Ragna Marie Wettergreen var en norsk skuespiller.
Wettergreen debuterte i 1886, på Christiania Theater. I perioden 1899–1934 var hun en av hovedkreftene ved Nationaltheatret, bortsett fra sesongene fra 1905 til 1909, da hun var primadonna ved Fahlstrøms Theater.
På scenen forente hun sikker intuisjon, stor sjarm, sterkt temperament og en nyansert teknikk. Blant de beste karakterrollene hennes var Gina Ekdal i Henrik Ibsens Vildanden, fru Arvik i Bjørnstjerne Bjørnsons Når den ny vin blomstrer, Konge-Juliane i Knut Hamsuns Livet ivold, samt August Strindberg-karakterene Alice i Dödsdansen og Laura i Faderen.
I tillegg til dette var hun en glansfull lystspillartist.
Hun trakk seg tilbake fra scenen rundt 1940, men i juni 1952 vendte hun tilbake i sin gamle glansrolle som bestemoren i Eventyret av Gaston Arman de Caillavet og Robert de Flers.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.