Oversikt over de mestvinnende utøverne i OL. Utøvere med 5 eller flere gullmedaljer i sommerlekene og 4 eller flere i vinterlekene. Ekstralekene i 1906 er medregnet. Listen omfatter også medaljer i stafetter og lagkonkurranser

Gull Sølv Bronse Totalt Idrett Tidsrom
Michael Phelps, USA 18 2 2 22 Svømming 2004-12
Ray C. Ewry, USA 10 10 Friidrett 1900–08
Larysa Latynina, Sovjetunionen 9 5 4 18 Turn 1956–64
Paavo Nurmi, Finland 9 3 12 Friidrett 1920–28
Mark Spitz, USA 9 1 1 11 Svømming 1968–72
Carl Lewis, USA 9 1 10 Friidrett 1984–96
Birgit Fischer, Tyskland 8 4 12 Padling 1980–2004
Sawao Kato, Japan 8 3 1 12 Turn 1968–76
Jenny Thompson, USA 8 3 1 12 Svømming 1992–2004
Matt Biondi, USA 8 2 1 11 Svømming 1984–92
Nikolaj Andrianov Sovjetunionen 7 5 3 15 Turn 1972–80
Borys Sjakhlin Sovjetunionen 7 4 2 13 Turn 1956–64
Věra Čáslavská, Tsjekkoslovakia 7 4 11 Turn 1960–68
Viktor Tsjukarin, Sovjetunionen 7 3 1 11 Turn 1952–56
Aladár Gerevich, Ungarn 7 1 2 10 Fekting 1932–60
Edoardo Mangiarotti, Italia 6 5 2 13 Fekting 1936–60
Hubert van Innis, Belgia 6 3 9 Bueskyting 1900–20
Akinori Nakayama, Japan 6 2 2 10 Turn 1968–72
Valentina Vezzali, Italia 6 1 2 9 Fekting 1996-2012
Gert Fredriksson, Sverige 6 1 1 8 Padling 1948–60
Chris Hoy, Storbritannia 6 1 - 7 Sykling 2000-12
Vitalij Stsjerbo, Hviterussland 6 4 10 Turn 1992–96
Reiner Klimke, Vest-Tyskland 6 2 8 Ridning 1964–88
Pál Kovács, Ungarn 6 1 7 Fekting 1936–60
Usain Bolt, Jamaica 6 - - 6 Friidrett 2008-12
Rudolf Kárpáti, Ungarn 6 6 Fekting 1948–60
Nedo Nadi, Italia 6 6 Fekting 1912–20
Kristin Otto, Øst-Tyskland 6 6 Svømming 1988
Amy Van Dyken, USA 6 - - 6 Svømming 1996-2000
Takashi Ono, Japan 5 4 4 13 Turn 1952–64
Carl Osburn, USA 5 4 2 11 Skytesport 1912–24
Ryan Lochte, USA 5 3 3 11 Svømming 2004-12
Gary Hall jr., USA 5 3 2 10 Svømming 1996-2004
Ágnes Keleti, Ungarn 5 3 2 10 Turn 1952–56
Nadia Comăneci, Romania 5 3 1 9 Turn 1976–80
Martin Sheridan, USA 5 3 1 9 Friidrett 1904–08
Ian Thorpe, Australia 5 3 1 9 Svømming 2000-04
Louis Richardet, Sveits 5 3 - 8 Skytesport 1900-06
Ville Ritola, Finland 5 3 8 Friidrett 1924–28
Isabell Werth, Tyskland 5 3 - 8 Ridesport 1992-2008
Polina Astakhova, Sovjetunionen 5 2 3 10 Turn 1956–64
Konrad Stäheli, Sveits 5 2 2 9 Skytesport 1900-06
Elisabeta Lipa, Romania 5 2 1 8 Roing 1984-2004
Yukio Endo, Japan 5 2 7 Turn 1960–68
Aaron Peirsol, USA 5 2 - 7 Svømming 2000-08
Mitsuo Tsukahara, Japan 5 1 3 9 Turn 1968–76
Charles M. Daniels, USA 5 1 2 8 Svømming 1904–08
Krisztina Egerszegi, Ungarn 5 1 1 7 Svømming 1988–96
Willis Lee, USA 5 1 1 7 Skytesport 1920
Hans G. Winkler, Tyskland 5 1 1 7 Ridesport 1956–76
Anton Heida, USA 5 1 6 Turn 1904
Nelli Kim, Sovjetunionen 5 1 6 Turn 1976–80
Ole A. Lilloe-Olsen, Norge 5 1 6 Skytesport 1920–24
Don Schollander, USA 5 1 6 Svømming 1964–68
Georgeta Damian, Romania 5 - 1 6 Roing 2000-08
Alfred Lane, USA 5 1 6 Skytesport 1912–20
Steven Redgrave, Storbritannia 5 - 1 6 Roing 1984-2000
Johnny Weissmuller, USA 5 1 6 Svømming 1924–28
Zou Kai, Kina 5 - 1 6 Turn 2008-12
Anastasia Davydova, Russland 5 - - 5 Synkronsvømming 2004-12
Morris Fisher, USA 5 5 Skytesport 1920–24
Gull Sølv Bronse Totalt Idrett Tidsrom
Ole Einar Bjørndalen, Norge 8 4 1 13 Skiskyting 1998-2014
Bjørn Dæhlie, Norge 8 4 12 Ski langrenn 1992–98
Marit Bjørgen, Norge 6 3 1 10 Ski langrenn 2002-14
Ljubov Jegorova, Russland 6 3 9 Ski langrenn 1992–94
Viktor Ahn, Sør-Korea/Russland 6 - 2 8 Skøyter kortbane 2006, 2014
Lidija Skoblikova, Sovjetunionen 6 6 Skøyter hurtigløp 1960–64
Claudia Pechstein, Tyskland 5 2 2 9 Skøyter hurtigløp 1992-2006
Larissa Lazutina, Russland 5 1 1 7 Ski langrenn 1992–98
Clas Thunberg, Finland 5 1 1 7 Skøyter hurtigløp 1924–28
Thomas Alsgaard, Norge 5 1 - 6 Ski langrenn 1994-2002
Bonnie Blair, USA 5 1 6 Skøyter hurtigløp 1988–94
Eric Heiden, USA 5 5 Skøyter hurtigløp 1980
Raisa Smetanina, Sovjetunionen 4 5 1 10 Ski langrenn 1976–92
Sixten Jernberg, Sverige 4 3 2 9 Ski langrenn 1956–64
Ricco Gross, Tyskland 4 3 1 8 Skiskyting 1992-2006
Ireen Wüst, Nederland 4 3 1 8 Skøyter hurtigløp 2006-14
Galina Kulakova, Sovjetunionen 4 2 2 8 Ski langrenn 1968–80
Sven Fischer, Tyskland 4 2 2 8 Skiskyting 1994–2006
Kjetil André Aamodt, Norge 4 2 2 8 Ski alpint 1992–2006
Ivar Ballangrud, Norge 4 2 1 7 Skøyteløp 1928–36
Janica Kostelić, Kroatia 4 2 - 6 Ski alpint 2002-06
Gunde Svan, Sverige 4 1 1 6 Ski langrenn 1984–88
Wang Meng, Kina 4 1 1 6 Skøyter kortbane 2006-10
Emil Hegle Svendsen, Norge 4 1 - 5 Skiskyting 2010-14
Jevgenij Grisjin, Sovjetunionen 4 1 5 Skøyter hurtigløp 1956–64
Johann Olav Koss, Norge 4 1 5 Skøyter hurtigløp 1992–94
Matti Nykänen, Finland 4 1 5 Ski hopp 1984–88
Aleksandr Tikhonov, Sovjetunionen 4 1 5 Skiskyting 1968–80
Nikolaj Zimjatov, Sovjetunionen 4 1 5 Ski langrenn 1980–84
André Lange, Tyskland 4 1 - 5 Bobsleigh 2002-10
Kevin Kuske, Tyskland 4 1 - 5 Bobsleigh 2002-10
Hayley Wickenheiser, Canada 4 1 - 5 Ishockey 1998-2014
Jayna Hefford, Canada 4 1 - 4 Ishockey 1998-2014
Chun Lee–kyung, Sør-Korea 4 1 5 Skøyter kortbane 1994–98
Simon Ammann, Sveits 4 - - 4 Ski hopp 2002-10
Thomas Wassberg, Sverige 4 4 Ski langrenn 1980–88
Caroline Ouellette, Canada 4 - - 4 Ishockey 2002-14

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

10. desember 2011 skrev Lars Mæhlum

I overskriften over vinterlekene står det 1924-2006. Det skal vel være 1994-2010?

10. desember 2011 svarte Rolf Bryhn

Det skal det være ja, Lars.

Har du spørsmål om artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.