OL - mestvinnende utøvere

Mestvinnende utøvere i OL

Oversikt over de mestvinnende utøverne i OL. Utøvere med 5 eller flere gullmedaljer i sommerlekene og 4 eller flere i vinterlekene. Ekstralekene i 1906 er medregnet. Listen omfatter også medaljer i stafetter og lagkonkurranser

Sommerlekene 1896-2012

Gull Sølv Bronse Totalt Idrett Tidsrom
Michael Phelps, USA 18 2 2 22 Svømming 2004-12
Ray C. Ewry, USA 10 10 Friidrett 1900–08
Larysa Latynina, Sovjetunionen 9 5 4 18 Turn 1956–64
Paavo Nurmi, Finland 9 3 12 Friidrett 1920–28
Mark Spitz, USA 9 1 1 11 Svømming 1968–72
Carl Lewis, USA 9 1 10 Friidrett 1984–96
Birgit Fischer, Tyskland 8 4 12 Padling 1980–2004
Sawao Kato, Japan 8 3 1 12 Turn 1968–76
Jenny Thompson, USA 8 3 1 12 Svømming 1992–2004
Matt Biondi, USA 8 2 1 11 Svømming 1984–92
Nikolaj Andrianov Sovjetunionen 7 5 3 15 Turn 1972–80
Borys Sjakhlin Sovjetunionen 7 4 2 13 Turn 1956–64
Věra Čáslavská, Tsjekkoslovakia 7 4 11 Turn 1960–68
Viktor Tsjukarin, Sovjetunionen 7 3 1 11 Turn 1952–56
Aladár Gerevich, Ungarn 7 1 2 10 Fekting 1932–60
Edoardo Mangiarotti, Italia 6 5 2 13 Fekting 1936–60
Hubert van Innis, Belgia 6 3 9 Bueskyting 1900–20
Akinori Nakayama, Japan 6 2 2 10 Turn 1968–72
Valentina Vezzali, Italia 6 1 2 9 Fekting 1996-2012
Gert Fredriksson, Sverige 6 1 1 8 Padling 1948–60
Chris Hoy, Storbritannia 6 1 - 7 Sykling 2000-12
Vitalij Stsjerbo, Hviterussland 6 4 10 Turn 1992–96
Reiner Klimke, Vest-Tyskland 6 2 8 Ridning 1964–88
Pál Kovács, Ungarn 6 1 7 Fekting 1936–60
Usain Bolt, Jamaica 6 - - 6 Friidrett 2008-12
Rudolf Kárpáti, Ungarn 6 6 Fekting 1948–60
Nedo Nadi, Italia 6 6 Fekting 1912–20
Kristin Otto, Øst-Tyskland 6 6 Svømming 1988
Amy Van Dyken, USA 6 - - 6 Svømming 1996-2000
Takashi Ono, Japan 5 4 4 13 Turn 1952–64
Carl Osburn, USA 5 4 2 11 Skytesport 1912–24
Ryan Lochte, USA 5 3 3 11 Svømming 2004-12
Gary Hall jr., USA 5 3 2 10 Svømming 1996-2004
Ágnes Keleti, Ungarn 5 3 2 10 Turn 1952–56
Nadia Comăneci, Romania 5 3 1 9 Turn 1976–80
Martin Sheridan, USA 5 3 1 9 Friidrett 1904–08
Ian Thorpe, Australia 5 3 1 9 Svømming 2000-04
Louis Richardet, Sveits 5 3 - 8 Skytesport 1900-06
Ville Ritola, Finland 5 3 8 Friidrett 1924–28
Isabell Werth, Tyskland 5 3 - 8 Ridesport 1992-2008
Polina Astakhova, Sovjetunionen 5 2 3 10 Turn 1956–64
Konrad Stäheli, Sveits 5 2 2 9 Skytesport 1900-06
Elisabeta Lipa, Romania 5 2 1 8 Roing 1984-2004
Yukio Endo, Japan 5 2 7 Turn 1960–68
Aaron Peirsol, USA 5 2 - 7 Svømming 2000-08
Mitsuo Tsukahara, Japan 5 1 3 9 Turn 1968–76
Charles M. Daniels, USA 5 1 2 8 Svømming 1904–08
Krisztina Egerszegi, Ungarn 5 1 1 7 Svømming 1988–96
Willis Lee, USA 5 1 1 7 Skytesport 1920
Hans G. Winkler, Tyskland 5 1 1 7 Ridesport 1956–76
Anton Heida, USA 5 1 6 Turn 1904
Nelli Kim, Sovjetunionen 5 1 6 Turn 1976–80
Ole A. Lilloe-Olsen, Norge 5 1 6 Skytesport 1920–24
Don Schollander, USA 5 1 6 Svømming 1964–68
Georgeta Damian, Romania 5 - 1 6 Roing 2000-08
Alfred Lane, USA 5 1 6 Skytesport 1912–20
Steven Redgrave, Storbritannia 5 - 1 6 Roing 1984-2000
Johnny Weissmuller, USA 5 1 6 Svømming 1924–28
Zou Kai, Kina 5 - 1 6 Turn 2008-12
Anastasia Davydova, Russland 5 - - 5 Synkronsvømming 2004-12
Morris Fisher, USA 5 5 Skytesport 1920–24

Vinterlekene 1924-2014

Gull Sølv Bronse Totalt Idrett Tidsrom
Ole Einar Bjørndalen, Norge 8 4 1 13 Skiskyting 1998-2014
Bjørn Dæhlie, Norge 8 4 12 Ski langrenn 1992–98
Marit Bjørgen, Norge 6 3 1 10 Ski langrenn 2002-14
Ljubov Jegorova, Russland 6 3 9 Ski langrenn 1992–94
Viktor Ahn, Sør-Korea/Russland 6 - 2 8 Skøyter kortbane 2006, 2014
Lidija Skoblikova, Sovjetunionen 6 6 Skøyter hurtigløp 1960–64
Claudia Pechstein, Tyskland 5 2 2 9 Skøyter hurtigløp 1992-2006
Larissa Lazutina, Russland 5 1 1 7 Ski langrenn 1992–98
Clas Thunberg, Finland 5 1 1 7 Skøyter hurtigløp 1924–28
Thomas Alsgaard, Norge 5 1 - 6 Ski langrenn 1994-2002
Bonnie Blair, USA 5 1 6 Skøyter hurtigløp 1988–94
Eric Heiden, USA 5 5 Skøyter hurtigløp 1980
Raisa Smetanina, Sovjetunionen 4 5 1 10 Ski langrenn 1976–92
Sixten Jernberg, Sverige 4 3 2 9 Ski langrenn 1956–64
Ricco Gross, Tyskland 4 3 1 8 Skiskyting 1992-2006
Ireen Wüst, Nederland 4 3 1 8 Skøyter hurtigløp 2006-14
Galina Kulakova, Sovjetunionen 4 2 2 8 Ski langrenn 1968–80
Sven Fischer, Tyskland 4 2 2 8 Skiskyting 1994–2006
Kjetil André Aamodt, Norge 4 2 2 8 Ski alpint 1992–2006
Ivar Ballangrud, Norge 4 2 1 7 Skøyteløp 1928–36
Janica Kostelić, Kroatia 4 2 - 6 Ski alpint 2002-06
Gunde Svan, Sverige 4 1 1 6 Ski langrenn 1984–88
Wang Meng, Kina 4 1 1 6 Skøyter kortbane 2006-10
Emil Hegle Svendsen, Norge 4 1 - 5 Skiskyting 2010-14
Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen 4 1 5 Skøyter hurtigløp 1956–64
Johann Olav Koss, Norge 4 1 5 Skøyter hurtigløp 1992–94
Matti Nykänen, Finland 4 1 5 Ski hopp 1984–88
Aleksandr Tikhonov, Sovjetunionen 4 1 5 Skiskyting 1968–80
Nikolaj Zimjatov, Sovjetunionen 4 1 5 Ski langrenn 1980–84
André Lange, Tyskland 4 1 - 5 Bobsleigh 2002-10
Kevin Kuske, Tyskland 4 1 - 5 Bobsleigh 2002-10
Hayley Wickenheiser, Canada 4 1 - 5 Ishockey 1998-2014
Jayna Hefford, Canada 4 1 - 4 Ishockey 1998-2014
Chun Lee–kyung, Sør-Korea 4 1 5 Skøyter kortbane 1994–98
Simon Ammann, Sveits 4 - - 4 Ski hopp 2002-10
Thomas Wassberg, Sverige 4 4 Ski langrenn 1980–88
Caroline Ouellette, Canada 4 - - 4 Ishockey 2002-14

Kommentarer (3)

skrev Lars Mæhlum

I overskriften over vinterlekene står det 1924-2006. Det skal vel være 1994-2010?

svarte Rolf Bryhn

Det skal det være ja, Lars.

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg