Bujar Nishani

Faktaboks

Bujar Nishani
Født
29. september 1966, Durrës
Død
28. mai 2022

Artikkelstart

Bujar Nishani var en albansk politiker. Han var president i Albania fra 24. juli 2012, valgt med simpelt flertall av nasjonalforsamlingen i juni samme år, og frem til 24. juli 2017.

Nishani var partipolitisk uavhengig fra juli 2012. Han var medlem av Albanias demokratiske parti (DP) i perioden 1991–2012. Nishani hadde flere ministerposter i statsminister Sali Berishas regjering (2005–2013): innenriksminister 2007–2009 og 2011–2012, og justisminister 2009–2011. Han var også byrådsmedlem i Tirana for DP fra 2003 og medlem i DPs sentrale ledelse og parlamentsmedlem fra 2005.

Nishani var utdannet jurist og hadde også militær utdannelse og en mastergrad i europeiske studier.

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg