Indredepartementet, opprettet 30. november 1814 som 4. departement. 1. januar 1819 slått sammen med Finansdepartementet, men utskilt igjen 1. jan. 1846 som Departementet for det Indre. Under det hørte næringsveiene, kommunikasjonsvesenet, kommunalvesenet m.m. Etter hvert ble forskjellige saker skilt ut og lagt til andre departementer. Fra 1. jan. 1903 het det Departementet for udenrigske Sager, Handel, Sjøfart og Industri. 1913 gikk departementet opp i Sosialdepartementet.

Oversikt over statsråder i Indredepartementet finnes i tabellen Norge - Statsråder.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.