badminton (norgesmestere)

Artikkelstart

Oversikt over norske mestere i badminton siden det første norgesmesterskapet ble arrangert i 1939.

Flest NM-gull i single har Hans Sperre jr. med sine 16 fra 1986 til 2006, seks flere enn hans far Hans Sperres 10 gull. På kvinnesiden har Randi Holand Gulbrandsen flest NM-gull i single med sine 10.

Menn single

År Vinner
1939 Hjalmar Lystad
1940 Hjalmar Lystad
1941-1946 Ikke arrangert
1947 Hjalmar Lystad
1948 Hjalmar Lystad
1949 Per Sofus Nielsen
1950 Per Sofus Nielsen
1951 Johan Elgaaen
1952 Johan Elgaaen
1953 Hans Gustav Myhre
1954 Hans Sperre
1955 Hans Sperre
1956 Hans Gustav Myhre
1957 Hans Sperre
1958 Hans Gustav Myhre
1959 Hans Gustav Myhre
1960 Hans Sperre
1961 Hans Sperre
1962 Kåre Samuelsen
1963 Hans Sperre
1964 Harald Nettli
1965 Harald Nettli
1966 Hans Sperre
1967 Jan Holtnæs
1968 Hans Sperre
1969 Hans Sperre
1970 Harald Nettli
1971 Hans Sperre
1972 Knut Engebretsen
1973 Knut Engebretsen
1974 Petter Thoresen
1975 Haakon Ringdal
1976 Petter Thoresen
1977 Knut Engebretsen
1978 Knut Engebretsen
1979 Petter Thoresen
1980 Petter Thoresen
1981 Petter Thoresen
1982 Haakon Ringdal
1983 Petter Thoresen
1984 Petter Thoresen
1985 Øyvind Berntsen
1986 Hans Sperre jr.
1987 Hans Sperre jr.
1988 Hans Sperre jr.
1989 Hans Sperre jr.
1990 Hans Sperre jr.
1991 Hans Sperre jr.
1992 Hans Sperre jr.
1993 Hans Sperre jr.
1994 Hans Sperre jr.
1995 Hans Sperre jr.
1996 Hans Sperre jr.
1997 Hans Sperre jr.
1998 Hans Sperre jr.
1999 Hans Sperre jr.
2000 Jim Ronny Andersen
2001 Jim Ronny Andersen
2002 Hans Sperre jr.
2003 Jim Ronny Andersen
2004 Jim Ronny Andersen
2005 Jim Ronny Andersen
2006 Hans Sperre jr.
2007 Steinar Klausen
2008 Steinar Klausen
2009 Steinar Klausen
2010 Steinar Klausen
2011 Steinar Klausen
2012 Jim Ronny Andersen
2013 Marius Myhre Fartum
2014 Marius Myhre Fartum
2015 Marius Myhre Fartum
2016 Marius Myhre Fartum
2017 Marius Myhre Fartum
2018 Marius Myhre Fartum
2019 Marius Myhre Fartum
2020 Markus Barth

Kvinner single

År Utøver
1939 Gerd Langholen
1940 Gerd Langholen
1941-1946 Ikke arrangert
1947 Aase Hansson
1948 Aase Hansson
1949 Aase Hansson
1950 Aase Hansson
1951 Inge Flognfeldt
1952 Aase Hansson
1953 Randi Holand
1954 Randi Holand
1955 Randi Holand
1956 Randi Holand
1957 Randi Holand
1958 Randi Holand
1959 Ragnhild Holand
1960 Randi Holand
1961 Randi Holand
1962 Randi Holand
1963 Ragnhild Holand
1964 Ragnhild Holand
1965 Ragnhild Holand
1966 Ragnhild Holand
1967 Ragnhild Holand
1968 Randi Gulbrandsen (Holand)
1969 Ragnhild Holand
1970 Elisabeth Eide
1971 Kari Histøl
1972 Elisabeth Sommerfeldt (Eide)
1973 Kari Histøl
1974 Kari Histøl
1975 Kari Histøl
1976 Kari Histøl
1977 Else Thoresen
1978 Else Thoresen
1979 Else Thoresen
1980 Else Thoresen
1981 Else Thoresen
1982 Else Thoresen
1983 Else Thoresen
1984 Sissel Svestad
1985 Ellen Berg
1986 Marianne Wikdal
1987 Marianne Wikdal
1988 Marianne Wikdal
1989 Ellen Berg
1990 Ellen Berg
1991 Tove Hol
1992 Tove Hol
1993 Tove Hol
1994 Camilla Silwer
1995 Camilla Silwer
1996 Camilla Silwer
1997 Sissel Linderoth
1998 Sissel Linderoth
1999 Sissel Linderoth
2000 Helen Abusdal
2001 Helen Abusdal
2002 Monica Halvorsen
2003 Monica Halvorsen
2004 Sara Blengsli Kværnø
2005 Monica Halvorsen
2006 Helene Abusdal
2007 Sara Blengsli Kværnø
2008 Sara Blengsli Kværnø
2009 Sara Blengsli Kværnø
2010 Sara Blengsli Kværnø
2011 Sara Blengsli Kværnø
2012 Sara Blengsli Kværnø
2013 Cathrine Fossmo
2014 Helene Abusdal
2015 Cathrine Fossmo
2016 Vilde Espeseth
2017 Vilde Espeseth
2018 Helene Abusdal
2019 Emilie Sotnes Hamang
2020 Emilie Sotnes Hamang

Menn double

År Utøvere
1939-40 Hjalmar Lystad/Jan Nyquist
1940 Hjalmar Lystad/Jan Nyquist
1941-1946 Ikke arrangert
1947 Per Sofus Nielsen/Ingolf Paller
1948 Ørvar Tollås/Inge Brevik
1949 Ørvar Tollås/Inge Brevik
1950 Per Sofus Nielsen/Ingolf Paller
1951 Per Sofus Nielsen/Ingolf Paller
1952 Reidar Engebretsen/Åge Henriksen
1953 Reidar Engebretsen/Åge Henriksen
1954 Hans Gustav Myhre/Per Corneliussen
1955 Hans Gustav Myhre/Per Corneliussen
1956 Hans Gustav Myhre/Per Corneliussen
1957 Hans Sperre/Svein Goli
1958 Hans Gustav Myhre/Wilhelm Koren
1959 Hans Gustav Myhre/Erik Kjølberg
1960 Hans Sperre/Harald Nettli
1961 Harald Nettli/Per Corneliussen
1962 Harald Nettli/Per Corneliussen
1963 Harald Nettli/Per Corneliussen
1964 Per Corneliussen/Tore Engebretsen
1965 Harald Nettli/Per Corneliussen
1966 Hans Sperre/Harald Nettli
1967 Hans Sperre/Harald Nettli
1968 Hans Sperre/Harald Nettli
1969 Jan Holtnæs/Pål Øian
1970 Harald Nettli/Knut Engebretsen
1971 Jan Holtnæs/Pål Øian
1972 Knut Engebretsen/Pål Øian
1973 Hans Sperre/Harald Nettli
1974 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1975 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1976 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1977 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1978 Knut Engebretsen/Terje Dag Østhassel
1979 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1980 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1981 Petter Thoresen/Haakon Ringdal
1982 Terje Dag Østhassel/Vidar Meum
1983 Tomm Eriksen/Hans Chr. Seeberg
1984 Øyvind Berntsen/Espen Larsen
1985 Øyvind Berntsen/Roar Kaupang
1986 Hans Sperre jr./Jørn Myrestrand
1987 Øyvind Berntsen/Roar Kaupang
1988 Øyvind Berntsen/Thore Næss
1989 Hans Sperre jr./Tor Egil Kristensen
1990 Hans Sperre jr./Erik Lia
1991 Hans Sperre jr./Erik Lia
1992 Hans Sperre jr./Erik Lia
1993 Hans Sperre jr./Erik Lia
1994 Erik Lia/Trond Wåland
1995 Erik Lia/Trond Wåland
1996 Erik Lia/Trond Wåland
1997 Jim Ronny Andersen/ Trond Wåland
1998 Jim Ronny Andersen/ Trond Wåland
1999 Kristian Larsen/Thomas Andersen
2000 Trond Wåland/Erik Lia
2001 Trond Wåland/Erik Lia
2002 Hans Sperre jr./Sverre Bergland
2003 Trond Wåland/Kristian Larsen
2004 Trond Wåland/Jim Ronny Andersen
2005 Jim Ronny Andersen/Lars Gunnar Abusdal
2006 Steinar Klausen/Erik Rundle
2007 Steinar Klausen/Erik Rundle
2008 Steinar Klausen/Erik Rundle
2009 Steinar Klausen/Erik Rundle
2010 Steinar Klausen/Erik Rundle
2011 Steinar Klausen/Erik Rundle
2012 Steinar Klausen/Erik Rundle
2013 Marius Fartum Myhre/Andre Andersen
2014 Steinar Klausen/Erik Rundle
2015 Steinar Klausen/Erik Rundle
2016 Magnus Christensen/Vegard Rikheim
2017 Magnus Christensen/Vegard Rikheim
2018 Magnus Christensen/Fredrik Kristensen
2019 Sturla Flåten Jørgensen/Carl Christian Mork
2020 Fredrik Kristensen/Carl Christian Mork

Kvinner double

År Utøvere
1939-1946 Ikke arrangert
1947 Ellinor Lystad/Bebs David-Andersen
1948 Gerd Rønne/ Bebs David-Andersen
1949 Aase Hansson/Berit Elgaaen
1950 Aase Hansson/Inge Flognfeldt
1951 Olly Taiet/Inge Flognfeldt
1952 Olly Taiet/Inge Flognfeldt
1953 Randi Holand/Tony Preede
1954 Randi Holand/Berit Guren
1955 Randi Holand/Berit Guren
1956 Inge Flognfeldt/Lisser Ytteborg
1957 Randi Holand/Ragnhild Holand
1958 Randi Holand/Ragnhild Holand
1959 Randi Holand/Ragnhild Holand
1960 Randi Holand/Ragnhild Holand
1961 Randi Holand/Ragnhild Holand
1962 Randi Holand/Ragnhild Holand
1963 Randi Holand/Ragnhild Holand
1964 Randi Holand/Ragnhild Holand
1965 Mette Wildhagen/Lisser Ytteborg
1966 Randi Holand/Ragnhild Holand
1967 Elisabeth Eide/Berit Hagtvedt
1968 Randi Gulbrandsen (Holand)/Ragnhild Holand
1969 Elisabeth Eide/Kari Jørgensen
1970 Elisabeth Eide/Kari Jørgensen
1971 Kari Histøl/Wenche Tønnesen
1972 Berit Hagtvedt (Guren)/Kjersti Haakonsen
1973 Kari Histøl/Wenche Tønnesen
1974 Kari Histøl/Wenche Tønnesen
1975 Else Thoresen/Bodil Bugge Aabol
1976 Else Thoresen/Anne Svarstad
1977 Else Thoresen/Anne Svarstad
1978 Else Thoresen/Anne Svarstad
1979 Else Thoresen/Anne Svarstad
1980 Else Thoresen/Anne Svarstad
1981 Else Thoresen/Anne Svarstad
1982 Else Thoresen/Karin Kristiansen
1983 Marianne Wikdal/Kjersti Torp
1984 Kari Johansen/Trine Leikvold
1985 Kari Johansen/Hege Skagun
1986 Marianne Wikdal/Gry Kirsti Solberg
1987 Ellen Berg/Gro Storvik
1988 Marianne Wikdal/Gry Kirsti Solberg
1989 Marianne Wikdal/Gry Kirsti Solberg
1990 Marianne Wikdal/Gry Kirsti Solberg
1991 Camilla Silwer/Sissel Wåland (Svestad)
1992 Camilla Silwer/Sissel Wåland (Svestad)
1993 Gry Kirsti Skjønhaug/ Sissel Linderoth
1994 Tove Hol/Nina Haaland
1995 Camilla Silwer Wright/Sissel Linderoth
1996 Camilla Silwer Wright/Sissel Linderoth
1997 Camilla Silwer Wright/Sissel Linderoth
1998 Gry Kirsti Skjønhaug/Monica Halvorsen
1999 Camilla Silwer/Sissel Linderoth
2000 Helene Abusdal/Anita Elson
2001 Helene Abusdal/Anita Elson
2002 Gry Kirsti Skjønhaug/Sara Blengsli Kværnø
2003 Monica Halvorsen/Sara Blengsli Kværnø
2004 Gry Kirsti Skjønhaug/ Helene Norland
2005 Monica Halvorsen/Helene Abusdal
2006 Gry Kirsti Skjønhaug/ Helene Norland
2007 Gry Kirsti Skjønhaug/ Helene Norland
2008 Monica Halvorsen/Mari Helene Bøe
2009 Cathrine Fossmo/Mari Helene Bøe
2010 Sara Blengsli Kværnø/Monica Halvorsen
2011 Monica Halvorsen/Hanna Blengsli Kværnø
2012 Sara Blengsli Kværnø/Monica Halvorsen
2013 Cathrine Fossmo/Marie Wåland
2014 Helene Abusdal/Sonja Wåland
2015 Anne Klyve/Helene Håkonsen Søgaard
2016 Anne Klyve/Helene Håkonsen Søgaard
2017 Natalie Syvertsen/Solvår Flåten Jørgensen
2018 Natalie Syvertsen/Solvår Flåten Jørgensen
2019 Sofia Louis Macsali/Emilia Petersen Norberg
2020 Sofia Louis Macsali/Emilia Petersen Norberg

Mixed double

År Utøvere
1939 Gerd Langholen/Hjalmar Lystad
1940 Ingrid Bergersen/Hjalmar Lystad
1941-1946 Ikke arrangert
1947 Wenche Hilt/Kåre Sandvik
1948 Gerd Rønne/Hjalmar Lystad
1949 Aase Hansson/Carsten Hansson
1950 Inge Flognfeldt/Reidar Engebretsen
1951 Inge Flognfeldt/Reidar Engebretsen
1952 Inge Flognfeldt/Reidar Engebretsen
1953 Berit Elgaaen/Johan Elgaaen
1954 Berit Elgaaen/Johan Elgaaen
1955 Lisser Ytteborg/Hans Gustav Myhre
1956 Randi Holand/Hans Sperre
1957 Randi Holand/Hans Sperre
1958 Randi Holand/Hans Sperre
1959 Randi Holand/Hans Sperre
1960 Randi Holand/Hans Sperre
1961 Randi Holand/Hans Sperre
1962 Randi Holand/Hans Sperre
1963 Randi Holand/Hans Sperre
1964 Lisser Ytteborg/Jan Holtnæs
1965 Ragnhild Holand/Hans Sperre
1966 Berit Hagtvedt/Harald Nettli
1967 Berit Hagtvedt/Harald Nettli
1968 Ragnhild Holand/Hans Sperre
1969 Elisabeth Eide/Harald Nettli
1970 Inger Mette Bjørvik/Hans Sperre
1971 Elisabeth Sommerfeldt (Eide)/Harald Nettli
1972 Elisabeth Sommerfeldt/Pål Øian
1973 Inger Mette Olsen (Bjørvik)/Petter Thoresen
1974 Elisabeth Sommerfeldt/Harald Nettli
1975 Else Thoresen/Hans Sperre
1976 Else Thoresen/Hans Sperre
1977 Else Thoresen/Hans Sperre
1978 Anne Svarstad/Haakon Ringdal
1979 Anne Svarstad/Haakon Ringdal
1980 Anne Svarstad/Hans Chr. Seeberg
1981 Anne Svarstad/Hans Chr. Seeberg
1982 Else Thoresen/Hans Sperre
1983 Marianne Wikdal/Geir Dahl
1984 Anne Svarstad/Per Rose
1985 Trine Leikvold/Jørn Myrestrand
1986 Marianne Wikdal/Thore Næss
1987 Marianne Wikdal/Thore Næss
1988 Marianne Wikdal/Thore Næss
1989 Marianne Wikdal/Thore Næss
1990 Marianne Wikdal/Thore Næss
1991 Camilla Silwer/Trond Wåland
1992 Camilla Silwer/Trond Wåland
1993 Camilla Silwer/Trond Wåland
1994 Camilla Silwer/Trond Wåland
1995 Camilla Silwer/Trond Wåland
1996 Camilla Silwer/Trond Wåland
1997 Camilla Silwer/Trond Wåland
1998 Sissel Linderoth/Trond Wåland
1999 Camilla Wright (Silwer)/Trond Wåland
2000 Camilla Wright (Silwer)/Trond Wåland
2001 Gry Kirsti Skjønhaug/Sverre Bergland
2002 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2003 Monica Halvorsen/Per Thomas Mørk
2004 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2005 Anita Elson/Trond Wåland
2006 Helene Abusdal/Erik Rundle
2007 Gry Kirsti Skjønhaug/Sverre Bergland
2008 Sara Blengsli Kværnø/Hallstein Oma
2009 Helene Abusdal/Erik Rundle
2010 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2011 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2012 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2013 Helene Abusdal/Erik Rundle
2014 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2015 Sonja Wåland/Erik Rundle
2016 Helene Abusdal/Jim Ronny Andersen
2017 Marie Christensen/Jonas Christensen
2018 Natalie Syvertsen/Magnus Christensen
2019 Amiee Hong/Marius Myhre Fartum
2020 Natalie Syvertsen/Fredrik Kristensen

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg