År Utøver og land
1904 Zoltán von Halmay, Ungarn1
1906–84 Ikke arrangert
1988 Matt Biondi, USA
1992 Aleksandr Popov, Sovjetunionen (SUS)
1996 Aleksandr Popov, Russland
2000 Anthony Ervin og Gary Hall, USA
2004 Gary Hall, USA
2008 Cesar Cielo Filho, Brasil

1 50 yards

År Utøver og land
1896 Alfréd Hajós, Ungarn
1900 Ikke arrangert
1904 Zoltán von Halmay, Ungarn1
1906 Charles Daniels, USA
1908 Charles Daniels, USA
1912 Duke Kahanamoku, USA
1920 Duke Kahanamoku, USA
1924 Johnny Weissmuller, USA
1928 Johnny Weissmuller, USA
1932 Yasuji Miyazaki, Japan
1936 Ferenc Csík, Ungarn
1948 Walter Ris, USA
1952 Clarke Scholes, USA
1956 Jon Henricks, Australia
1960 John Devitt, Australia
1964 Don Schollander, USA
1968 Michael Wenden, Australia
1972 Mark Spitz, USA
1976 Jim Montgomery, USA
1980 Jörg Woithe, Øst-Tyskland
1984 Roedy Gaines, USA
1988 Matt Biondi, USA
1992 Aleksandr Popov, Sovjetunionen (SUS)
1996 Aleksandr Popov, Russland
2000 Pieter van den Hoogenband, Nederland
2004 Pieter van den Hoogenband, Nederland
2008 Alain Bernard, Frankrike

1 100 yards

År Utøver og land
1900 Frederick Lane, Australia
1904 Charles Daniels, USA1
1906–64 Ikke arrangert
1968 Michael Wenden, Australia
1972 Mark Spitz, USA
1976 Bruce Furniss, USA
1980 Sergej Kopljakov, Sovjetunionen
1984 Michael Gross, Vest-Tyskland
1988 Duncan Armstrong, Australia
1992 Jevgenij Sadovji, Sovjetunionen (SUS)
1996 Danyon Loader, New Zealand
2000 Pieter van den Hoogenband, Nederland
2004 Ian Thorpe, Australia
2008 Michael Phelps, USA

1 220 yards

År Utøver og land
1896 Paul Neumann, Østerrike1
1900 Ikke arrangert
1904 Charles Daniels, USA2
1906 Otto Scheff, Østerrike
1908 Henry Taylor, Storbritannia
1912 George Hodgson, Canada
1920 Normann Ross, USA
1924 Johnny Weissmuller, USA
1928 Alberto Zorrilla, Argentina
1932 Buster Crabbe, USA
1936 Jack Medica, USA
1948 William Smith, USA
1952 Jean Boiteux, Frankrike
1956 Murray Rose, Australia
1960 Murray Rose, Australia
1964 Don Schollander, USA
1968 Michael Burton, USA
1972 Bradford Cooper, Australia
1976 Brian Goodell, USA
1980 Vladimir Salnikov, Sovjetunionen
1984 George DiCarlo, USA
1988 Uwe Dassler, Øst-Tyskland
1992 Jevgenij Sadovji, Sovjetunionen (SUS)
1996 Danyon Loader, New Zealand
2000 Ian Thorpe, Australia
2004 Ian Thorpe, Australia
2008 Park Tae-hwan, Sør-Korea
2012 Sun_Yang, Kina
2016 Mack_Horton, Australia

1 500 m 2 440 yards

År Utøver og land
1896 Alfréd Hajós, Ungarn1
1900 John A. Jarvis, Storbritannia2
1904 Emil Rausch, Tyskland3
1906 Henry Taylor, Storbritannia3
1908 Henry Taylor, Storbritannia
1912 George Hodgson, Canada
1920 Normann Ross, USA
1924 Andrew Charlton, Australia
1928 Arne Borg, Sverige
1932 Kusuo Kitamura, Japan
1936 Noboru Terada, Japan
1948 James McLane, USA
1952 Ford Konno, USA
1956 Murray Rose, Australia
1960 John Konrads, Australia
1964 Robert Windle, Australia
1968 Michael Burton, USA
1972 Michael Burton, USA
1976 Brian Goodell, USA
1980 Vladimir Salnikov, Sovjetunionen
1984 Michael O'Brien, USA
1988 Vladimir Salnikov, Sovjetunionen
1992 Kieren Perkins, Australia
1996 Kieren Perkins, Australia
2000 Grant Hackett, Australia
2004 Grant Hackett, Australia
2008 Oussama Mellouli, Tunis

1 1200 m2 1000 m3 1 engelsk mil

År Utøver og land
1904 Walter Brack, Tyskland1
1906 Ikke arrangert
1908 Arno Bieberstein, Tyskland
1912 Harry Hebner, USA
1920 Warren Paoa Kealoha, USA
1924 Warren Paoa Kealoha, USA
1928 George Kojac, USA
1932 Masaji Kiyokawa, Japan
1936 Adolph G. Kiefer, USA
1948 Allen Stack, USA
1952 Yoshinobu Oyakawa, USA
1956 David Theile, Australia
1960 David Theile, Australia
1964 Ikke arrangert
1968 Roland Matthes, Øst-Tyskland
1972 Roland Matthes, Øst-Tyskland
1976 John Naber, USA
1980 Bengt Baron, Sverige
1984 Richard Carey, USA
1988 Daichi Suzuki, Japan
1992 Mark Tewksbury, Canada
1996 Jeff Rouse, USA
2000 Lenny Krayzelburg, USA
2004 Aaron Peirsol, USA
2008 Aaron Peirsol, USA

1 100 yards

År Utøver og land
1900 Ernst Hoppenberg, Tyskland
1904–60 Ikke arrangert
1964 Jed Graef, USA
1968 Roland Matthes, Øst-Tyskland
1972 Roland Matthes, Øst-Tyskland
1976 John Naber, USA
1980 Sándor Wladár, Ungarn
1984 Richard Carey, USA
1988 Igor Poljanskij, Sovjetunionen
1992 Martín López-Zubero, Spania
1996 Brad Bridgewater, USA
2000 Lenny Krayzelburg, USA
2004 Aaron Peirsol, USA
2008 Ryan Lochte, USA
År Utøver og land
1968 Donald McKenzie, USA
1972 Nobutaka Taguchi, Japan
1976 John Hencken, USA
1980 Duncan Goodhew, Storbritannia
1984 Steve Lundquist, USA
1988 Adrian Moorhouse, Storbritannia
1992 Nelson Diebel, USA
1996 Frederic Deburghgraeve, Belgia
2000 Domenico Fioravanti, Italia
2004 Kosuke Kitajima, Japan
2008 Kosuke Kitajima, Japan
År Utøver og land
1908 Frederick Holman, Storbritannia
1912 Walter Bathe, Tyskland
1920 Håkon Malmroth, Sverige
1924 Robert Skelton, USA
1928 Yoshiyuki Tsuruta, Japan
1932 Yoshiyuki Tsuruta, Japan
1936 Tetsuo Hamuro, Japan
1948 Joseph Verdeur, USA
1952 John Davies, Australia
1956 Masaru Furukawa, Japan
1960 William Mulliken, USA
1964 Ian O'Brien, Australia
1968 Felipe Muñoz, Mexico
1972 John Hencken, USA
1976 David Wilkie, Storbritannia
1980 Robertas Sjulpa, Sovjetunionen
1984 Victor Davis, Canada
1988 Jószef Szabó, Ungarn
1992 Mike Barrowman, USA
1996 Norbert Rózsa, Ungarn
2000 Domenico Fioravanti, Italia
2004 Kosuke Kitajima, Japan
2008 Kosuke Kitajima, Japan
År Utøver og land
1968 Douglas Russell, USA
1972 Mark Spitz, USA
1976 Matt Vogel, USA
1980 Pär Arvidsson, Sverige
1984 Michael Gross, Vest-Tyskland
1988 Anthony Nesty, Surinam
1992 Pablo Morales, USA
1996 Denis Pankratov, Russland
2000 Lars Frölander, Sverige
2004 Michael Phelps, USA
2008 Michael Phelps, USA
År Utøver og land
1956 William Yorzyk, USA
1960 Michael Troy, USA
1964 Kevin Berry, Australia
1968 Carl Robie, USA
1972 Mark Spitz, USA
1976 Mike Bruner, USA
1980 Sergej Fesenko, Sovjetunionen
1984 Jon Sieben, Australia
1988 Michael Gross, Vest-Tyskland
1992 Melvin Stewart, USA
1996 Denis Pankratov, Russland
2000 Tom Malchow, USA
2004 Michael Phelps, USA
2008 Michael Phelps, USA
År Utøver og land
1968 Charles Hickcox, USA
1972 Gunnar Larsson, Sverige
1976–80 Ikke arrangert
1984 Alex Baumann, Canada
1988 Tamás Darnyi, Ungarn
1992 Tamás Darnyi, Ungarn
1996 Attila Czene, Ungarn
2000 Massomilliano Rosolino, Italia
2004 Michael Phelps, USA
2008 Michael Phelps, USA
År Utøver og land
1964 Richard Roth, USA
1968 Charles Hickcox, USA
1972 Gunnar Larsson, Sverige
1976 Rod Strachan, USA
1980 Aleksandr Sidorenko, Sovjetunionen
1984 Alex Baumann, Canada
1988 Tamás Darnyi, Ungarn
1992 Tamás Darnyi, Ungarn
1996 Tom Dolan, USA
2000 Tom Dolan, USA
2004 Michael Phelps, USA
2008 Michael Phelps, USA
2012 Ryan_Lochte, USA
2016 Kosuke_Hagino, Japan
År Land
1964 USA
1968 USA
1972 USA
1976–80 Ikke arrangert
1984 USA
1988 USA
1992 USA
1996 USA
2000 Australia
2004 Sør-Afrika
2008 USA
År Land
1906 Ungarn1
1908 Storbritannia
1912 Australasia2
1920 USA
1924 USA
1928 USA
1932 Japan
1936 Japan
1948 USA
1952 USA
1956 Australia
1960 USA
1964 USA
1968 USA
1972 USA
1976 USA
1980 Sovjetunionen
1984 USA
1988 USA
1992 SUS
1996 USA
2000 Australia
2004 USA
2008 USA

1 4x250 m2 Australia og New Zealand med felles lag

År Land
1960 USA
1964 USA
1968 USA
1972 USA
1976 USA
1980 Australia
1984 USA
1988 USA
1992 USA
1996 USA
2000 USA
2004 USA
2008 USA
År Utøver og land
2008 Maarten van der Weijden, Nederland
År Utøver og land
1988 Kristin Otto, Øst-Tyskland
1992 Yang Wenyi, Kina
1996 Amy Van Dyken, USA
2000 Inge de Bruijn, Nederland
2004 Inge de Bruijn, Nederland
2008 Britta Steffen, Tyskland
År Utøver og land
1912 Fanny Durack, Australia
1920 Ethelda Bleibtrey, USA
1924 Ethel Lackie, USA
1928 Albina Osipowich, USA
1932 Helene Madison, USA
1936 Rie Mastenbroek, Nederland
1948 Greta Andersen, Danmark
1952 Katalin Szöke, Ungarn
1956 Dawn Fraser, Australia
1960 Dawn Fraser, Australia
1964 Dawn Fraser, Australia
1968 Jan Henne, USA
1972 Sandra Neilson, USA
1976 Kornelia Ender, Øst-Tyskland
1980 Barbara Krause, Øst-Tyskland
1984 Nancy Hogshead og Carrie Steinseifer, USA
1988 Kristin Otto, Øst-Tyskland
1992 Zhuang Yong, Kina
1996 Li Jingyi, Kina
2000 Inge de Bruijn, Nederland
2004 Jodie Henry, Australia
2008 Britta Steffen, Tyskland
År Utøver og land
1968 Debbie Meyer, USA
1972 Shane Gould, Australia
1976 Kornelia Ender, Øst-Tyskland
1980 Barbara Krause, Øst-Tyskland
1984 Mary Wayte, USA
1988 Heike Friedrich, Øst-Tyskland
1992 Nicole Haislett, USA
1996 Claudia Poll, Costa Rica
2000 Susie O'Neill, Australia
2004 Camelia Potec, Romania
2008 Federica Pellegrini, Italia
År Utøver og land
1920 Ethelda Bleibtrey, USA1
1924 Martha Norelius, USA
1928 Martha Norelius, USA
1932 Helene Madison, USA
1936 Rie Mastenbroek, Nederland
1948 Ann Curtis, USA
1952 Valéria Gyenge, Ungarn
1956 Lorraine Crapp, Australia
1960 Christine Von Saltza, USA
1964 Virginia Duenkel, USA
1968 Debbie Meyer, USA
1972 Shane Gould, Australia
1976 Petra Thümer, Øst-Tyskland
1980 Ines Diers, Øst-Tyskland
1984 Tiffany Cohen, USA
1988 Janet Evans, USA
1992 Dagmar Hase, Tyskland
1996 Michelle Smith, Irland
2000 Brooke Bennett, USA
2004 Laure Manaudou, Frankrike
2008 Rebecca Adlington, Storbritannia

1 300 m

År Utøver og land
1968 Debbie Meyer, USA
1972 Keena Rothhammer, USA
1976 Petra Thümer, Øst-Tyskland
1980 Michelle Ford, Australia
1984 Tiffany Cohen, USA
1988 Janet Evans, USA
1992 Janet Evans, USA
1996 Brooke Bennett, USA
2000 Brooke Bennett, USA
2004 Ai Shibata, Japan
2008 Rebecca Adlington, Storbritannia
År Utøver og land
1924 Sybil Bauer, USA
1928 Maria Braun, Nederland
1932 Eleanor Holm, USA
1936 Nida Senff, Nederland
1948 Karen Margrethe Harup, Danmark
1952 Joan Harrison, Sør-Afrika
1956 Judith Grinham, Storbritannia
1960 Lynn Burke, USA
1964 Cathy Ferguson, USA
1968 Kaye Hall, USA
1972 Melissa Belote, USA
1976 Ulrike Richter, Øst-Tyskland
1980 Rica Reinisch, Øst-Tyskland
1984 Theresa Andrews, USA
1988 Kristin Otto, Øst-Tyskland
1992 Krisztina Egerszegi, Ungarn
1996 Beth Botsford, USA
2000 Diana Mocanu, Romania
2004 Natalie Coughlin, USA
2008 Natalie Coughlin, USA
År Utøver og land
1968 Lillian Watson, USA
1972 Melissa Belote, USA
1976 Ulrike Richter, Øst-Tyskland
1980 Rica Reinisch, Øst-Tyskland
1984 Jolanda de Rover, Nederland
1988 Krisztina Egerszegi, Ungarn
1992 Krisztina Egerszegi, Ungarn
1996 Krisztina Egerszegi, Ungarn
2000 Diana Mocanu, Romania
2004 Kirsty Coventry, Zimbabwe
2008 Kirsty Coventry, Zimbabwe
År Utøver og land
1968 Djurdjica Bjedov, Jugoslavia
1972 Catherine Carr, USA
1976 Hannelore Anke, Øst-Tyskland
1980 Ute Geweniger, Øst-Tyskland
1984 Petra van Staveren, Nederland
1988 Tanja Dangalakova, Bulgaria
1992 Jelena Rudkovskaja, Sovjetunionen (SUS)
1996 Penelope Heyns, Sør-Afrika
2000 Megan Quann, USA
2004 Luo Xuejuan, Kina
2008 Leisel Jones, Australia
År Utøver og land
1924 Lucy Morton, Storbritannia
1928 Hildegard Schrader, Tyskland
1932 Clare Dennis, Australia
1936 Hideko Maehata, Japan
1948 Petronella van Vliet, Nederland
1952 Éva Székely, Ungarn
1956 Ursula Happe, Vest-Tyskland
1960 Anita Lonsbrough, Storbritannia
1964 Galina Prosumenstsjikova, Sovjetunionen
1968 Sharon Wichman, USA
1972 Beverley Whitfield, Australia
1976 Marina Kosjevaja, Sovjetunionen
1980 Lina Kaciušyte, Sovjetunionen
1984 Anne Ottenbrite, Canada
1988 Silke Hörner, Øst-Tyskland
1992 Kyoko Iwasaki, Japan
1996 Penelope Heyns, Sør-Afrika
2000 Agnes Kovacs, Ungarn
2004 Amanda Beard, USA
2008 Rebecca Soni, USA
År Utøver og land
1956 Shelley Mann, USA
1960 Carolyn Schuler, USA
1964 Sharon Stouder, USA
1968 Lynette McClements, Australia
1972 Mayumi Aoki, Japan
1976 Kornelia Ender, Øst-Tyskland
1980 Caren Metschuck, Øst-Tyskland
1984 Mary T. Meagher, USA
1988 Kristin Otto, Øst-Tyskland
1992 Qian Hong, Kina
1996 Amy Van Dyken, USA
2000 Inge de Bruijn, Nederland
2004 Petria Thomas, Australia
2008 Lisbeth Trickett, Australia
År Utøver og land
1968 Ada Kok, Nederland
1972 Karen Moe, USA
1976 Andrea Pollack, Øst-Tyskland
1980 Ines Geissler, Øst-Tyskland
1984 Mary T. Meagher, USA
1988 Kathleen Nord, Øst-Tyskland
1992 Summer Sanders, USA
1996 Susan O'Neill, Australia
2000 Misty Hyman, USA
2004 Otylia Jedrzejczak, Polen
2008 Liu Zige, Kina
År Utøver og land
1968 Claudia Kolb, USA
1972 Shane Gould, Australia
1976–80 Ikke arrangert
1984 Tracy Caulkins, USA
1988 Daniela Hunger, Øst-Tyskland
1992 Lin Li, Kina
1996 Michelle Smith, Irland
2000 Jana Klotsjkova, Ukraina
2004 Jana Klotsjkova, Ukraina
2008 Stephanie Rice, Australia
År Utøver og land
1964 Donna De Varona, USA
1968 Claudia Kolb, USA
1972 Gail Neall, Australia
1976 Ulrike Tauber, Øst-Tyskland
1980 Petra Schneider, Øst-Tyskland
1984 Tracy Caulkins, USA
1988 Janet Evans, USA
1992 Krisztina Egerszegi, Ungarn
1996 Michelle Smith, Irland
2000 Jana Klotsjkova, Ukraina
2004 Jana Klotsjkova, Ukraina
2008 Stephanie Rice, Australia
År Land
1912 Storbritannia
1920 USA
1924 USA
1928 USA
1932 USA
1936 Nederland
1948 USA
1952 Ungarn
1956 Australia
1960 USA
1964 USA
1968 USA
1972 USA
1976 USA
1980 Øst-Tyskland
1984 USA
1988 Øst-Tyskland
1992 USA
1996 USA
2000 USA
2004 Australia
2008 Nederland
År Land
1996 USA
2000 USA
2004 USA
2008 Australia
År Land
1960 USA
1964 USA
1968 USA
1972 USA
1976 Øst-Tyskland
1980 Øst-Tyskland
1984 USA
1988 Øst-Tyskland
1992 USA
1996 USA
2000 USA
2004 Australia
2008 Australia
År Utøver og land
2008 Larisa Iltsjenko, Russland

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.