golf (norgesmestere)

Artikkelstart

I 1925 ble Åpent Norsk Mesterskap arrangert for herrer. Damenes første mesterskap ble arrangert i 1932. Fram til 1948 var mesterskapet nærmest som et klubbmesterskap i Kristiania/Oslo Golfklubb å regne, og alltid arrangert på Bogstad i Oslo.

I 1949 overtok Norges Golfforbund ansvaret for mesterskapene, men Oslo GK var administrator og arrangør fram til 1959.

Konkurransene ble betegnet som norsk mesterskap fra 1956, og de første kongepokalene ble delt ut henholdsvis i 1970 for menn og i 1976 for kvinner.

Menn

År Vinner
1925 J. L. Ohmann, Kristiania GK
1926 J. L. Ohmann, Oslo GK
1927 Arne Moltzau, Oslo GK
1928 Norman Vorley, Oslo GK
1929 F. H. Palmer, Oslo GK
1930–31 Olaf S. Heyerdahl, Oslo GK
1932 C. A. H. Gundelach, Oslo GK
1933–38 Olaf S. Heyerdahl, Oslo GK
1939 Einar Bergsland , Oslo GK
1940–46 Ikke arrangert
1947 Olaf S. Heyerdahl, Oslo GK
1948 Per Falster, Oslo GK
1949 Arild Wahlstrøm, Oslo GK
1950 Ikke arrangert
1951 Olaf S. Heyerdahl, Oslo GK
1952 John Johansen, Oslo GK
1953 Frank Jacobsen, Oslo GK
1954–57 John Johansen, Oslo GK
1958 Arve Pedersen, Oslo GK
1959–60 John Johansen, Oslo GK
1961 Jan Aaseth, Oslo GK
1962 John Johansen, Oslo GK
1963 Arve Pedersen, Oslo GK
1964 Jan Aaseth, Oslo GK
1965 John Johansen, Oslo GK
1966 Johan J. Horn, Bergen GK
1967 Erik Dønnestad, Oslo GK
1968–69 Per Heidenreich, Oslo GK
1970 Yngve Eriksen, Borregaard GK
1971 Svein Knutsen, Stavanger GK
1972 Erik Dønnestad, Oslo GK
1973 Alexander M. Vik, Oslo GK
1974 Johan J. Horn, Bergen GK
1975 Per Berge, Bergen GK
1976 Alexander M. Vik, Oslo GK
1977 Leif Ramsnes, Stavanger GK
1978 Erik Dønnestad, Oslo GK
1979–80 Tore Chr. Sviland, Stavanger GK
1981 Ragnvald Risan, Trondheim GK
1982 Tore Chr. Sviland, Stavanger GK
1983 Gard Midtvåge, Borregaard GK
1984 Tom Fredriksen, Stavanger GK
1985 Eric Bjerkholt, Oslo GK
1986 Tom Fredriksen, Stavanger GK
1987 Tom Edseth, Oslo GK
1988 Thomas Nielsen, Oslo GK
1989 Tore Chr. Sviland, Stavanger GK
1990 Bjørn Hage, Bergen GK
1991 Øyvind Rojahn, Borregaard GK
1992 Knut Ekjord jr., Oslo GK
1993 Kristian Svalheim, Kristiansand GK
1994–95 Knut Ekjord jr., Oslo GK
1996 Henrik Bjørnstad, Oslo GK
1997 Morten Hæraas, Kristiansand GK
1998 Kristian Svalheim, Kristiansand GK
1999 Peter Kaensche, Hauger GK
2000 Jan Are Larsen, Borregaard GK
2001 Eirik Tage Johansen, Stavanger GK
2002 Torstein Nævestad, Oslo GK
2003–04 Eirik Tage Johansen, Stavanger GK
2005 Øyvind Rojahn, Moss & Rygge GK
2006 Andrè Thorsen, Sola GK
2007 Lars Petter Brovold, Onsøy GK
2008 Espen Kofstad, Losby GK
2009 Knut Børsheim, Fana GK
2010 Espen Kofstad, Losby GK
2011 Andreas Gjesteby, Drammen GK
2012 Elias Bertheussen, Trondheim GK
2013 Elias Bertheussen, Trondheim GK
2014 Viktor Hovland, Drøbak GK
2015 Aksel Kristoffer Olsen, Stavanger GK
2016 Ole Berge Ramsnes, Stavanger GK
2017 Mikkel Antonsen, Drøbak GK
2018 Markus Braadlie, Miklagard GK
2019 Kevin André Wright, Miklagard GK
2020 Kristian Krogh, Drammen GK

Kvinner

År Vinner
1932 Aina Arfwedson, Oslo GK
1933 Barbara Palmer, Oslo GK
1934–35 Kathleen Collett, Oslo GK
1936 Marie T. Ullens de Shooten, Oslo GK
1937–38 Kathleen Collett, Oslo GK
1939 Maxene Heyerdahl, Oslo GK
1940–46 Ikke arrangert
1947–48 Aasta Frimann-Dahl, Oslo GK
1949 Annie Bergh, Oslo GK
1950 Ikke arrangert
1951 Ellen Ihlen, Oslo GK
1952 Annie Bergh, Oslo GK
1953 Annie Bergh d.y., Oslo GK
1954 Aasta Wahlstrøm (Frimann-Dahl), Oslo GK
1955 Ellen Ihlen, Oslo GK
1956–58 Aasta Wahlstrøm, Oslo GK
1959–66 Anniken Langaard, Oslo GK
1967 Vivi Horn, Oslo GK
1968–70 Bøbban Bjørge, Oslo GK
1971–73 Mette Rinde, Oslo GK
1974 Vivi Marstrand (Horn),
1975–76 Mette Reuss (Rinde), Oslo GK
1977 Lilly Gulliksen, Oslo GK
1978 Mette Reuss, Oslo GK
1979–80 Lilly Gulliksen, Oslo GK
1981–82 Anna Dønnestad, Oslo GK
1983 Jannicke Nielsen, Oslo GK
1984–85 Anna Dønnestad, Oslo GK
1986–87 Elin Malde, Stavanger GK
1988 Elizabeth Vinter, Oslo GK
1989 Anna Dønnestad, Oslo GK
1990–91 Vibeke Stensrud, Oslo GK
1992 Christine Nordvang, Borregaard GK
1993 Vibeke Stensrud, Oslo GK
1994 Cecilie Lundgreen, Borregaard GK
1995 Vibeke Stensrud, Oslo GK
1996–2000 Suzann Pettersen, Oslo GK
2001 Ingrid Martens, Sorknes GK
2002 Camilla Guriby Hilland, Bærum GK
2003 Lene Krog, Drammen GK
2004 June Bolme, Losby GK
2005-06 Monica Gundersrud, Elverum GK
2007 Marita Engzelius, Oslo GK
2008 Lene Krog, Drammen GK
2009 Rachel Raastad, Kjekstad GK
2010 Marita Engzelius, Oslo GK
2011 Solveig Helgesen, Bjørnefjorden GK
2012 Marita Engzelius, Oslo GK
2013 Cecilie Hagen, Drammen GK
2014 Mariell Bruun, Larvik GK
2015 Marthe Wold, Stavanger GK
2016 Tonje Daffinrud, Vestfold GK
2017 Karoline Lund, Losby GK
2018 Karoline Stormo, Arendal & omegn GK
2019 Dorothea Forbrigd, Oslo GK
2020 Celine Borge, Vestfold GK

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg