curling (norgesmestere for lag)

Artikkelstart

Norgesmesterskap i curling for lag har vært arrangert siden 1957 for menn og 1979 for kvinner.

Mestvinnende klubb er Snarøen Curling Club, som har vunnet 23 NM-gull for menn og 23 NM-gull for menn.

Mestvinnende skip (kaptein) er Dordi Nordby med 14 NM-titler. Flest titler blant mennene har Thomas Ulsrud med 13 gull.

Menn

År Klubb Skip
1957 Essen, Oslo Arne Holst
1958 Oppdal Olav Odden
1959 Stabæk Leif Uggen
1960 Oslo Rolf C. Christensen
1961 Oppdal Olav Odden
1962 Oppdal Olav Odden
1963 Trondheim Ola Lefstad
1964 Oppdal Per B. Holaker
1965 Frogner Ulf Engh
1966 Trondheim Nils P. Weidemann
1967 Geilo Erling Brusletto
1968 Bygdøy Thor Ø. Andresen
1969 Bygdøy Erik Gyllenhammer
1970 Stabæk Josef Bjaanæs
1971 Stabæk Knut Bjaanæs
1972 Stabæk Knut Bjaanæs
1973 Bærum Helmer Strømbo
1974 Brumunddal Sjur Loen
1975 Bærum Helmer Strømbo
1976 Trondheim Kristian Sørum
1977 Trondheim Kristian Sørum
1978 Trondheim Kristian Sørum
1979 Bygdøy Kristian Sørum
1980 Bygdøy Kristian Sørum
1981 Bygdøy Kristian Sørum
1982 Brumunddal Sjur Loen
1983 Snarøen Eigil Ramsfjell
1984 Snarøen Eigil Ramsfjell
1985 Brumunddal Kristian Sørum
1986 Risenga Tormod Andreassen
1987 Snarøen Eigil Ramsfjell
1988 Snarøen Eigil Ramsfjell
1989 Snarøen Eigil Ramsfjell
1990 Snarøen Eigil Ramsfjell
1991 Snarøen Eigil Ramsfjell
1992 Stabæk Kristian Sørum
1993 Risenga Tormod Andreassen
1994 Risenga Tormod Andreassen
1995 Snarøen Eigil Ramsfjell
1996 Snarøen Eigil Ramsfjell
1997 Stabæk Pål Trulsen
1998 Snarøen Thomas Ulsrud
1999 Stabæk Pål Trulsen
2000 Snarøen Thomas Ulsrud
2001 Stabæk Pål Trulsen
2002 Stabæk Pål Trulsen
2003 Snarøen Thomas Ulsrud
2004 Snarøen Johan Høstmælingen
2005 Stabæk Pål Trulsen
2006 Snarøen Thomas Ulsrud
2007 Snarøen Thomas Ulsrud
2008 Snarøen Thomas Ulsrud
2009 Snarøen Thomas Ulsrud
2010 Snarøen Torger Nergård
2011 Snarøen Thomas Ulsrud
2012 Snarøen Thomas Ulsrud
2013 Snarøen Thomas Ulsrud
2014 Snarøen Thomas Ulsrud
2015 Snarøen Thomas Ulsrud
2016 Oppdal Steffen Walstad
2017 Oppdal Steffen Walstad
2018 Oppdal Steffen Walstad
2019 Oppdal Magnus Ramsfjell
2020 Oppdal Thomas Ulsrud

Kvinner

År Klubb Skip
1979 Asker Ellen Githmark
1980 Asker Ellen Githmark
1981 Snarøen Anne Jøtun Bakke
1982 Snarøen Trine Trulsen
1983 Trondheim Eva Vanvik
1984 Asker Ellen Githmark
1985 Trondheim Eva Vanvik
1986 Snarøen Anne Jøtun Bakke
1987 Snarøen Anne Jøtun Bakke
1988 Snarøen Anne Jøtun Bakke
1989 Snarøen Trine Trulsen
1990 Snarøen Dordi Nordby
1991 Snarøen Dordi Nordby
1992 Snarøen Dordi Nordby
1993 Snarøen Dordi Nordby
1994 Oslo Ingvild Githmark
1995 Snarøen Dordi Nordby
1996 Snarøen Dordi Nordby
1997 Snarøen Dordi Nordby
1998 Snarøen Dordi Nordby
1999 Snarøen Dordi Nordby
2000 Snarøen Dordi Nordby
2001 Snarøen Dordi Nordby
2002 Snarøen Dordi Nordby
2003 Risenga Linn Githmark
2004 Snarøen Dordi Nordby
2005 Ikke arrangert
2006 Oppdal Kristin Skaslien
2007 Bygdøy Linn Githmark
2008 Snarøen Dordi Nordby
2009 Oppdal Kristin Skaslien
2010 Snarøen Marianne Rørvik
2011 Snarøen Marianne Rørvik
2012 Snarøen Marianne Rørvik
2014 Oppdal Kristin Skaslien
2015 Oppdal Kristin Skaslien
2016 Oslo Kristin Skaslien
2017 Oslo Kristin Skaslien
2018 Lillehammer Maia Ramsfjell
2019 Lillehammer Maia Ramsfjell
2020 Oslo Marianne Rørvik

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg