skøyter - verdenscupvinnere hurtigløp enkeltdistanser

Artikkelstart

Oversikt over vinnere av verdenscupen på skøyter, hurtigløp. I verdenscupen på skøyter kåres det for tiden vinnere i fem individuelle øvelser og to lagøvelser. De fem individuelle titlene er 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000/5000 m for kvinner, 5000/10000 m for menn og fellesstart. Lagøvelsene er lagtempo og lagsprint. Fra 2004-2009 ble det også arrangert en egen cup på 100 m

Verdenscupen på skøyter har blitt arrangert hver vinter siden 1985-1986. Cupen har ikke like stor status som mesterskapene, men er viktig som kvalifisering til VM enkeltdistanser.

Seks norske utøvere har vunnet minst en individuell verdenscup sammenlagt:Ådne Søndrål (4), Johan Olav Koss (4), Håvard Bøkko (3), Geir Karlstad (2), Øystein Grødum (1) og Håvard Holmefjord Lorentzen (1).

Mestvinnende utøvere kvinner enkeltkonkurranser:

  1. Gunda Niemann, Tyskland, 98 seirer
  2. Bonnie Blair, USA, 69 seirer
  3. Jenny Wolf, Tyskland, 61 seirer
  4. Anni Friesinger, Tyskland, 56 seirer
  5. Martina Sablikova, Tsjekkia, 51 seirer

Mestvinnende utøvere menn enkeltkonkurranser:

  1. Jeremy Wotherspoon, Canada, 67 seirer
  2. Shani Davis, USA, 58 seirer
  3. Uwe-Jens Mey, Tyskland, 48 seirer
  4. Dan Jansen, USA, 46 seirer
  5. Sven Kramer, Nederland, 42 seirer.

Ådne Søndrål har flest enkeltseirer av norske utøvere med sine 30 triumfer.

Alle sammenlagtvinnere

Menn 100 m

År Utøver, land
2004 Yu Fengtong, Kina
2005 Yu Fengtong, Kina
2006 Maciej Ustynowicz, Polen
2007 Yuya Oikawa, Japan
2008 Lee Kang-seok, Sør-Korea
2009 Yuya Oikawa, Japan

Menn 500 m

År Utøver, land
1986 Dan Jansen, USA
1987 Nick Thometz, USA
1988 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1989 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1990 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1991 Uwe-Jens Mey, Tyskland
1992 Dan Jansen, USA
1993 Dan Jansen, USA
1994 Dan Jansen, USA
1995 Hiroyasu Shimizu, Japan
1996 Manabu Horii, Japan
1997 Hiroyasu Shimizu, Japan
1998 Jeremy Wotherspoon, Canada
1999 Jeremy Wotherspoon, Canada
2000 Jeremy Wotherspoon, Canada
2001 Hiroyasu Shimizu, Japan
2002 Jeremy Wotherspoon, Canada
2003 Jeremy Wotherspoon, Canada
2004 Jeremy Wotherspoon, Canada
2005 Jeremy Wotherspoon, Canada
2006 Lee Kang-seok, Sør-Korea
2007 Tucker Fredricks, USA
2008 Jeremy Wotherspoon, Canada
2009 Yu Fengtong, Kina
2010 Tucker Fredricks, USA
2011 Lee Kang-seok, Sør-Korea
2012 Mo Tae-bum, Sør-Korea
2013 Jan Smeekens, Nederland
2014 Ronald Mulder, Nederland
2015 Pavel Kulizjnikov, Russland
2016 Pavel Kulizjnikov, Russland
2017 Dai Dai Ntab, Nederland
2018 Håvard Holmefjord Lorentzen, Norge
2019 Pavel Kulizjnikov, Russland
2020 Tatsuya Shinhama, Japan
2021 Dai Dai Ntab, Nederland

Menn 1000 m

År Utøver, land
1986 Dan Jansen, USA
1987 Nick Thometz, USA
1988 Dan Jansen, USA
1989 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1990 Uwe-Jens Mey, Øst-Tyskland
1991 Igor Zjelezovskij, Sovjetunionen
1992 Igor Zjelezovskij, CIS
1993 Igor Zjelezovskij, Hviterussland
1994 Dan Jansen, USA
1995 Yukinori Miyabe, Japan
1996 Ådne Søndrål, Norge
1997 Manabu Horii, Japan
1998 Jeremy Wotherspoon, Canada
1999 Jeremy Wotherspoon, Canada
2000 Jeremy Wotherspoon, Canada
2001 Jeremy Wotherspoon, Canada
2002 Jeremy Wotherspoon, Canada
2003 Erben Wennemars, Nederland
2004 Erben Wennemars, Nederland
2005 Erben Wennemars, Nederland
2006 Shani Davis, USA
2007 Erben Wennemars, Nederland
2008 Shani Davis, USA
2009 Shani Davis, USA
2010 Shani Davis, USA
2011 Stefan Groothuis, Nederland
2012 Shani Davis, USA
2013 Kjeld Nuis, Nederland
2014 Shani Davis, USA
2015 Pavel Kulizjnikov, Russland
2016 Kjeld Nuis, Nederland
2017 Kjeld Nuis, Nederland
2018 Kjeld Nuis, Nederland
2019 Kjeld Nuis, Nederland
2020 Thomas Krol, Nederland
2021 Kai Verbij, Nederland

Menn 1500 m

År Utøver, land
1986 Michael Hadschieff, Østerrike
1987 Hans Magnusson, Sverige
1988 André Hoffmann, Øst-Tyskland
1989 Eric Flaim, USA og Michael Hadschieff, Østerrike
1990 Johann Olav Koss, Norge
1991 Johann Olav Koss, Norge
1992 Falko Zandstra, Nederland
1993 Rintje Ritsma, Nederland
1994 Falko Zandstra, Nederland
1995 Neal Marshall, Canada
1996 Hiroyuki Noake, Japan
1997 Rintje Ritsma, Nederland
1998 Ids Postma, Nederland
1999 Ådne Søndrål, Norge
2000 Ådne Søndrål, Norge
2001 Aleksandr Kibalko, Russland
2002 Ådne Søndrål, Norge
2003 Jevgenij Lalenkov, Russland
2004 Mark Tuitert, Nederland
2005 Mark Tuitert, Nederland
2006 Chad Hedrick, USA
2007 Erben Wennemars, Nederland
2008 Shani Davis, USA
2009 Shani Davis, USA
2010 Shani Davis, USA
2011 Shani Davis, USA
2012 Håvard Bøkko, Norge
2013 Zbigniew Bródka, Polen
2014 Koen Verweij, Nederland
2015 Denny Morrison, Canada
2016 Denis Juskov, Russland
2017 Kjeld Nuis, Nederland
2018 Denis Juskov, Russland
2019 Denis Juskov, Russland
2020 Kjeld Nuis, Nederland
2021 Thomas Krol, Nederland

Menn 5000/10 000 m

År Utøver, land
1986 Dave Silk, USA
1987 Geir Karlstad, Norge
1988 Tomas Gustafson, Sverige
1989 Gerard Kemkers, Nederland
1990 Bart Veldkamp, Nederland
1991 Johann Olav Koss, Norge
1992 Geir Karlstad, Norge
1993 Bart Veldkamp, Nederland
1994 Johann Olav Koss, Norge
1995 Rintje Ritsma, Nederland
1996 Rintje Ritsma, Nederland
1997 Rintje Ritsma, Nederland
1998 Gianni Romme, Nederland
1999 Bart Veldkamp, Belgia
2000 Gianni Romme, Nederland
2001 Gianni Romme, Nederland
2002 Gianni Romme, Nederland
2003 Carl Verheijen, Nederland
2004 Bob de Jong, Nederland
2005 Øystein Grødum, Norge
2006 Chad Hedrick, USA
2007 Sven Kramer, Nederland
2008 Håvard Bøkko, Norge
2009 Sven Kramer, Nederland
2010 Håvard Bøkko, Norge
2011 Bob de Jong, Nederland
2012 Bob de Jong, Nederland
2013 Jorrit Bergsma, Nederland
2014 Jorrit Bergsma, Nederland
2015 Jorrit Bergsma, Nederland
2016 Sven Kramer, Nederland
2017 Jorrit Bergsma, Nederland
2018 Ted-Jan Bloemen, Canada
2019 Aleksandr Rumjantsev, Russland
2020 Patrick Roest, Nederland
2021 Patrick Roest, Nederland

Menn fellesstart

År Utøver, land
2012 Alexis Contin, Frankrike
2013 Arjan Stroetinga, Nederland
2014 Bob de Vries, Nederland
2015 Lee Seung-hoon, Sør-Korea
2016 Arjan Stroetinga, Nederland
2017 Lee Seung-hoon, Sør-Korea
2018 Bart Swings, Belgia
2019 Um Cheon-ho, Sør-Korea
2020 Bart Swings, Belgia
2021 Bart Swings. Belgia

Menn lagtempo

År Land
2005 Italia
2006 Canada
2007 Nederland
2008 Nederland
2009 Canada
2010 Norge
2011 Norge
2012 Nederland
2013 Nederland
2014 Nederland
2015 Sør-Korea
2016 Nederland
2017 Nederland
2018 Norge
2019 Norge
2020 Russland
2021 Norge

Menn lagsprint

År Land
2016 Nederland
2017 Canada
2018 Norge
2019 Nederland
2020 Nederland
2021 Ikke arrangert

Kvinner 100 m

År Utøver, land
2004 Shihomi Shinya, Japan
2005 Sayuri Osuga, Japan
2006 Jenny Wolf, Tyskland
2007 Jenny Wolf, Tyskland
2008 Jenny Wolf, Tyskland
2009 Jenny Wolf, Tyskland

Kvinner 500 m

År Utøver, land
1986 Christa Rothenburger, Øst-Tyskland
1987 Bonnie Blair, USA
1988 Christa Luding (Rothenburger), Øst-Tyskland
1989 Christa Luding (Rothenburger), Øst-Tyskland
1990 Angela Hauck, Øst-Tyskland, og Bonnie Blair, USA
1991 Kyoko Shimazaki, Japan
1992 Bonnie Blair, USA
1993 Ye Qiaobo, Kina
1994 Bonnie Blair, USA
1995 Bonnie Blair, USA
1996 Svetlana Sjurova, Russland
1997 Ruihong Xue, Kina
1998 Catriona LeMay-Doan, Canada
1999 Catriona LeMay-Doan, Canada
2000 Monique Garbrecht, Tyskland
2001 Catriona LeMay-Doan, Canada
2002 Catriona LeMay-Doan, Canada
2003 Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland
2004 Wang Manli, Kina
2005 Wang Manli, Kina
2006 Jenny Wolf, Tyskland
2007 Jenny Wolf, Tyskland
2008 Jenny Wolf, Tyskland
2009 Jenny Wolf, Tyskland
2010 Jenny Wolf, Tyskland
2011 Jenny Wolf, Tyskland
2012 Yu Jing, Kina
2013 Lee Sang-hwa, Sør-Korea
2014 Olga Fatkulina, Russland
2015 Nao Kodaira, Japan
2016 Heather Richardson, USA
2017 Nao Kodaira, Japan
2018 Vanessa Herzog, Østerrike
2019 Vanessa Herzog, Østerrike
2020 Nao Kodaira, Japan
2021 Femke Kok, Nederland

Kvinner 1000 m

År Utøver, land
1986 Karin Kania, Øst-Tyskland
1987 Bonnie Blair, USA
1988 Christa Rothenburger, Øst-Tyskland
1989 Angela Hauck, Øst-Tyskland
1990 Angela Hauck, Øst-Tyskland
1991 Monique Garbrecht, Tyskland
1992 Bonnie Blair, USA
1993 Bonnie Blair, USA
1994 Bonnie Blair, USA
1995 Bonnie Blair, USA
1996 Christine Witty, USA
1997 Franziska Schenk, Tyskland
1998 Catriona LeMay-Doan, Canada
1999 Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland
2000 Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland
2001 Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland
2002 Sabine Völker, Tyskland
2003 Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland
2004 Jennifer Rodriguez, USA
2005 Chiara Simionato, Italia
2006 Anni Friesinger, Tyskland
2007 Chiara Simionato, Italia
2008 Anni Friesinger, Tyskland
2009 Christine Nesbitt, Canada
2010 Christine Nesbitt, Canada
2011 Heather Richardson, USA
2012 Christine Nesbitt, Canada
2013 Heather Richardson, USA
2014 Heather Richardson, USA
2015 Brittany Bowe, USA
2016 Brittany Bowe, USA
2017 Heather Bergsma, Nederland
2018 Jekaterina Sjikhova, Russland
2019 Brittany Bowe, USA
2020 Brittany Bowe, USA
2021 Brittany Bowe, USA

Kvinner 1500 m

År Utøver, land
1986 Annette Carlén, Sverige
1987 Yvonne van Gennip, Nederland
1988 Bonnie Blair, USA
1989 Constanze Moser, Øst-Tyskland
1990 Jacqueline Börner, Øst-Tyskland
1991 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1992 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1993 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1994 Emese Hunyady, Østerrike
1995 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
1996 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
1997 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
1998 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
1999 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2000 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2001 Anni Friesinger, Tyskland
2002 Anni Friesinger, Tyskland
2003 Cindy Klassen, Canada
2004 Anni Friesinger, Tyskland
2005 Cindy Klassen, Canada
2006 Anni Friesinger, Tyskland
2007 Ireen Wüst, Nederland
2008 Kristina Groves, Canada
2009 Kristina Groves, Canada
2010 Kristina Groves, Canada
2011 Christine Nesbitt, Canada
2012 Christine Nesbitt, Canada
2013 Marrit Leenstra, Nederland
2014 Ireen Wüst, Nederland
2015 Marrit Leenstra, Nederland
2016 Brittany Bowe, USA
2017 Heather Bergsma, USA
2018 Miho Takagi, Japan
2019 Brittany Bowe, USA
2020 Ireen Wüst, Nederland
2021 Brittany Bowe, USA

Kvinner 3000/5000 m

År Utøver, land
1986 Andrea Ehrig, Øst-Tyskland
1987 Yvonne van Gennip, Nederland
1988 Gabi Zange, Øst-Tyskland
1989 Heike Schalling, Øst-Tyskland
1990 Gunda Kleemann, Øst-Tyskland
1991 Heike Warnicke-Schalling, Tyskland
1992 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1993 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1994 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1995 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1996 Gunda Niemann (Kleemann), Tyskland
1997 Tonny de Jong, Nederland
1998 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
1999 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2000 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2001 Gunda Niemann-Stirnemann, Tyskland
2002 Anni Friesinger, Tyskland
2003 Claudia Pechstein, Tyskland
2004 Claudia Pechstein, Tyskland
2005 Claudia Pechstein, Tyskland
2006 Cindy Klassen, Canada
2007 Martina Sábliková, Tsjekkia
2008 Martina Sábliková, Tsjekkia
2009 Martina Sábliková, Tsjekkia
2010 Martina Sábliková, Tsjekkia
2011 Martina Sábliková, Tsjekkia
2012 Martina Sábliková, Tsjekkia
2013 Martina Sábliková, Tsjekkia
2014 Martina Sábliková, Tsjekkia
2015 Martina Sábliková, Tsjekkia
2016 Martina Sábliková, Tsjekkia
2017 Martina Sábliková, Tsjekkia
2018 Antoinette de Jong, Nederland
2019 Martina Sábliková, Tsjekkia
2020 Martina Sábliková, Tsjekkia
2021 Irene Schouten, Nederland

Kvinner fellesstart

År Utøver, land
2012 Mariska Huisman, Nederland
2013 Kim Bo-reum, Sør-Korea
2014 Francesca Lollobrigida, Italia
2015 Ivanie Blondin, Canada
2016 Irene Schouten, Nederland
2017 Kim Bo-reum, Sør-Korea
2018 Francesca Lollobrigida, Italia
2019 Kim Bo-reum, Sør-Korea
2020 Ivanie Blondin, Canada
2021 Irene Schouten, Nederland

Kvinner lagtempo

År Land
2005 Japan
2006 Tyskland
2007 Nederland
2008 Canada
2009 Tsjekkia
2010 Canada
2011 Nederland
2012 Canada
2013 Nederland
2014 Nederland
2015 Nederland
2016 Japan
2017 Japan
2018 Japan
2019 Japan
2020 Canada
2021 Canada

Kvinner lagsprint

År Land
2016 Kina
2017 Japan
2018 Russland
2019 Russland
2020 Nederland
2021 Ikke arrangert

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg