Harold Rupert Leofric Alexander, britisk feltmarskalk. Som sjef for et armékorps i Frankrike og Belgia ledet han juni 1940 de britiske styrkers retrett fra Dunkerque. Deretter sjef for Sør-Englands forsvar. Øverstbefalende i Burma (i dag Myanmar) mars–aug. 1942, da han avløste Auchinleck som sjef for de britiske styrker i Den nære orient. Etter erobringen av Kyrenaika høsten 1942 og av Tripolis i jan. 1943 ble Alexander leder av operasjonene i Tunisia og nestkommanderende under Eisenhower for de allierte styrker. Ledet felttoget på Sicilia i juli 1943 og invasjonen i Italia høsten s.å. Julaften 1943 avløste han Eisenhower som øverstbefalende på den italienske front og ble i nov. 1944 øverstbefalende i middelhavsområdet. Adlet 1946. Generalguvernør i Canada 1945–52. Forsvarsminister i Churchills annen regjering 1952–54.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.