orientering - norgesmestere

Norgesmesterskapet i orientering ble først arrangert for menn i 1937 og for kvinner i 1948. Idretten orientering ble organisert som en egen underkomité i friidrettsforbundet fra 1935 fram til Norges orienteringsforbund ble stiftet 1. oktober 1945.

NM-øvelser

Følgende øvelser er offisielle NM-øvelser:

  • Langdistanse (het «klassisk distanse» fram til 2003), løpstid 90–100 minutter for menn og 70–80 minutter for kvinner. Individuell øvelse på programmet siden 1937 (menn) og 1948 (kvinner).
  • Mellomdistanse (het «kortdistanse» fram til 2003), løpstid 25–35 minutter. Individuell øvelse på programmet siden 1990.
  • Sprint, løpstid 12–15 minutter. Individuell øvelse på programmet siden 2000. Arrangeres fortrinnsvis i urbane områder.
  • Knockoutsprint, løpstid 10–12 min. Individuell øvelse med fellesstart og heat, på programmet siden 2019. Arrangeres fortrinnsvis i urbane områder.
  • Ultralangdistanse (het «langdistanse» fram til 2003), løpstid 140–160 minutter for menn og 110–130 minutter for kvinner. På programmet siden 1967 for menn og 1973 for kvinner. Arrangeres etter 2020 kun hvert annet år.
  • Nattorientering, løpstid 70–75 minutter for menn og 55–60 minutter for kvinner. På programmet siden 1979. Arrangeres etter 2019 kun hvert annet år.
  • Stafett, nå tre etapper, også vært fire etapper. På programmet siden 1946 (menn) og 1963 (kvinner).
  • Sprintstafett, mixed stafett med fire etapper. To kvinner og to menn på hvert lag. På programmet siden 2014. Arrangeres fortrinnsvis i urbane områder.

Norgesmestere

Langdistanse

Olav Lundanes har flest NM-gull på langdistanse med sine åtte.
Av .
Lisens: CC BY SA 3.0

Langdistanse ble til og med 2003 benevnt «klassisk distanse».

Menn

År Utøver
1937 Hans Gedde
1938 Nils Sørensen
1939 Arne Harsheim
1940 Per Kvernberg
1941–1944 Ikke arrangert
1945 Arne Kirkeby
1946 John Moum
1947 John Moum
1948 Jon Fossum
1949 Ole Skramstad
1950 Ole H. Fossum
1951 Kjell Staxrud
1952 Jon Fossum
1953 Knut Berglia
1954 Magne Lystad
1955 Magne Lystad
1956 Magne Lystad
1957 Magne Lystad
1958 Sten Sander
1959 Magne Lystad
1960 Magne Lystad
1961 Per Kristiansen
1962 Magne Lystad
1963 Peer H. Staff
1964 Stig Berge
1965 Ola Skarholt
1966 Åge Hadler
1967 Åge Hadler
1968 Tore Kristiansen
1969 Atle Jacobsen
1970 Åge Hadler
1971 Åge Hadler
1972 Geir Høsteland
1973 Åge Hadler
1974 Eystein Weltzien
1975 Egil Johansen
1976 Egil Johansen
1977 Egil Johansen
1978 Egil Johansen
1979 Egil Johansen
1980 Øyvin Thon
1981 Morten Berglia
1982 Egil Iversen
1983 Morten Berglia
1984 Tore Sagvolden
1985 Tore Sagvolden
1986 Rolf Vestre
1987 Tore Sagvolden
1988 Rolf Vestre
1989 Atle Dengerud
1990 Håvard Tveite
1991 Petter Thoresen
1992 Bjørnar Valstad
1993 Petter Thoresen
1994 Petter Thoresen
1995 Håvard Tveite
1996 Petter Thoresen
1997 Bjørnar Valstad
1998 Bjørnar Valstad
1999 Tore Sandvik
2000 Bjørnar Valstad
2001 Håvard Tveite
2002 Bjørnar Valstad
2003 Holger Hott Johansen
2004 Hans Gunnar Omdal
2005 Tore Sandvik
2006 Holger Hott Johansen
2007 Anders Nordberg
2008 Audun Hultgreen Weltzien
2009 Olav Lundanes
2010 Olav Lundanes
2011 Olav Lundanes
2012 Carl Waaler Kaas
2013 Magne Dæhli
2014 Carl Godager Kaas
2015 Olav Lundanes
2016 Olav Lundanes
2017 Olav Lundanes
2018 Olav Lundanes
2019 Olav Lundanes
2020 Audun Heimdal

Kvinner

År Utøver
1948 Solveig Iversen
1949 Randi Wang
1950 Bjørg Westerlund
1951 Randi Wang
1952 Randi Wang
1953 Randi Wang
1954 Randi Wang
1955 Margrethe Olafsen
1956 Bjørg Ingvoll
1957 Tullik Valstad
1958 Margrethe Rosenlund (Olafsen)
1959 Marit Økern
1960 Marit Økern
1961 Marit Økern
1962 Marit Økern
1963 Marit Økern
1964 Bjørg Knudsen
1965 Marit Økern Jensen
1966 Astrid Hansen
1967 Ingrid Thoresen
1968 Ingrid Hadler (Thoresen)
1969 Ingrid Hadler (Thoresen)
1970 Ingrid Hadler (Thoresen)
1971 Ingrid Hadler (Thoresen)
1972 Else Beitnes
1973 Torid Kvaal
1974 Linda Verde
1975 Linda Verde
1976 Kjellrun Sporild
1977 Wenche Jacobsen
1978 Tine Fjogstad
1979 Anne Berit Eid
1980 Anne Berit Eid
1981 Linda Verde
1982 Anne Edith Corneliussen
1983 Brit Volden
1984 Ragnhild Bratberg
1985 Brit Volden
1986 Ragnhild Bratberg
1987 Ragnhild Bratberg
1988 Ragnhild Bratberg
1989 Jorunn Teigen
1990 Ragnhild Bente Andersen
1991 Anne Line Nydal
1992 Torunn Fossli
1993 Torunn Fossli
1994 Hanne Staff
1995 Hanne Sandstad
1996 Hanne Sandstad
1997 Hanne Sandstad
1998 Hanne Staff
1999 Hanne Staff
2000 Hanne Staff
2001 Hanne Staff
2002 Hanne Staff
2003 Elisabeth Ingvaldsen
2004 Hanne Staff
2005 Marianne Andersen
2006 Anne Margrethe Hausken
2007 Marianne Andersen
2008 Marianne Andersen
2009 Marianne Andersen
2010 Heidi Østlid Bagstevold
2011 Mari Fasting
2012 Hanne Sandstad
2013 Mari Fasting
2014 Gøril Rønning Sund
2015 Mari Fasting
2016 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2017 Marianne Andersen
2018 Marianne Andersen
2019 Andrine Benjaminsen
2020 Andrine Benjaminsen

Mellomdistanse

Mellomdistanse ble til og med 2003 benevnt «kortdistanse».

Menn

År Utøver
1990 Håvard Tveite
1991 Håvard Tveite
1992 Petter Thoresen
1993 Rolf Vestre
1994 Per Olaussen
1995 Bjørnar Valstad
1996 Tore Sandvik
1997 Kjetil Bjørlo
1998 Bernt Bjørnsgaard
1999 Jon Tvedt
2000 Bjørnar Valstad
2001 Bernt Bjørnsgaard
2002 Emil Wingstedt, Sverige
2003 Jarkko Huovila, Finland
2004 Holger Hott Johansen
2005 Jarkko Huovila, Finland
2006 Hans Gunnar Omdal
2007 Mikkel Lund, Danmark
2008 Audun Hultgreen Weltzien
2009 Anders Skarholt
2010 Olav Lundanes
2011 Lars Skjeset
2012 Hans Gunnar Omdal
2013 Olav Lundanes
2014 Anders Nordberg
2015 Bjørn Ekeberg
2016 Carl Godager Kaas
2017 Olav Lundanes
2018 Paul Sirum
2019 Eirik Langedal Breivik
2020 Håvard Sandstad Eidsmo

Kvinner

År Utøver
1990 Ragnhild Bente Andersen
1991 Ragnhild Bratberg
1992 Hanne Staff
1993 Ragnhild Bente Andersen
1994 Ann-Kristin Høgseth
1995 Ragnhild Bente Andersen
1996 Hanne Staff
1997 Hanne Staff
1998 Hanne Staff
1999 Hanne Staff
2000 Hanne Staff
2001 Hanne Staff
2002 Hanne Staff
2003 Birgitte Husebye
2004 Marianne Andersen
2005 Marianne Andersen
2006 Marianne Andersen
2007 Anne Margrethe Hausken
2008 Marianne Andersen
2009 Marianne Andersen
2010 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2011 Mari Fasting
2012 Mari Fasting
2013 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2014 Gøril Rønning Sund
2015 Mari Fasting
2016 Marianne Andersen
2017 Marianne Andersen
2018 Marianne Andersen
2019 Andrine Benjaminsen
2020 Marianne Andersen

Sprint

Menn

År Utøver
2000 Håvard Tveite
2001 Odin Tellesbø
2002 Tore Sandvik
2003 Emil Wingstedt, Sverige
2004 Holger Hott Johansen
2005 Holger Hott Johansen
2006 Øystein Kvaal Østerbø
2007 Audun Hultgreen Weltzien
2008 Lars Skjeset
2009 Øystein Kvaal Østerbø
2010 Øystein Kvaal Østerbø
2011 Øystein Kvaal Østerbø
2012 Olav Lundanes
2013 Emil Wingstedt, Sverige
2014 Nicholas Oskarsson
2015 Emil Wingstedt, Sverige
2016 Trond Einar Moen Pedersli
2017 Øystein Kvaal Østerbø
2018 Øystein Kvaal Østerbø
2019 Gaute Hallan Steiwer
2020 Henry McNulty

Kvinner

År Utøver
2000 Frauke Schmitt Gran, Tyskland
2001 Hanne Staff
2002 Hanne Staff
2003 Hanne Staff
2004 Hanne Staff
2005 Anne Margrethe Hausken
2006 Birte Riddervold
2007 Marianne Andersen
2008 Anne Margrethe Hausken
2009 Marianne Andersen
2010 Betty Ann Bjerkreim Nilsen
2011 Elise Egseth
2012 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2013 Heidi Østlid Bagstevold
2014 Gøril Rønning Sund
2015 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2016 Marianne Andersen
2017 Silje Ekroll Jahren
2018 Sigrid Alexandersen
2019 Ingeborg Eide
2020 Andrine Benjaminsen

Knockoutsprint

Menn

År Utøver
2019 Trond Einar Moen Pedersli
2020 Håkon Jarvis Westergård

Kvinner

År Utøver
2019 Victoria Hæstad Bjørnstad
2020 Andrine Benjaminsen

Ultralangdistanse

Ultralangdistanse ble til og med 2003 benevnt «langdistanse».

Menn

År Utøver
1967 Stig Berge
1968 Åge Hadler
1969 Åge Hadler
1970 Stig Berge
1971 Stig Berge
1972 Eystein Weltzien
1973 Åge Hadler
1974 Eystein Weltzien
1975 Eystein Weltzien
1976 Øystein Halvorsen
1977 Øystein Halvorsen
1978 Egil Johansen
1979 Harald Thon
1980 Harald Thon
1981 Øyvin Thon
1982 Nils Eddie Hæstad
1983 Øyvin Thon
1984 Stein Martinsen
1985 Håvard Tveite
1986 Øyvin Thon
1987 Tore Sagvolden
1988 Håvard Tveite
1989 Håvard Tveite
1990 Håvard Tveite
1991 Jon Tvedt
1992 Jon Tvedt
1993 Jon Tvedt
1994 Jon Tvedt
1995 Jon Tvedt
1996 Håvard Tveite
1997 Petter Thoresen
1998 Carl Henrik Bjørseth
1999 Kjetil Bjørlo
2000 Håvard Tveite
2001 Gjermund Hanssen
2002 Håvard Tveite
2003 Bjørnar Valstad
2004 Bjørnar Valstad
2005 Jarkko Huovila, Finland
2006 Hans Gunnar Omdal
2007 Audun Hultgreen Weltzien
2008 Hans Trøan
2009 Anders Nordberg
2010 Olav Lundanes
2011 Anders Nordberg
2012 Olav Lundanes
2013 Jo Forseth Indgaard
2014 Hans Gunnar Omdal
2015 Olav Lundanes
2016 Olav Lundanes
2017 Ivar Lundanes
2018 Olav Lundanes
2019 Olav Lundanes
2020 Jon Aukrust Osmoen

Kvinner

År Utøver
1971* Ingrid Hadler
1972* Ingrid Hadler
1973 Else Beitnes
1974 Linda Verde
1975 Linda Verde
1976 Linda Vibeke Nilsen
1977 Linda Verde
1978 Wenche Jacobsen
1979 Gabrielle Welle-Strand
1980 Anne Berit Eid
1981 Brit Volden
1982 Brit Volden
1983 Ellen Sofie Olsvik
1984 Ragnhild Bratberg
1985 Ragnhild Bratberg
1986 Jorunn Teigen
1987 Ellen Sofie Olsvik
1988 Jorunn Teigen
1989 Ragnhild Bratberg
1990 Ragnhild Bratberg
1991 Ragnhild Bratberg
1992 Siri Størmer
1993 Ragnhild Bente Andersen
1994 Torunn Fossli
1995 Hanne Sandstad
1996 Hanne Sandstad
1997 Hanne Staff
1998 Hanne Staff
1999 Hanne Sandstad
2000 Frauke Schmitt Gran, Tyskland
2001 Siri Størmer
2002 Hanne Staff
2003 Hanne Staff
2004 Hanne Staff
2005 Ingvild Gjessing
2006 Marianne Andersen
2007 Marianne Andersen
2008 Anne Margrethe Hausken
2009 Tone Wigemyr
2010 Mari Fasting
2011 Tove Alexandersson, Sverige
2012 Mari Fasting
2013 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2014 Eva Jurenikova, Tsjekkia
2015 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2016 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2017 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2018 Marianne Andersen
2019 Ingeborg Eide
2020 Andrine Benjaminsen

* Uoffisielt norgesmesterskap i 1971 og 1972, kalt «Hovedløp». Offisielt NM fra 1973.

Nattorientering

Menn

År Utøver
1977* Ivar Formo
1978* Sigurd Dæhli
1979 Sigurd Dæhli
1980 Egil Johansen
1981 Øyvin Thon
1982 Øyvin Thon
1983 Trond Rønneberg
1984 Øyvin Thon
1985 Morten Berglia
1986 Atle Dengerud
1987 Håvard Tveite
1988 Morten Berglia
1989 Morten Berglia
1990 Sigurd Dæhli
1991 Jan Sverre Edstrøm
1992 Håvard Tveite
1993 Henrik Ottesen
1994 Petter Thoresen
1995 Bjørnar Valstad
1996 Henrik Ottesen
1997 Håvard Tveite
1998 Rolf Mauritz Pedersen
1999 Thormod Berg
2000 Bernt Bjørnsgaard
2001 Tore Sandvik
2002 Jarkko Huovila, Finland
2003 Stig Alvestad
2004 Jonn Are Myhren
2005 Jarkko Huovila, Finland
2006 Øystein Kvaal Østerbø
2007 Anders Tiltnes
2008 Anders Nordberg
2009 Anders Nordberg
2010 Olav Lundanes
2011 Ulf Forseth Indgaard
2012 Olav Lundanes
2013 Torgeir Nørbech
2014 Carl Godager Kaas
2015 Carl Godager Kaas
2016 Olav Lundanes
2017 Håkon Jarvis Westergård
2018 Anders Nordberg
2019 Emil Grankvist, Sverige

*Uoffisielt norgesmesterskap i 1977 og 1978, kalt «Hovedløp». Offisielt NM fra 1979.

Kvinner

*Uoffisielt norgesmesterskap i 1977 og 1978, kalt «Hovedløp». Offisielt NM fra 1979.

År Utøver
1977* Kjellrun Sporild
1978* Wenche Hultgren
1979 Linda Verde
1980 Anne Berit Eid
1981 Astrid Carlson
1982 Eva Charlotte Tønnessen
1983 Brit Volden
1984 Helle Johansen
1985 Kari Christiansen
1986 Ragnhild Bratberg
1987 Helle Johansen
1988 Ragnhild Bratberg
1989 Ragnhild Bratberg
1990 Isa Heggedal
1991 Torunn Fossli og Anne Line Nydal
1992 Ragnhild Bratberg
1993 Lene Puck
1994 Hilde Tellesbø
1995 Ragnhild Bente Andersen
1996 Hanne Sandstad
1997 Hanne Sandstad
1998 Hanne Staff
1999 Hanne Staff
2000 Hanne Staff
2001 Elisabeth Ingvaldsen
2002 Birgitte Husebye
2003 Birgitte Husebye
2004 Birgitte Husebye
2005 Birgitte Husebye
2006 Marianne Andersen
2007 Anne Margrethe Hausken
2008 Anne Margrethe Hausken
2009 Anne Margrethe Hausken
2010 Kajsa Nilsson, Sverige
2011 Anne Margrethe Hausken Nordberg
2012 Mari Fasting
2013 Ingjerd Myhre
2014 Maren Jansson Haverstad
2015 Kamilla Olaussen
2016 Marianne Andersen
2017 Maren Jansson Haverstad
2018 Siri Ulvestad
2019 Maren Jansson Haverstad

Stafett

Menn

År Klubb
1946 BUL
1947 Nordstrand
1948 Asker Skiklubb
1949 Asker Skiklubb
1950 Heming
1951 Oppsal
1952 Asker Skiklubb
1953 Hasle
1954 Nydalens Skiklub
1955 Oslo-Ørn
1956 Lunderseter
1957 Lunderseter
1958 Lunderseter
1959 Hauketo
1960 Vestheim
1961 Lunderseter
1962 Vestheim
1963 Hauketo
1964 Lunderseter
1965 NTHI
1966 Sturla
1967 BUL
1968 BUL
1969 BUL
1970 Flaggtreff
1971 Botne Skiklubb
1972 Botne Skiklubb
1973 NTHI
1974 BUL
1975 BUL
1976 Randesund
1977 Løten
1978 OK Sør
1979 Sturla
1980 Sturla
1981 Sturla
1982 Sturla
1983 Sturla
1984 Sturla
1985 Sturla
1986 NTHI
1987 Sturla
1988 NTHI
1989 IL Tyrving
1990 NTHI
1991 Halden Skiklubb
1992 Halden Skiklubb
1993 Halden Skiklubb
1994 Ås
1995 NTHI
1996 Nydalens Skiklub
1997 Nydalens Skiklub
1998 Halden Skiklubb
1999 Nydalens Skiklub
2000 Bækkelagets Sportsklub
2001 Bækkelagets Sportsklub
2002 Halden Skiklubb
2003 Halden Skiklubb
2004 Kristiansand OK
2005 Kristiansand OK
2006 Kristiansand OK
2007 IL Tyrving
2008 IL Tyrving
2009 Halden Skiklubb
2010 Halden Skiklubb
2011 Halden Skiklubb
2012 IL Tyrving
2013 IL Tyrving
2014 IL Tyrving
2015 Frol IL
2016 Halden Skiklubb
2017 Halden Skiklubb
2018 Nydalens Skiklub
2019 Nydalens Skiklub
2020 SPK Freidig

Kvinner

År Klubb
1963 Oslo-Ørn
1964 Sportsklubben Freidig
1965 Sportsklubben Freidig
1966 BUL
1967 BUL
1968 Nydalens Skiklub
1969 BUL
1970 BUL
1971 BUL
1972 BUL
1973 Kvinnelige Studenters IK
1974 Nordstrand
1975 Røyken og Spikkestad
1976 Romerikslaget
1977 Røyken og Spikkestad
1978 Røyken og Spikkestad
1979 Romerikslaget
1980 Trollelg
1981 Bækkelagets Sportsklub
1982 Bækkelagets Sportsklub
1983 Bækkelagets Sportsklub
1984 Bækkelagets Sportsklub
1985 Trollelg
1986 NTHI
1987 Halden Skiklubb
1988 Halden Skiklubb
1989 Halden Skiklubb
1990 Halden Skiklubb
1991 Halden Skiklubb
1992 NTHI
1993 Halden Skiklubb
1994 Bækkelagets Sportsklub
1995 Bækkelagets Sportsklub
1996 Bækkelagets Sportsklub
1997 Bækkelagets Sportsklub
1998 Bækkelagets Sportsklub
1999 Bækkelagets Sportsklub
2000 Nydalens Skiklub
2001 Bækkelagets Sportsklub
2002 Bækkelagets Sportsklub
2003 Bækkelagets Sportsklub
2004 Bækkelagets Sportsklub
2005 Nydalens Skiklub
2006 Bækkelagets Sportsklub
2007 Bækkelagets Sportsklub
2008 Fredrikstad Skiklubb
2009 Halden Skiklubb
2010 Halden Skiklubb
2011 NTNUI
2012 Halden Skiklubb
2013 Halden Skiklubb
2014 Halden Skiklubb
2015 Halden Skiklubb
2016 Nydalens Skiklub
2017 Halden Skiklubb
2018 Fredrikstad Skiklubb
2019 Nydalens Skiklub
2020 Nydalens Skiklub

Sprintstafett

Øvelsen arrangeres som en blandet stafett med to kvinner og to menn på hvert lag.

År Klubb
2014 Halden Skiklubb
2015 Nydalens Skiklub
2016 Bækkelagets Sportsklub
2017 Halden Skiklubb
2018 Nydalens Skiklub
2019 NTNUI
2020 NTNUI

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer (2)

skrev Morten Haave

Denne trenger sårt en oppdatering...

svarte Mari Paus

Hei! Det har du rett i. Her har vi desverre ikke noen fagansvarlig for øyeblikket, men vi jobber med saken. Når fagansvarlig er på plass vil artikkelen oppdateres. Med vennlig hilsen Mari Paus

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg