freestyle - norgesmestere - skiidrett

Norgesmesterskap i ulike øvelser som omfattes av grenen freestyle har blitt arrangert for menn og kvinner siden 1984. De første øvelsene var kulekjøring, ballett og hopp. Senere har øvelsene skicross, halfpipe og slopestyle kommet til.

Kulekjøring

Menn

År Utøver
1984 Hans Engelsen Eide
1985 Hans Engelsen Eide
1986 Stig Hernes
1987 Hans Engelsen Eide
1988 Hans Engelsen Eide
1989 Hans Engelsen Eide
1990 Hans Engelsen Eide
1991 Hans Engelsen Eide
1992 Erik Hegbom
1993 Patrick Søreide
1994 Hans Engelsen Eide
1995 Kornelius Drange Hole
1996 Kornelius Drange Hole
1997 Patrick Søreide
1998 Patrick Søreide
1999 Stian Overå
2000 Patrick Søreide
2001 Stian Overå
2002 Arild G. Hansen
2003 Arild G. Hansen
2004 Arild G. Hansen
2005 Arild G. Hansen
2006 Audun Hammersland
2007 Audun Hammersland
2008 Vinjar Slåtten
2009 Audun Hammersland
2010 Audun Hammersland
2011 Tevje Lie-Andersen
2012 Vinjar Slåtten
2013 Ole Fretheim
2014 Vinjar Slåtten
2015 Ole Fretheim
2016 Vinjar Slåtten
2017 Tevje Lie-Andersen
2018 Tevje Lie-Andersen
2019 Tevje Lie-Andersen
2020 Ikke arrangert

Kvinner

Kari Traa er ni ganger norsk mester i kulekjøring. Her fra OL i Torino i 2006. Bildet er hentet fra papirleksikonet Store norske leksikon, utgitt 2005-2007.

Av /NTB Scanpix ※.
År Utøver
1984 Stine Lise Hattestad
1985 Stine Lise Hattestad
1986 Stine Lise Hattestad
1987 Stine Lise Hattestad
1988 Stine Lise Hattestad
1989 Marianne Eskeland
1990 Stine Lise Hattestad
1991 Marianne Eskeland
1992 Stine Lise Hattestad
1993 Stine Lise Hattestad
1994 Stine Lise Hattestad
1995 Kari Traa
1996 Kari Traa
1997 Ingrid Berntsen
1998 Monica Ravello
1999 Kari Traa
2000 Kari Traa
2001 Kari Traa
2002 Ingrid Berntsen
2003 Kari Traa
2004 Kari Traa
2005 Kari Traa
2006 Kari Traa
2007 Ingrid Berntsen
2008 Cecilie Nesse
2009 Line Ø. Sølvskudt
2010 Gunhild Holtan
2011 Ingvild Hårklau
2012 Hedvig Wessel
2013 Kristin Sand Bakken
2014 Hedvig Wessel
2015 Nora Lødøen
2016 Hedvig Wessel
2017 Synva Finne
2018 Nora Lødøen
2019 Nora Lødøen
2020 Ikke arrangert

Ballett

Menn, arrangert fra 1984 til 1994.

År Utøver
1984 Kåre Lindseth
1985 Rune Kristiansen
1986 Rune Kristiansen
1987 Rune Kristiansen
1988 Rune Kristiansen
1989 Rune Kristiansen
1990 Rune Kristiansen
1991 Ikke arrangert
1992 Rune Kristiansen
1993 Rune Kristiansen
1994 Thomas Heyerdahl

Kvinner, arrangert fra 1984 til 1988.

År Utøver
1984 Gro Arntveit
1985 Stine Lise Hattestad
1986 Stine Lise Hattestad
1987 Stine Lise Hattestad
1988 Anne Dubevåg

Hopp/Big Air

Benevnt Big Air fra 2003.

Menn

År Utøver
1984 Kjetil Hanshus
1985 Tor Eriksen
1986 Tor Skeie
1987 Tor Skeie
1988 Stig Mæhle
1989 Tor Skeie
1990 Stig Mæhle
1991 Stig Mæhle
1992 Stig Mæhle
1993 Stig Mæhle
1994 Stig Mæhle
1995 Tor Skeie
1996 Ikke arrangert
1997 Sten Rune Strømberg
1998–2002 Ikke arrangert
2003 Egil Botten
2004 Christoffer Gjerde
2005 Eimund T. Staverløkk
2006 Anders Backe
2007 Steffen Renå Hamre
2008 Arild Tveit
2009 Steffen Renå Hamre
2010 Thomas Dølplads
2011 Klaus Finne
2012 Ikke arrangert
2013 Lars Oftedal Bjørum
2014 Ikke arrangert
2015 Robert Andre Ruud
2016 Christian Nummedal
2017 Christian Nummedal
2018 Christian Nummedal
2019 Birk Ruud
2020 Ikke arrangert

Kvinner

År Utøver
1984 Heidi Lise Knudsen
1985 Gro Arntveit
1986 Hilde Synnøve Lid
1987 Hilde Synnøve Lid
1988 Edel Hovland
1989 Hilde Synnøve Lid
1990 Edel Hovland
1991 Tanja Fostervoll
1992 Hilde Synnøve Lid
1993 Hilde Synnøve Lid
1994–1996 Ikke arrangert
1997 Monica Ravello
1998–2002 Ikke arrangert
2003 Ingrid Berntsen
2004–2010 Ikke arrangert
2011 Tiril Sjåstad Christiansen
2012 Ikke arrangert
2013 Ikke arrangert
2014 Nina Rusten
2015 Tiril Sjåstad Christiansen
2016 Tiril Sjåstad Christiansen
2017 Sandra Eie
2018 Elvira Marie Ros
2019 Johanne Killi
2020 Ikke arrangert

Halfpipe

Menn

År Utøver
2004 Christoffer Melhus
2005 Steinar Olsen
2006 Olav Brusletto
2007 Ikke arrangert
2008 Aleksander Aurdal
2009 Ikke arrangert
2010 Ikke arrangert
2011 Ikke arrangert
2012 Klaus Finne
2013 Ikke arrangert
2014 Jon Anders Lindstad
2015 Klaus Finne
2016 Felix Usterud
2017 Halvard Thon
2018 Birk Ruud
2019 Ikke arrangert
2020 Ikke arrangert

Kvinner

År Utøver
2006 Line Gudmundsen
2007-2011 Ikke arrangert
2012 Nina Rusten
2013 Ikke arrangert
2014 Nina Rusten
2015 Nina Rusten
2016 Sandra Eie
2017 Sandra Mostue Eie
2018 Tora Johansen
2019 Ikke arrangert
2020 Ikke arrangert

Skicross

Menn

År Utøver
2004 Kristian Fagerhus
2005 Audun Grønvold
2006 Audun Grønvold
2007 Kristian Buvarp
2008 Terje Lindholm
2009 Morten Ring Christensen
2010 Audun Grønvold
2011 Ikke arrangert
2012 Thomas Borge Lie
2013 Ikke arrangert
2014 Thomas Borge Lie
2015 Marius Heje Mæhle
2016 Marius Heje Mæhle
2017 Magnus Bjørnnes
2018 Henrik Lunde
2019 Ikke arrangert
2020 Ikke arrangert

Kvinner

År Utøver
2004 Christin Wiig
2005 Stina Flemmen
2006 Anna Marina Moland
2007 Hedda Berntsen
2008 Julie B. Jensen
2009 Marte Høie Gjefsen
2010 Marte Høie Gjefsen
2011 Ikke arrangert
2012 Hedda Berntsen
2013 Ikke arrangert
2014 Marte Høie Gjefsen
2015 Marte Høie Gjefsen
2016 Marte Høie Gjefsen
2017 Marte Høie Gjefsen
2018 Ebba Ruud
2019 Ikke arrangert
2020 Ikke arrangert

Slopestyle

Menn

År Utøver
2011 Aleksander Aurdal
2012 Ikke arrangert
2013 Øystein Bråten
2014 Aleksander Aurdal
2015 Felix Usterud
2016 Robert Andre Ruud
2017 Felix Usterud
2018 Christian Nummedal
2019 Øystein Bråten
2020 Ikke arrangert

Kvinner

År Utøver
2011 Nina Rusten
2012 Ikke arrangert
2013 Ikke arrangert
2014 Nina Rusten
2015 Tiril Sjåstad Christiansen
2016 Tiril Sjåstad Christiansen
2017 Tora Johansen
2018 Tiril Sjåstad Christiansen
2019 Johanne Killi
2020 Ikke arrangert

Kombinasjon

Menn

År Utøver
1984 Tron Robberstad
1985 Tor Eriksen
1986 Tor Eriksen
1987 Tor Eriksen
1988 Kjell Finckenhagen
1989 Børre Hegbom
1990 Kjell Finckenhagen

Kvinner

År Utøver
1985 Gro Arntveit
1986 Stine Lise Hattestad
1987 Stine Lise Hattestad
1988 Berit Torkhaug

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg