Kornelius Bergsvik

Faktaboks

Kornelius Bergsvik
Født
18. mars 1889, Austrheim
Død
2. mai 1975

Kornelius Bergsvik var en norsk politiker (Arbeiderpartiet) og lærer. Han var stortingsrepresentant for Hordaland i årene 1928–1945.

Bergsvik var medlem av Johan Nygaardsvolds regjering fra 1935, først som sosialminister, og fra november 1936 som finansminister. Han gjennomførte som sosialminister alderstrygd og blinde- og vanføretrygd.

Han gikk ut av regjeringen i juni 1939 og var fylkesmann i Telemark i periodene 1939–1940 og 1945–1959.

Les mer i Store norske leksikon

Kommentarer

Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.

Du må være logget inn for å kommentere.

eller registrer deg