friidrett (norgesmestere i kappgang)

Artikkelstart

Norgesmestere i kappgang er kåret på et antall ulike distanser siden 1936 for menn og 1937 for kvinner. Noen av mesterskapene er arrangert på vei, mens andre er avholdt på bane.

Norgesmesterskapet i kappgang ble arrangert av Norges Gang- og Mosjonsforbund fra 1936 til og med 2008. Fra og med 2009 har kappgang vært en del av Norges Friidrettsforbund.

Norgesmestere i kappgang

Menn

5000 meter bane

Fra og med 2000 arrangeres øvelsen som en del av hovedmesterskapet i NM i friidrett.

År Utøver
2000 Erik Tysse
2001 Erik Tysse
2002 Erik Tysse
2003 Erik Tysse
2004 Erik Tysse
2005 Erik Tysse
2006 Erik Tysse
2007 Erik Tysse
2008 Erik Tysse
2009 Erik Tysse
2010 Trond Nymark
2011 Joakim Sælen
2012 Erik Tysse
2013 Erik Tysse
2014 Erik Tysse
2015 Erik Tysse
2016 Erik Tysse
2017 Håvard Haukenes
2018 Håvard Haukenes
2019 Fredrik Vaeng Røtnes
2020 Tobias Lømo

10 kilometer

År Utøver
1936 Edgar Bruun
1937 Egil Romberg Andersen
1938 Edgar Bruun
1939 Edgar Bruun
1940 Kaare Hammer
1941–1944 Ikke arrangert
1945 Edgar Bruun
1946 Kaare Hammer
1947 Edgar Bruun
1948 Kaare Hammer
1949 Kaare Hammer
1950 Hans Nordeide
1951 Hans Nordeide
1952 Kaare Hammer
1953 Ragnar Olsen
1954 Per Eikenes
1955 Ragnar Olsen
1956 Ragnar Olsen
1957 Jan Lohne
1958 Ragnar Olsen
1959–1960 Ikke arrangert
1961 Jan Lohne
1962 Johan Fr. Svendsen
1963 Harald Nymark
1964 Helge Abrahamsen
1965 Harald Persson
1966 Helge Abrahamsen
1967 Helge Abrahamsen
1968 Kåre Teigland
1969 Helge Abrahamsen
1970 Kjell Lund
1971 Kjell Lund
1972 Jan Rolstad
1973 Kjell Lund
1974 Per Ola Sverre
1975 Kjell Lund
1976 Kjell Lund
1977 Erling Andersen
1978 Erling Andersen
1979 Erling Andersen
1980 Erling Andersen
1981 Erling Andersen
1982 Tore Strømøy
1983 Erling Andersen
1984 Erling Andersen
1985 Erling Andersen
1986 Erling Andersen
1987 Erling Andersen
1988 Erling Andersen
1989 Erling Andersen
1990 Erling Andersen
1991 Sverre Jensen
1992 Roman Bencik
1993 Sverre Jensen
1994 Martin Engelsviken
1995 Sverre Jensen
1996 Christian Gundersen
1997 Trond Nymark
1998 Trond Nymark
1999 Kristian Lunde Lyssand
2000 Erik Tysse
2001 Erik Tysse
2002 Erik Tysse
2003 Erik Tysse
2004 Erik Tysse
2005 Trond Nymark
2006 Erik Tysse
2007 Erik Tysse
2008 Erik Tysse
2009 Erik Tysse
2010 Trond Nymark
2011 Trond Nymark
2012 Trond Nymark
2013 Erik Tysse
2014 Joakim Sælen
2015 Erik Tysse
2016 Fredrik Vaeng Røtnes
2017 Fredrik Vaeng Røtnes
2018 Tobias Lømo
2019 Tobias Lømo
2020 Ikke arrangert

15 kilometer

År Utøver
1945 Edgar Bruun
1948 Edgar Bruun
1949 Kaare Hammer

20 kilometer

Arrangert fra 1959 til 2016.

År Utøver
1959 Jan Lohne
1960 Jan Lohne
1961 Arne Johannessen
1962 John Johansen
1963 Johan Fr. Svendsen
1964 Harald Persson
1965 Helge Abrahamsen
1966 Kjell Lund
1967 Helge Abrahamsen
1968 Kjell Lund
1969 Kjell Lund
1970 Kjell Lund
1971 Jan Rolstad
1972 Jan Rolstad
1973 Kjell Lund
1974 Kjell Lund
1975 Kjell Lund
1976 Kjell Lund og Per Ola Sverre
1977 Knut Arne Strømøy
1978 Erling Andersen
1979 Erling Andersen
1980 Erling Andersen
1981 Erling Andersen
1982 Lars Ove Moen
1983 Erling Andersen
1984 Erling Andersen
1985 Erling Andersen
1986 Erling Andersen
1987 Erling Andersen
1988 Erling Andersen
1989 Erling Andersen
1990 Erling Andersen
1991 Sverre Jensen
1992 Martin Engelsviken
1993 Martin Engelsviken
1994 Sverre Jensen
1995 Sverre Jensen
1996 Martin Engelsviken
1997 Trond Nymark
1998 Kristian Lunde Lyssand
1999 Erling Andersen
2000 Trond Nymark
2001 Erik Tysse
2002 Erik Tysse
2003 Erik Tysse
2004 Trond Nymark
2005 Erik Tysse
2006 Erik Tysse
2007 Erik Tysse
2008 Erik Tysse
2009 Erik Tysse
2010 Trond Nymark
2011 Trond Nymark
2012 Trond Nymark
2013 Erik Tysse
2014 Håvard Haukenes
2015 Erik Tysse
2016 Håvard Haukenes

25 kilometer

År Utøver
1940 Edgar Bruun
1941–1944 Ikke arrangert
1946 Edgar Bruun
1947 Edgar Bruun
1948 Oddvar Sponberg
1949 Kaare Hammer
1950 Harald Persson
1951 Harald Persson
1952 Harald Persson
1953 Harald Persson
1954 Edgar Bruun
1955 Edgar Bruun
1956 Oddvar Sandvik
1957 Oddvar Sandvik
1958 Arne Fuglum

30 kilometer

År Utøver
1938 Edgar Bruun
1939 Edgar Bruun

50 kilometer

Ikke arrangert siden 2012.

År Utøver
1948 Edgar Bruun
1949 Edgar Bruun
1950 Gunnar Gregersen
1951 Edgar Bruun
1952 Gerhard Winther
1953 Edgar Bruun
1954 Edgar Bruun
1955 Edgar Bruun
1956 Oddvar Sandvik
1957 Oddvar Sandvik
1958 Oddvar Sandvik
1959 Jan Lohne
1960 Harry Hansen
1961 Johan Fr. Svendsen
1962 Johan Fr. Svendsen
1963 Alf Waaler
1964 Alf Waaler
1965 Kåre Teigland
1966 Ikke arrangert
1967 Kjell Lund
1968 Oddvar Sandvik
1969 Tore M. Brustad
1970 Tore M. Brustad
1971 Kjell Lund
1972 Tore M. Brustad
1973 Tore M. Brustad
1974 Tore M. Brustad
1975 Per Ola Sverre
1976 Per Ola Sverre
1977 Trond Persson
1978 Lars Ove Moen
1979 Erling Andersen
1980 Lars Ove Moen
1981 Rolf Jenssen
1982 Erling Andersen
1983 Ragnar Hofnes
1984 Erling Andersen
1985 Lars Ove Moen
1986–1989 Ikke arrangert
1990 Kjell Tysse
1991 Erling Andersen
1992 Erling Andersen
1993–1997 Ikke arrangert
1998 Trond Nymark
1999 Trond Nymark
2000–2003 Ikke arrangert
2004 Trond Nymark
2005 Trond Nymark
2006 Erik Tysse
2007-2009 Ikke arrangert
2010 Trond Nymark
2011 Ikke arrangert
2012 Håvard Haukenes

5000 meter bane innendørs

År Utøver
1988 Erling Andersen
1989 Erling Andersen
1990 Kjell Tysse
1991 Kjell Tysse
1992 Sverre Jensen
1993 Sverre Jensen
1994 Sverre Jensen
1995 Sverre Jensen
1996 Christian Gundersen
1997 Christian Gundersen
1998 Trond Nymark
1999 Trond Nymark
2000 Erik Tysse
2001 Erik Tysse
2002 Trond Nymark
2003 Ikke arrangert
2004 Erling Andersen
2005 Ikke arrangert
2006 Bjørn Ove Ølness
2007 Trond Nymark
2008 Arne-Johan Martinsen
2009 Ikke arrangert
2010 Arne-Johan Martinsen
2011 Håvard Haukenes
2012 Ikke arrangert
2013 Håvard Haukenes
2014 Joakim Sælen
2015 Joakim Sælen
2016 Fredrik Vaeng Røtnes
2017 Ingen fullførte
2018 Fredrik Vaeng Røtnes
2019 Andreas Døske
2020 Håvard Haukenes

Kvinner

3000 meter bane

Fra og med 2000 arrangeres øvelsen som en del av hovedmesterskapet i NM i friidrett.

År Utøver
1981 Frøydis Hilsen
1982 Frøydis Hilsen
1983 Mia Kjølberg
1984 Mia Kjølberg
1985 Vigdis Aarum
1986 Nina Arnesen
1987 Sølvi Furnes
1988–1999 Ikke arrangert
2000 Kjersti Tysse Plätzer
2001 Kjersti Tysse Plätzer
2002 Kjersti Tysse Plätzer
2003 Kjersti Tysse Plätzer
2004 Kjersti Tysse Plätzer
2005 Kjersti Tysse Plätzer
2006 Kjersti Tysse Plätzer
2007 Kjersti Tysse Plätzer
2008 Kjersti Tysse Plätzer
2009 Kjersti Tysse Plätzer
2010 Hanne Liland
2011 Kjersti Tysse Plätzer
2012 Merete Helgheim
2013 Merete Helgheim
2014 Merete Helgheim
2015 Merete Helgheim
2016 Merete Helgheim
2017 Merete Helgheim
2018 Merete Helgheim
2019 Merete Helgheim
2020 Siri Gamst Glittenberg

5 kilometer

År Utøver
1937 Astrid Tollerud
1938 Astrid Tollerud
1939 Grethe Sørensen
1940 Aase Gulbrandsen
1941–1944 Ikke arrangert
1945 Aase Gulbrandsen
1946 Aud Nordvik Jansen
1947 Aud Nordvik Jansen
1948 Aud Nordvik Jansen
1949 Aud Nordvik Jansen
1950 Aud Nordvik Jansen
1951 Olava Eriksen
1952 Jorun Nystuen
1953 Brita Abrahamsen
1954 Hildur Knarvik
1955 Brita Abrahamsen
1956 Hildur Engan (Knarvik)
1957 Hildur Engan
1958 Solveig Moen
1959 Hildur Engan
1960 Hildur Engan
1961 Hildur Engan
1962 Hildur Engan
1963 Eli Rolstad
1964 Eli Rolstad
1965 Ikke arrangert
1966 Eli Rolstad
1967 Eli Rolstad
1968 Eli Rolstad
1969 Eli Rolstad
1970 Eli Rolstad
1971 Eli Rolstad
1972 Thorhild Sarpebakken
1973 Thorhild Sarpebakken
1974 Gerd Gylder
1975 Thorill Gylder
1976 Thorill Gylder
1977 Thorill Gylder
1978 Thorill Gylder
1979 Thorill Gylder
1980 Thorill Gylder
1981 Frøydis Hilsen
1982 Frøydis Hilsen
1983 Mia Kjølberg
1984 Mia Kjølberg
1985 Kjersti Tysse
1986 Kjersti Tysse
1987 Kjersti Tysse
1988 Anita Blomberg
1989 Kristin Andreassen
1990 Kristin Andreassen
1991 Karianne Larsen
1992 Kjersti Tysse
1993 Hilde Gustavsen
1994 Kjersti Tysse
1995 Kjersti Tysse
1996 Kjersti Tysse Plätzer
1997 Hanne Liland
1998 Kjersti Tysse Plätzer
1999 Kjersti Tysse Plätzer
2000 Kjersti Tysse Plätzer
2001 Kjersti Tysse Plätzer
2002 Kjersti Tysse Plätzer
2003 Johanna E. Rostad
2004 Elin Cesilie Loftesnes
2005 Hanne Liland
2006 Kjersti Tysse Plätzer
2007 Hanne Liland
2008 Kjersti Tysse Plätzer
2009 Kjersti Tysse Plätzer
2010 Merete Helgheim
2011 Kjersti Tysse Plätzer
2012 Merete Helgheim
2013 Ikke arrangert
2014 Ellen Nordqvist Sjøblom
2015 Vilde Lundin
2016 Josefin Greiff
2017 Merete Helgheim
2018 Siri Gamst Glittenberg
2019 Merete Helgheim
2020 Ikke arrangert

10 kilometer

Ikke arrangert siden 2016.

År Utøver
1938 Astrid Tollerud
1939 Aase Gulbrandsen
1940 Aase Gulbrandsen
1941–1944 Ikke arrangert
1945 Aase Gulbrandsen
1946 Aud Nordvik Jansen
1947 Aud Nordvik Jansen
1948 Aud Nordvik Jansen
1949 Aud Nordvik Jansen
1950 Aud Nordvik Jansen
1951 Aud Nordvik Jansen
1952 Jorun Nystuen
1953 Brita Abrahamsen
1954 Hildur Engan
1955 Hildur Engan
1956 Hildur Engan
1957 Solveig Moen
1958 Solveig Moen
1959 Hildur Engan
1960 Hildur Engan
1961 Hildur Engan
1962 Hildur Engan
1963 Solveig Nordal
1964 Eli Rolstad
1965 Ikke arrangert
1966 Eli Rolstad
1967 Eli Rolstad
1968 Eli Rolstad
1969 Eli Rolstad
1970 Eli Rolstad
1971 Eli Rolstad
1972 Thorhild Sarpebakken
1973 Thorhild Sarpebakken
1974 Gerd Gylder
1975 Thorill Gylder
1976 Thorill Gylder
1977 Thorill Gylder
1978 Thorill Gylder
1979 Thorill Gylder
1980 Thorill Gylder
1981 Thorill Gylder
1982 Frøydis Hilsen
1983 Frøydis Hilsen
1984 Frøydis Hilsen
1985 Mona Iversen
1986 Mona Iversen
1987 Ikke arrangert
1988 Kristin Andreassen
1989 Kristin Andreassen
1990 Kristin Andreassen
1991 Kristin Andreassen
1992 Hilde Gustavsen
1993 Hilde Gustavsen
1994 Kjersti Tysse
1995 Kjersti Tysse
1996 Hanne Liland
1997 Hanne Liland
1998 Kjersti Tysse Plätzer
1999 Kjersti Tysse Plätzer
2000 Kjersti Tysse Plätzer
2001 Kjersti Tysse Plätzer
2002 Kjersti Tysse Plätzer
2003 Johanna E. Rostad
2004 Hanne Liland
2005 Hanne Liland
2006 Kjersti Tysse Plätzer
2007 Hanne Liland
2008 Kjersti Tysse Plätzer
2009 Kjersti Tysse Plätzer
2010 Hanne Liland
2011 Merete Helgheim
2012 Merete Helgheim
2013 Ikke arrangert
2014 Ellen Nordqvist Sjøblom
2015 Merete Helgheim
2016 Josefin Greiff

20 kilometer

Ikke arrangert siden 2010.

År Utøver
1988 Kristin Andreassen
1989–1997 Ikke arrangert
1998 Kjersti Tysse Plätzer
1999 Kjersti Tysse Plätzer
2000 Anne Haaland Simonsen
2001 Elin Cesilie Loftesnes
2002–2003 Ikke arrangert
2004 Kjersti Tysse Plätzer
2005 Ikke arrangert
2006 Kjersti Tysse Plätzer
2007 Hanne Liland
2008 Kjersti Tysse Plätzer
2009 Kjersti Tysse Plätzer
2010 Merete Helgheim

3000 meter bane innendørs

År Utøver
1988 Kristin Andreassen
1989 Kristin Andreassen
1990 Kristin Andreassen
1991 Kristin Andreassen
1992 Hilde Gustavsen
1993 Hilde Gustavsen
1994 Hilde Gustavsen
1995 Kjersti Tysse Plätzer
1996 Kjersti Tysse Plätzer
1997 Hanne Liland
1998 Hanne Liland
1999 Kjersti Tysse Plätzer
2000 Kjersti Tysse Plätzer
2001 Kjersti Tysse Plätzer
2002 Anne Haaland Simonsen
2003 Kjersti Tysse Plätzer
2004–2005 Ikke arrangert
2006 Hanne Liland
2007-2010 Ikke arrangert
2011 Merete Helgheim
2012-2013 Ikke arrangert
2014 Ellen Nordqvist Sjøblom
2015 Merete Helgheim
2016 Fride Møller Flatin
2017 Merete Helgheim
2018 Merete Helgheim
2019 Fride Møller Flatin
2020 Siri Gamst Glittenberg

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg