Revisjonsdepartementet

Nicolai Lohmann Krog satt som revisjonsminister i flere regjeringer, en kort periode 1840-41 også som regjeringens formann. Portrett malt av Thyge Matthiasen etter original av Johan Gørbitz.
Av /Oslo Museum.
Lisens: CC0 1.0

Artikkelstart

Revisjonsdepartementet var et norsk departement opprettet i 1822, som var tillagt revisjon og desisjon av statens spesialregnskaper. Revisjonsdepartementet ble nedlagt i 1918 og saksområdet overført til Statsrevisjonen (nå Riksrevisjonen).

Faktaboks

Uttale
revisjˈonsdepartementet

Statsråder i Revisjonsdepartementet

Dato Minister
23. juli 1822 Peter Motzfeldt
21. mai 1824 Hans Hagerup Falbe
mai 1825 Peter Motzfeldt
november 1828 Hans Hagerup Falbe
november 1829 Peter Motzfeldt
juni 1831 Nicolai Johan Lohmann Krog
31. januar 1832 Valentin Sibbern
august 1832 Peter Motzfeldt
september 1834 Valentin Sibbern
mai 1835 Peter Motzfeldt
mai 1837 Nicolai Johan Lohmann Krog
mars 1838 Oluf Schouboe
juni 1839 Nicolai Johan Lohmann Krog
september 1841 Oluf Schouboe
september 1842 Nicolai Johan Lohmann Krog
september 1845 Valentin Sibbern
oktober 1846 Nicolai Johan Lohmann Krog
november 1848 Valentin Sibbern
september 1849 Nicolai Johan Lohmann Krog
oktober 1850 Jørgen Herman Vogt
september 1851 Nicolai Johan Lohmann Krog
15. januar 1855 Erik Røring Møinichen
juni 1855 Christian Zetlitz Bretteville
30. april 1856 August Christian Manthey
september 1856 Jørgen Herman Vogt
16. desember 1858 Christian Birch-Reichenwald
juli 1859 Hans Petersen
17. desember 1861 Frederik Stang
juni 1868 Erik Røring Møinichen
oktober 1869 Frederik Stang
6. august 1873 Jacob Aall jr.
13. juni 1879 Christian Selmer
13. oktober 1879 Christian Jensen
22. desember 1880 Christian Homann Schweigaard
oktober 1882 Ole Andreas Bachke
3. april 1884 Christian Homann Schweigaard
16. juli 1884 Birger Kildal
juli 1886 Jakob Liv Rosted Sverdrup
5. mars 1888 Lars Knutson Liestøl
23. februar 1889 Peter Olrog Schjøtt
13. juli 1889 Emil Stang
6. mars 1891 Hans Hein Theodor Nysom
28. november 1891 Thomas von Westen Engelhart
juli 1892 Jacob Otto Lange
2. mai 1893 Emil Stang
7. september 1894 Ole Andreas Furu
27. april 1895 Johannes Winding Harbitz
14. oktober 1895 Fredrik Stang Lund
26. november 1896 Harald Smedal
27. mars 1897 Olaj Johan Olsen
5. juni 1897 Harald Smedal
17. februar 1898 Johannes Steen
29. februar 1900 Anton Qvam
3. november 1900 Wollert Konow (H)
9. juni 1903 Otto Albert Blehr
22. oktober 1903 Birger Kildal
25. mars 1904 Christian Michelsen
1. september 1904 Benjamin Vogt
7. juni 1905 Harald Bothner
3. november 1905 Gunnar Knudsen
27. november 1905 Christian Michelsen
28. oktober 1907 Sven Aarrestad
19. mars 1908 Gunnar Knudsen
2. februar 1910 Wollert Konow (SB)
20. februar 1912 Jens Kristian Bratlie
31. januar 1913–1. juli 1918 Gunnar Knudsen

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg