kunstløp - Olympiske mestere

Olympiske mestere

SUS = Samveldet av uavhengige stater

Menn single

1908 Ulrich Salchow, Sverige
1920 Gillis Grafström, Sverige
1924 Gillis Grafström, Sverige
1928 Gillis Grafström, Sverige
1932 Karl Schäfer, Østerrike
1936 Karl Schäfer, Østerrike
1948 Dick Button, USA
1952 Dick Button, USA
1956 Hayes Alan Jenkins, USA
1960 David Jenkins, USA
1964 Manfred Schnelldorfer, Vest-Tyskland
1968 Wolfgang Schwarz, Østerrike
1972 Ondrej Nepela, Tsjekkoslovakia
1976 John Curry, Storbritannia
1980 Robin Cousins, Storbritannia
1984 Scott Hamilton, USA
1988 Brian Boitano, USA
1992 Viktor Petrenko, Sovjetunionen (SUS)
1994 Aleksej Urmanov, Russland
1998 Ilia Kulik, Russland
2002 Aleksej Jagudin, Russland
2006 Jevgenij Plusjenko, Russland
2010 Evan Lysacek, USA

Kvinner single

1908 Madge Syers, Storbritannia
1920 Magda Julin-Mauroy, Sverige
1924 Herma Plank–Szabó, Østerrike
1928 Sonja Henie
1932 Sonja Henie
1936 Sonja Henie
1948 Barbara Ann Scott, Canada
1952 Jeannette Altwegg, Storbritannia
1956 Tenley Albright, USA
1960 Carol Heiss, USA
1964 Sjoukje Dijkstra, Nederland
1968 Peggy Fleming, USA
1972 Beatrix Schuba, Østerrike
1976 Dorothy Hamill, USA
1980 Anett Pötzsch, Øst-Tyskland
1984 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1988 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1992 Kristi Yamaguchi, USA
1994 Oksana Bajul, Ukraina
1998 Tara Lipinski, USA
2002 Sarah Hughes, USA
2006 Shizuka Arakawa, Japan
2010 Kim Yu-na, Sør-Korea

Parløp

1908 Anna Hübler/Heinrich Burger, Tyskland
1920 Ludowika og Walter Jakobsson, Finland
1924 Helene Engelmann/Alfred Berger, Østerrike
1928 Andrée Joly/Pierre Brunet, Frankrike
1932 Andrée og Pierre Brunet, Frankrike
1936 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1948 Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgia
1952 Ria og Paul Falk, Vest-Tyskland
1956 Elisabeth Schwarz/Kurt Oppelt, Østerrike
1960 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1964 Ljudmila Belusova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1968 Ljudmila Belusova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1972 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1976 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1980 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1984 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1988 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1992 Natalja Misjkutjonok/Artur Dmitrijev, Sovjetunionen (SUS)
1994 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Russland
1998 Oksana Kasakova/ Artur Dmitrijev, Russland
2002 Jelena Beresjnaja/Anton Sikharulidze, Russland
2006 Tatjana Totmjanina/Maksim Marinin, Russland
2010 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina

Isdans

1976 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1980 Natalja Linitsjuk/Gennadij Karponosov, Sovjetunionen
1984 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1988 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1992 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen (SUS)
1994 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1998 Pasja (Oksana) Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
2002 Marina Anissina/Gwendal Peizerat, Frankrike
2006 Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Russland
2010 Tessa Virtue/Scott Moir, Canada

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg