Norgesmesterskapet i skiskyting har blitt avholdt årlig siden 1959. I 1978 gikk skiskyting fra grovkaliber til .22 LR som standard kaliber.
skiskyting - norgesmestere
Norgesmestere, menn
20 km, normaldistanse
År | Vinner |
---|---|
1959 | Henry Hermansen |
1960 | Reidar Hjermstad |
1961 | Magnar Ingebrigtsli |
1962 | Olav Jordet |
1963 | Jon Istad |
1964 | Olav Jordet |
1965 | Ragnar Tveiten |
1966 | Jon Istad |
1967 | Jon Istad |
1968 | Jon Istad |
1969 | Jon Istad |
1970 | Kjell Hovda |
1971 | Kjell Hovda |
1972 | Magnar Solberg |
1973 | Ragnar Tveiten |
1974 | Ole Per Strædet |
1975 | Kjell Hovda |
1976 | Sigleif Johansen |
1977 | Svein Engen |
1978 | Svein Engen |
1979 | Roar Nilsen |
1980 | Kjell Søbak |
1981 | Rolf Storsveen |
1982 | Eirik Kvalfoss |
1983 | Svein Engen |
1984 | Eirik Kvalfoss |
1985 | Eirik Kvalfoss |
1986 | Eirik Kvalfoss |
1987 | Gisle Fenne |
1988 | Eirik Kvalfoss |
1989 | Frode Løberg |
1990 | Frode Løberg |
1991 | Gisle Fenne |
1992 | Jon Åge Tyldum |
1993 | Eirik Kvalfoss |
1994 | Halvard Hanevold |
1995 | Ole Einar Bjørndalen |
1996 | Halvard Hanevold |
1997 | Jon Åge Tyldum |
1998 | Sylfest Glimsdal |
1999 | Dag Bjørndalen |
2000 | Ole Einar Bjørndalen |
2001 | Halvard Hanevold |
2002 | Egil Gjelland |
2003 | Lars Berger |
2004 | Ole Einar Bjørndalen |
2005 | Hans Martin Gjedrem |
2006 | Ole Einar Bjørndalen |
2007 | Emil Hegle Svendsen |
2008 | Frode Andresen |
2009 | Tarjei Bø |
2010 | Hans Martin Gjedrem |
2011 | Tarjei Bø |
2012 | Tarjei Bø |
2013 | Vegard Bjørn Gjermundshaug |
2014 | Johannes Thingnes Bø |
2015 | Eirik Bratli |
2016 | Lars Helge Birkeland |
2017 | Ikke arrangert |
2018 | Ikke arrangert |
2019 | Sindre Pettersen |
2020- | Ikke arrangert |
10 km, sprint
År | Vinner |
---|---|
1974 | Ivar Norkild |
1975 | Bjørn Sirijord |
1976 | Sigleif Johansen |
1977 | Svein Engen |
1978 | Sigleif Johansen |
1979 | Kjell Søbak |
1980 | Odd Lirhus |
1981 | Sigleif Johansen |
1982 | Terje Krokstad |
1983 | Kjell Søbak |
1984 | Johnny Rognstad |
1985 | Eirik Kvalfoss |
1986 | Eirik Kvalfoss |
1987 | Eirik Kvalfoss |
1988 | Geir Einang |
1989 | Frode Løberg |
1990 | Sverre Istad |
1991 | Jon Åge Tyldum |
1992 | Jon Åge Tyldum |
1993 | Ivar Ulekleiv |
1994 | Sylfest Glimsdal |
1995 | Jon Åge Tyldum |
1996 | Frode Andresen |
1997 | Ole Einar Bjørndalen |
1998 | Halvard Hanevold |
1999 | Dag Bjørndalen |
2000 | Ole Einar Bjørndalen |
2001 | Ole Einar Bjørndalen |
2002 | Ole Einar Bjørndalen |
2003 | Egil Gjelland |
2004 | Lars Berger |
2005 | Frode Andresen |
2006 | Stian Eckhoff |
2007 | Ole Einar Bjørndalen |
2008 | Emil Hegle Svendsen |
2009 | Alexander Os |
2010 | Emil Hegle Svendsen |
2011 | Tarjei Bø |
2012 | Emil Hegle Svendsen |
2013 | Lars Berger |
2014 | Johannes Thingnes Bø |
2015 | Bjarte Solvang |
2016 | Thomas Fenne |
2017 | Johannes Thingnes Bø |
2018 | Johannes Thingnes Bø |
2019 | Lars Helge Birkeland |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Vebjørn Sørum |
2023 | Sverre Dahlen Aspenes |
12,5 km, jaktstart
Sammenlagt 10 og 12,5 km.
År | Vinner |
---|---|
1997 | Ole Einar Bjørndalen |
1998 | Frode Andresen |
1999 | Frode Andresen |
2000 | Ole Einar Bjørndalen |
2001 | Ole Einar Bjørndalen |
2002 | Ole Einar Bjørndalen |
2003 | Ole Einar Bjørndalen |
2004 | Lars Berger |
2005 | Halvard Hanevold |
2006 | Ikke arrangert |
2007 | Ole Einar Bjørndalen |
2008 | Emil Hegle Svendsen |
2009 | Alexander Os |
2010 | Ikke arrangert |
2011 | Tarjei Bø |
2012 | Ikke arrangert |
2013 | Emil Hegle Svendsen |
2014 | Ikke arrangert |
2015 | Ikke arrangert |
2016 | Lars Helge Birkeland |
2017 | Kristoffer Skjelvik |
2018 | Johannes Thingnes Bø |
2019 | Tarjei Bø |
2020- | Ikke arrangert |
15 km, fellesstart
År | Vinner |
---|---|
2000 | Halvard Hanevold |
2001 | Ole Einar Bjørndalen |
2002 | Frode Andresen |
2003 | Halvard Hanevold |
2004 | Ole Einar Bjørndalen |
2005 | Ole Einar Bjørndalen |
2006 | Ole Einar Bjørndalen |
2007 | Hans Martin Gjedrem |
2008 | Ikke arrangert |
2009 | Ikke arrangert |
2010 | Halvard Hanevold |
2011 | Ikke arrangert |
2012 | Rune Brattsveen |
2013 | Ikke arrangert |
2014 | Kristoffer Skjelvik |
2015 | Henrik L'Abée-Lund |
2016 | Tarjei Bø |
2017 | Lars Helge Birkeland |
2018 | Erlend Bjøntegaard |
2019 | Alexander Os |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Vebjørn Sørum |
2023 | Johannes Thingnes Bø |
Stafett
År | Skiskytterkrets |
---|---|
1966 | Hardanger og Voss |
1967 | Numedal |
1968 | Nord-Østerdal |
1969 | Nord-Østerdal |
1970 | Numedal |
1971 | Numedal |
1972 | Ut-Trøndelag |
1973 | Numedal |
1974 | Numedal |
1975 | Numedal |
1976 | Numedal |
1977 | Ringerike |
1978 | Østerdal |
1979 | Hardanger og Voss |
1980 | Østerdal |
1981 | Østerdal |
1982 | Hardanger og Voss |
1983 | Østerdal |
1984 | Østerdal |
1985 | Hedmark |
1986 | Hordaland |
1987 | Hordaland |
1988 | Hordaland |
1989 | Hordaland |
1990 | Hordaland |
1991 | Hordaland |
1992 | Oppland |
1993 | Nord-Trøndelag |
1994 | Hordaland |
1995 | Troms |
1996 | Troms |
1997 | Buskerud |
1998 | Buskerud |
1999 | Troms |
2000 | Buskerud |
2001 | Buskerud |
2002 | Buskerud |
2003 | Buskerud |
2004 | Oslo og Akershus |
2005 | Oslo og Akershus |
2006 | Oslo og Akershus |
2007 | Oslo og Akershus |
2008 | Oslo og Akershus |
2009 | Buskerud |
2010 | Oslo og Akershus |
2011 | Buskerud |
2012 | Oslo og Akershus |
2013 | Sogn og Fjordane |
2014 | Sogn og Fjordane |
2015 | Sør-Trøndelag |
2016 | Sør-Trøndelag |
2017 | Sogn og Fjordane |
2018 | Agder |
2019 | Sogn og Fjordane |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Oslo og Akershus |
2023 | Oslo og Akershus |
Skyttersamlag til og med 1984, senere skiskytterkretser.
Lagkonkurranse
År | Lag |
---|---|
1989 | Oppland |
1990 | Hordaland |
1991 | Troms |
1992 | Troms |
1993 | Nord-Trøndelag |
1994 | Hedmark |
1995 | Troms |
1996 | Buskerud |
1997 | Buskerud |
1998 | Sogn og Fjordane |
Norgesmestere, kvinner
10 km, normaldistanse
År | Vinner |
---|---|
1979 | Mette Mestad |
1980 | Mette Mestad |
1981 | Ingeborg Nordmo |
1982 | Sonja Larsen |
1983 | Mette Mestad |
1984 | Mette Mestad |
1985 | Gry Østvik |
1986 | Siv Bråten |
1987 | Siv Bråten |
1988 | Elin Kristiansen |
15 km, normaldistanse
År | Vinner |
---|---|
1989 | Mona Bollerud |
1990 | Elin Kristiansen |
1991 | Anne Elvebakk |
1992 | Anne Elvebakk |
1993 | Hildegunn Fossen |
1994 | Hildegunn Fossen |
1995 | Gunn Margit Andreassen |
1996 | Annette Sikveland |
1997 | Liv Grete Skjelbreid |
1998 | Liv Grete Skjelbreid |
1999 | Liv Grete Skjelbreid |
2000 | Liv Grete Skjelbreid |
2001 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2002 | Liv Grete Skjelbreid Poirée |
2003 | Ann-Elen Skjelbreid |
2004 | Anne Ingstadbjørg |
2005 | Gro Marit Istad Kristiansen |
2006 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2007 | Tora Berger |
2008 | Julie Bonnevie-Svendsen |
2009 | Tora Berger |
2010 | Tora Berger |
2011 | Tora Berger |
2012 | Tora Berger |
2013 | Tora Berger |
2014 | Marte Olsbu |
2015 | Ingrid Landmark Tandrevold |
2016 | Thekla Brun-Lie |
2017 | Ikke arrangert |
2018 | Ikke arrangert |
2019 | Hilde Fenne |
2020- | Ikke arrangert |
5 km, sprint
År | Vinner |
---|---|
1979 | Bente Mestad |
1980 | Mette Mestad |
1981 | Bente Mestad |
1982 | Mette Mestad |
1983 | Sanna Grønlid |
1984 | Rigmor Hanssen |
1985 | Mette Mestad |
1986 | Siv Bråten |
1987 | Siv Bråten |
1988 | Anne Elvebakk |
7,5 km, sprint
År | Vinner |
---|---|
1989 | Anne Elvebakk |
1990 | Grete Ingeborg Nykkelmo |
1991 | Grete Ingeborg Nykkelmo |
1992 | Grete Ingeborg Nykkelmo |
1993 | Åse Idland |
1994 | Annette Sikveland |
1995 | Ann-Elen Skjelbreid |
1996 | Hildegunn Mikkelsplass (Fossen) |
1997 | Liv Grete Skjelbreid |
1998 | Liv Grete Skjelbreid |
1999 | Liv Grete Skjelbreid |
2000 | Liv Grete Skjelbreid |
2001 | Gro Marit Istad |
2002 | Liv Grete Skjelbreid Poirée |
2003 | Gunn Margit Andreassen |
2004 | Liv Kjersti Eikeland |
2005 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2006 | Liv Grete Skjelbreid Poirée |
2007 | Julie Bonnevie-Svendsen |
2008 | Tora Berger |
2009 | Julie Bonnevie-Svendsen |
2010 | Ann Kristin Aafedt Flatland |
2011 | Tora Berger |
2012 | Tora Berger |
2013 | Tiril Eckhoff |
2014 | Tora Berger |
2015 | Marte Olsbu |
2016 | Synnøve Solemdal |
2017 | Hilde Fenne |
2018 | Marte Olsbu |
2019 | Eline Grue |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Malin Auganæs Bergtun |
2023 | Maren Hjelmeset Kirkeeide |
10 km, jaktstart
Sammenlagt 7,5 og 10 km
År | Vinner |
---|---|
1997 | Annette Sikveland |
1998 | Liv Grete Skjelbreid |
1999 | Gro Marit Istad |
2000 | Liv Grete Skjelbreid |
2001 | Gunn Margit Andreassen |
2002 | Liv Grete Skjelbreid Poirée |
2003 | Gunn Margit Andreassen |
2004 | Gro Marit Istad Kristiansen |
2005 | Gro Marit Istad Kristiansen |
2006 | Ikke arrangert |
2007 | Jori Mørkve |
2008 | Tora Berger |
2009 | Julie Bonnevie-Svendsen |
2010 | Ikke arrangert |
2011 | Tora Berger |
2012 | Ikke arrangert |
2013 | Tora Berger |
2014 | Ikke arrangert |
2015 | Marte Olsbu |
2016 | Synnøve Solemdal |
2017 | Tiril Eckhoff |
2018 | Marte Olsbu |
2019 | Thekla Brun-Lie |
2020- | Ikke arrangert |
12,5 km, fellesstart
År | Vinner |
---|---|
2000 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2001 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2002 | Tora Berger |
2003 | Linda Tjørhom (Grubben) |
2004 | Gro Marit Istad Kristiansen |
2005 | Gro Marit Istad Kristiansen |
2006 | Liv Grete Skjelbreid Poirée |
2007 | Ann Kristin Aafedt Flatland |
2008 | Ikke arrangert |
2009 | Ikke arrangert |
2010 | Tora Berger |
2011 | Ikke arrangert |
2012 | Tora Berger |
2013 | Ikke arrangert |
2014 | Tora Berger |
2015 | Ikke arrangert |
2016 | Marte Olsbu |
2017 | Marte Olsbu Røiseland |
2018 | Marte Olsbu Røiseland |
2019 | Eline Grue |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Marthe Kråkstad Johansen |
2023 | Marthe Kråkstad Johansen |
Stafett
År | Skiskytterkrets |
---|---|
1979 | Agder |
1980 | Agder |
1981 | Agder |
1982 | Agder |
1983 | Agder |
1984 | Troms |
1985 | Oppland |
1986 | Oppland |
1987 | Oppland |
1988 | Hordaland |
1989 | Buskerud |
1990 | Hordaland |
1991 | Buskerud |
1992 | Buskerud |
1993 | Rogaland |
1994 | Hordaland |
1995 | Hedmark |
1996 | Hedmark |
1997 | Hordaland |
1998 | Hordaland |
1999 | Nord-Trøndelag |
2000 | Hordaland |
2001 | Hordaland |
2002 | Hordaland |
2003 | Agder |
2004 | Oppland |
2005 | Hordaland |
2006 | Hordaland |
2007 | Nord-Trøndelag |
2008 | Oslo og Akershus |
2009 | Oslo og Akershus |
2010 | Hordaland |
2011 | Hordaland |
2012 | Nord-Østerdal |
2013 | Oslo og Akershus |
2014 | Nord-Østerdal |
2015 | Oslo og Akershus |
2016 | Hordaland |
2017 | Oslo og Akershus |
2018 | Hordaland |
2019 | Oslo og Akershus |
2020 | Ikke arrangert |
2021 | Ikke arrangert |
2022 | Buskerud |
2023 | Buskerud |
Skyttersamlag til og med 1984, senere skiskytterkretser.
Lagkonkurranse
År | Lag |
---|---|
1989 | Troms |
1990 | Hedmark |
1991 | Hedmark |
1992 | Hedmark |
1993 | Sør-Trøndelag |
1994 | Hordaland |
1995 | Hedmark |
1996 | Aust-Agder |
1997 | Aust-Agder |
1998 | Buskerud |
Totalt antall individuelle NM-titler
Oversikt over utøvere med fire eller flere individuelle seire senior-NM, til og med 2023.
Menn
Navn | Antall NM-titler |
---|---|
Ole Einar Bjørndalen | 19 |
Eirik Kvalfoss | 9 |
Halvard Hanevold | 8 |
Tarjei Bø | 7 |
Frode Andresen | 6 |
Emil Hegle Svendsen | 6 |
Johannes Thingnes Bø | 6 |
Jon Istad | 5 |
Jon Åge Tyldum | 5 |
Svein Engen | 4 |
Sigleif Johansen | 4 |
Lars Berger | 4 |
Lars Helge Birkeland | 4 |
Kvinner
Navn | Antall NM-titler |
---|---|
Tora Berger | 17 |
Liv Grete Skjelbreid Poirée | 15 |
Marte Olsbu Røiseland | 8 |
Gro Marit Istad Kristiansen | 7 |
Mette Mestad | 7 |
Linda Grubben (Tjørhom) | 6 |
Gunn Margit Andreassen | 4 |
Anne Elvebakk | 4 |
Siv Bråten Lunde | 4 |
Kommentarer
Kommentarer til artikkelen blir synlig for alle. Ikke skriv inn sensitive opplysninger, for eksempel helseopplysninger. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan. Det kan ta tid før du får svar.
Du må være logget inn for å kommentere.