Statsministrar i Nord-Irland 1921–1972

Artikkelstart

Nord-Irland hadde eigen statsminister frå 1921 til 1972. Då øya Irland blei delt i 1921, blei Nord-Irland ein provins innanfor Storbritannia, medan resten av øya vart ein fristat før det seinare vart ein republikk. Nord-Irland fekk indre sjølvstyre og eigen statsminister. Statsministerembetet blei oppheva i 1972, etter den blodige søndagen, og britisk direktestyre blei innført.

Namn og valkrins Statsministerperiode Parti
James Craig, Down til 1929, North Down frå 1929 7. juni 1921–24. november 1940 Ulster Unionist Party (UUP)
John Miller Andrews, Mid Down 27. november 1940–1. mai 1943 Ulster Unionist Party (UUP)
Basil Brooke, Lisnaskea 1. mai 1943–26. mars 1963 Ulster Unionist Party (UUP)
Terence O'Neill, Bannside 25. mars 1963–1- mai 1969 Ulster Unionist Party (UUP)
James Chichester Clark, South Londonderry 1. mai 1969–23. mars 1971 Ulster Unionist Party (UUP)
Brian Faulkner, East Down 23. mars 1971–30. mars 1972 Ulster Unionist Party (UUP)

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg