kunstløp - verdensmestere

VM i kunstløp har blitt arrangert siden 1896, da kun for menn. Kvinner har konkurrert i VM siden 1906, VM i parløp har blitt arrangert siden 1908 og VM i isdans fra 1952.

Verdensmestere

Menn single

År Utøver, land
1896 Gilbert Fuchs, Tyskland
1897 Gustav Hügel, Østerrike
1898 Henning Grenander, Sverige
1899 Gustav Hügel, Østerrike
1900 Gustav Hügel, Østerrike
1901 Ulrich Salchow, Sverige
1902 Ulrich Salchow, Sverige
1903 Ulrich Salchow, Sverige
1904 Ulrich Salchow, Sverige
1905 Ulrich Salchow, Sverige
1906 Gilbert Fuchs, Tyskland
1907 Ulrich Salchow, Sverige
1908 Ulrich Salchow, Sverige
1909 Ulrich Salchow, Sverige
1910 Ulrich Salchow, Sverige
1911 Ulrich Salchow, Sverige
1912 Fritz Kachler, Østerrike
1913 Fritz Kachler, Østerrike
1914 Gösta Sandahl, Sverige
1915–1921 Ikke arrangert
1922 Gillis Grafström, Sverige
1923 Fritz Kachler, Østerrike
1924 Gillis Grafström, Sverige
1925 Willy Böckl, Østerrike
1926 Willy Böckl, Østerrike
1927 Willy Böckl, Østerrike
1928 Willy Böckl, Østerrike
1929 Gillis Grafström, Sverige
1930 Karl Schäfer, Østerrike
1931 Karl Schäfer, Østerrike
1932 Karl Schäfer, Østerrike
1933 Karl Schäfer, Østerrike
1934 Karl Schäfer, Østerrike
1935 Karl Schäfer, Østerrike
1936 Karl Schäfer, Østerrike
1937 Felix Kaspar, Østerrike
1938 Felix Kaspar, Østerrike
1939 Graham Sharp, Storbritannia
1940–1946 Ikke arrangert
1947 Hans Gerschwiler, Sveits
1948 Dick Button, USA
1949 Dick Button, USA
1950 Dick Button, USA
1951 Dick Button, USA
1952 Dick Button, USA
1953 Hayes Alan Jenkins, USA
1954 Hayes Alan Jenkins, USA
1955 Hayes Alan Jenkins, USA
1956 Hayes Alan Jenkins, USA
1957 David Jenkins, USA
1958 David Jenkins, USA
1959 David Jenkins, USA
1960 Alain Giletti, Frankrike
1961 Ikke arrangert
1962 Donald Jackson, Canada
1963 Donald McPherson, Canada
1964 Manfred Schnelldorfer, Vest-Tyskland
1965 Alain Calmat, Frankrike
1966 Emmerich Danzer, Østerrike
1967 Emmerich Danzer, Østerrike
1968 Emmerich Danzer, Østerrike
1969 Tim Wood, USA
1970 Tim Wood, USA
1971 Ondrej Nepela, Tsjekkoslovakia
1972 Ondrej Nepela, Tsjekkoslovakia
1973 Ondrej Nepela, Tsjekkoslovakia
1974 Jan Hoffmann, Øst-Tyskland
1975 Sergej Volkov, Sovjetunionen
1976 John Curry, Storbritannia
1977 Vladimir Kovaljev, Sovjetunionen
1978 Charles Tickner, USA
1979 Vladimir Kovaljev, Sovjetunionen
1980 Jan Hoffmann, Øst-Tyskland
1981 Scott Hamilton, USA
1982 Scott Hamilton, USA
1983 Scott Hamilton, USA
1984 Scott Hamilton, USA
1985 Aleksandr Fadejev, Sovjetunionen
1986 Brian Boitano, USA
1987 Brian Orser, Canada
1988 Brian Boitano, USA
1989 Kurt Browning, Canada
1990 Kurt Browning, Canada
1991 Kurt Browning, Canada
1992 Viktor Petrenko, Sovjetunionen (SUS*)
1993 Kurt Browning, Canada
1994 Elvis Stojko, Canada
1995 Elvis Stojko, Canada
1996 Todd Eldredge, USA
1997 Elvis Stojko, Canada
1998 Aleksej Jagudin, Russland
1999 Aleksej Jagudin, Russland
2000 Aleksej Jagudin, Russland
2001 Jevgenij Pljusjtsjenko, Russland
2002 Aleksej Jagudin, Russland
2003 Jevgenij Pljusjtsjenko, Russland
2004 Jevgenij Pljusjtsjenko, Russland
2005 Stephane Lambiel, Sveits
2006 Stephane Lambiel, Sveits
2007 Brian Joubert, Frankrike
2008 Jeffrey Buttle, Canada
2009 Evan Lysacek, USA
2010 Daisuke Takahashi, Japan
2011 Patrick Chan, Canada
2012 Patrick Chan, Canada
2013 Patrick Chan, Canada
2014 Yuzuru Hanyu, Japan
2015 Javier Fernandez, Spania
2016 Javier Fernandez, Spania
2017 Yuzuru Hanyu, Japan
2018 Nathan Chen, USA
2019 Nathan Chen, USA

Kvinner single

År Utøver, land
1906 Madge Syers, Storbritannia
1907 Madge Syers, Storbritannia
1908 Lily Kronberger, Ungarn
1909 Lily Kronberger, Ungarn
1910 Lily Kronberger, Ungarn
1911 Lily Kronberger, Ungarn
1912 Opika Méray von Horváth, Ungarn
1913 Opika Méray von Horváth, Ungarn
1914 Opika Méray von Horváth, Ungarn
1915–1921 Ikke arrangert
1922 Herma Szabó, Østerrike
1923 Herma Szabó, Østerrike
1924 Herma Szabó, Østerrike
1925 Herma Szabó, Østerrike
1926 Herma Szabó, Østerrike
1927 Sonja Henie, Norge
1928 Sonja Henie, Norge
1929 Sonja Henie, Norge
1930 Sonja Henie, Norge
1931 Sonja Henie, Norge
1932 Sonja Henie, Norge
1933 Sonja Henie, Norge
1934 Sonja Henie, Norge
1935 Sonja Henie, Norge
1936 Sonja Henie, Norge
1937 Cecilia Colledge, Storbritannia
1938 Megan Taylor, Storbritannia
1939 Megan Taylor, Storbritannia
1940–1946 Ikke arrangert
1947 Barbara Ann Scott, Canada
1948 Barbara Ann Scott, Canada
1949 Alena Vrzanová, Tsjekkoslovakia
1950 Alena Vrzanová, Tsjekkoslovakia
1951 Jeannette Altwegg, Storbritannia
1952 Jacqueline du Bief, Frankrike
1953 Tenley Albright, USA
1954 Gundi Busch, Vest-Tyskland
1955 Tenley Albright, USA
1956 Carol Heiss, USA
1957 Carol Heiss, USA
1958 Carol Heiss, USA
1959 Carol Heiss, USA
1960 Carol Heiss, USA
1961 Ikke arrangert
1962 Sjoukje Dijkstra, Nederland
1963 Sjoukje Dijkstra, Nederland
1964 Sjoukje Dijkstra, Nederland
1965 Petra Burka, Canada
1966 Peggy Fleming, USA
1967 Peggy Fleming, USA
1968 Peggy Fleming, USA
1969 Gabriele Seyfert, Øst-Tyskland
1970 Gabriele Seyfert, Øst-Tyskland
1971 Beatrix Schuba, Østerrike
1972 Beatrix Schuba, Østerrike
1973 Karen Magnussen, Canada
1974 Christine Errath, Øst-Tyskland
1975 Dianne de Leeuw, Nederland
1976 Dorothy Hamill, USA
1977 Linda Fratianne, USA
1978 Anett Pötzsch, Øst-Tyskland
1979 Linda Fratianne, USA
1980 Anett Pötzsch, Øst-Tyskland
1981 Denise Biellmann, Sveits
1982 Elaine Zayak, USA
1983 Rosalyn Sumners, USA
1984 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1985 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1986 Debi Thomas, USA
1987 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1988 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1989 Midori Ito, Japan
1990 Jill Trenary, USA
1991 Kristi Yamaguchi, USA
1992 Kristi Yamaguchi, USA
1993 Oksana Bajul, Ukraina
1994 Yuka Sato, Japan
1995 Chen Lu, Kina
1996 Michelle Kwan, USA
1997 Tara Lipinski, USA
1998 Michelle Kwan, USA
1999 Maria Butyrskaja, Russland
2000 Michelle Kwan, USA
2001 Michelle Kwan, USA
2002 Irina Slutskaja, Russland
2003 Michelle Kwan, USA
2004 Shizuka Arakawa, Japan
2005 Irina Slutskaja, Russland
2006 Kimmie Meissner, USA
2007 Miki Ando, Japan
2008 Mao Asada, Japan
2009 Kim Yu-na, Sør-Korea
2010 Mao Asada, Japan
2011 Miki Ando, Japan
2012 Carolina Kostner, Italia
2013 Kim Yu-na, Sør-Korea
2014 Mao Asada, Japan
2015 Jelizaveta Tuktamysjeva, Russland
2016 Jevgenija Medvedeva, Russland
2017 Jevgenija Medvedeva, Russland
2018 Kaetlyn Osmond, Canada
2019 Alina Zagitova, Russland

Parløp

År Utøvere, land
1908 Anna Hübler/Heinrich Burger, Tyskland
1909 Phyllis og James Johnson, Storbritannia
1910 Anna Hübler/Heinrich Burger, Tyskland
1911 Ludowika Eilers/Walter Jakobsson, Tyskland/Finland
1912 Phyllis og James Johnson, Storbritannia
1913 Helene Engelmann/Karl Mejstrik, Østerrike
1914 Ludowika Jakobsson (Eilers) og Walter Jakobsson, Finland
1915–1921 Ikke arrangert
1922 Helene Engelmann/Alfred Berger, Østerrike
1923 Ludowika og Walter Jakobsson, Finland
1924 Helene Engelmann/Alfred Berger, Østerrike
1925 Herma Szabó/Ludwig Wrede, Østerrike
1926 Andrée Joly/Pierre Brunet, Frankrike
1927 Herma Szabó/Ludwig Wrede, Østerrike
1928 Andrée Joly/Pierre Brunet, Frankrike
1929 Lilli Scholz/Otto Kaiser, Østerrike
1930

Andrée Brunet (Joly) /Pierre Brunet, Frankrike

1931 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1932 Andrée og Pierre Brunet, Frankrike
1933 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1934 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1935 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1936 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1937 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1938 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1939 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1940–1946 Ikke arrangert
1947 Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgia
1948 Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgia
1949 Andrea Kékessy/Ede Király, Ungarn
1950 Karol og Michael Kennedy, USA
1951 Ria Baran/Paul Falk, Vest-Tyskland
1952 Ria Baran/Paul Falk, Vest-Tyskland
1953 Jennifer og John Nicks, Storbritannia
1954 Frances Dafoe/Norris Bowden, Canada
1955 Frances Dafoe/Norris Bowden, Canada
1956 Elisabeth Schwarz/Kurt Oppelt, Østerrike
1957 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1958 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1959 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1960 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1961 Ikke arrangert
1962 Maria og Otto Jelinek, Canada
1963 Marika Kilius/Hans-Jürgen Bäumler, Vest-Tyskland
1964 Marika Kilius/Hans-Jürgen Bäumler, Vest-Tyskland
1965 Ljudmila Belousova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1966 Ljudmila Belousova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1967 Ljudmila Belousova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1968 Ljudmila Belousova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1969 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1970 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1971 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1972 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1973 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1974 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1975 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1976 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1977 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1978 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1979 Tai Babilonia/Randy Gardner, USA
1980 Marina Tsjerkasova/Sergej Sjakhraj, Sovjetunionen
1981 Irina Vorobjeva/Igor Lisovskij, Sovjetunionen
1982 Sabine Bäss/Tassilo Thierbach, Øst-Tyskland
1983 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1984 Barbara Underhill/Paul Martini, Canada
1985 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1986 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1987 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1988 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1989 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1990 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1991 Natalja Misjkutjonok/Artur Dmitrijev, Sovjetunionen
1992 Natalja Misjkutjonok/Artur Dmitrijev, Sovjetunionen
1993 Isabelle Brasseur/Lloyd Eisler, Canada
1994 Jevgenija Sjisjkova/Vadim Naumov, Russland
1995 Radka Kovariková/René Novotny, Tsjekkia
1996 Marina Eltsova/Andrej Busjkov, Russland
1997 Mandy Wötzel/Ingo Steuer, Tyskland
1998 Jelena Beresnaja/Anton Sikharulidse, Russland
1999 Jelena Beresnaja/Anton Sikharulidse, Russland
2000 Maria Petrova/Aleksej Tikhonov, Russland
2001 Jamie Salé/David Pelletier, Canada
2002 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina
2003 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina
2004 Tatjana Totmjanina/Maksim Marinin, Russland
2005 Tatjana Totmjanina/Maksim Marinin, Russland
2006 Pang Qing/Tong Jian, Kina
2007 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina
2008 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2009 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2010 Pang Qing/Tong Jian, Kina
2011 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2012 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2013 Tatjana Volosozjar/Maksim Trankov, Russland
2014 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2015 Meagan Duhamel/Eric Radford, Canada
2016 Meagan Duhamel/Eric Radford, Canada
2017 Sui Wenjing/Han Cong, Kina
2018 Aliona Savchenko/Bruno Massot, Tyskland
2019 Sui Wenjing/Han Cong, Kina

Isdans

År Utøvere, land
1952 Jean Westwood/Lawrence Demmy, Storbritannia
1953 Jean Westwood/Lawrence Demmy, Storbritannia
1954 Jean Westwood/Lawrence Demmy, Storbritannia
1955 Jean Westwood/Lawrence Demmy, Storbritannia
1956 Pamela Weight/Paul Thomas, Storbritannia
1957 June Markham/Courtney Jones, Storbritannia
1958 June Markham/Courtney Jones, Storbritannia
1959 Doreen Denny/Courtney Jones, Storbritannia
1960 Doreen Denny/Courtney Jones, Storbritannia
1961 Ikke arrangert
1962 Eva Romanová/Pavel Roman, Tsjekkoslovakia
1963 Eva Romanová/Pavel Roman, Tsjekkoslovakia
1964 Eva Romanová/Pavel Roman, Tsjekkoslovakia
1965 Eva Romanová/Pavel Roman, Tsjekkoslovakia
1966 Diana Towler/Bernard Ford, Storbritannia
1967 Diana Towler/Bernard Ford, Storbritannia
1968 Diana Towler/Bernard Ford, Storbritannia
1969 Diana Towler/Bernard Ford, Storbritannia
1970 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1971 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1972 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1973 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1974 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1975 Irina Moisejeva/Andrej Minenkov, Sovjetunionen
1976 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1977 Irina Moisejeva/Andrej Minenkov, Sovjetunionen
1978 Natalja Linitsjuk/Gennadij Karponosov, Sovjetunionen
1979 Natalja Linitsjuk/Gennadij Karponosov, Sovjetunionen
1980 Krisztina Regöczy/András Sallay, Ungarn
1981 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1982 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1983 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1984 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1985 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1986 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1987 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1988 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1989 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen
1990 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen
1991 Isabelle og Paul Duchesnay, Frankrike
1992 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen (SUS*)
1993 Maja Usova/Aleksandr Sjulin, Russland
1994 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1995 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1996 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1997 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1998 Anjelika Krylova/Oleg Ovsiannikov, Russland
1999 Anjelika Krylova/Oleg Ovsiannikov, Russland
2000 Marina Anissina/Gwendal Peizerat, Frankrike
2001 Barbara Fusar Poli/Maurizio Margaglio, Italia
2002 Irina Lobatsjeva/Ilja Averbukh, Russland
2003 Shae-Lynn Bourne/Victor Kraatz, Canada
2004 Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Russland
2005 Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Russland
2006 Albena Denkova/Maksim Staviskij, Bulgaria
2007 Albena Denkova/Maksim Staviskij, Bulgaria
2008 Isabelle Delobel/Olivier Schoenfelder, Frankrike
2009 Oksana Domnina/Maksim Sjabalin, Russland
2010 Tessa Virtue/Scott Moir, Canada
2011 Meryl Davis/Charlie White, USA
2012 Tessa Virtue/Scott Moir, Canada
2013 Meryl Davis/Charlie White, USA
2014 Anna Cappellini/Luca Lanotte, Italia
2015 Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Frankrike
2016 Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Frankrike
2017 Tessa Virtue/Scott Moir, Canada
2018 Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Frankrike
2019 Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Frankrike

* SUS = Samveldet av uavhengige stater

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg