stup - norgesmestere kvinner

NM i stup ble arrangert utendørs fra det første mesterskapet i 1911 til 1960. Mellom 1961 og 2008 ble det arrangert sommermesterskap utendørs og vintermesterskap innendørs. Fra 2009 arrangeres det kun ett norgesmesterskap.

Kvinner

Tårnstup, utendørs 1934–2008

Opprinnelig kalt kunststup

År Norgesmester
1934 Tullik Helsing
1935 Tullik Helsing
1936 Inger Nordbø
1937 Liv Finsen
1938 Inger Nordbø
1939 Vera Sohr
1940–1945 Ikke arrangert
1946 Inger Nordbø
1947 Vera Sohr
1948 Inger Nordbø
1949 Inger Nordbø
1950 Inger Nordbø
1951 Inger Nordbø
1952 Inger Nordbø
1953 Inger Nordbø
1954 Inger Nordbø
1955 Inger Nordbø
1956 Inger Nordbø
1957 Inger Nordbø
1958 Inger Nordbø
1959 Inger Nordbø
1960 Inger Nordbø
1961 Inger Nordbø
1962 Inger Nordbø
1963 Inger Nordbø
1964 Turid Eik
1965 Turid Eik
1966 Elisabeth Strøm
1967 Elisabeth Strøm
1968 Torunn Gran
1969 Torunn Gran
1970 Bente Haraldsen
1971 Bente Haraldsen
1972 Inger Jensen
1973 Grethe Borknes
1974 Grethe Borknes
1975 Eva Tollan
1976 Eva Tollan
1977 Eva Tollan
1978 Eva Tollan
1979 Eva Tollan
1980 Tonje Vegard
1981 Tine Tollan
1982 Tine Tollan
1983 Tine Tollan
1984 Tine Tollan
1985 Kamilla Gamme
1986 Kamilla Gamme
1987 Kamilla Gamme
1988 Kamilla Gamme
1989 Unni Torflåt Østbø
1990 Vibeke Linderoth
1991 Kristin Grøsvik
1992 Kristin Grøsvik
1993 Kim Toril Kristiansen
1994 Kristin Grøsvik
1995 Kristin Grøsvik
1996 Kristin Grøsvik
1997 Cathrine Nordli
1998 Cathrine Nordli
1999 Cathrine Nordli
2000 Cathrine Nordli
2001 Ragnhild Skuthe
2002 Ragnhild Skuthe
2003 Linn Horntvedt
2004 Jorunn Marie Madland
2005 Hilde Lerøy Myrvold
2006 Kelsey Caroline Jørgensen
2007 June Witt
2008 Jeanette Falla

Tårnstup, innendørs 1974–2008

År Norgesmester
1974 Grethe Borknes
1975 Eva Tollan
1976 Eva Tollan
1977 Eva Tollan
1978 Eva Tollan
1979 Tonje Vegard
1980 Tonje Vegard
1981 Helga Refsum
1982 Tine Tollan
1983 Tone Friling
1984 Kamilla Gamme
1985 Kamilla Gamme
1986 Kamilla Gamme
1987 Kamilla Gamme
1988 Kamilla Gamme
1989 Kamilla Gamme
1990 Unni Torflåt Østbø
1991 Kim Toril Kristiansen
1992 Kim Toril Kristiansen
1993 Kim Toril Kristiansen
1994 Kristin Grøsvik
1995 Kristin Grøsvik
1996 Susanne Johnson
1997 Siri Hafnor
1998 Cathrine Nordli
1999 Anne Mette Andersen
2000 Cathrine Nordli
2001 Cathrine Nordli
2002 Kristin Grøsvik
2003 Linn Horntvedt
2004 Jorunn Marie Madland
2005 Hilde Lerøy Myrvold
2006 Hilde Lerøy Myrvold
2007 Kelsey Caroline Jørgensen
2008 Jeanette Falla

Tårnstup, NM 2009–

År Norgesmester
2009 Ingvild Tajet
2010 Anette Henriksen
2011 Anne Vilde Tuxen
2012 Anette Henriksen
2013 Anne Vilde Tuxen
2014 Thelma Baatz
2015 Anne Vilde Tuxen
2016 Helle Tuxen
2017 Anne Vilde Tuxen
2018 Anne Vilde Tuxen
2019 Helle Tuxen

3 meter sviktstup, utendørs 1934–2008

År Norgesmester
1934 Else Langaas
1935 Aase Bjørkmann
1936 Inger Nordbø
1937 Ikke arrangert
1938 Inger Nordbø
1939 Vera Sohr
1940–1945 Ikke arrangert
1946 Inger Nordbø
1947 Inger Nordbø
1948 Inger Nordbø
1949 Inger Nordbø
1950 Inger Nordbø
1951 Inger Nordbø
1952 Inger Nordbø
1953 Inger Nordbø
1954 Inger Nordbø
1955 Inger Nordbø
1956 Inger Nordbø
1957 Inger Nordbø
1958 Inger Nordbø
1959 Inger Nordbø
1960 Inger Nordbø
1961 Inger Nordbø
1962 Inger Nordbø
1963 Inger Nordbø
1964 Inger Nordbø
1965 Turid Eik
1966 Torunn Gran
1967 Torunn Gran
1968 Torunn Gran
1969 Torunn Gran
1970 Bente Haraldsen
1971 Bente Haraldsen
1972 Grethe Borknes
1973 Grethe Borknes
1974 Grethe Borknes
1975 Eva Tollan
1976 Eva Tollan
1977 Eva Tollan
1978 Eva Tollan
1979 Tonje Vegard
1980 Tine Tollan
1981 Tine Tollan
1982 Tine Tollan
1983 Tine Tollan
1984 Kirsti Bonde
1985 Kamilla Gamme
1986 Kamilla Gamme
1987 Kamilla Gamme
1988 Kamilla Gamme
1989 Unni Torflåt Østbø
1990 Vibeke Linderoth
1991 Tone Frilling
1992 Kristin Grøsvik
1993 Kristin Grøsvik
1994 Kristin Grøsvik
1995 Kristin Grøsvik
1996 Kristin Grøsvik
1997 Cathrine Nordli
1998 Cathrine Nordli
1999 Cathrine Nordli
2000 Cathrine Nordli
2001 Ragnhild Skuthe
2002 Linn Horntvedt
2003 June Witt
2004 Jorunn Marie Madland
2005 Ragnhild Skuthe
2006 June Witt
2007 June Witt
2008 Jeanette Falla

3 meter sviktstup, innendørs 1965–2008

År Norgesmester
1965 Turid Eik
1966 Elisabeth Strøm
1967 Torunn Gran
1968 Torunn Gran
1969 Torunn Gran
1970 Bente Haraldsen
1971 Bente Haraldsen
1972 Bente Haraldsen
1973 Grethe Borknes
1974 Ikke arrangert
1975 Grethe Borknes
1976 Eva Tollan
1977 Eva Tollan
1978 Eva Tollan
1979 Tine Tollan
1980 Tonje Vegard
1981 Helga Refsum
1982 Tine Tollan
1983 Tone Friling
1984 Kirsti Bonde
1985 Kirsti Bonde
1986 Kamilla Gamme
1987 Kamilla Gamme
1988 Kamilla Gamme
1989 Kamilla Gamme
1990 Unni Torflåt Østbø
1991 Inger Torflåt Østbø
1992 Kristin Grøsvik
1993 Kristin Grøsvik
1994 Kristin Grøsvik
1995 Kristin Grøsvik
1996 Kristin Grøsvik
1997 Siri Hafnor
1998 Cathrine Nordli
1999 Anne Mette Andersen
2000 Cathrine Nordli
2001 Cathrine Nordli
2002 Cecilie Johnson
2003 Jorunn Marie Madland
2004 Jorunn Marie Madland
2005 Ragnhild Skuthe
2006 Ragnhild Skuthe
2007 Hilde Lerøy
2008 Ann Cathrin Løland

3 meter sviktstup, NM 2009–

År Norgesmester
2009 Ann Cathrin Løland
2010 Ann Cathrin Løland
2011 Lina Indrebø
2012 Anne Vilde Tuxen
2013 Anne Vilde Tuxen
2014 Anne Vilde Tuxen
2015 Anne Vilde Tuxen
2016 Anne Vilde Tuxen
2017 Anne Vilde Tuxen
2018 Helle Tuxen
2019 Helle Tuxen

1 meter sviktstup, utendørs 1982–2008

År Norgesmester
1982 Tonje Vegard
1983 Tine Tollan
1984 Tone Friling
1985 Tone Friling
1986 Tone Friling
1987 Tone Friling
1988 Kamilla Gamme
1989 Tone Friling
1990 Vibeke Linderoth
1991 Tone Frilling
1922 Tone Frilling
1993 Kristin Grøsvik
1994 Inger Torflåt Østbø
1995 Kristin Grøsvik
1996 Kristin Grøsvik
1997 Anne Mette Andersen
1998 Cathrine Nordli
1999 Anne Mette Andersen
2000 Cathrine Nordli
2001 Ragnhild Skuthe
2002 Katrine Røed
2003 Jorunn Marie Madland
2004 Jorunn Marie Madland
2005 June Witt
2006 Marielle Johansen Vathne
2007 June Witt
2008 Ann Cathrin Løland

1 meter sviktstup, innendørs 1961–2008

År Norgesmester
1961 Inger Nordbø
1962 Inger Nordbø
1963 Inger Nordbø
1964 Inger Nordbø
1965–1972 Ikke arrangert
1973 Grethe Borknes
1974 Inger Jensen
1975 Lise Haraldsen
1976 Eva Tollan
1977 Eva Tollan
1978 Tonje Vegard
1979 Tine Tollan
1980 Tonje Vegard
1981 Tine Tollan
1982 Tonje Vegard
1983 Tine Tollan
1984 Kirsti Bonde
1985 Kirsti Bonde
1986 Kamilla Gamme
1987 Kamilla Gamme
1988 Kamilla Gamme
1989 Kamilla Gamme
1990 Unni Torflåt Østbø
1991 Inger Torflåt Østbø
1992 Kristin Grøsvik
1993 Inger Torflåt Østbø
1994 Kristin Grøsvik
1995 Kristin Grøsvik
1996 Kristin Grøsvik
1997 Siri Hafnor
1998 Cathrine Nordli
1999 Anne Mette Andersen
2000 Cathrine Nordli
2001 Cathrine Nordli
2002 Kristin Grøsvik
2003 Jorunn Marie Madland
2004 Ragnhild Skuthe
2005 Jorunn Marie Madland
2006 Jorunn Marie Madland
2007 Ann Cathrin Løland
2008 Kamilla Krogstad

1 meter sviktstup, NM 2009–

År Norgesmester
2009 Ann Cathrin Løland
2010 Ann Cathrin Løland
2011 Anette Henriksen
2012 Rikke Tuxen
2013 Anne Vilde Tuxen
2014 Thelma Baatz
2015 Thelma Baatz
2016 Thelma Baatz
2017 Anne Vilde Tuxen
2018 Anne Vilde Tuxen
2019 Helle Tuxen

Tårnstup synkron, innendørs 1998–2008

År Norgesmester
1998 Anne Kristine Eltervåg/Kristine Heitman
1999 Cecilie Johnson/Vibeke Johnson
2000 Cecilie Johnson/Vibeke Johnson
2001 Katrine Røed/Ragnhild Skuthe
2002 Katrine Røed/Ragnhild Skuthe
2003 Cecilie Johnson/Vibeke Johnson
2004 Marielle Vathne/Hilde Lerøy
2005 Marielle Vathne/Hilde Lerøy
2006 Marielle Vathne/Kelsey Caroline Jørgensen
2007 Stine Blom-Andersen/Hilde Lerøy
2008 Maria Tandberg Nygård/Kelsey Caroline Jørgensen

Tårnstup synkron, NM 2009–

År Norgesmester
2009 Kelsey Caroline Jørgensen/Thea Augustson
2010 Sara Ravnås/Idunn Prestholm
2011 Anne Vilde Tuxen/Thea Augustson
2012 Anne Vilde Tuxen/Julie Synnøve Thoresen
2013 Anne Vilde Tuxen/Julie Synnøve Thoresen
2014 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2015 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2016 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2017 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2018 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2019 Anne Sofie Moe Holm/Pia Tveit Sletten

3 meter synkron, NM 2009–

År Norgesmester
2009 Kelsey Caroline Jørgensen/Ann Cathrin Løland
2010 Betty Johansen/Elise Haavik
2011 Anne Vilde Tuxen/Thea Augustson
2012 Anne Vilde Tuxen/Julie Synnøve Thoresen
2013 Anne Vilde Tuxen/Julie Synnøve Thoresen
2014 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2015 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2016 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2017 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2018 Anne Vilde Tuxen/Helle Tuxen
2019 Anne Sofie Moe Holm/Lina Galaasen Lund

Rette stup, utendørs 1911–1954

År Norgesmester
1911 Astrid Garpestad
1912 Solveig Jensen
1913 Jenny Lunde
1914 Ikke arrangert
1915 Solveig Dethloff
1916 Anne Gellein
1917 Solveig Dethloff
1918 Solveig Dethloff
1919 Brynhild Berge
1920 Brynhild Berge
1921 Ragnhild Larsen
1922 Ragnhild Larsen
1923 Gudrun Christiansen
1924 Ragnhild Larsen-Hult
1925 Ragnhild Larsen-Hult
1926 Brynhild Berge
1927 Brynhild Berge
1928 Ragnhild Larsen-Hult
1929 Ikke arrangert
1930 Ragnhild Larsen-Hult
1931–1932 Ikke arrangert
1933 Else Langaas
1934–1948 Ikke arrangert
1949 Liv Finsen
1950 Liv Finsen
1951 Inger Nordbø
1952 Inger Nordbø
1953 Inger Nordbø
1954 Inger Nordbø

Kombinerte stup, utendørs 1955–1960

År Norgesmester
1955 Eli Stigersand
1956 Inger Nordbø
1957 Inger Nordbø
1958 Inger Nordbø
1959 Inger Nordbø
1960 Inger Nordbø

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg