telemarkkjøring - norgesmestere

Norgesmesterskapet i telemarkkjøring har blitt arrangert i regi av Norges skiforbund siden 1992. Det konkurreres i øvelsene klassisk, klassisk sprint, parallell og fjelltelemark. Fram til 2004 ble det også kåret norgesmestere sammenlagt, mens storslalåm sto på programmet til og med 2011.

Norgesmestere kvinner

Klassisk

År Utøver
1992 Anne Thoresen
1993 Anne Thoresen
1994 Tove Thun
1995 Tove Thun
1996 Tove Thun
1997 Hedda Berntsen
1998 Toril Sande
1999 Hege Johansson
2000 Line Aas Sandnes
2001 Line Aas Sandnes
2002 Line Aas Sandnes
2003 Lene V. Håskjold
2004 Line Aas Sandnes
2005 Sigrid Rykhus
2006 Katinka Knudsen
2007 Katinka Knudsen
2008 Sigrid Rykhus
2009 Anne Marit Enger
2010 Katinka Knudsen
2011 Sigrid Rykhus
2012 Mathilde Olsen Ilebrekke
2013 Sigrid Rykhus
2014 Mathilde Olsen Ilebrekke
2015 Mathilde Olsen Ilebrekke
2016 Mathilde Olsen Ilebrekke
2017 Mathilde Olsen Ilebrekke
2018 Guro Helde Kjølseth
2019 Kaja Bjørnstad Konow
2020 Guro Helde Kjølseth

Klassisk sprint

År Utøver
2002 Line Aas Sandnes
2003 Line Aas Sandnes
2004 Line Aas Sandnes
2005 Sigrid Rykhus
2006 Katinka Knudsen
2007 Sigrid Rykhus
2008 Sigrid Rykhus
2009 Katinka Knudsen
2010 Katinka Knudsen
2011 Sigrid Rykhus
2012 Sigrid Rykhus
2013 Sigrid Rykhus
2014 Mathilde Olsen Ilebrekke
2015 Mathilde Olsen Ilebrekke
2016 Thea Smedheim Lunde
2017 Mathilde Olsen Ilebrekke
2018 Guro Helde Kjølseth
2019 Guro Helde Kjølseth
2020 Ikke arrangert

Parallell

År Utøver
2004 Line Aas Sandnes
2005 Sigrid Rykhus
2006 Sigrid Rykhus
2007 Katinka Knudsen
2008 Ikke arrangert
2009 Katinka Knudsen
2010 Ikke arrangert
2011 Ikke arrangert
2012 Thea S. Lunde
2013 Sigrid Rykhus
2014 Mathilde Olsen Ilebrekke
2015 Mathilde Olsen Ilebrekke
2016 Guro Helde Kjølseth
2017 Guro Helde Kjølseth
2018 Guro Helde Kjølseth
2019 Guro Helde Kjølseth
2020 Ikke arrangert

Fjelltelemark

År Utøver
2005 Lene Pedersen
2006 Stine Fet
2007 Kjersti Simpson-Larsen
2008 Kristina Slinning
2009 Kristina Slinning
2010 Silje Storevik Moe
2011 Sigrid Rykhus
2012 Mathilde Olsen Ilebrekke
2013 Sigrid Rykhus
2014 Mathilde Olsen Ilebrekke
2015 Birgitte Bjørdal
2016 Guro Hjelde Kjølseth og Mathilde Olsen Ilebrekke
2017 Guro Hjelde Kjølseth
2018 Guro Hjelde Kjølseth
2019 Guro Hjelde Kjølseth
2020 Ikke arrangert

Storslalåm

Arrangert fra 1992 til 2011.

År Utøver
1992 Anne Thoresen
1993 Heidi Edvardsen
1994 Liv Randi Pettersen
1995 Tove Thun
1996 Tove Thun
1997 Tove Thun
1998 Hege Johansson
1999 Hege Johansson
2000 Toril Sande
2001 Line Aas Sandnes
2002 Line Aas Sandnes
2003 Lene V. Håskjold
2004 Line Aas Sandnes
2005 Sigrid Rykhus
2006 Katinka Knudsen
2007 Katinka Knudsen
2008 Sigrid Rykhus
2009 Katinka Knudsen
2010 Maren U. Haugstuen
2011 Sigrid Rykhus

Sammenlagt

Arrangert fra 1992 til 2004

År Utøver
1992 Anne Thoresen
1993 Anne Thoresen
1994 Tove Thun
1995 Tove Thun
1996 Tove Thun
1997 Tove Thun
1998 Toril Sande
1999 Hege Johansson
2000 Lene Håskjold
2001 Line Aas Sandnes
2002 Line Aas Sandnes
2003 Line Aas Sandnes
2004 Line Aas Sandnes

Norgesmestere menn

Klassisk

År Utøver
1992 Morten Møller
1993 Trond Aalde
1994 Atle Enberget
1995 Trond Aalde
1996 Morten Møller
1997 Marius Møbius
1998 Sondre W. Engell
1999 Halvor Drøpping
2000 Halvor Drøpping
2001 Bjørn-Erik Gunnerød
2002 Kjetil Søvik
2003 Halvor Drøpping
2004 Eirik Rykhus
2005 Kjetil Søvik
2006 Daniel Halnes
2007 Eirik Rykhus
2008 Daniel Halnes
2009 Eirik Rykhus
2010 Eirik Rykhus
2011 Harald Kværner
2012 Thomas Nordberg
2013 Carl Jørgen Holst
2014 Trym Nygaard Løken
2015 Sondre Kristenstuen
2016 Trym Nygaard Løken
2017 Trym Nygaard Løken
2018 Amund Møster Haugen
2019 Trym Nygaard Løken
2020 Sivert Hole

Klassisk sprint

År Utøver
2002 Kjetil Søvik
2003 Kjetil Søvik
2004 Eirik Rykhus
2005 Kjetil Søvik
2006 Børge Søvik
2007 Daniel Halnes
2008 Børge Søvik
2009 Eirik Rykhus
2010 Eirik Rykhus
2011 Eirik Rykhus
2012 Sondre Kristenstuen
2013 Eirik Rykhus
2014 Sondre Kristenstuen
2015 Sondre Kristenstuen
2016 Trym Nygaard Løken
2017 Trym Nygaard Løken
2018 Amund Møster Haugen
2019 Trym Nygaard Løken
2020 Ikke arrangert

Parallell

År Utøver
2004 Eirik Rykhus
2005 Harald Kværner
2006 Eirik Rykhus
2007 Eirik Rykhus
2008 Ikke arrangert
2009 Harald Kværner
2010 Ikke arrangert
2011 Ikke arrangert
2012 Sondre Kristenstuen
2013 Trym Nygaard Løken
2014 Trym Nygaard Løken
2015 Amund Morstøl Valde
2016 Trym Nygaard Løken
2017 Trym Nygaard Løken
2018 Sivert Hole
2019 Trym Nygaard Løken
2020 Ikke arrangert

Fjelltelemark

År Utøver
2005 John-Ove Sinnes
2006 John-Ove Sinnes
2007 Eirik Borgersen og Eirik Rykhus
2008 Kjetil Søvik
2009 Børge Søvik
2010 John-Ove Sinnes
2011 Eirik Rykhus
2012 Børge Søvik
2013 Amund Morstøl Valde
2014 Børge Søvik
2015 Espen Gjems
2016 Amund Morstøl Valde
2017 Snorre Sulheim
2018 Sivert Hole
2019 Sivert Hole
2020 Ikke arrangert

Storslalåm

Arrangert 1992 til 2011.

År Utøver
1992 Morten Møller
1993 Eivind Bakken
1994 Anders Henni
1995 Morten Møller
1996 Marius Møbius
1997 Morten Møller
1998 Brede Birkeland
1999 Fritjof Loen
2000 Tore Weldingh
2001 Eivind Modalsli
2002 Halvor Drøpping
2003 Halvor Drøpping
2004 Børge Søvik
2005 Børge Søvik
2006 Eirik Rykhus
2007 Eirik Rykhus
2008 Børge Søvik
2009 Eirik Rykhus
2010 Harald Kværner
2011 Eirik Rykhus

Sammenlagt

Arrangert fra 1992 til 2004

År Utøver
1992 Morten Møller
1993 Trond Aalde
1994 Anders Henni
1995 Morten Møller
1996 Atle Enberget
1997 Atle Enberget
1998 Sondre W. Engell
1999 Marius Møbius
2000 Tore Weldingh
2001 Bjørn-Erik Gunnerød
2002 Bjørn-Erik Gunnerød
2003 Eirik Rykhus
2004 Eirik Rykhus

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg