kunstløp - Verdensmestere

Verdensmestere

SUS = Samveldet av uavhengige stater

Menn single

1896 Gilbert Fuchs, Tyskland
1897 Gustav Hügel, Østerrike
1898 Henning Grenander, Sverige
1899–1900 Gustav Hügel, Østerrike
1901–05 Ulrich Salchow, Sverige
1906 Gilbert Fuchs, Tyskland
1907–11 Ulrich Salchow, Sverige
1912–13 Fritz Kachler, Østerrike
1914 Gösta Sandahl, Sverige
1915–21 Ikke arrangert
1922 Gillis Grafström, Sverige
1923 Fritz Kachler, Østerrike
1924 Gillis Grafström, Sverige
1925–28 Willy Böckl, Østerrike
1929 Gillis Grafström, Sverige
1930–36 Karl Schäfer, Østerrike
1937–38 Felix Kaspar, Østerrike
1939 Graham Sharp, Storbritannia
1940–46 Ikke arrangert
1947 Hans Gerschwiler, Sveits
1948–52 Dick Button, USA
1953–56 Hayes Alan Jenkins, USA
1957–59 David Jenkins, USA
1960 Alain Giletti, Frankrike
1961 Ikke arrangert
1962 Donald Jackson, Canada
1963 Donald McPherson, Canada
1964 Manfred Schnelldorfer, Vest-Tyskland
1965 Alain Calmat, Frankrike
1966–68 Emmerich Danzer, Østerrike
1969–70 Tim Wood, USA
1971–73 Ondrej Nepela, Tsjekkoslovakia
1974 Jan Hoffmann, Øst-Tyskland
1975 Sergej Volkov, Sovjetunionen
1976 John Curry, Storbritannia
1977 Vladimir Kovaljev, Sovjetunionen
1978 Charles Tickner, USA
1979 Vladimir Kovaljev, Sovjetunionen
1980 Jan Hoffmann, Øst-Tyskland
1981–84 Scott Hamilton, USA
1985 Aleksandr Fadejev, Sovjetunionen
1986 Brian Boitano, USA
1987 Brian Orser, Canada
1988 Brian Boitano, USA
1989–91 Kurt Browning, Canada
1992 Viktor Petrenko, Sovjetunionen (SUS)
1993 Kurt Browning, Canada
1994–95 Elvis Stojko, Canada
1996 Todd Eldredge, USA
1997 Elvis Stojko, Canada
1998–2000 Aleksej Jagudin, Russland
2001 Jevgenij Plusjenko, Russland
2002 Aleksej Jagudin, Russland
2003–04 Jevgenij Plusjenko, Russland
2005–06 Stephane Lambiel, Sveits
2007 Brian Joubert, Frankrike
2008 Jeffrey Buttle, Canada
2009 Evan Lysacek, USA
2010 Daisuke Takahashi, Japan
2011 Patrick Chan, Canada

Kvinner single

1906–07 Madge Syers, Storbritannia
1908–11 Lily Kronberger, Ungarn
1912–14 Opika Méray von Horváth, Ungarn
1915–21 Ikke arrangert
1922–26 Herma Plank (Jaross)-Szabó, Østerrike
1927–36 Sonja Henie
1937 Cecilia Colledge, Storbritannia
1938–39 Megan Taylor, Storbritannia
1940–46 Ikke arrangert
1947–48 Barbara Ann Scott, Canada
1949–50 Alena Vrzanová, Tsjekkoslovakia
1951 Jeannette Altwegg, Storbritannia
1952 Jacqueline du Bief, Frankrike
1953 Tenley Albright, USA
1954 Gundi Busch, Vest-Tyskland
1955 Tenley Albright, USA
1956–60 Carol Heiss, USA
1961 Ikke arrangert
1962–64 Sjoukje Dijkstra, Nederland
1965 Petra Burka, Canada
1966–68 Peggy Fleming, USA
1969–70 Gabriele Seyfert, Øst-Tyskland
1971–72 Beatrix Schuba, Østerrike
1973 Karen Magnussen, Canada
1974 Christine Errath, Øst-Tyskland
1975 Dianne de Leeuw, Nederland
1976 Dorothy Hamill, USA
1977 Linda Fratianne, USA
1978 Anett Pötzsch, Øst-Tyskland
1979 Linda Fratianne, USA
1980 Anett Pötzsch, Øst-Tyskland
1981 Denise Biellmann, Sveits
1982 Elaine Zayak, USA
1983 Rosalyn Sumners, USA
1984–85 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1986 Debi Thomas, USA
1987–88 Katarina Witt, Øst-Tyskland
1989 Midori Ito, Japan
1990 Jill Trenary, USA
1991–92 Kristi Yamaguchi, USA
1993 Oksana Bajul, Ukraina
1994 Yuka Sato, Japan
1995 Chen Lu, Kina
1996 Michelle Kwan, USA
1997 Tara Lipinski, USA
1998 Michelle Kwan, USA
1999 Jelena Butyrskaja, Russland
2000–01 Michelle Kwan, USA
2002 Irina Slutskaja, Russland
2003 Michelle Kwan, USA
2004 Shizuka Arakawa, Japan
2005 Irina Slutskaja, Russland
2006 Kimmie Meissner, USA
2007 Miki Ando, Japan
2008 Mao Asada, Japan
2009 Kim Yu-na, Sør-Korea
2010 Mao Asada, Japan
2011 Miki Ando, Japan

Parløp

1908 Anna Hübler/Heinrich Burger, Tyskland
1909 Phyllis og James Johnson, Storbritannia
1910 Anna Hübler/Heinrich Burger, Tyskland
1911 Ludowika Eilers/Walter Jakobsson, Tyskland/Finland
1912 Phyllis og James Johnson, Storbritannia
1913 Helene Engelmann/Karl Mejstrik, Østerrike
1914 Ludowika og Walter Jakobsson, Finland
1915–21 Ikke arrangert
1922 Helene Engelmann/Alfred Berger, Østerrike
1923 Ludowika og Walter Jakobsson, Finland
1924 Helene Engelmann/Alfred Berger, Østerrike
1925 Herma Jaross–Szabó/Ludwig Wrede, Østerrike
1926 Andrée Joly/Pierre Brunet, Frankrike
1927 Herma Jaross-Szabó/Ludwig Wrede, Østerrike
1928 Andrée Joly/Pierre Brunet, Frankrike
1929 Lilli Scholz/Otto Kaiser, Østerrike
1930 Andrée og Pierre Brunet, Frankrike
1931 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1932 Andrée og Pierre Brunet, Frankrike
1933–35 Emilia Rotter/László Szollás, Ungarn
1936–39 Maxi Herber/Ernst Baier, Tyskland
1940–46 Ikke arrangert
1947–48 Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgia
1949 Andrea Kékessy/Ede Király, Ungarn
1950 Karol og Michael Kennedy, USA
1951–52 Ria Baran (Falk )/Paul Falk, Vest-Tyskland
1953 Jennifer og John Nicks, Storbritannia
1954–55 Frances Dafoe/Norris Bowden, Canada
1956 Elisabeth Schwarz/Kurt Oppelt, Østerrike
1957–60 Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1961 Ikke arrangert
1962 Maria og Otto Jelinek, Canada
1963–64 Marika Kilius/Hans-Jürgen Bäumler, Vest-Tyskland
1965–68 Ljudmila Belusova/Oleg Protopopov, Sovjetunionen
1969–72 Irina Rodnina/Aleksej Ulanov, Sovjetunionen
1973–78 Irina Rodnina/Aleksandr Sajtsev, Sovjetunionen
1979 Tai Babilonia/Randy Gardner, USA
1980 Marina Tsjerkasova/Sergej Sjakhraj, Sovjetunionen
1981 Irina Vorobjeva/Igor Lisovskij, Sovjetunionen
1982 Sabine Bäss/Tassilo Thierbach, Øst-Tyskland
1983 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1984 Barbara Underhill/Paul Martini, Canada
1985 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1986–87 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1988 Jelena Valova/Oleg Vasiljev, Sovjetunionen
1989–90 Jekaterina Gordejeva/Sergej Grinkov, Sovjetunionen
1991–92 Natalja Misjkutjonok/Artur Dmitrijev, Sovjetunionen
1993 Isabelle Brasseur/Lloyd Eisler, Canada
1994 Jevgenija Sjisjkova/Vadim Naumov, Russland
1995 Radka Kovariková/René Novotny, Tsjekkia
1996 Marina Eltsova/Andrej Busjkov, Russland
1997 Mandy Wötzel/Ingo Steuer, Tyskland
1998–99 Jelena Beresnaja/Anton Sikharulidse, Russland
2000 Maria Petrova/Aleksej Tikhonov, Russland
2001 Jamie Sale/David Pelletier, Canada
2002–03 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina
2004–05 Tatjana Totmjanina/Maksim Marinin, Russland
2006 Pang Qing/Tong Jian, Kina
2007 Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina
2008-09 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland
2010 Pang Qing/Tong Jian, Kina
2011 Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland

Isdans

1952–55 Jean Westwood/Lawrence Demmy, Storbritannia
1956 Pamela Weight/Paul Thomas, Storbritannia
1957–58 June Markham/Courtney Jones, Storbritannia
1959–60 Doreen Denny/Courtney Jones, Storbritannia
1961 Ikke arrangert
1962–65 Eva Romanová/Pavel Roman, Tsjekkoslovakia
1966–69 Diana Towler/Bernard Ford, Storbritannia
1970–74 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1975 Irina Moisejeva/Andrej Minenkov, Sovjetunionen
1976 Ljudmila Pakhomova/Aleksandr Gorsjkov, Sovjetunionen
1977 Irina Moisejeva/Andrej Minenkov, Sovjetunionen
1978–79 Natalja Linitsjuk/Gennadij Karponosov, Sovjetunionen
1980 Krisztina Regöczy/András Sallay, Ungarn
1981–84 Jayne Torvill/Christopher Dean, Storbritannia
1985–88 Natalja Bestemjanova/Andrej Bukin, Sovjetunionen
1989–90 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen
1991 Isabelle og Paul Duchesnay, Frankrike
1992 Marina Klimova/Sergej Ponomarenko, Sovjetunionen (SUS)
1993 Maja Usova/Aleksandr Sjulin, Russland
1994–97 Oksana Gristsjuk/Jevgenij Platov, Russland
1998–99 Anjelika Krylova/Oleg Ovsiannikov, Russland
2000 Marina Anissina/Gwendal Peizerat, Frankrike
2001 Barbara Fusar Poli/Maurizio Margaglio, Italia
2002 Irina Lobatsjeva/Ilja Averbukh, Russland
2003 Shae-Lynn Bourne/Victor Kraatz, Canada
2004–05 Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Russland
2006–07 Albena Denkova/Maksim Staviskij, Bulgaria
2008 Isabelle Delobel/Olivier Schoenfelder, Frankrike
2009 Oksana Domnina/Maksim Sjabalin, Russland
2010 Tessa Virtue/Scott Moir, Canada
2011 Meryl Davis/Charlie White, USA

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg