Janez Janša, slovensk politiker. Medlem av parlamentet siden selvstendigheten 1990; først for Slovenias demokratiske forbund, fra 1992 for det sosialdemokratiske parti, som 2003 byttet navn til det demokratiske parti. Partileder fra 1993. Forsvarsminister 1990–94, opposisjonsleder 1994–2004.

Ved valget 2004 vant Janšas parti SDS; og Janša var fra desember 2004 til november 2008 statsminister i Slovenia i en sentrum-høyre-regjering. Han var deretter statsminister i Slovenia fra januar 2012 til mars 2013.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål til artikkelen? Skriv her, så får du svar fra fagansvarlig eller redaktør.

Du må være logget inn for å kommentere.