennip, Nederland
1992 Jacqueline Börner, Tyskland
1994 Emese Hunyady, Østerrike
1998 Marianne Timmer, Nederland
2002 Anni Friesinger, Tyskland
2006 Cindy Klassen, Canada
2010 Ireen Wüst, Nederland
2014 Jorien ter Mors, Nederland
1960 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1964 Lidija Skoblikova, Sovjetunionen
1968 Johanna Schut, Nederland
1972 Stien Baas-Kaiser, Nederland
1976 Tatjana Averina, Sovjetunionen
1980 Bjørg Eva Jensen, Norge
1984 Andrea Schöne, Øst-Tyskland
1988 Yvonne van Gennip, Nederland
1992 Gunda Niemann, Tyskland
1994 Svetlana Basjanova, Russland
1998 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2002 Claudia Pechstein, Tyskland
2006 Ireen Wüst, Nederland
2010 Martina Sáblíková, Tsjekkia
2014 Ireen Wüst, Nederland
1988 Yvonne van Gennip, Nederland
1992 Gunda Niemann, Tyskland
1994 Claudia Pechstein, Tyskland
1998 Claudia Pechstein, Tyskland
2002 Claudia Pechstein, Tyskland
2006 Clara Hughes, Canada
2010 Martina Sáblíková, Tsjekkia
2014 Martina Sáblíková, Tsjekkia
2006 Tyskland
2010 Tyskland
2014 Nederland

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.